Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Підвищення кваліфікації та атестація педагогічних працівників ЗДО і ЗЗСО за новим профстандартом
»
Взяти участь Всі події

Урок на тему "Суцвіття"

Біологія

Для кого: 7 Клас

05.03.2021

91

1

0

Опис документу:
сформувати в учнів поняття «суцвіття», поглибити знання про різноманітність квіток, по¬знайомити учнів з будовою та ти¬пами суцвіть; розвивати вміння і навички роботи з натуральни¬ми об'єктами, вміння розпізна¬вати різні суцвіття, порівнюва¬ти їх; виховувати культуру спіл¬кування.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Суцвіття

Мета:

  • сформувати в учнів поняття «суцвіття», поглибити знання про різноманітність квіток, по­знайомити учнів з будовою та ти­пами суцвіть;

  • розвивати вміння і навички роботи з натуральни­ми об'єктами, вміння розпізна­вати різні суцвіття, порівнюва­ти їх;

  • виховувати культуру спіл­кування.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: розповідь вчителя з елементами бесіди, гра, робота з підруч-ником.

Обладнання: таблиці «Суцвіття», «Будова квітки», малюнки, кімнатні рослини та гербар­ні зразки з різними типами су­цвіть, опорні конспекти.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина

II. Актуалізація опорних знань учнів

2. 1. Індивідуальні завдання на картках (письмово)

Картка 1

1. З'єднайте лінією термін з його визначенням.

Квітка

внутрішнє коло оцвітини, яке складається з пелюсток

Квітко­ніжка

видозмінений пагін, що слугує для статевого роз­множення покритонасін­них рослин

Тичинка

розширена частина квітко­ніжки, на якій містяться оцвітина, тичинки та ма­точки

Віночок

частина квітки, утворена одним чи кількома зросли­ми плодолистиками, скла­дається із зав'язі, стовпчика (не завжди) та приймочки.

Оцвіти­на

орган квіткових рослин, що складається з насіння, ото­ченого оболонкою — оплоднем

Квітко­ложе

сукупність квіток, розта­шованих на спільній осі в певному порядку

Маточка

частина квітки, що склада­ється з тичинкової нитки та пиляка

Чашечка

видовжена основа квітки, якою вона прикріплена до стебла

Плід

зовнішнє коло подвійної оцвітини, яке складається з чашолистиків

Суцвіття

видозмінені листки квітки, які оточують тичинки та маточки.

2. 2. Бліц - вікторина

1) Яке значення квітки в житті рос­лини? (Статеве розмноження)

  1. Що таке квітка? (Укорочений ви­дозмінений пагін)

  2. Які основні складові частини квітки? (Квітконіжка, квітко­ложе, чашоли-стики, пелюстки, тичинки, маточки)

  3. Яка будова маточки? (Приймоч­ка, стовпчик, зав'язь)

  4. Яка будова тичинки? (Пиляк, тичинкова нитка)

  5. Яка будова оцвітини? (Чашолис­тики + віночок)

  6. Що таке одностатеві квітки? (Квітки, які мають або тичинки або маточки)

  7. Які рослини називають одностате­вими? (Коли чоловічі й жіночі квіт­ки містяться на одній рослині)

9) Які тили оцвітини ви знаєте? (Проста і подвійна)

10) Які рослини називають дводом­ними? (Чоловічі й жіночі квітки на різних рослинах)

2. 3. Гра «Знайди зайве»

  • Зав'язь, стовпчик, пелюстка, приймочка.

  • Тичинкова нитка, квітколоже, пиляк.

2. 4. Гра «Біолог — математик»

30

  • Оцвітина + маточка + тичинка + квітколоже =... (Квітка)

  • Зав'язь + стовпчик + приймочка =... (Маточка)

  • Пелюстки + чашолистики =...(Подвійна оцвітина)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Природа сама створює неповторні квіткові композиції, які захоплюють, цікавлять, примушують фантазувати, приваблюють, утворюючи справжній вернісаж. На що схожі ці природні ви­твори мистецтв? Чим відрізняються між собою? Яке біологічне значення має сукупність квіток?

Сьогодні ми поговоримо про су­цвіття.

Бесіда

  • Які функції квітки?

  • Що приваблює у квітці комах-запилювачів?

  • Які квіти для них краще помітні?

  • А як можуть розташовуватись дрібні квіти?

  • Яке це має значення в житті рос­лини?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

V. Вивчення нового матеріалу

5. 1. Формування поняття суцвіття

Бесіда, розповідь вчителя

Квітки за розмірами бу­вають великими і дрібними. Великі квітки розташовані на рослині по­одиноко (тюльпан, мак). Дрібні квітки здебільшого зібрані у групи (береза, морква, пшениця, соняшник, коню­шина), у складі суцвіття мають вели­кі шанси на запилення. Часто квітки, розташовані в різнихчастинах суцвіт­тя, виконують різні функції.

  • Наведіть приклади рослин, у яких квітки зібрані в групи.

  • Де розташовуються групи кві­ток?

31

Суцвіття — це сукупність квіток, роз­міщених на спільній осі в певному порядку.

Організація роботи з підручником і складання схеми.

Учні знайомляться з гербарним мате­ріалом простих і складних суцвіть.

5. 2. Типи суцвіть

Типи суцвіть

Прості — мають одну нерозгалужену вісь.

  1. Китиця (черемха).

  2. Колос (подорожник).

  3. Початок (рогіз, кукурудза).

  4. Щиток (яблуня, груша).

  5. Зонтик (первоцвіт, цибуля).

  6. Головка (конюшина).

  7. Кошик (кульбаба, ромашка).

Складні — сукупність простих су­цвіть, зібраних на спільній осі.

  1. Складний зонтик (кріп, морква).

  2. Складний колос (жито, пшениця),

  3. Волоть (бузок, виноград).

  4. Складний щиток (деревій).

Найдавнішим типом суцвіття є ки­тиця.

5. 3. Значення суцвіть у житті рослин

Бесіда, викреслювання схеми.

Схема 2

Значення суцвіть

32

  • Добрі помітні для комах-запилювачів

  • Забезпечення збереження виду

  • Підвищують можливість потрапляння пилку на приймочку маточки у вітрозапильних рослин

  • Вірогідність утворення більшої кількості насіння

VI. Узагальнення знань учнів

6. 1. Бесіда

  • Що таке суцвіття?

  • Чим відрізняються прості й складні суцвіття?

У чому полягає біологічна роль суцвіть?

6. 2. Гра «Ланцюжок»

Один учень називає тип суцвіття, ін­ший наводить приклади рослин з та­ким суцвіттям і т. д.

6. 3. Цифровий диктант

  1. Китиця.

  2. Зонтик.

  3. Складний зонтик.

  4. Кошик.

  5. Колос.

  6. Складний колос.

  1. Щиток.

  2. Волоть.

  3. Сережка.
    10. Голова.

Дібрати номери рослин, які мають такі суцвіття.

  1. Груша.

  2. Черешня

  3. Береза.

33

  1. Подорожник.

  2. Кульбаба.

  3. Конюшина.

  4. Пшениця.

  5. Овес.

  6. Морква.
    10. Вишня.

Відповіді: 1 - 2, 2 - 10, 3 - 9, 4 - 5, 5-4,6-7,7-1,8-8,9-3,10-6.

  1. Підсумок уроку.
    VIII.Домашнє завдання

Вивчити § 28, дати відповідь на за­питання.

Творче завдання (на вибір учнів)

1. Складання сенкану «Суцвіття» з використанням слів і словосполучень:

  • група квіток;

  • мають загальну вісь;

  • прості;

  • складні;

  • різні розміри;

  • зацвітають почергово;

  • сприяють зростанню чисельності виду та поширенню;

  • забезпечують запилення;

  • утворюється більша кількість плодів.

2.Скласти кросворд з теми «Суцвіття»

34

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.