Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
8 клас
Урок №20
Загальна характеристика.
Мета уроку: навчальна: узагальнити та систематизувати знання про рельєф та його утворення; актуалізувати знання про корисні копалини та їх класифікацію; сформувати знання про загальні особливості корисних копалин України; вдосконалювати практичні уміння та навички працювати з картами атласу;
розвивальна: розвивати інтелект учнів, уміння аналізувати, класифікувати, порівнювати, робити висновки; розвивати вміння працювати самостійно;
виховна: виховувати патріотизм, любов до України, почуття гордості та відповідальності за природні багатства надр.
Обладнання: підручник, тектонічна карта України, карта «Мінерально-сировинні ресурси», атлас.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні зможуть: наводити приклади корисних копалин щодо їх використання; встановлювати зв’язки корисних копалин із тектонічними структурами, геологічною будовою території.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Тестові завдання
1. Укажіть назву процесу накопичення продуктів руйнування.
А денудація Б водна ерозія
В акумуляція Г вітрова ерозія
2. Яка карта відображає походження типів рельєфу та закономірності їх розміщення?
А фізична Б геологічна
В тектонічна Г геоморфологічна
3. У якій частині України найвірогідніше можна зустріти вулканогенні форми рельєфу?
А на Поліській низовині Б у межах Донецької височини
Б у Карпатах Г у межах Придніпровської височини
Перевірка домашнього завдання
Учні виступають із повідомленнями про унікальні форми рельєфу в Україні, їхнє походження, розташування, ступінь охорони.
Бліцопитування
1. Що називають корисними копалинами?
2. На які види поділяють корисні копалини за агрегатним станом? за походженням? за використанням у господарстві?
3. Наведіть приклади використання різних груп корисних копалин у різних сферах господарської діяльності.
4. Від чого залежить розміщення корисних копалин у земній корі?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Вступне слово вчителя
Поняття «корисні копалини» вам знайоме з попередніх курсів природознавства і географії. Для чого людям потрібні корисні копалини? Чому їх наявність є дуже важливою для будь-якої держави? (Учні висловлюють припущення.)
Корисні копалини, або мінеральні ресурси, відіграють дуже важливу роль у розвитку господарства країни, в її економічній незалежності. Вони є багатством країни — головною матеріальною основою господарської діяльності людини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Класифікація корисних копалин (с. 81)
Розповідь учителя
2. Загальна характеристика корисних копалин України (с. 82—83)
Розповідь учителя
Робота з картою
3. Встановлення закономірності розміщення різних типів корисних копалин на території України
Завдання
Розповідь учителя
Практична робота 4 (завершення)
V. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Запитання
1. За якими ознаками класифікують корисні копалини?
2. На які групи поділяють корисні копалини залежно від їхнього використання?
3. Які закономірності розміщення основних груп корисних копалин у надрах земної кори ви виявили?
4. Які групи корисних копалин виявлені в надрах України?
5. Які корисні копалини поширені у нашій місцевості?
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Заключне слово вчителя
Виконання завдань практичної роботи допомогло вам переконатися в тому, що геологічна будова території України та її тривалий розвиток обумовили різноманіття і багатство корисних копалин, родовища яких розташовані у певній залежності від розміщення тектонічних структур. На наступному уроці ви визначатимете забезпеченість України різними групами корисних копалин.
(Учитель аналізує та оцінює роботу учнів на уроці.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте § 17 підручника.
2. На контурній карті, де були вказані основні форми рельєфу та тектонічні структури, позначте розташування відповідних корисних копалин.
3. Випереджальне завдання. Завершіть роботу в групах і підготуйтеся до захисту проектів «Корисні копалини України» за своїми темами.
4. Здійсніть дослідження за темою «Використання продуктів переробки корисних копалин у побуті».
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»