До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
6
міс.
0
4
дн.
0
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Урок на тему "ЛІСИ — «ЛЕГЕНІ» ПЛАНЕТИ. ФУНКЦІЇ ТА ЗНАЧЕННЯ ЛІСІВ. ГЕОГРАФІЯ ЛІСОВИХ РЕСУРСІВ."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

10 клас

Урок №32

Дата:

ЛІСИ — «ЛЕГЕНІ» ПЛАНЕТИ.

ФУНКЦІЇ ТА ЗНАЧЕННЯ ЛІСІВ.

ГЕОГРАФІЯ ЛІСОВИХ РЕСУРСІВ.

Мета: поглибити знання учнів про функції та значення лісів; дати кількісну та якісну оцінку світових лісових ресурсів, схарактеризувати особливості їх просторового поширення; удосконалювати вміння учнів визначати ресурсозабезпеченість країн і регіонів світу; прищеплювати екологічний підхід до природокористування.

Обладнання: підручник, настінна карта природних зон світу, настінні картини «Українське Полісся», «Тайга», «Субтропічні ліси Кавказу», картки «Листяний ліс», «Вологі екваторіальні ліси», картки із завданнями.

Ключові поняття: біологічні ресурси, лісові ресурси, лісистість, обезліснення, лісовідновлення, лісове господарство.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Робота з картками

Картка № 1.

1. Назвіть способи опріснення солоної води.

2. Наведіть приклади трьох географічних об'єктів, де існує штучний водний дефіцит.

3. Укажіть переваги ГЕС перед ТЕС.

4. Визначте забезпеченість країни водними ресурсами річок, якщо їхній сумарний річний стік становить 650 км3, площа країни — 1,3 млн км2, населення 25 млн жителів, які споживають щороку 20 км3 річкових вод.

Картка № 2.

1. Назвіть загальну площу льодовиків Землі та їх види.

2. Наведіть приклади трьох географічних об'єктів, де спостерігається
природний дефіцит водних ресурсів.

3. Укажіть шкоду, яку завдають ГЕС природі.

4. Визначте забезпеченість країни водними ресурсами річок, якщо їхній сумарний річний стік становить 350 км3, площа країни 500 тис. км2, населення 70 млн жителів, які споживають щороку 35 км3 річкових вод.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель повідомляє, що тема цього уроку пов'язана з частиною домашнього завдання, яке виконували учні, ,і пропонує сформулювати її, виходячи з того, що в процесі уроку учні вивчатимуть черговий вид природних ресурсів.

Прийом «Міні-прес-конференція»

Учитель виконує роль журналіста, який бере інтерв'ю у співробітників науково-дослідних інститутів проблем лісу (учнів):

1. Чому ліси часто образно називають «легенями» планети?

2. Які ще функції виконують ліси в природі?

3. Яке значення мають ліси для людини?

4. Як використовується найближчий до вашого науково-дослідного інституту ліс? Яке його походження — природне чи штучне?

5. Який обсяг деревини можна щорічно заготовляти в цьому лісі?

У ході відповідей учасників прес-конференції вчитель формує переконання у важливості правильного використання лісів людиною, доводить небезпеку їх зникнення. Це вимагає глибокого вивчення цього питання, що й буде здійснюватися протягом уроку.

На допомогу вчителю

Лісові ресурси (ліси) називають «легенями» планети, вони відіграють величезну роль у житті всього людства. Вони відновлюють кисень в атмосфері, зберігають ґрунтові води, запобігають руйнуванню грунту. Вирубка тропічних лісів Амазонії призводить, до порушення «легень» планети. Збереження лісів необхідне й для здоров'я людства.

До складу лісових ресурсів входять загалом: деревина, живиця, пробка, гриби, плоди, ягоди, горіхи, лікарські рослини, мисливсько-промислові ресурси та ін. Ліс мас корисні властивості — водоохоронні, кліматорегулюючі, протиерозійні, оздоровчі тощо. Лісові ресурси належать до відновлюваних ресурсів. Ліси помітно впливають на погоду, клімат і процеси, що відбуваються на земній поверхні та на деякій глибині під нею. Ліс взаємодіє з такими компонентами навколишнього середовища.

Ліс бере участь у кругообігу кисню в природі найактивнішим чином. Завдяки величезній масі лісу значення процесів фотосинтезу й дихання лісів має величезний вплив на газовий склад атмосфери Землі. Сонячна енергія є одним із головних джерел існування лісу. Завдяки сонячній енергіїліс може здійснювати процес фотосинтезу, що сприяє виділенню кисню, необхідного для життєдіяльності суб'єктів тваринного та рослинного світу.

Ліс безпосередньо бере участь у кругообігу води в природі й таким чином взаємодіє з гідросферою. Ліс затримує Грунтові води від їх відходу з річками у великі водойми. Хижацьке знищення лісу по берегах річок призводить до їх катастрофічного обміління, що спричинює погіршення водопостачання населених пунктів та зниження родючості сільськогосподарських угідь. У зимовий час маси снігу довго не тануть під покровом лісу, затримують воду і тим самим послаблюють інтенсивність нерідко руйнівних весняних паводків.

Значним є вплив лісу і на атмосферні процеси. Відома практика створення вітрозахисних лісових смуг, які сприяють снігозатриманню, а також послаблюють силу вітру.

Ліс є середовищем існування для багатьох тварин. Тварини, у свою чергу, часто виконують у лісі санітарну роль. Ліс має величезне значення для здоров'я та життєдіяльності людини. Життєдіяльність людини, у свою чергу, впливає на ліс. Склад верхніх шарів літосфери пов'язаний із виростанням лісу у відповідних областях.

Можна виділити такі основні напрямки використання лісу в господарських цілях: джерело їжі (гриби, ягоди, тварини, птахи, мед), джерело енергії (дрова), будівельний матеріал, сировина для виробництва (виробництво паперу, меблів тощо), регулятор природних процесів (лісопосадки для захисту ґрунту від вивітрювання). На жаль, сьогодні обсяг вирубки лісу нерідко в кілька разів перевищує обсяг його природного відновлення. У зв'язку з цим у цивілізованих країнах багато уваги приділяється відтворенню лісу як шляхом збільшення кількості штучних лісопосадок, так і повної заборони в деяких лісах будь-якої господарської діяльності. Завдяки цьому в цих районах забезпечується природне відтворення лісів, а в деяких країнах існують у невеликій кількості лісові ділянки, у життя яких ніколи не втручалася людина. У Німеччині ці ліси називаються «урвальд» — первісний ліс. У них навіть хвойні дерева (ялина) доживають до віку 400 років.

Ліс має величезне санітарно-гігієнічне та цілюще значення. У повітрі природних лісів присутні понад 300 найменувань різних "хімічних сполук. Ліси активно перетворюють атмосферні забруднення, особливо газоподібні. Найбільшу окисну здатність мають хвойні дерева (сосна, ялина, ялівець), а також деякі сорти лип, берез. Ліс активно поглинає промислові забруднення, зокрема пил, вуглеводні. Ліс, особливо хвойний, виділяє фітонциди — летючі речовини, що мають бактерицидні властивості. Фітонциди вбивають хвороботворні мікроби. У певних дозах вони сприятливо впливають на нервову систему, посилюють рухову й секреторну функції шлунково-кишкового тракту, сприяють поліпшенню обміну речовин і стимулюють серцеву діяльність. Багато які з них є ворогами збудників інфекційних захворювань. Але тільки якщо їх небагато. Фітонциди бруньок тополі, антонівських яблук, евкаліпта згубно діють на вірус грипу. Листя дуба знищує бактерії черевного тифу та дизентерії.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення нового матеріалу

1. Класифікація лісів (спільний аналіз картин і карток із зображенням різних типів лісів).

2. Кількісна оцінка світових лісових ресурсів, її показники (розповідь учителя з опорою на знання учнів про способи визначення ресурсозабезпеченості); визначення змісту поняття «лісистість».

3. Географія лісових ресурсів світу (практична робота з картою природних зон світу).

На допомогу вчителю

Існує кілька класифікацій лісу залежно від місця поширення, віку та виду дерев. Залежно від широти, у якій розташований ліс, розрізняють: вологі тропічні ліси (сельва, гілея, джунглі) — екваторіальні вічнозелені ліси; каатинга — сухі листопадні тропічні ліси, опадають у період посухи; евкаліптові гаї Австралії— вічнозелені субтропічні ліси; листопадні ліси (широколистяні й дрібнолистяні); тайга — хвойний ліс; араукарієві гаїв Південній Америці; мішані ліси — ліси, де ростуть як листяні, так і хвойні дерева.

Ліси можуть бути класифіковані за різними комплексами ознак. Класичним та найбільш поширеним підходом є класифікація лісових біомів у комбінації з видами (вічнозелений або листопадний) та довготривалі™ листового покриву домінуючих видів; також у цій класифікації береться до уваги склад лісів із переважно широколистяних порід, хвойних порід або мішаний. Згідно з описаною класифікацією розрізняють такі види лісів: бореальні ліси — займають субарктичну зону, є переважно вічнозеленими хвойними; широколистяні листопадні ліси (або листопадні ліси помірного клімату), вічнозелені хвойні ліси (хвойні ліси помірного клімату та дощові ліси помірного клімату), у теплій південній (або північній) частинах помірної кліматичної зони є також порівняно невеликі масиви вічнозелених широколистяних лісів; тропічні та субтропічні ліси включають тропічні й субтропічні вологі ліси, тропічні й субтропічні сухі ліси, тропічні й субтропічні хвойні ліси.

Крім того, існує (та використовується в лісовій промисловості) класифікація лісів, що базується на фізичних властивостях деревини та стадії розвитку лісу (клімактеричний; такий, що розвивається; первинний; вторинний, або відновлений). Також у деяких випадках ліси класифікують на основі домінантного виду дерев (наприклад букові ліси в Карпатах або ліси білого евкаліпту на південному сході Австралії).

Світові лісові ресурси характеризуються двома важливими показниками: розмірами лісової площі та запасами деревини. Лісові ресурси світу налічують 3,8 млрд га, промислові запаси деревини становлять до ■ 50 млрд м3. Більша частина лісів зосереджена у двох лісових поясах — північному, із переважанням хвойних порід (пролягає через Канаду, США, Скандинавію, Росію), та південному, із листяними породами дерев (території Центральної та Південної Америки, Екваторіальної Африки, Південної та Південно-Східної Азії).

Найбільші площі лісів збереглися в Азії та Південній Америці, найменші — в Австралії та Європі. Щороку площі лісів скорочуються на 25 млн га, що є важливим аспектом екологічної проблеми. За запасами деревини провідні місця належать Росії, Канаді, Бразилії, США, Індонезії; із-поміж африканських країн — Демократичній Республіці Конго (ДРК).

Ліси світу поширені нерівномірно. Вони утворюють дві приблизно рівні за площею та запасами деревини лісові смуги — північну й південну. Північна смуга — у зоні помірного та частково субтропічного клімату. Найбільш заліснені країни північного поясу — Росія, США, Канада, Фінляндія, Швеція. Південний пояс :— у зоні тропічного й екваторіального кліматів. Основні лісові райони південного поясу — Амазонія, басейн Конго, Південно-Східна Азія, країни — Конго, Бразилія, Венесуела.

Країни з найбільшими розмірами лісових площ: Росія (765,9 млн га), Канада (494,0), Бразилія (488,0), США (296,0), ДР Конго, Австралія, Китай, Індонезія, Перу, Болівія.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Географічна задача

Найлісистіша країна світу — Суринам. Лісистість її території становить 95 %, тобто 15,5 млн га. Знайдіть площу, цієї країни (у км2).

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Прийом «Ключове речення»

Учитель пропонує учням сформулювати одним реченням найважливішу особливість географії світових лісових ресурсів. (Більшість лісів світу утворюють два пояси: північний, який охоплює помірний пояс Євразії та Північної Америки, і південний, який об'єднує вологі екваторіальні та перемінно-вологі ліси екваторіального й субекваторіального поясів».)

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте §18 підручника.

2. Підготуйтеся до дискусії «Ліси потребують допомоги» (учитель зачитує орієнтовні запитання, які розглядатимуться під час дискусії).

5

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Емоційна ефективність учителя: теорія і практика»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.