Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
10 клас
Урок № 97
Дата:
РОСЛИННИЦТВО СВІТУ.
ГЕОГРАФІЯ ВИРОЩУВАННЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ
ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР.
Мета: актуалізувати й розширити знання учнів про галузеву структуру сільського господарства; сформувати знання й розуміння закономірностей просторового поширення у світі найважливіших зернових культур; розвивати вміння самостійно робити висновки, удосконалювати просторове мислення та вміння використовувати картографічний метод досліджень.
Обладнання: настінні політична карта світу та карта природних зон світу, географічні атласи для 10 класу, підручник, різнокольорові паперові кружечки різного розміру, контурні карти світу, зразки гербарію культурних рослин «Пшениця», «Ячмінь», «Жито», «Кукурудза», «Рис», «Просо», збільшена діаграма структури валового збору зернових культур у світі, статистичні таблиці зі списками найбільших виробників пшениці, рису, кукурудзи, контурні карти світу.
Ключові поняття: зернові культури, «три хліби людства».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Прийом «Розпізнай і розкажи»
Учитель звертає увагу учнів на перелік країн, який записаний на дошці. Він повідомляє, що далі зачитає опис сільського господарства кількох країн зі списку. Завдання учнів — визначити, якої країни стосується опис, аргументувати свій вибір і показати країну на політичній карті світу. Слід зазначити, що в списку мають бути також країни, опис сільського господарства яких учитель не даватиме.
Орієнтовний перелік країн: Бразилія, ДР Конго, Ірак, Куба, Монголія, Польща, Судан, Таїланд, Туреччина, Франція.
Описи сільського господарства країн:
1. Ця країна —- найбільший у Європі експортер сільськогосподарської продукції та продуктів харчування. Сільське господарство її високоінтенсивне, особливо в північній, рівнинній частині. Тут у значних обсягах вирощують пшеницю й цукрові буряки. А от у невисоких горах і нагір'ях провідною культурою є виноград, за збором якого країна посідає перші місця у світі (Франція).
2. Це велика, проте малонаселена постсоціалістична країна, у сільському господарстві якої через посушливий суворий клімат поширене пасовищне тваринництво, особливо конярство й вівчарство. У рослинництві провідною культурою є пшениця (Монголія).
3. Країна із середнім рівнем розвитку. Сільське господарство на її території розвинене дуже нерівномірно. На узбережжі великі площі займають плантації кави, какао, цукрової тростини. Продовольчі й кормові культури — маніок, банани, кукурудза — вирощують далі від узбережжя. Рівень технічного забезпечення їх вирощування низький. У віддалених від моря районах країни провідною галуззю є екстенсивне пасовищне скотарство з осередками землеробства (вирощування переважно продовольчих культур для місцевих потреб). У північній частині країни через наявність великих масивів лісів сільське господарство розвинене лише в окремих осередках (Бразилія).
4. Сільське господарство країни дуже відстале. Головна експортна культура — бавовник. Проте навіть її- вирощування здійснюється дрібними селянськими господарствами та ґрунтується на малопродуктивній ручній праці. Значна частина території країни через посушливий клімат для землеробства практично не придатна. Тут провідна галузь — екстенсивне вівчарство споживацького напрямку. На півдні країни — малотоварне рослинництво й тваринництво (Судан).
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Оскільки знання учнів про географію галузей світового сільського господарства ще неповні, про що свідчать труднощі, які виникали в багатьох учнів під час проведення конкурсу, необхідно усунути зазначений недолік.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель здійснює роботу у формі інтерактивної бесіди. Він демонструє листки гербарію «Культурні рослини» зі зразками пшениці, жита, ячменю, рису, кукурудзи та проса. Запитання до учнів: які риси об'єднують ці культури? (Усі вони злаки; їх вирощують для одержання зерна.) Далі вчитель виділяє значення зернових культур у житті людства, після чого пропонує назвати найважливіші з них. Для полегшення відповіді на запитання й можливості її обґрунтування демонструється збільшена діаграма структури валового збору зернових культур у світі.
Вивчення географії посівів пшениці, рису й кукурудзи здійснюється таким чином. Учитель бере паперові кружечки жовтого кольору (вони символізують виробництво пшениці). Учні, працюючи з таблицею найбільших виробників пшениці, називають країни-виробники та вказують, кружечок якого розміру необхідно прикріпити на карті (використовується карта природних зон) на території відповідної країни (найбільші кружки відповідають виробництву пшениці понад 50 млн тонн на рік, середні — 20—50 млн тонн, найменші — іншим виробникам). Після того як учитель прикріпить на карті останній кружечок, учні самостійно називають найважливіші райони вирощування пшениці та визначають закономірності поширення її посівів.
Вивчення географії посівів рису й кукурудзи виконується аналогічно. При цьому використовуються кружечки білого (рис) і зеленого (кукурудза) кольорів.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота «Побудова картодіаграми найбільших виробників головних зернових культур»
На карті світу учні мають позначити, обравши самостійно масштаб, способом стовпчастих діаграм розташування країн — найбільших виробників пшениці (чорний колір), кукурудзи (зелений колір) та рису (синій колір). Кількість країн кожної категорії визначає вчитель. Під час роботи вони працюють із статистичними таблицями зі списками країн — найбільших виробників пшениці, рису, кукурудзи.
На допомогу вчителю
Країни-лідери з вирощування пшениці (млн т)
Країна | 1980 р. | 1990 р. | 2000 р. | 2005 р. | 2010 р. |
Світ | 440 | 592 | 586 | 629 | 606 |
Китай | 55,213 | 98,232 | 99,640 | 97,449 | 104,470 |
Індія | 31,830 | 49,850 | 76,369 | 68,637 | 69,350 |
США | 64,800 | 74,294 | 60,757 | 58,740 | 57,298 |
Росія | - | - | 34,455 | 47,698 | 45,006 |
Франція | 23,781 | 33,346 | 37,353 | 36,886 | 35,367 |
Канада | 19,292 | 32,098 | 26,536 | 26,775 | 27,277 |
Німеччина | 11,254 | 15,242 | 21,622 | 23,693 | 22,428 |
Пакистан | 10,857 | 14,316 | 21,079 | 21,612 | 21,277 |
Туреччина | 16,554 | 20,022 | 21,009 | 21,500 | 20,010 |
Велика Британія | 8,470 | 14,033 | 16,704 | 14,863 | 14,735 |
Іран | 5,850 | 8,012 | 8,088 | 14,308 | 14,500 |
Аргентина | 7,975 | 11,037 | 16,147 | 12,574 | 14,000 |
Україна | - | - | 10,197 | 18,699 | 14,000 |
Казахстан | - | - | 9,074 | 11,066 | 13,500 |
Австралія | 10,856 | 15,066 | 22,108 | 25,090 | 9,819 |
Країни-лідери з вирощування рису (млн т)
Країна | 1980 р. | 1990 р. | 2000 р. | 2005 р. | 2010 р. |
Світ | 396,9 | 518,5 | 598,9 | 631,5 | 634,6 |
Китай | 142,877 | 191,615 | 189,817 | 181,999 | 184,070 |
Індія | 80,312 | 111,517 | 127,400 | 137,620 | 136,510 |
Індонезія | 29,652 | 45,179 | 51,898 | 53,985 | 54,400 |
Бангладеш | 20,821 | 26,778 | 37,628 | 39,796 | 43,729 |
В'єтнам | 11,647 | 19,225 | 32,530 | 35,791 | 35,827 |
Таїланд | 17,368 | 17,193 | 25,844 | 30,292 | 29,269 |
М'янма | 13,317 | 13,972 | 21,324 | 25,364 | 25,200 |
Філиппіни | 7,646 | 9,885 | 12,389 | 14,603 | 15,327 |
Бразилія | 9,776 | 17,421 | 11,090 | 13,193 | 11,505 |
Японія | 12,189 | 13,124 | 11,863 | 11,342 | 10,695 |
США | 6,629 | 7,080 | 8,658 | 10,125 | 8,787 |
Пакистан | 4,685 | 4,891 | 7,204 | 8,321 | 8,137 |
Сгипет | 2,382 | 3,167 | 6,000 | 6,125 | 6,500 |
Республіка Корея | 5,311 | 7,722 | 7,197 | 6,435 | 6,305 |
Камбоджа | 1,717 | 2,500 | 4,026 | 5,986 | 6,264 |
Країни-лідери з вирощування кукурудзи (млн т)
Країна | 1980 р. | 1990 р. | 2000 р. | 2005 р. | 2010 р. |
Світ | 396,7 | 483,4 | 593,2 | 712,9 | 695,2 |
США | 168,647 | 201,532 | 251,854 | 282,311 | 267,598 |
Китай | 62,715 | 97,214 | 106,181 | 139,502 | 145,625 |
Бразілія | 20,372 | 21,348 | 31,879 | 35,113 | 42,632 |
Мексика | 12,374 | 14,635 | 17,557 | 18,012 | 21,765 |
Індія | 6,957 | 8,962 | 12,043 | 14,172 | 14,710 |
Аргентина | 6,400 | 5,400 | 16,781 | 20,483 | 14,446 |
Франція | 9,323 | 9,401 | 16,018 | 13,688 | 12,902 |
Індонезія | 3,991 | 6,734 | 9,677 | 12,524 | 11,611 |
Італія | 6,377 | 5,864 | 10,138 | 10,428 | 9,671 |
Канада | 5,753 | 7,066 | 6,954 | 9,461 | 9,268 |
Румунія | 10,563 | 6,810 | 4,898 | 10,388 | 8,985 |
Угорщина | 6,673 | 4,500 | 4,984 | 9,050 | 8,441 |
ПАР | 11,040 | 9,180 | 11,431 | 11,716 | 6,935 |
Єгипет | 3,231 | 4,799 | 6,474 | 7,085 | 6,838 |
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Завдання
За складеною картодіаграмою виділіть головні регіони вирощування «трьох хлібів людства».
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
2. На початку XX ст. у низці країн Європи існували магазини, які називалися «Колоніальні товари». Спробуйте відновити асортимент продуктів харчування, який у них продавався.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»