• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Географія
  • урок на тему "ГОСПОДАРСТВО ЄВРОПИ. НОВІ ПРОЕКТИ РОЗВИТКУ ТРАНСПОРТ-НОЇ СИСТЕМИ. ТЕХНОПАРКИ Й ТЕХНОПОЛІСИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ."
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
6
міс.
0
2
дн.
0
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

урок на тему "ГОСПОДАРСТВО ЄВРОПИ. НОВІ ПРОЕКТИ РОЗВИТКУ ТРАНСПОРТ-НОЇ СИСТЕМИ. ТЕХНОПАРКИ Й ТЕХНОПОЛІСИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

10 клас

Урок № 112

Дата:

ГОСПОДАРСТВО ЄВРОПИ. НОВІ ПРОЕКТИ РОЗВИТКУ ТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ. ТЕХНОПАРКИ Й ТЕХНОПОЛІСИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ.

Мета: ознайомити учнів із географією та закономірностями змін у чорній металургії регіону, новими проектами розвитку його транспортної системи; дати характеристику автомобілебудування Європи, розглянути особливості концентрації лісової промисловості та рекреаційного господарства в регіоні; вивчити особливості різних типів сільського господарства Європи; схарактеризувати найбільші технопарки і технополіси Західної Європи.

Обладнання: підручник, настінна політична карта регіону з прикріпленими до неї паперовими кружками різного кольору, географічні атласи для 10 класу, книга Ж. Верна «Діти капітана Гранта», зображення логотипів «Даймлер (Мерседес)», «БМВ», «Опель», «Ауді», «Фольксваген», «ФіАТ», «Рено», «Пежо», «Сітроєн», «Вольво», збільшені зображення лісових краєвидів Фінляндії, Швеції, Норвегії, узбережжя Середземного моря або настінна картина «Фізико-географічні області Європи».

Ключові поняття: чорна металургія, автомобілебудування, лісова промисловість, рекреаційне господарство, типи сільського господарства, транспорт, транспортна система, технополіс, технопарк.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово вчителя

Ми з вами з'ясували, що Європа — потужний територіальний інтеграційний комплекс, який сформувався на базі потужного виробництва. Воно настільки багатогалузеве й різноманітне, що .протягом одного уроку досконало вивчити його неможливо. Тому сьогодні ми зупинимося лише на кількох галузях господарства Європи, які відіграли й відіграють суттєву роль у її формуванні як світового економічного центру та впливають на господарську діяльність населення окремих її субрегіонів. Це чорна металургія, одна з галузей машинобудування автомобілебудування, лісова промисловість, рекреаційно-курортне та сільське господарство, а також, транспорт.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Перевірка домашнього завдання

Виступи учнів із повідомленнями про об'єкти та явища, що впливають на природу й господарську діяльність населення Європи. Особлива увага звертається на їх вплив на формування спеціалізації господарства певних частин Європи.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Чорна металургія зміни в географії галузі.

Учитель зачитує короткий уривок (останній абзац розділу «Копальні гори Александр») із роману Ж. Верна «Діти капітана Гранта» та ставить завдання прокоментувати слова Жака Паганеля. Після короткої дискусії вчитель пропонує розглянути питання стану чорної металургії у Європі та звертає увагу учнів на карту, на якій до початку уроку виділені кружками центри та райони чорної металургії: червоними (Лотарингія, Люксембург, Урал, Кривий Ріг), коричневими (Мідленд, Саар, Рур, Верхня Силезія, Донбас) та синіми (Дюнкерк, Фос, Таранто, Неаполь, Бремен). Він повідомляє, що червоними й коричневими кружками позначені центри та райони чорної металургії, які склалися в XIX — на початку XX ст., синіми —' ті, які сформувалися як центри чорної металургії в другій половині XX ст. Завдання учнів: пояснити розташування центрів і районів чорної металургії, позначених червоними кружками; пояснити розташування центрів і районів чорної металургії, позначених коричневими кружками; назвати спільну рису розташування центрів, позначених синіми кружками. Учитель підсумовує й узагальнює відповіді учнів та зазначає, що переміщення металургійних виробництв у портові міста супроводжувалося двома процесами — зростанням потужності нових підприємств порівняно зі старими та закриттям частини старих підприємств біля родовищ вугілля (Рур, Саар) і залізних руд (Лотарингія).

1. Автомобілебудування в країнах Європи, Завдання

Учитель демонструє логотипи відомих автомобілебудівних фірм Європи. Завдання учнів — у зошиті у стовпчик записати їх назви та назви країн, де розташовані штаб-квартири компаній. Під час роботи вчитель прикріплює до карти паперові кружечки білого кольору. Наприкінці роботи учні мають назвати найважливіші райони автомобілебудування Європи та пояснити під керівництвом учителя їх розташування.

2. Лісовий цех Європи — країни Фенноскандії.

Бесіда

Учитель запитує в учнів, хто такі нормани, вікінги й варяги та пропонує пояснити, що штовхало в Середні віки жителів Скандинавії до небезпечних і тривалих походів на великі відстані. Із метою полегшення роботи демонструються зображення лісових краєвидів Фінляндії, Швеції, Норвегії. Висновок — Фенноскандія мала в цілому несприятливі умови для розвитку сільського господарства (основи економіки середньовічної Європи) та була розташована далеко від тогочасних торговельних шляхів. Учитель наголошує, що єдиним тогочасним багатством субрегіону був ліс, із деревини якого вікінги могли будувати міцні кораблі. І зараз цей ресурс являє собою значну цінність. У процесі наступної бесіди розкривається значення лісових ресурсів Фенноскандії для місцевих жителів та Європи в цілому.

3. Всесвітньовідомий рекреаційний регіон Південної Європи.

Інтерактивна бесіда з використанням карти Європи.

4. Спеціалізація сільського господарства.

Розповідь учителя з елементами евристичної бесіди.

На допомогу вчителю

За спеціалізацією галузі країни Західної Європи можна розділити на три типи — північно-, середньо- і південноєвропейський. Для північноевропейського типу характерна перевага тваринництва, причому головну роль відіграє молочне скотарство. Так, Данію називають «молочною фермою» Західної Європи, корови тут дають до 20 літрів молока на день. Рослинництво відіграє другорядну роль, його основне шдання — забезпечити кормами сільськогосподарських тварин.

У Середній бвропі також переважає скотарство, але вже молочно-м'ясного напрямку, велике значення тут має свинарство, а також птахівництво. У посівних площах переважають зернові (пшениця, ячмінь, кукурудза), кормові й технічні культури. Тут також є свої лідери, якщо за обсягами виробництва попереду Франція й Німеччина, то за врожайністю й продуктивністю — Нідерланди. Цю країну можна розглядати і як «тваринницьку ферму», і «урожайне поле», і «птахофабрику», і «квіткову галявину» Західної Європи.

Лише в Південній Європі в сільському господарстві переважає рослинництво. Тут вирощують зернові й овочеві культури, цитрусові, виноград, маслини, яблука, груші.

Країни Центральної то Східної Європи поступаються західноєвропейським державам за рівнем розвитку галузі, особливо за врожайністю сільськогосподарських рослин і продуктивністю худоби. Однак між деякими країнами є відмінності. Так, вищий рівень розвитку сільського господарства в Чехії, Угорщині та Словаччині, трохи нижчий — у країнах СНД, Балканського півострова И Польщі. У більшості країн переважає рослинництво. Галузь спеціалізується на вирощуванні зерна, соняшнику, картоплі, цукрового буряку, овочів і фруктів.

Якщо в країнах Північної й Середньої Європи перехід до великого товарного виробництва в основному завершений, то на півдні Європи великі латифундії поєднуються із дрібними напівнатуральними господарствами. Дрібні господарства переважають і в країнах Центральної й Східної Європи. Тут нижчі товарність виробництва й рівень спеціалізації.

5. Нові проекти розвитку транспортної системи.

Розповідь учителя.

6. Технопарки й технополіси Західної Європи.

Розповідь учителя з елементами інтерактивної бесіди.

На допомогу вчителю

У розвитку технопарків зазвичай виділяють два етапи. Перший етап тривав протягом 1950— 1970-хрр. Технопарки виникали в США, а потім у західноєвропейських країнах — Великій Британії, Франції, ФРН. Другий етап розпочався в 1980-хрр., коли почало формуватися друге покоління технопарків у США, Західній Європі та Японії.

Однією з країн, де створення технополісів і технопарків відбувалося швидкими темпами, є Франція. Найбільший із них — «Софія-Антиполіс», розташований на Рив'єрі. На південному сході країни — у Греноблі — розміщена французька Кремнієва долина, що зосередила підприємства й науково-дослідні центри мікроелектроніки й біотехнологій.

Зараз створюється новий технополіс Мінатек, що буде спеціалізуватися в новітній і найбільш перспективній галузі — нанотехнологіях. Уже сьогодні на площі понад 8 га працюють 4000 дослідників, інженерів, робітників.

Від початку 1980-х рр. у західноєвропейських країнах набув поширення новий для цих країн різновид технопарків, орієнтований на потреби дрібних «високотехнологічних» підприємств. Вони являють собою інноваційні центри, подібні до американських «інкубаторів». їхнє завдання — поєднувати ідеї й винаходи з капіталом і підприємцями, залучати суспільні й приватні фонди для забезпечення стартового періоду нових упроваджувальних компаній.

У Фінляндії функціонує сім технопарків, які дещо відрізняються один від одного, але подібні в головному — вони самостійні у своїй роботі. Найбільший із них розташований у Гампере. Він був заснований університетом і науково-технологічним центром. Від них технопзрк практично безкоштовно одержав територію (земля у Фінляндії дуже дорога) і на первісному етапі користувався всіма пільгами, наданими державою для вузів. На сьогодні він став потужною самостійною структурою й прямо (а не через засновників, як, наприклад, у Росії) пов'язаний з інвесторами, банками й промисловими підприємствами.

Найбільш потужні інноваційні центри регіону входять до Європейської мережі з базою в Брюсселі. Вона поєднує близько 40 центрів, полегшуючи для них міжнародну торгівлю технологіями.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель знайомить учнів із поняттям «центральна вісь розвитку Єв ропи» і пропонує спробувати на підставі здобутих на уроці знань показати її межі на карті.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте відпоідний матеріал підручника.

2. Виконайте завдання 5 на контурній карті «Європа» (посібник «Контурні карти із завданнями»).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності практичного психолога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.