До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
5
міс.
2
6
дн.
1
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

урок на тему "ІТАЛІЯ."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

10 клас

Урок № 120

Дата:

ІТАЛІЯ.

Мета: схарактеризувати географічне положення країни, населення й міста;-дати оцінку розвитку господарства; визначити галузеву та територіальну структуру промисловості, особливості сільського господарства, транспортну інфраструктуру, зовнішньоекономічні зв'язки; розвивати вміння самостійно працювати з джерелами географічних знань.

Обладнання: підручник, настінна економічна карта країни, атлас, контурні карти, ілюстрації, які демонструють різні райони країни.

Ключові поняття: географічне положення, населення, міста, господарство, галузева структура, територіальна структура, промисловість, сільське господарство, інфраструктура, зовнішньоекономічні зв'язки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Не багато країн світу мають таку тривалу й цікаву історію, як Італія. Ще менше країн із такою історією є в наш час високорозвиненими. Італія належить саме до таких держав, вона поєднала велику історію й досягнення сучасності.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Бесіда

1. Що ви знаєте про історію Давнього Риму?

2. Якими є особливості клімату Південної Європи?

3. Що ви знаєте про католицьку релігію?

4. Які італійські товари вам відомі?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Проводиться у формі евристичної бесіди.

На допомогу вчителю

Територія Італії витягнута в напрямку з північного заходу на південний схід, частину країни становлять острови. Це трохи ускладнює економічні зв'язки й транспортне сполучення всередині країни; усередині країни й на кордоні існують незначні природні бар'єри (гори), але за сучасного розвитку транспортної системи їх легко подолати. Італія мас надзвичайно сприятливе приморське положення. Країна розташована на перетині міжнародних шляхів сполучення (особливо інтенсивний рух міжнародних транспортних потоків у Північній Італії). У найближчому «оточенні» Італії обстановка досить спокійна, виняток — складна ситуація на території колишньої Югославії. Сусіди Італії її економічні й військово-політичні союзники; сусідні країни мають високий рівень економічного розвитку та місткий ринок. Особливості поверхні Італії та її забезпеченість корисними копалинами визначаються розташуванням країни в межах поясу молодих гір. Найбільша рівнина — Паданська, розташована на півночі країни. Ліси вкривають лише п'яту частину території. Кліматичні умови для розвитку сільського господарства с досить Сприятливими (нехолодна зима, довге жарке, іноді посушливе, літо).

Проблемою для Італіїе погана забезпеченість деякими видами сировини та енергоносіями. Частина сировинних баз віддалені від території країни; найкраще країна забезпечена рекреаційними ресурсами.

Демографічні показники країни нагадують відповідні характеристики інших розвинених держав. Однак в Італії становище ускладнюється більшою часткою населення старшої вікової групи — 25 % та одним із найнижчих у світі показників молодшої вікової групи — лише 13,8 %.

У національному складі переважають італійці (98 %). Також у країні проживають представники інших, в основному сусідніх, народів Європи (німці, словенці, албанці, греки, французи). У релігійному складі населення найбільше католиків.

Міське населення Італії становить 67 %, що трохи нижче за середні показники в Західній Європі. Основна частина міського населення зосереджена в Північній Італії. Тут розташована найбільша міська агломерація — Мілан (із передмістями — 4,1 млн жителів), а також Турин і Генуя.

У Центральній Італії розташований Рим. У столиці проживає 2,7 млн осіб. На Півдні — Неаполь (із передмістями — 2,9 млн жителів). Це столиця Кампанії, найважливіший пасажирський порт, промисловий і культурний центр.

Тривалий час Італія відставала від інших головних розвинених країн за обсягами виробництва. Основними причинами були недостатня сировинна база й невеликий внутрішній попит. Від середини

XX ст. почалося зростання економіки, але й сьогодні за показниками ВВП на одну особу Італія дещо відстає від більшості своїх сусідів.

У межах Італії виділяють більш розвинену промислову Північ і відносно відсталий Південь. За структурою господарства Північ нагадує Центральну Європу, а Південь має спільні риси з деякими середземноморськими країнами (Португалія, Греція). Тут частка сільського господарства значно вища, ніж на Півночі.

Головні особливості італійської промисловості: порівняно велике значення легкої та харчової промисловості; невеликі обсяги видобутку корисних копалин і, як наслідок, велика залежність від імпортної сировини; недостатня спеціалізація на виробництві наукоємноїпродукції; досить значний державний сектор.

Забезпеченість Італії власними енергоносіями становить шосту частину від потреб. Головним паливним ресурсом є природний газ. Його видобуток ведеться в долині річки По та на Півдні. На Сицилії та поблизу Мілана є невеликі родовища нафти.

Більшість електроенергії виробляється на ТЕС. Відносно великою є частка гідроелектростанцій — 16 % і геотермальних станцій — понад 2 %.

Італійські металурги виплавляють 27 млн тонн сталі на рік. Галузь працює на імпортній сировині й паливі, тому найбільші комбінати розташовані на узбережжі (Генуя, Неаполь, Тараню). Поблизу великих машинобудівних центрів (Мілан, Турин) діють підприємства переробної металургії.

Машинобудування — найважливіша галузь промисловості (ЗО % промислового виробництва). Особливість машинобудування країни — спеціалізація на виробництві товарів переважно середнього рівня складності. У транспортному машинобудуванні панівне становище посідає «ФІАТ» (Фабрика італійських автомобілів у Турині). Цей багатогалузевий концерн виробляє легкові автомобілі «ФІАТ», вантажні автомобілі й автобуси «івеко», рухомий склад для залізниць, міський електротранспорт. Світове значення має виробництво побутової електротехніки.

Хімічна промисловість в Італії має велике значення і є другою експортною галуззю після машинобудування, її спеціалізація — нафтохімія та хімія органічного синтезу. Найбільше значення має виробництво синтетичних волокон, пластмас, автомобільних шин, фармацевтичних препаратів. Італія має одну з найпотужніших у світі нафтопереробних галузей.

Італія — великий виробник споживчих товарів: бавовняних тканин, взуття, одягу, меблів. Найбільше підприємств легкої промисловості розташовано на Півночі. Найважливіше значення мають текстильна, швейна й взуттєва галузі.

Найбільші підприємства легкої промисловості працюють на північному заході країни — у Ломбардії та П'ємонті. Країна — провідний експортер одягу та взуття у Європі та світі.

Харчова промисловість посідає третє місце серед галузей обробної промисловості. Найбільше виробляється молочної продукції (у тому числі різноманітні сири), кондитерських і м'ясних виробів, овочевих і фруктових консервів, макаронів, виноградних вин, маслинової олії.

За врожайністю сільськогосподарських культур і продуктивністю худоби Італія відстає від багатьох західноєвропейських країн. Це пояснюється значною часткою дрібних, як правило, сімейних, господарств із відсталою агротехнікою.

На відміну від більшості розвинених країн, в Італії лідером галузі є рослинництво. Головними продовольчими культурами є пшениця, кукурудза та рис. На гірських схилах і в долинах вирощують жито й овес. Основна технічна культура — цукровий буряк, також вирощується соя, бавовник, льон. Італію можна назвати «головним городом Європи». Щорічно тут збирають понад 12 млн тонн різноманітних овочів. Більше ніж половина припадає на томати, також вирощують капусту, цибулю, салаг, артишок, спаржу. З інших культур найбільше значення мають виноград і маслини. Найбільш продуктивні сільськогосподарські землі розташовані на Паданській рівнині в басейні річки По. Тут переважає інтенсивне рослинництво й продуктивне тваринництво молочно-м'ясного напрямку (розведення великої рогатої худоби).

Особливістю сільського господарства Італії є те, що експортні культури (овочі, виноград, цитрусові, яблука, маслини) вирощуються в основному в більш відсталих середній і південній частинах Італії. А Північ, де сільське господарство є більш інтенсивним і має вищий рівень розвитку, працює переважно на внутрішній ринок.

Італія — третій у Західній Європі виробник м'яса, однак власні потреби покриваються тільки на дві третини, інше імпортується.

У зв'язку з витягнутістю країни з півночі на південь мережа автомобільних доріг і залізниць Італії найбільш розвинена в меридіональному напрямку. Широтних магістралей недостатньо, особливо на Півдні, де густота транспортної мережі значно менша, ніж на Півночі.

У внутрішніх перевезеннях основну роль відіграє автомобільний транспорт. Головна транспортна вісь країни — «Автострада Сонця», що з'єднує Турин, Мілан, Флоренцію, Рим, Неаполь та прямує в Калабрію та на Сицилію. У міжнародних перевезеннях основне навантаження припадає на дороги, прокладені в Альпах.

Найбільші промислові міста Італії пов'язує залізничне сполучення. Так, між Римом і Міланом, Генуєю, Венецією, Неаполем курсують швидкісні поїзди. Важливим засобом пересування є повітряний транспорт.

У зовнішніх перевезеннях переважає морський транспорт. Флот Італії перевищує 450 кораблів, із яких найбільше танкерів. Між материком та островами Сицилія й Сардинія налагоджені поромні переправи. Найбільші порти країни — Генуя, Трієст, Неаполь. У їхньому вантажообігу переважає нафта й інша мінеральна сировина.

Зовнішні економічні зв'язки Італії постійно розширюються, зростає їхнє значення для господарства. Образ країни на світовому ринку представляють автомобілі, оргтехніка, побутова електротехніка, труби, тканини, одяг, взуття, а також хімічні товари та продукти харчування. Значні доходи Італії приносить туризм. Країну щорічно відвідують понад 50 млн іноземних туристів.

Завдання

1. Порівняйте географічне положення Італії та Великої Британії.

2. Традиційна італійська родина з великою кількістю дітей відійшла в минуле, зараз народжуваність становить 9—10 %о. Тільки на Півдні цей показник трохи вищий. Висловте свої думки щодо причин таких відмінностей.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота в групах

Складіть порівняльну характеристику промисловості двох розвинених країн Європи, наприклад Італії та Великої Британії, за планом: 1) галузева структура промисловості й чинники, що визначили її особливості; 2) видобувна промисловість. Рівень забезпеченості корисними копалинами, географія основних районів їх видобутку. Залежність від закордонних поставок паливних і рудних корисних копалин; 3) електроенергетика. Основні види електростанцій, їхня роль у виробництві електроенергії та особливості географії; 4) чорна й кольорова металургія. Особливості географії комплексу. Зміни в темпах розвитку й розміщенні найбільших підприємств за останні десятиліття; 5) машинобудування. Значення й рівень розвитку основних галузей, види виробленої продукції й найбільші центри. Експортний потенціал машинобудування; 6) хімічна промисловість. Значення, найважливіші види продукції й географія основних галузей хімічної промисловості. Експортний потенціал галузі; 7) значення й географія легкої й харчової промисловості.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте відповідний матеріал підручника (§ 61) та матеріали уроку.

2. Виконайте завдання 1 — 3 (с. 10) із посібника « Картографічний тренінг».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності соціального педагога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.