Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Критика і розвиток. Як не знищити мотивацію
»
Взяти участь Всі події

Урок на тему: " Технологія виконання закріпки, мережки „ одинарний прутик”

Трудове навчання

Для кого: 7 Клас

31.03.2020

578

7

0

Опис документу:
Урок- подорож на тему: " Технологія виконання закріпки, мережки „ одинарний прутик”. Ознайомлення учнів з технікою вишивки "мережка", її різновидами. Навчити учнів виконувати закріпку нитки, мережку "одинарний прутик",
Перегляд
матеріалу
Отримати код

План - конспект уроку

Тема: Технологія виконання закріпки, мережки „ одинарний прутик”

Мета: - навчити виконувати закріпку,просту мережку „одинарний прутик”;

- розвивати естетичний смак, наполегливість, впевненість у своїх силах заохочувати учнів до охайності в роботі;

- виховувати працелюбність, уважність, цікавість до української культури;

- коригувати дрібну моторику, мовлення.

Інструменти та матеріали: тканина, нитки, інструкційні карти з технологією виконання мережок.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку:

І. Загальнокорекційний етап.

1. Організаційна підготовка класу до роботи. Перевірка наявності учнів. Привітання.

2. Нервово-психологічна підготовка до уроку

ІІ. Основний етап.

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

  2. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда за запитаннями

  • Що таке вишивка?

  • Назвіть вироби, які можна оздобити вишивкою?

  • Пригадайте, як називаються ручні шви, які ми вивчали у попередніх класах.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Вишивка, найбільш поширений вид оздоблення предметів домашнього вжитку українців. Для оздоблення виробів використовують різноманітні техніки вишивання. Подивіться на нашу виставку. На ній представлені різні вироби, прикрашені вишивкою. (звертається увага на вироби, оздоблені мережкою)

Щоб зробити свої вироби неповторними, потрібно вміти виконувати мережки. Ми обов’язково навчимося це робити. Уроки відбуватимуться у вигляді невеличкої подорожі залізницею, під час якої ми відвідаємо 7 станцій: „Довідкову”, „Історичну”, „Матеріально-інструментальну”, „Технологічну”, „Рукодільну”, „Фізкультхвилинку,” „Кінцеву”. На кожній зупинці будемо узнавати нове, виконувати певні завдання. Супроводжувати нас буде „провідниця”, імя якої ми дізнаємося наприкінці подорожі. Тож вирушаймо в путь.

  1. Вивчення нового матеріалу

(Дівчинка-провідниця відкриває табличку з написом станції та прикріплює картонний вагончик.)

  1. Станція „Довідкова”

З давніх-давен наші предки оволодівали різними ремеслами. Вони будували житло, майстрували меблі, виготовляли речі домашнього вжитку. Щоб ці вироби тішили око, їх оздоблювали різьбленням, розписом, випалюванням,вирізуванням, а також вишивкою.

У наш час ручна праця змінюється на машинну. У промисловості використовують напівавтоматичні та автоматичні в’язальні й вишивальні машини з комп’ютерним керуванням. (Демонстрація слайдів 1-2)

Після показу слайдів ставиться запитання:

  • Як ви вважаєте, у чому перевага автоматичних машин над ручними?

  • Що їх поєднує?

(відповіді учнів)

- Молодці, ви правильно відповіли на запитання і тепер провідниця відкриє нам одну букву свого імені – літеру Е

  1. Станція „ Історична”

Наша подорож триває, ми наближаємось до станції „Історична”

(Дівчинка-провідниця перегортає табличку з написом станції та прикріплює картонний вагончик.)

В Україні відомо понад 100 технік вишивання, які можна поділити на лічильні і вільні. Пригадайте, який лічильний шов ви виконували в 6 класі? (хрестик)

Лічильні шви, що виконують на тканині полотняного переплетення з підрізаними та витягнутими нитками називаються ажурними. До таких технік належать мережки. Давайте з вами запишемо, що означає слово „мережка”.

Мережкою – називають ажурну,або прозору техніку вишивання, виконану на місці витягнутих із тканини ниток основи, або утоку.

Учениця 1. Здавна мережки були відомі у вишивці багатьох народів. В Україні ними прикрашали різноманітні вироби: серветки, скатертини, рушники, занавіски, покривала.

Учениця 2. Прикрашати вироби мережкою було завжди популярно. Дуже нарядним та красивим вважався одяг, який був оздоблений мережками: жіночі сорочки, костюми, чоловічі сорочки, дитячий одяг, хустки.

Учениця 3. Візерунки мережок виконують переважно нитками світлих відтінків: білими, голубими, рожевими на білій тканині.

Білими нитками по білому полотну виконують в основному на Полтавщині, Чернігівщині.

У південних та східних областях України використовують різнокольорові нитки, за допомогою яких утворюють яскраві візерунки на ажурному полотні.

Дякуємо дівчаткам за історичну інформацію, а „провідниця” відкриє нам ще одну букву свого імені – літеру Р .

  1. Станція „Матеріально-інструментальна”,

Продовжуємо подорож. Наступна станція - „Матеріально-інструментальна”.

Серед різноманітних видів мережок чітко розглядаються прості мережки, на основі яких виконуються складні.

Тканину частіше беруть полотняного переплетення, щоб легше було висмикувати нитки.

Нитки можна використовувати котушкові № 60, 80, муліне, шовкові.

Голки добирають залежно від товщини нитки та щільності тканини.

Ножиці потрібні маленькі із зігнутими кінчиками (для підрізання ниток) та великі (для розрізання тканини).

Також використовують п’яльця для рівномірного натягу полотна.

  • Скажіть, з якими інструментами треба бути обережними під час вишивання?

  • Які правила безпечної роботи з голкою та ножицями ви знаєте?

Молодці. „Провідниця” відкриє нам ще одну букву свого імені – літеру К.

  1. Станція „Технологічна”

Наступна станція – „Технологічна.”

Виконувати мережку не складно. Робота не потребує складних пристроїв. Треба лише мати голку, нитки, полотно. Якщо є вміння і бажання, то ви оволодієте цим видом прозорої лічильної техніки швидко. Ажурні візерунки мережок вишивають на основі простої мережки „прутик”. Існує три варіанти цієї мережки:

  1. „одинарний прутик”

  2. „подвійний прутик”

  3. „роздільний прутик”

Сьогодні під час практичної роботи ми навчимося виконувати мережку „одинарний прутик”. Перш ніж почати виконувати мережки, потрібно:

  • визначити місце розташування мережки на тканині (її довжину та ширину).

  • з обох боків тканини зробити закріпки

(Демонстрація слайдів 3-9)

Молодці. „Провідниця” відкриє нам ще одну букву свого імені – літеру А.

  1. Станція „Фізкультхвилинка”

Ми доїхали до станції „Фізкультхвилинка”.

Руки вгору піднімаєм,

Швидко вниз їх опускаєм.

Нахил вправо, нахил вліво,

Повторимо знову вміло.

Раз – підняли руки вгору.

Два – схилилися додолу.

Руки в боки! Повернулись,один одному всміхнулись

Набираємося сили, щоб нічого не боліло.

Руки вниз всі опустили і на місце тихо сіли.

Молодці. Ви добре виконали вправи. „Провідниця” відкриє нам ще одну букву свого імені – літеру М.

V. Практична робота

  1. Станція „Рукодільна”

Ми вирушаємо далі. Наступна станція „ Рукодільна”.

Перед вами інструкційні карти. Ваше завдання - на зразку тканини завдовжки

10 см зробити закріпку та виконати мережку „одинарний прутик”.

Перш ніж почати практичну роботу давайте повторимо правила безпечної праці під час вишивання.

Добре. „Провідниця” відкриє нам ще одну букву свого імені – літеру Е.

(Учні виконують практичну роботу)

  1. Станція „Кінцева”

Продовжуємо виконувати практичну роботу.

(Учитель проводить поточний інструктаж: за необхідності допомагає учням, коригує помилки, стежить за дотриманням учнями правил безпеки праці, санітарно-гігієнічних вимог.)

  • Оцінювання практичної роботи

Обміняйтесь зразками вишивок та виставте бали в оціночний лист. Максимальна оцінка за кожну ознаку 3 бали.

Оціночний лист учениці 7 класу ______________________________

п/п

Назва швів

Ознаки виконаної роботи

Сума балів

Стібки однакової довжини

Нитка закріплена міцно й непомітно

Обкручена однакова кількість ниток

Нитки стягнуті рівномірно

1

Закріпка

2

Мережка„одинарний прутик”

Молодці. Усі добре виконали завдання. „Провідниця” відкриє нам останню букву свого імені – літеру Ж.

Давайте прочитаємо, як звуть нашу „Провідницю”.

Учні читають імя дівчинки -„Провідниці” - „Мережка”

ІІІ. Заключний етап.

  1. Підведення підсумків.

  • Чи сподобалась наша подорож?

  • Що нового дізналися?

  • Чому навчилися?

  • Що було цікавого на уроці?

  1. Виставлення оцінок.

  2. Прибирання робочих місць.

  3. Створення установки на відпочинок.

Легенда про пастуха Ферсіта, що створив ножиці

Під горою паслась отара овець з золотим руном. Вони нікому не давались в руки. Ферсіт довго думав, що ж зробити? Цілий тиждень він не виходив із своєї домівки, сусіди тільки чули грюкіт. Через тиждень Ферсіт приніс цілий мішок золота і зажив щасливо. Сусіди дивувались, а він показав їм два металеві ножі, з’єднані скобою (фото 1).

Такі ножі зявилися приблизно 300 років до н.е. А сучасні на кільцях – після ХІІІ с.т. (фото 2).

Найменші ножиці, змайстровані в Індії у 1998 р. . Їх довжина 3,12мм, а ширина 2,17 мм.

Оціночний лист учениці 7 класу ______________________________

п/п

Назва швів

Ознаки виконаної роботи

Сума балів

Стібки однакової довжини

Нитка закріплена міцно й непомітно

Обкручена однакова кількість ниток

Нитки стягнуті рівномірно

1

Закріпка

2

Мережка„одинарний прутик”

Оціночний лист учениці 7 класу ______________________________

п/п

Назва швів

Ознаки виконаної роботи

Сума балів

Стібки однакової довжини

Нитка закріплена міцно й непомітно

Обкручена однакова кількість ниток

Нитки стягнуті рівномірно

1

Закріпка

2

Мережка„одинарний прутик”

Оціночний лист учениці 7 класу ______________________________

п/п

Назва швів

Ознаки виконаної роботи

Сума балів

Стібки однакової довжини

Нитка закріплена міцно й непомітно

Обкручена однакова кількість ниток

Нитки стягнуті рівномірно

1

Закріпка

2

Мережка„одинарний прутик”

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.