До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
5
міс.
2
6
дн.
1
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Урок на тему "РАСОВА СТРУКТУРА НАСЕЛЕННЯ. РАСОВА ДИСКРИМІНАЦІЯ ТА ЇЇ ФОРМИ В КРАЇНАХ СВІТУ."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

10 клас

Урок №55

Дата:

РАСОВА СТРУКТУРА НАСЕЛЕННЯ.

РАСОВА ДИСКРИМІНАЦІЯ ТА ЇЇ ФОРМИ В КРАЇНАХ СВІТУ.

Мета: завершити ознайомлення учнів із расовою структурою населення світу; розвивати творчі та дослідницькі здібності учнів; виховувати почуття толерантності до представників різних рас, нетерпимість до проявів расизму, повагу до Конституції України.

Обладнання: підручник, карта зі статево-віковою пірамідою, Конституція України, настінна політична карта світу, географічні атласи для 10 класу, набір «Головні людські раси», ілюстрації «Ефіоп», «Дравід», «Малагасієць», «Метис», «Мулат», портрети чи електронні зображення М. Миклухо-Маклая, Пеле, М. Джексона, Наомі Кемпбелл, Б. Обами, Пан Гі Муна, Наматжіри, мультимедійне обладнання.

Ключові поняття: раса, основні й мішані раси, давні мішані раси, молоді мішані раси, расизм, скінхеди, расова дискримінація, апартеїд, ксенофобія, полікультурність.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель збирає виконані й оформлені практичні роботи, знайомить учнів із планом проведення уроку.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Прийом «Дослідник»

(Один або кілька учнів отримують картку із зображенням статево-вікової піраміди певної країни.)

1.Назвіть особливості статево-вікового складу населення країни, відображені на піраміді.

2.Який тип відтворення населення характерний для цієї країни?

3.Як проявляється у цій країні демографічна проблема?

4.Які особливості повинні мати демографічна та міграційна політика цієї країни?

5.Назвіть країну.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель повідомляє, що, крім вікової і статевої структури населення, існують ще багато критеріїв його поділів, наприклад за зовнішніми ознаками, мовою чи релігією. Конституція України встановлює рівність усіх людей незалежно від їх раси, мови чи віросповідання (учитель зачитує відповідні статті Конституції України). Порушення цих положень Основного Закону тягне за собою різні види відповідальності, у тому числі й кримінальну. Тому потрібно добре орієнтуватися в питаннях расової, етнічної й конфесійної структури населення України та світу. Саме розгляду цих питань буде присвячений урок.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Критерії расового поділу людей.

Інтерактивна бесіда

Учитель демонструє учням портрет відомого футболіста Пеле (та пропонує встановити, хто з наступних осіб має найбільш схожі зовнішні ознаки (демонструються портрети М. Миклухо-Маклая, М. Джексона, Н. Кемпбелл, Б. Оба-ми, Пан Гі Муна). Учні мають обґрунтувати свої твердження. На їх підставі під час інтерактивної бесіди визначаються зовнішні ознаки, за якими виділяються раси — колір шкіри, особливості волосся й деталей обличчя (форма та колір очей, особливості будови носа, губів, наявність на обличчі волосяного покриву).

2. Основні та мішані раси, їх відмінності.

Усна практична робота (з використанням набору «Головні людські раси» та картин «Ефіоп», «Дравід», «Малагасієць», «Метис», «Мулат»)

Учитель демонструє зображення представників європеоїдної, монголоїдної та негроїдної рас, а також портрет відомого художника (австралійського аборигена) Наматжіри. У процесі роботи учні засвоюють ознаки представників чотирьох головних рас — європеоїдної, монголоїдної, негроїдної та австралоїдної, одержують відомості про існування давніх (ефіопи, дравіди, малагасійці) і молодих (метиси, мулати, самбо) мішаних рас, установлюють (на підставі аналізу картин) їх зовнішні ознаки.

3. Територіальне розселення рас.

Самостійна робота учнів із картою географічного атласу та текстом підручника.

4. Расова дискримінація та расизм, їх прояви (ксенофобія, рух скінхедів, апартеїд тощо).

Проблемна ситуація

У червні 2011 р. перед початком футбольної гри між командами «Крила Рад» (Самара) і «Анжі» (Махачкала) уболівальник самарського клубу простягнув відомому бразильському футболісту Роберто Карлосу банан. Цей жест дуже образив футболіста; поліція затримала й оштрафувала вболівальника, а федерація футболу Росії наклала на самарський клуб великий штраф. Спробуйте пояснити ці події. (Під час дискусії учні знайомляться з поняттям «расова дискримінація», її проявами в минулому та в наш час, учаться політкоректності.)

На допомогу вчителю

Расизм — певний світогляд, а також політичні теорії та практики, що на ньому грунтуються, які засновано на уявленні про поділ людей на біологічно різні групи на основі видимих особливостей зовнішнього вигляду, як-от колір шкіри, структура та колір волосся, риси обличчя, будова тіла тощо, тобто на раси, і різному ставленні до людей та їх спільностей залежно від їх належності до цих груп (рас). Згідно з расистськими теоріями, люди різних рас розрізняються за соціально-біологічною поведінкою. Тобто до зовнішніх ознак «прив'язуються» важливі психологічні, розумові та фізичні особливості або робляться грубі антинаукові, неправдиві узагальнення на зразок: «усі негри ліниві», «усі жиди жадібні» і т. ін. Ця різниця, як стверджують послідовники расистських теорій, зумовлена механізмами спадковості і не зникає повністю в результаті виховання, соціалізації та інших культурних процесів.

Расова дискримінація означає будь-яке розрізнення, виняток, обмеження чи перевагу, що Грунтуються на ознаках раси, кольору шкіри, родового, національного чи етнічного походження, метою або наслідком яких є знищення або применшення визнання, використання чи здійснення на рівних засадах прав людини та основних свобод у політичній, економічній, соціальній, культурній чи будь-яких інших галузях суспільного життя.

Расизм як політика — це дискримінація особистостей, суспільних груп або частини населення, або ж груп людей. У найгірших своїх проявах це політика переслідувань, принижень, завдання ганьби, насильства, нагнітання ворожнечі та неприязні, поширення відомостей, що паплюжать людину або частину людей; завдання шкоди за ознакою раси чи етнічного походження (помітноїрізниці в зовнішності).

Причиною расизму як явища є ксенофобія. Власне расизм значною мірою і б ксенофобією за ознакою помітної різниці в зовнішності. Як різновид ксенофобії расизм є ірраціональною реакцією людей на чуже та невідоме. Однак лише ксенофобією расизм аж ніяк не вичерпується.

Расизм (сучасний) як ідеологія виник в добу колоніалізму, коли європейські держави захопили значні території, населені людьми різко відмінних від європейців антропологічних типів. Виникла потреба, з одного боку, пояснити, чому всюди у світі європейці захоплюють чужі країни, а не навпаки, з з другого — виправдати таку політику. Найпростіше пояснення полягало в проголошенні одної раси «повноцінною», а інших «неповноцінними», тобто по суті у позбавленні неєропейців права називатися справжніми людьми, та пояснення переваги європейців як вродженої.

Слід зазначити, що саме сучасний расизм походить від європейського колоніального напряму або ж виник під його впливом. Однак саме явище не є ані нещодавнім винаходом, ані суто європейським. Як вид ксенофобії расизм притаманний людям здавна.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ'

Робота з таблицею

Складіть і заповніть таблицю «Ознаки головних (великих) рас», зазначивши: назву раси; її ознаки.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель узагальнює вивчений матеріал, нагадує про роль українця М. Миклухо-Маклая в етнографічних дослідженнях, які довели рівність усіх рас, що населяють Землю, наводить власні докази рівності рас (демонструє портрети Пеле, М. Джексона, Н. Кемпбелл, Барака Обами, Пан Гі Муна, Наматжіри та коротко розповідає про них).

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте §27 (стор. 92) підручника.

2. Побудуйте секторну діаграму расового складу населення світу.

3. Випереджальне завдання. Підготуйте повідомлення про міжетнічні конфлікти на острові Шри-Ланка, у Бельгії, Канаді, Македонії, Киргизстані.

4

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток особистості на всіх вікових етапах життя»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.