Урок на тему "ПЕРВИННИЙ І ВТОРИННИЙ СЕКТОРИ ГОСПОДАРСТВА США."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

10 клас

Урок №151

Дата:

ПЕРВИННИЙ І ВТОРИННИЙ СЕКТОРИ ГОСПОДАРСТВА США.

Мета: закріпити знання про первинний і вторинний сектори господарства; з'ясувати їхній рівень розвитку в США, схарактеризувати географію сільського господарства та промисловості країни.

Обладнання: підручник, настінна економічна карта країни або плакат «США», атлас, довідники, ілюстрації, які демонструють різні райони країни, посібник «Картографічний тренінг».

Ключові поняття: господарство, первинний і вторинний сектори господарства, галузева структура, територіальна структура, сільське господарство, видобувна промисловість, обробна промисловість.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Фронтальне опитування.

1. Яку роль відіграють США у світовому господарстві?

2. Які галузі господарства належать до первинного й вторинного секторів господарства?

3. Завдяки чому незначна частка трудових ресурсів, яка зайнята в сільському господарстві розвинених країн, забезпечує продукцією населення та промисловість?

4. Які товари виробництва США здобули світове визнання?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово вчителя.

США економічно найбільш розвинена держава світу, що посідає перше місце за обсягом ВВП. Усі галузі господарства країни без винятку виробляють великі обсяги продукції. Так, незважаючи на те, що сільське господарство дає тільки 2 % від національного, багатства, галузь забезпечує багатомільйонне населення переважною більшістю сільськогосподарської продукції. У цьому американським фермерам допомагають різноманітні природні умови їхньої великої країни.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення нового матеріалу.

1. Первинний сектор господарства, спеціалізація сільського господарства головних районів країни.

2. Первинний (видобувна промисловість) та вторинний сектори господарства.

На допомогу вчителю.

Для сільського господарства, що належить до первинного сектору економіки країни, характерним с високий рівень механізації й хімізації, упровадження наукових, часто «піонерських» методів ведення господарства, використання високопродуктивних сільськогосподарських тваринних і високоврожайних сортів рослин, спеціалізація на вирощуванні найбільш ефективних у певних природних умовах культур, висока концентрація сільськогосподарського виробництва. Завдяки цьому один сільськогосподарський робітник у США виробляє в десятки разів.більше продукції, ніж його колега з країни, що розвивається. Основну частину продукції виробляють великі ферми, переважна частина з них спеціалізовані підприємства.

Для галузевої структури сільського господарства характерним є незначне переважання тваринництва над рослинництвом, тому в посівах високою є частка кормових культур. Так, товарне виробництво кукурудзи сконцентроване на Центральних рівнинах. Тут склався так званий кукурудзяно-соєвий пояс (раніше називався кукурудзяним). Сполучені Штати є лідером продажів на світовому ринку кукурудзи (на країну припадає до 40 % світового збору й до 70 % світового ринку зерна кукурудзи). Виділяються також пшеничний пояс, пояс молочного господарства й пояс травосіяння. Провідними галузями тваринництва є м'ясне й молочне скотарство, свинарство й птахівництво.

Існують значні відмінності в підходах до організації сільськогосподарського виробництва, спеціалізації й обсягах одержуваної продукції між трьома головними районами країни — Північчю, Півднем і Заходом. (За допомогою підготовлених повідомлень учні характеризують сільське господарство головних районів країни.)

Фермери Півночі виробляють половину товарної продукції сільського господарства. Порівняно з Півднем тут більше великих господарств. У рослинництві переважає вирощування кормових і зернових культур. У Північній і Південній Дакоті сіють яру пшеницю, у Канзасі озиму, а у східній частині кукурудзу й сою. В Айові й прилеглих частинах Міссурі, Небраски й Канзасу сформувався кукурудзяний пояс. Сьогодні в сівозміні з кукурудзою зазвичай вирощується соя, посіви якої особливо збільшилися після Другої світової війни. Обидві культури широко використовуються для виробництва комбікормів і концентратів.

Поряд із рослинництвом поширене тваринництво, що за вартістю продукції набагато перебільшує рослинництво. У Приозер'ї й на Північному Сході сформувався молочний пояс. Основну частину сільськогосподарських земель тут займають покращені пасовища й косовиці, багаторічні польові культури вирощуються на зелений корм.

Історія Півдня пов'язана з вирощуванням бавовнику й формуванням бавовняного поясу. Але на сьогодні великі плантації бавовнику збереглися тільки в нижній течії Міссісіпі. На іншій території району вирощують пшеницю, кукурудзу, рис, сою, арахіс; розвивається скотарство й птахівництво (бройлери). У передгір'ях переважає м'ясне тваринництво.

На Заході сформувався найбільший за територією пояс пасовищного м'ясного скотарства з окремими осередками богарного й поливного землеробства з інтенсивним рослинництвом. Головна спеціалізація цього поясу вирощування молодняку м'ясних порід великої рогатої худоби. Розвинене сільське господарство має штат Каліфорнія, де основну роль відіграє вирощування овочів і фруктів. (Учитель просить учнів висловити власну думку щодо причин значних відмінностей у спеціалізації сільського господарства між трьома головними районами країни.)

Промисловість дає 18 % від ВВП, країна посідає провідні позиції за випуском більшості видів продукції галузі, починаючи від електроенергії й низки кольорових металів і закінчуючи авіакосмічною технікою. Наприклад, видобуток нафти, природного газу й вугілля друге місце у світі, виробництво електроенергії перше місце у світі (ТЕС 71 %, АЕС 20 %, ГЕС 8 %), виробництво сталі третє місце (у галузі зросла питома вага електросталі), виробництво алюмінію й рафінованої міді перше місце у світі (із великим відривом), загальна вартість продукції машинобудування й хімічної промисловості перше місце у світі (на США припадає близько 20 % від усього обсягу виробництва світової хімічної промисловості й приблизно стільки ж машинобудування), виробництво пиломатеріалів, паперу й картону перше місце у світі (із великим відривом).

Для гірничодобувної промисловості (первинний сектор економіки) характерними є значні обсяги видобутку різних видів корисних копалин. Найбільший постачальник вугілля штат Кентуккі, за ним ідуть Вайомінг і Західна Віргінія, Пенсильванія, Іллінойс. Приблизно половина запасів високосортного вугілля зосереджена в Аппалачській провінції, що простягнулася з півночі на південь від північно-західної Пенсильванії до північної Алабами. Великі поклади вугілля залягають на півночі Центральних рівнин і в Скелястих горах.

У США сформувалися три великі нафтовидобувні райони. До найбільшого із них (район Південно-Західного Центру) входять такі нафтові басейни: Західний Внутрішній, Пермський і Галф. Тут беруть початок найдовші в США нафто- і продуктопроводи, що пов'язують Техас і Луїзіану з Нью-Йорком, Чикаго та іншими містами Північного Сходу й Середнього Заходу. Другим великим нафтовим районом США є Південна Каліфорнія. Третій, наймолодший район, — Аляска.

Запаси залізної руди розміщені в районі озера Верхнє (штати Мічиган і Міннесота), однак уміст заліза в цих рудах невисокий. Ресурси молібдену й вольфраму зосереджені в родовищах Гірських штатів. Основні запаси міді розташовані на захід від Міссісіпі в штатах Аризона, Юта, Нью-Мексико, Монтана. Цинкові руди зустрічаються в родовищах штатів Теннесі й Нью-Джерсі. Коштовні метали (золото, срібло, метали платинової групи) є характерними для багатьох областей Кордильєр.

В обробній промисловості (вторинний сектор економіки) провідні позиції посідає «авангардна трійка» ро – електроенергетика, машинобудування й хімічна промисловість. Найбільші, потужності електроенергетики зосереджені на ТЕС, які виробляють понад 2/3 електроенергії, атомні електростанції 1/5, а гідравлічні менше ніж 1/10. Роль АЕС є особливо важливою на Північному Сході, а ГЕС на Заході.

США мають майже повний «набір» виробництв машинобудування, але особливу роль відіграє авіакосмічна промисловість. Тут діють великі компанії «Боїнг», «Макдоннел-Дуглас», «Локхід». Провідні центри галузі в Каліфорнії Лос-Анджелес, Сан-Дієго, Сан-Хосе, Лонг-Біч; у штаті Вашингтон Сіетл (тут розташовані підприємства компанії «Боїнг»); у Техасі Х'юстон, Даллас.

Однією з найбільш наукоємних і таких, що найдинамічніше розвиваються, галуззю сучасного машинобудування є електронна промисловість. Для її розвитку потрібно було різко скоротити час від розробки виробу до.його випуску. Це вдалося здійснити в технополісах.

х прообразом стала Силікон-Веллі (дослівно Кремнієва Долииа), розташована поблизу Сан-Франциско. Після Другої світової війни тут сформувався промислово-дослідницький парк, що акумулює наукові дослідження й технології, а також виробництво електроніки.

США лідирують у світі за виробництвом електронного устаткування, комп'ютерів й іншої електронної продукції. У цій галузі провідна роль належить кільком великим компаніям. Найважливіші центри електронної промисловості — Нью-Йорк, Чикаго, Бостон, Пітсбург, Філадельфія.

Країна посідає перше місце у світі за виробництвом продукції хімічної промисловості. Найбільше значення має виробництво пластичних мас, синтетичних волокон, штучного каучуку. Понад половину продукції дають підприємства Північного Сходу країни (Нью-Йорк, Філадельфія, Чикаго, Балтимор). Велике значення має район Мексиканської затоки.

У країні виробляється близько 100 млн тонн сталі (третє місце після Китаю та Японії). Значна частина підприємств, як і раніше, розташовані всередині країни (виділяється район Великих озер). Цьому сприяє наявність власної сировини й те, що з нагромадженням ресурсів брухту стало вигідно виплавляти сталь, не використовуючи початкові ланки. Близько половини сталі в країні виробляється не з чавуну, а із вторинної сировини. Частково сталь виплавляється із власної й довізної залізної (Канада, Венесуела) і марганцевої (Бразилія, Гана) руди. На імпортну сировину орієнтуються металургійні підприємства портових міст Північного Сходу країни. Характерно, що США закуповують в інших країнах близько 30 млн тонн сталі (перше місце у світі).

Підприємства лісової й деревообробної промисловості орієнтовані на лісові ресурси й споживача. Найбільше їх зосереджено на тихоокеанському Північному Заході й на Південному Сході країни. Легка промисловість розміщена по всій країні, але найбільша концентрація підприємств галузі традиційно в північних штатах. Найзначніший центр швейної промисловості Нью-Йорк. Текстильних фабрик найбільше в середніх і дрібних містах.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Картографічний тренінг.

Учні виконують завдання 1-5 (с. 26) із посібника «Картографічний тренінг».

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте матеріал уроку та відповідний матеріал підручника. 2. Виконайте завдання 1-4 на контурній карті «США» (посібник «Контурні карти із завданнями»).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!