Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
10 клас
Урок № 92
Дата:
НАЙНОВІТНІША ХІМІЧНА ПРОДУКЦІЯ. ПРАКТИКУМ. ПРАКТИЧНА РОБОТА «НАЙНОВІТНІША ХІМІЧНА ПРОДУКЦІЯ».
Мета: завершити формування знань про хімічну промисловість світу, її особливості, галузеву й територіальну структуру, чинники розміщення; забезпечити засвоєння знань про географію тонкої хімії; розвивати навички наукової дискусії, творчість.
Обладнання: підручник, настінна політична карта світу, калькулятори, скринька, зображення логотипів хімічних компаній або картки з їхніми назвами, зразки новітньої хіміко-фармацевтичної, парфумерної або мікробіологічної продукції, учнівські презентації, мультимедійне обладнання.
Ключові поняття: малотоннажна хімія, тонка хімія, парфумерна промисловість, миючі засоби, фармацевтична промисловість, генна інженерія, мікробіологічна промисловість.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Прийом «Писана торба»
Учні по черзі отримують право дістати зі скриньки зображення логотипа хімічної компанії або картку з її назвою. Завдання учня — указати, у якій країні розташована штаб-квартира фірми, та навести приклад її продукції.
Орієнтовний перелік компаній: «БАСФ», «Байєр», «Мішлен», «Хенкель», «Оріфлейм», «Проктер енд Гембл», «Джонсон енд Джонсон», «Монсанто», «Юніон карбайд», «Ейвон» тощо.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом «Дослідник»
Учитель пропонує учням назвати приклади дешевих ліків та ціни на них, після чого за допомогою калькуляторів вираховується вартість однієї таблетки анальгіну чи аспірину (ацетилсаліцилової кислоти). Учитель повідомляє вартість 1 т мінеральних добрив, бензину та сталі та ставить завдання: порівняти їх із вартістю 1 т анальгіну чи аспірину. Після підрахунків учні переконуються, що навіть найдешевші ліки коштують у багато разів дорожче за сталь, бензин чи мінеральні добрива.
Можна зробити подібні підрахунки щодо парфумів чи «дешевого» мила. Результати будуть схожими. Учитель пропонує пояснити, чому ліки, парфуми, миючі засоби значно дорожчі за мінеральні добрива або пластмасу. Учні роблять висновок, що ці галузі більш наукоємні, а тому вимагають використання дорогої робочої сили. Інші висновки — саме тонка хімія, парфумерна, фармацевтична промисловість найвигідніші для країн серед інших галузей хімічної промисловості з точки зору екології (вони не матеріаломісткі, а отже, обсяг їх відходів порівняно невеликий) та економіки (одиниця продукції дає більший прибуток). Учитель пропонує перевірити правильність висновків у процесі подальшої презентації та захисту робіт, підготовлених учнями вдома.
IV. ПРАКТИКУМ
Практична робота «Найновітніша хімічна продукція»
Учні по черзі представляють свої презентації. Потім решта учнів та вчитель ставлять доповідачеві запитання. Оцінюються: якість презентації та доповіді; уміння вести дискусію (якість відповідей на запитання та якість запитань, поставлених учнем своїм однокласникам); якість виконання письмової роботи.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель підсумовує висновки, зроблені учнями під час дискусії, називає галузі, які займаються випуском новітньої хімічної продукції, формулює принципи розміщення подібних підприємств та виділяє на карті світу райони розвитку новітніх галузей хімічної промисловості.
VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель аналізує й усно оцінює заслухані доповіді та презентації, дискусію, збирає письмові роботи та презентації учнів, які не встигли виступити.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Повторіть матеріал за темою «Хімічна промисловість світу».
2. Випереджальне завдання. Підготуйте повідомлення про продукцію лісохімічної промисловості.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»