Урок на тему "Кримські гори. Використання та охорона гірських областей "

Опис документу:
Мета: формувати в учнів знання про особливості географічного положення Кримських гір; прояв висотної поясності та поширення несприятливих природних процесів; удосконалити навички комплексної характеристики гірської країни на прикладі Кримських гір; виявити відмінності від Українських Карпат; ознайомити з природоохоронними територіями Джерело: інтернет ресурси

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

8 клас

Урок №45

Дата:

Кримські гори.

Використання та охорона гірських областей

Мета: формувати в учнів знання про особливості географічного положення Кримських гір; прояв висотної поясності та поширення несприятливих природних процесів; удосконалити навички комплексної характеристики гірської країни на прикладі Кримських гір; виявити відмінності від Українських Карпат; ознайомити з природоохоронними територіями; розкрити основні заходи щодо раціонального використання природних умов і природних ресурсів; продовжити формувати навички роботи з різноманітним картографічним матеріалом; сприяти екологічному та естетичному вихованню, виховувати бережне ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання: карти: фізична, геологічна, тектонічна, кліматична, ґрунтів, рослинності, тваринного світу України, туристська; таблиці, фотографії пейзажі Кримських гір, відеоматеріали.

Географічна номенклатура: Зовнішнє пасмо, Внутрішнє пасмо, Головне пасмо, Роман-Кош, Байдарська яйла, Ай-Петринська яйла, Демерджі-яйла, Бабуган-яйла, Південний берег Криму, мис Фіолент, мис Іллі, Карадаг, Аюдаг, Кастель, раніше вивчені об'єкти гідрографії.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Очікувані результати: учні навчаться:

- характеризувати особливості географічного положення і природних умов, висотної поясності Кримських гір та природоохоронних територій;

- показувати на карті основні річки й озера Кримських гір;

- наводити приклади прояву висотної поясності.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання. Налаштування учнів на успіх.

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Назвіть гірські системи, які розміщені на території нашої держави.

У якій частині України розташовані Українські Карпати? Яка їхня висота? Звідки походить назва? Назвіть природні області Карпат, які схожі між собою за:

а) тектонічною будовою;

б) особливостями рельєфу;

в) кліматичними умовами;

г) ландшафтами.

Учитель перевіряє, як на контурних картах учні підписали назви основних пасом Українських Карпат.

Методичний прийом «Тест-контроль»

1. Назвіть найвищу точку Карпат.

А Сивуля. Б Говерла.

В Піп Іван. Г Хом’як.

2. Визначте тип Українських Карпат за утворенням.

А Складчасті. Б Складчасто-брилові.

В Вулканічні. Г Брилові.

3. Українські Карпати за висотою:

А Високі. Б Середньовисокі.

В Середньонизькі. Г Низькі.

4. Визначте, як називають безлісі вершини Карпат.

А Яйли. Б Долини.

В Полонини. Г Поділля.

5. Установіть найбільш високогірне озеро Карпат.

А Несамовите. Б Синевир.

В Бребенескул. Г Світязь.

6. Визначте гірський масив, у якому розташована г. Говерла.

А Чивчинський. Б Чорногорський.

В Рахівський. Г Хустський.

7. Висота, на якій розташоване озеро Синевир...

А 989 м. Б 990 м.

В 938 м. Г 968 м.

8. Визначте вік утворення Карпат:

А 500 млн років. Б 360 млн років.

В 205 млн років. Г 25 млн років.

9. Установіть рослини-релікти.

А Дуб скельний. Б Бук лісовий.

В Тис ягідний. Г Граб.

За кожну правильну відповідь — 1 бал.

Методичний прийом «Картографічний практикум»

- Покажіть на карті, де розташовані Карпати.

- Покажіть й назвіть, як називається східна частина Карпат.

- Назвіть і покажіть на карті найвищу точку Українських Карпат, визначте її абсолютну висоту.

- До яких гір за висотою та віком молена віднести Карпати?

- На які три частини за рельєфом поділяють Карпати?

- За геологічною і тектонічною картами визначте, коли утворились гори. Назвіть процеси, які свідчать про те, що гори формуються й нині. Визначте, якими гірськими породами складені гори.

- Перелічіть особливості рельєфу гір.

- З’ясуйте, з яких основних пасом вони складаються.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Подивіться на кліматичну карту атласу й скажіть, у межах яких кліматичних поясів та областей розташований Кримський півострів. Назвіть відомі вам природні та історичні об’єкти півдня Кримського півострова.

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Розглядаючи карту, на півдні країни ми побачимо півострів Крим, який глибоко вдається в Чорне море, зі сходу омивається Азовським морем. Розміри із заходу на схід — між мисами Кара-Мрун та Фонар — 324 км, з півночі на південь — від Перекопського перешийка до мису Сарич — 207 км. Площа близько 26860 км2. Береги акумулятивні вирівняні. Протяжність берегової лінії понад 1000 км. Найбільші затоки на узбережжі Чорного моря: Каркінітська, Каламітська, Феодосійська. На узбережжі Азовського моря: Сиваш, Казантипська, Арабатська. На сході Криму-Керченський півострів, на заході — Тарханкутський півострів. За характером рельєфу поділяється на дві частини: платформено-рівнинну (70 % території) та складчасто-гірську. На півдні Криму — розташовані Кримські гори з найвищою вершиною — горою Роман-Кош — 1545 м.

Швейцарський вчений і археолог Фредерік Дюбуа де Монпере, об’їхавши весь півострів 1836 року, написав про це книгу із назвою «Подорож до Криму», де вказав особисті враження: «У всьому Криму немає іншого гірського пейзажу, який за красою своєю міг би зрівнятися з масандрівськими видами Кримських гір».

Отже, Кримські гори й будуть предметом нашого дослідження.

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Прекрасними і чарівними є Кримські гори. Крим своєю красою і неповторністю, цілющими якостями природи з давніх-давен приваблював багатьох людей. Чому Карпатські та Кримські гори відносять до різних фізико-географічних країн? Чим вони відріз- наються?

1. Географічне положення Кримських гір

Методичний прийом «Самостійна робота»

Схарактеризуйте географічне положення Кримських гір за планом.

1. У якій частині України розташовані.

2. Розміри.

3. У якому напрямку простягаються.

4. У межах якого кліматичного поясу.

У південній частині Криму зафіксовані окремі магматичні утворення: вулканічні споруди Карадаг, а також глибинні магматичні тілі, які денудація вивела на поверхню — Аюдаг.

Карадаг — давно сформований вулканічний гірський масив, за віком юрського періоду, 1947 року був оголошений пам’яткою природи, а 1979 року — заповідником.

Висота Карадагу близько 570 м; містить декілька хребтів і окремих вершин. Карадаг — музей, створений природою. Тут можна простежити літопис Землі майже за 150 млн років. На Карадазі знайдено понад 100 видів мінералів, найчастіше тут трапляються сердолік, опал, агат, яшма.

Методичний прийом «Nota bene» (замітка на полях)

Назва Карадаг у перекладі означає Чорна гора. У Криму є Аюдаг або Ведмідь-гора — так званий «невдалий вулкан». Він далеко врізається в Чорне море, його добре видно майже з усіх точок Південного берега.

Методичний прийом «Віртуальна екскурсія»

Перегляд стрічки про Карадаг та Аюдаг.

https://www.youtube.com/watch?v=KqfHM2aNMBo;

https://www.youtube.com/watch?v=998TUoxPK80

2. Рельєф гірської системи Криму

Методичний прийом «Час підручника»

Прочитавши уважно зазначений текст, дайте визначення таким науковим поняттям: «куест», «яйла», «карст», «печера».

Методичний прийом «Nota bene» (замітка на полях)

Куест (у деяких джерелах куеста з іспанської «схил») — асиметричний гірський хребет у формі витягнутих гряд з несиметричними схилами, з одним довгим, пологим і рівним, який іде поверхнею напластуванням порід та іншим — крутим, виробленим поперек шаруватості. Утворені шляхом денудації.

Яйла (з тюркського «літнє пасовище») — безлісі пласкі вершини.

Карст — геологічна формація, яка формується в процесі розчинення гірських порід поверхневими чи підземними водами, що формує специфічний (поверхневий та підземний) рельєф.

Печера —- природна підземна порожнина, що з’єднуються з поверхнею землі одним або декількома отворами.

3. Клімат

Методичний прийом «Картографічний практикум»

За кліматичними картами з’ясуйте: чому в передгір’ях 400-500 мм опадів, а на Головному Пасмі 900—1200 мм. Поясніть, чому літо в південному Криму спекотне і посушливе. Чому взимку на південному березі Криму нечасто випадає сніг й рідко буває зимно?

4. Водні ресурси

Методичний прийом «Географічна лабораторія»

За різними джерелами інформації дослідіть річки, які беруть по: чаток у Кримських горах, і нанесіть їх на контурну карту, підпишіть.

Оберіть водоспади, які є в Кримських горах.

Дайте відповідь на запитання: «Якою річкою утворений Великий Каньйон Криму?»

5. Ґрунти (робота з картою)

6. Рослинний та тваринний світ. Ендеміки і релікти (розповідь учителя)

7. Природоохоронні території Криму

Методичний прийом «Робота в групах»

Клас об’єднується в групи. Кожній групі дають географічний об’єкт заповідника для заповнення таблиці.

Таблиця

Назва заповідника

РІК створення

Об’єкт охорони

Кримський природний заповідник

Ялтинський гірсько-лісовий заповідник

Карадазький

Мис Мартьян

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Методичний прийом «Бесіда»

- Назвіть загальні особливості рельєфу Кримських гір та назви їхніх основних пасом, найвищих точок кожного з них.

- Назвіть основні об’єкти гідрографії Кримських гір.

- Поясніть, як наявність моря впливає на клімат Кримських гір. У З’ясуйте, яка рослинність поширена на яйлах, які ґрунти там переважають. На яких висотах у горах Криму утворюються лісові та степові комплекси?

- Чому Карадаг уважають музеєм? Назвіть стихійні лиха, що трапляються в горах та завдають великої шкоди населенню.

- Чому на Великому Каньйоні заборонено голосно розмовляти?

VII. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

М. М. Коцюбинський так описав свої враження від Криму: «Крим справив на мене таке сильне враження — краса природи не тільки вражає мене, але й пригнічує, що я ходив тут як уві сні». Хто з вас був у Кримських горах, розкажіть про ваші враження.

Визначаються активні учні, враховуючи всі види діяльності на уроці. Підбивають підсумки, виставляються оцінки.

Кримські гори — це унікальна гірська країна, розташована на півдні Кримського півострова, сформована в Мезозойську еру й оновлена в альпійське гороутворення. Кримські гори утворені трьома паралельними пасмами, що мають ознаки куестового рельєфу. Клімат Кримських гір помірно континентальний зі значною кількістю опадів і має ознаки клімату північних субтропіків. Кримським горам притаманна висотна поясність. Гірський Крим має багатопро- фільні рекреаційні ресурси.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

V Опрацювати § 37 підручника.

V Заповнити таблицю «Порівняльна характеристика Українських Карпат і Кримських гір».

Таблиця

«Порівняльна характеристика карпатських і Кримських гір»

Структурні одиниці

Українські Карпати

Кримські гори

Географічне положення

Рельєф

Найвищі точки

Час утворення

Основні корисні копалини

Загальні ознаки клімату

Поверхневі води

Ґрунти

Основні представники рослинного світу

Висотні пояси

Основні представники тваринного світу

Несприятливі фізико- географічні явища

Природоохоронні території

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Воркшоп як інноваційна освітня технологія»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.