Урок на тему " Міські і сільські населені пункти. Критерії їх розмежування. Класифікація міст. "

Опис документу:
Мета: роз'яснити учням критерії визначення міських та сільських населених пунктів; класифікувати типи міст за людністю і функціями; визначити проблеми розвитку сільських населених пунктів України; продовжувати формувати навички роботи із картографічним матеріалом; виховувати географічну культуру та розширювати світогляд учнів. Джерело: інтернет-ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

8 клас

Урок №55

Дата:

Міські і сільські населені пункти.

Критерії їх розмежування. Класифікація міст.

Мета: роз'яснити учням критерії визначення міських та сільських населених пунктів; класифікувати типи міст за людністю і функціями; визначити проблеми розвитку сільських населених пунктів України; продовжувати формувати навички роботи із картографічним матеріалом; виховувати географічну культуру та розширювати світогляд учнів.

Обладнання: атлас, карти населення світу та України, політична карта світу, карта адміністративно-територіального устрою України; статистичні показники населених пунктів України та світу загалом.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Очікувані результати: учні навчаться:

- визначати типи населених пунктів: міста, селища міського типу, села;

- показувати найбільші міста України та світу на карті;

- класифікувати міста за людністю і функціями, які виконують;

- давати оцінку сучасним проблемам українського села.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання. Налаштування учнів на робочу атмосферу.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Методичний прийом «Завдання-дослідження»

За допомогою карт охарактеризувати густоту населення в різних країнах (регіонах) світу, висловити припущення щодо причин різниці.

Методичний прийом «Картографічний практикум»

- На карті адміністративно-територіального устрою України показати три області, які мають показник щільності населення вищий (нижчий), ніж у тій, де ми проживаємо.

- На політичній карті світу показати три країни Європи, у яких показник щільності населення вищий (нижчий), ніж в Україні.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

У квітні 2008 р. з доповіді Генерального секретаря ООН про моніторинг глобальної демографічної ситуації ми дізнались про те, що саме 2008 р. вперше в історії людства кількість міського і сільського населення зрівнялася. Україна належить до 25 країн світу з найбільшою кількістю міського населення. Хоча площа міст на нашій планеті дорівнює лише 3 % поверхні суходолу, у містах живе понад 3,5 млрд осіб.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. ІТИ Критерії визначення міських і сільських населених пунктів

Демонстрування слайду «Вогні нічної землі». Мережа фото і відео виконана астрономами NASA із запущеного ними 2011 р. супутника Suomi NPP. Розміщення на сайті

http://picslife.ru/kosmos/ ogni-nochnoy-zemli-iz-kosmosa-chernyiy-mramor-2012.html.

Що, на вашу думку, зображено світлими плямами?

Первинними ланками розміщення населення є населені пункти. Вони є двох типів: міські та сільські. До міських належать міста і селища міського типу (містечка).

Методичний прийом «Евристична бесіда»

- Поясніть, якими, на вашу думку, є критерії, за якими населеному пункту надають статус міста.

- Іншими словами, за якими ознаками місто відрізняється від селища міського типу, а селище міського типу від села?

Методичний прийом «Робота з картками» (по одній на парту або на окрему групу)

Інструктивна картка

Розподіл країн світу за використовуваними критеріями для

виділення міського населення (станом на 2014-й рік)

Критерії міського населення

Кількість країн

% країн

Тільки цей

критерій

У поєднанні з іншими

Тільки цей

критерій

У поєднанні з іншими

Один критерій:

Адміністративний

65

60

27,9

25,8

Економічний

32

13,7

Чисельність /густота населення

49

87

21,0

37,3

Характеристики міського середовища

10

44

4,3

18,9

Два критерії:

Адміністративний і чисельність/ густота населення

26

11,2

Адміністративний і характеристики міського середовища

12

5,2

Економічний і чисельність / густота населення.

14

6,0

Чисельність /густота населення і характеристики міського середовища

15

6,4

Три критерії:

Адміністративний, економічний і чисельність /густота населення

5

2,1

Адміністративний, характеристики міського середовища і чисельність /густота населення

4

1,7

Чотири критерії:

Адміністративний, економічний, чисельність /густота населення і характеристики міського середовища

13

5,6

Інші критерії:

Все населення країни

10

10

4,3

4,3

Нечітке визначення

3

3

0,9

0,9

Визначення відсутнє

7

7

3,0

3,0

Загальна кількість країн / територій

233

100,0

Назвіть два критерії щодо виділення міського населення, які є найбільш поширеними у світі. Які два критерії, на вашу думку, є визначальними в Україні?

Методичний прийом «Міні-дискусія»

Як ви розумієте висловлювання ученого-містознавця В. Немчинова: «Місто — не коло на карті, це точка росту кристала цивілізації»?

Методичний прийом «Nota bene»

Місто — це населений пункт, віднесений законодавством держави до категорії міста, тобто має юридичний статус міста. У світі немає його загальновизнаного визначення і критеріїв виділення. Зазвичай у містах, порівняно з сільськими поселеннями, більша чисельність і густота населення, переважно несільськогосподарська зайнятість населення, у 'забудові присутні багатоповерхівки. Найбільш поширеним критерієм є число жителів. Зазвичай мінімальний поріг людності — від 1 до 2,5 тис. У низці північних країн з низькою густотою населення (Ісландія) до міст відносять всі поселення з людністю понад 200 осіб. Прикладом країни з максимальними критеріями є Японія, у якій міста повинні мати чисельність населення, більшу за 50 тис. осіб.

В Україні населений пункт може отримати статус міста лише за окремим законом Верховної Ради України, якщо в ньому проживає не менше 10 тисяч жителів, при цьому переважна більшість населення має бути зайнята в галузях поза сільським господарством. Усього в нашій державі станом на 1 січня 2015 р. налічувалось 460 міст, найбільше в Донецькій (51), Львівській (43) і Луганській (37) областях. Найменше — по 9 — в Херсонській і Миколаївській областях. Проте є такі міста, чисельність населення яких не перевищує й 10 тис. осіб, усього їх — 102. В основному вони розташовані в західній частині країни й історично сформувались як міста. Є навіть два міста з чисельністю жителів близько 2 тис.: Угнів Львівської області (1002 жителі) і Берестечко Волинської області (1757 жителів; для обох вказано населення на початок 2014 р.). Також є 2 міста, що не мають постійного населення — Прип’ять та Чорнобиль Київської області.

2. Класифікація міст за чисельністю населення

Методичний прийом «Час підручника»

За допомогою тексту підручника розгляньте види класифікацій.

Станом на 1 січня 2015 р. в нашій країні налічувалось три міста- мільйонери (Київ — 2888 тис., Харків — 1453 тис., Одеса — 1017 тис.), 5 крупних міст (Дніпропетровськ — 990 тис., Донецьк — 936 тис., Запоріжжя — 762 тис., Львів — 729 тис., Кривий Ріг — 648 тис.), 37 великих міст, всі інші — малі і середні міста. .

Методичний прийом «Картографічний практикум»

Використовуючи карту адміністративно-територіального устрою України, наведіть приклади:

- великих міст, які не є обласними центрами;

- областей України, у яких є середні міста;

- малих міст в області, де ви проживаєте, а також в одній з сусідніх областей.

У світі завдяки процесам урбанізації досить складно визначити Межі міст-мільйонерів.

Методичний прийом «Картографічний практикум»

Визначення найбільших міст світу. Показ їх учнями на політичній карті світу.

3. Класифікація міст за функціями

Методичний прийом «Час підручника»

За допомогою тексту підручника розгляньте класифікації міст за функціями.

Методичний прийом «Проблемне питання»

Спробуйте окреслити основні проблеми розвитку малих міст України та можливі шляхи їх подолання.

4. Селища міського типу

До селищ міського типу (смт) в Україні, відповідно до положення 1981 р., затвердженого ще Верховною Радою У PCP, відносять населені пункти, розташовані при промислових підприємствах, будовах, залізничних вузлах, гідротехнічних спорудах, підприємствах з виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, а також населені пункти, на території яких розташовані вищі та середні спеціальні навчальні заклади, науково-дослідні установи, санаторії та інші стаціонарні лікувальні та оздоровчі заклади. Кількість населення має бути понад дві тисячі жителів, з яких не менш як дві третини становлять робітники, службовці та члени їхніх сімей. В окремих випадках до категорії селищ міського типу може бути віднесено населені пункти з кількістю населення менш як 2 тисячі осіб, але не менше як 500 осіб, якщо вони мають близьку перспективу економічного і соціального розвитку, зростання кількості населення.

Методичний прийом «Картографічний практикум»

Наведіть приклади селищ міського типу, розташованих у межах області, у якій ви проживаєте, а також в одній із сусідніх областей.

5. Сільські населені пункти

Сільські населені пункти класифікують за виконуваними ними функціями, людністю, особливістю планування. За функціями їх поділяють на сільськогосподарські, транспортні, рекреаційні. За людністю села, зокрема, поділяють на малі (до 500 жителів), середні (500-1000 жителів) і великі (понад 1000 жителів). Більше половини українських сіл — малі. Найбільшим селом за населенням в нашій державі є Костянтинівка (Мелітопольський район Запорізької області). Станом на 1 січня 2011 року в ньому проживало 12030 мешканців. Саме село містить 4583 дворів.

Методичний прийом «Міні-дискусія»

Обговорення сучасних проблем розвитку українського села.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Методичний прийом «Географічний аукціон»

Учні складають завдання і обмінюють їх на правильні відповіді. За кожною партою учні один одному готують по два запитання згідно теми сьогоднішнього уроку. Один — стосовно території України, інший всього світу. У запитанні обов’язково має бути використання слів «більше», «менше» й дві назви регіонів (областей, країн). Наприклад: «В якій області України — Кіровоградській чи Запорізькій — спостерігається більша частка міських жителів?» Далі їх оголошують та дають на них відповіді. Згодом — «міняються регіонами», формулюють завдання з прикладами, які до цього не використовували.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Поміркуйте і скажіть, де в подальшому дорослому житті вам стануть у пригоді здобуті знання.

За місцем проживання населення світу поділяється на міське та сільське. Але єдиного для всіх країн критерію належності того чи іншого поселення до міського немає, що значно ускладнює порівняльний аналіз. Критерії міста закріплюються законодавчо в кожній країні, коливаючись від 2 тис. осіб в Ісландії до 50 тис. осіб в Японії. Нині у світі міське населення становить трохи менше половини, але його кількість невпинно зростає. Найбільша частка міського населення в Австралії (85 %), країнах Західної Європи, Північної Америки (близько 75 %), Латинської Америки (понад 60 %). Міське населення зростає з багатьох причин, серед яких головними є відплив людей з сільської місцевості в міста, перетворення частини сільських поселень на міські та ін.

Більшість населення Землі проживає на рівнинах, у місцях, де є сприятливі умови для розвитку сільського господарства, у великих промислових містах. Є так звана зона виноробства, яка розташована між 35-ю та 53-ю паралеллю і вабить до себе людей, оскільки в ній сконцентровані комфортні умови життя, так звана «смуга мільйонерів». Половина людства заселяє 200-кілометрову зону вздовж узбережжя морів та океанів

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте § 47-48 підручника.

2. Дослідження (за бажанням). Ознайомтеся з історією розвитку одного зі

світових міст (за власним вибором).

3. Складіть опис нашого населеного пункту за планом:

1) рік утворення, походження назви;

2) історія розвитку;

3) кількість населення, його господарська діяльність та особливості побуту;

4) органи місцевого самоврядування;

5) підприємства (якщо є), установи й організації;

6) вокзали, автостанції, аеропорти, їхнє місце розташування (за наявністю).

4. Повторіть матеріал теми «Розселення», підготуйтеся до поточного контролю знань.

5. Продовжте підготовку до географічного турніру.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Ефективні комунікації (soft skills) учителя з батьками»
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.