До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
6
міс.
0
4
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Урок на тему "ТЕХНОГЕННІ АВАРІЇ ТА ЇХ НАСЛІДКИ. ПРАКТИКУМ. ДІЛОВА ГРА «ОЦІНКА СТАНУ ЛАНДШАФТІВ"

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

10 клас

Урок №45

Дата:

ТЕХНОГЕННІ АВАРІЇ ТА ЇХ НАСЛІДКИ.

ПРАКТИКУМ. ДІЛОВА ГРА

«ОЦІНКА СТАНУ ЛАНДШАФТІВ

(ЕКОЛОГІЧНА, САНІТАРНО ГІГІЄНІЧНА,

ЕСТЕТИЧНА, РЕКРЕАЦІЙНА)».

Мета: розкрити естетичну роль ландшафтів; виховувати в учнів переконання щодо необхідності збереження естетичних ландшафтів та їх раціонального використання; розширювати природоохоронний світогляд учнів..

Обладнання: підручник, настінна фізична карта світу з позначеними місцями великих техногенних аварій і катастроф (протока Ла-Манш і затока Валдіз — аварії супертанкерів, Аральське море, озеро Севан, Саяно-Шушенська ГЕС, Бхопал — місто, де стався катастрофічний викид у повітря отруйних речовин, затока Мінамата — місце масового отруєння ртуттю тощо), настінні картини «бллоустонський національний парк», «Водоспад Ігуасу», «Українські Карпати», «Кампос Бразильського плоскогір'я», «Полісся», географічні атласи для 7 класу.

Ключові поняття: техногенна аварія, техногенна катастрофа.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Фронтальне опитування

1. Що є предметом вивчення естетичної географії?

2. Назвіть ознаки естетичних ландшафтів.

3. Що розуміють під поняттям «ландшафт»?

4. Які ландшафти називають антропогенними?

5. Чи можуть бути антропогенні ландшафти естетичними? Наведіть конкретний приклад.

6. Чи може діяльність людини сприяти підвищенню естетичності ландшафтів?

7. Назвіть шляхи раціонального використання естетичних ландшафтів.

8. Які дії людини можуть знижувати естетичність ландшафтів?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Інформаційний удар»

Учитель, використовуючи настінну фізичну карту світу, за допомогою учнів називає й показує країни Європи — популярні місця літнього відпочинку. Серед них важливе місце посідає Греція. Але влітку 2008 р. країну спіткало нещастя: посушливе літо й необачне поводження з вогнем стали причиною небувалих лісових пожеж, які охопили всю Грецію. Як наслідок, частина відпочиваючих залишила країну, а частина тих, що хотіли сюди приїхати на відпочинок, передумали це робити. Під час пожеж згоріли не тільки тисячі гектарів лісів, але й були також пошкоджені історичні пам'ятки та об'єкти інфраструктури. Як наслідок, наступного року Грецію відвідало значно менше туристів, ніж раніше. Таких прикладів можна надвести чимало в різних куточках світу. Деякі з подібних подій завдають значної шкоди ландшафтам, але відновлення останніх відбувається досить швидко.' А в інших випадках зміни можуть бути зовсім незворотні. Учитель звертає увагу учнів на карту світу з позначками та пропонує пояснити, що об'єднує між собою місця, позначені на карті. Якщо учням важко одразу дати відповідь на завдання, його можна сформулювати іншим чином (Хто з вас має інформацію про якісь об'єкти, позначені на карті?). Під час обговорення поступово формулюється думка про тему уроку — «Техногенні аварії та катастрофи». Учитель наголошує на тяжких наслідках ряду техногенних аварій і катастроф та вказує на необхідність їх попередження.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення нового матеріалу

1. Виступи учнів із повідомленнями про відомі їм техногенні аварії та катастрофи.

2. Техногенні аварії та їх наслідки.

Розповідь учителя

Техногенні катастрофи з'явилися відразу після того, як людина стала застосовувати нові технології. Тобто це є неминучою платою за технологічний прогрес. Словосполучення «технологічна (техногенна) катастрофа» потребує пояснення.

Техногенна катастрофа — один із видів катастроф, викликаних збоєм у роботі технічних систем, що спричинили аварію на об'єкті промислового комплексу, транспорту. Як правило, техногенні катастрофи супроводжуються масовими жертвами серед населення та екологічними лихами, що становлять безпосередню загрозу громадській і національній безпеці. Техногенні катастрофи належать до надзвичайних ситуацій, з усіма наслідками, що випливають із цього: соціальними, юридичними та економічними.

Сучасний рівень розвитку науки, техніки й виробництва може безпосередньо загрожувати громадській безпеці як окремих країн, так і всього людства в цілому. У світі створені сотні великих підприємств нафтогазового, ядерно-енергетичного та хімічного комплексу; накопичених запасів ядерної та хімічної зброї достатньо для багаторазового знищення всього живого на Землі.

В англійській мові поняття «техногенна катастрофа» практично відсутнє. Американські й англійські науковці в таких випадках зазвичай говорять про «технологічні катастрофи» і «технологічні лиха».

Технології — це обумовлені рівнем знань і соціальної ефективності способи досягнення цілей, поставлених і санкціонованих суспільством. У цьому розумінні технології виникли одночасно з появою людини, так що не випадково антропологи говорять про технології кам'яного чи бронзового віку. За своєю сутністю технологія просто продовжує природне прагнення всього живого панувати над місцем існування або як мінімум чинити опір його тиску в боротьбі за існування. Отже, технологічні катастрофи можуть траплятися (і траплялися) не тільки в наш час, але й у дуже далекому минулому.

Технологічною катастрофою зазвичай називають катаклізм, викликаний аномаліями технологічних систем. При цьому маються на увазі не тільки їх випадкові або невипадкові збої, несправності та поломки, але й непередбачені й небажані наслідки їх штатного функціонування. Таке

визначення дозволяє відразу ж відкинути як руйнівні наслідки військових дій, так і диверсії, терористичні акти та інші нещастя, спричинені навмисним і зловмисним втручанням у роботу цих систем.

Технологічні катастрофи зазвичай протиставляють природним, однак і це потребує уточнення. Усі лиха є наслідками тих чи інших людських дій або відсутності таких. Катастрофа будь-якого походження — це фізична подія в суспільному контексті. Технологічні (техногенні) катастрофи також у своїй основі мають соціальні причини, оскільки технічні системи проектуються, виготовляються й управляються людьми та забезпечують досягнення тих чи інших соціально значущих цілей. У цьому типі катастроф у міру розвитку техніки дедалі більшу роль починає відігравати людський чинник, який проявляється в інженерних прорахунках, помилках персоналу, неефєктивніі"і допомозі рятувальних служб. Зростання розмірів і потужності технічних систем підвищує ризик людських, матеріальних та екологічних втрат — такою є плата за технологічний прогрес.

Дані ООН свідчать, що техногенні катастрофи — третій серед усіх видів стихійних лих за кількістю загиблих. На першому місці гідрометеорологічні катастрофи, наприклад повені та цунамі, на другому — геологічні катастрофи (землетруси, сходи селевих потоків, виверження вулканів тощо).

Міжнародний центр досліджень епідемій і катастроф (СRED) протягом кількох десятиліть веде базу даних різних катастроф. Подія визнається катастрофою, якщо вона відповідає хоча б одному з чотирьох критеріїв: загинуло десятеро або більше осіб, 100 і більше осіб постраждало, місцева влада оголосила про введення надзвичайного стану, держава, яка постраждала, звернулася по міжнародну допомогу.

Статистика показує, що кількість техногенних катастроф у світі різко збільшилася від кінця 1970-х рр. Особливо почастішали транспортні катастрофи, перш за все морські й річкові. Попри те, що країни Європи та Північної Америки мають значно густішу транспортну та промислову інфраструктуру, ніж інші континенти, найбільша кількість жертв цих катастроф припадає на Африку та Азію.

Б. Тернер і Н. Піджен проаналізували причини виникнення техногенних катастроф останнього десятиліття та виклали результати своїх досліджень у книзі «Рукотворне лихо». Відповідно до їхнього висновку, подібна катастрофа може статися практично повсюдно і не існує «абсолютної зброї», здатної запобігти їй. Проте є кілька чинників, які дозволяють відстрочити подібні події та мінімізувати їхні наслідки. Перш за все, це високий освітній рівень населення та його активна громадянська позиція. Чим відповідальніше й професійніше жителі тієї чи іншої країни ставляться до виконання своїх робочих обов'язків і чим краще їх контролює суспільство, тим нижчою є ймовірність техногенної катастрофи. Крім того, величезну роль відіграє підготовленість приватних компаній і державних структур до дій в екстремальних умовах.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Ділова гра «Оцінка стану ландшафтів» (екологічна, санітарно-гігіенічна, естетична, рекреаційна)

Учитель об'єднує учнів у групи. Кожна група учнів отримує завдання за 5 хв підготувати оцінку стану ландшафту, зображеного на конкретній картині. Під час роботи використовуються відповідні карти з атласу для 7 класу. При цьому кожний учасник групи виконує певну роль (еколог, санітарний лікар, естет, керівник турфірми). Учитель оцінює виступи учнів.

Завдання для еколога: 1. Оцініть ступінь антропогенного впливу на цей ландшафт. 2. Дайте оцінку екологічного стану ландшафту.

Завдання для санітарного лікаря: Оцініть існуючі з боку людини загрози для цього ландшафту.

Завдання для естета: Поясніть, у чому полягає естетична цінність цього ландшафту.

Завдання для керівника турфірми: 1. Оцініть придатність цієї території для організації відпочинку людей. Які категорії громадян вона може приваблювати? 2. На залучення яких туристів або відпочиваючих — місцевих чи іноземців — доцільно робити ставку?

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Прийом «П'ять речень»

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте §§ 23-24 підручника.

2. Використовуючи мережу Інтернет, складіть таблицю найвідоміших у світі та Україні техногенних катастроф.

3. Підготуйтеся до написання творчої роботи «Роль ландшафту у становленні духовності народу України» з використанням творів української літератури.

4

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Мовленнєва майстерність педагога Нової української школи. Вербальний і невербальний імідж»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.