урок на тему "ФРАНЦІЯ."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

10 клас

Урок № 114

Дата:

ФРАНЦІЯ.

Мета: схарактеризувати географічне положення країни, населення й міста; дати оцінку розвитку господарства; визначити галузеву та територіальну структуру промисловості, особливості сільського господарства, транспортну інфраструктуру, зовнішньоекономічні зв'язки; розвивати вміння використовувати порівняльно-географічний метод дослідження.

Обладнання: підручник, настінна економічна карта країни, атлас, контурні карти, ілюстрації, які демонструють різні райони країни.

Ключові поняття: географічне положення, населення, міста, господарство, галузева структура, територіальна структура, промисловість, сільське господарство, інфраструктура, зовнішньоекономічні зв'язки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово вчителя

Сьогодні ми розглянемо державу, уявлення про яку пов'язане не тільки з високорозвиненою промисловістю та продуктивним сільським господарством, але і з досягненнями в галузі літератури й мистецтва, із грандіозними історичними подіями, які назавжди змінили світ й уявлення про свободу й права людини. Ідеться про Францію, країну, у якій прагне побувати кожна людина.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Фронтальне опитування

1. Які події в історії Франції визначили її республіканський устрій?

2. Якими є особливості морського клімату?

3. Які види продукції, на ваш погляд, пов'язані з Францією?

4. Яке місце посідає країна в міжнародному туризмі? Чому?

Перевірка домашнього завдання

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Перевірка випереджального домашнього завдання

Учитель пропонує одному з учнів ознайомити присутніх із візитною карткою Франції.

Завдання

1. Порівняйте економіко-географічне положення Франції та сусідньої Німеччини. (Учні доходять висновку, що в ЕГП сусідніх країн є багато спільного. Обидві країни розташовані на території Західної Європи, причому Німеччина й частина Франції входять до найрозвиненішої частини Європи — «центральної осі розвитку»; межують переважно з країнами, які є членами ЄС; мають вихід до моря, але у Франції значно довша берегова лінія і тепліші прибережні води; ця країна також відрізняється периферійністю частини території, тоді як Німеччина посідає центральне положення; територію обох країн перетинають важливі шляхи сполучення).

2. Позначте на контурній карті найбільші родовища наливних та рудних корисних копалин.

3. Порівняйте розміри та значення столиці та інших великих міст Франції та Німеччини.

4. Самостійно схарактеризуйте транспортну систему країни, використовуючи карти атласу та інші джерела інформації (робота в парах).

На допомогу вчителю

Раніше ЕГП Франції погіршувала наявність на її кордонах високих гір — Альп і Піренеїв. Але зараз через Альпи прокладені численні автомобільні та залізничні тунелі, а зв'язки з Іспанією значною мірою забезпечує морський і повітряний транспорт.

Північ і захід Франції займають рівнини, переважно низовини, зручні для заселення та ведення господарства. У центрі країни — нагір'я, залишок давніх гір (Центральний масив). Молоді мальовничі гори розташовані в прикордонних районах на південному сході й півдні.

На території Франції можна виділити гри типи клімату: помірний морський, перехідний до морського та субтропічний середземноморський.

Країна має густу річкову мережу, добре забезпечена водними ресурсами. З енергетичних корисних копалин Франція має в достатній кількості лише уранові руди (близько 40 тис. тонн у переведені на метал), які залягають у давніх зруйнованих горах на заході країни та в Центральному масиві. На сході країни, у Лотарингії, залягають великі (7 млрд тонн) запаси залізної руди — бурого залізняка. Із руд інших металів Франція володіє досить значними (до 70 млн тонн) родовищами бокситів (розташовані на південному сході країни).

У 1800 р. Франція була найбільшою країною Західної Європи за кількістю населення. Однак уже в середині XIX ст. народжуваність почала знижуватися. У наступному столітті країна першою у світі зіштовхнулася з демографічними проблемами й почала проводити політику, спрямовану на їх розв'язання. В останні роки природний приріст трохи збільшився. У 2008 р. він перевищив 4 %о.

У національному складі явно переважають французи. Також у країні проживають бретонці, корсиканці, каталонці, баски. Упродовж тривалого часу Франція приймає іноземну робочу силу, якої зараз налічується понад 4,5 млн осіб. У релігійному складі найбільше католиків, трохи збільшується кількість мусульман, є представники протестантів.

У містах проживають 3/4 населення країни, більше половини з них живе у великих агломераціях.

Галузевий склад промисловості Франції є типовим для розвинених країн. Провідну роль відіграють машинобудування та хімічна промисловість. Проте у Франції експортний характер також мають харчова й швейна індустрія.

Повоєнний курс керівництва країни сприяв перетворенню національного машинобудування на одне з найпотужніших і найпередовіших у світі. Рівень розвитку його новітніх галузей — авіакосмічної, військової техніки, електронної промисловості — є найвищим у Європі. Найбільші підприємства авіакосмічної промисловості зосереджені в Парижі та на півдні країни — у місті Тулузі.

Франція — потужний виробник транспортних засобів. Дві її автомобільні фірми — державна «Рено» та акціонерна «Пежо-Сітроен» (утворена об'єднанням двох компаній) — випускають на рік понад 4 млн автомобілів (п'яте місце у світі).

Країна також посідає провідні позиції за випуском рухомого складу та обладнання для за-1 лізниць. Саме французька компанія «Алстом» створила перші швидкісні пасажирські поїзди TGV.

Дуже високий рівень розвитку має багатогалузева хімічна промисловість. За обсягом експорту її продукції Франція посідає четверте місце у світі. Компанія «Мішлен» — один із провідних виробників гуми у світі, а парфуми й косметичні засоби фірм «Крістіан Діор» та «Шанель» є най-престижнішими.

Розвитку машинобудування сприяє потужна чорна та кольорова металургія, хімічної промисловості — розвинений паливно-енергетичний комплекс.

Франція має невеликі власні запаси вугілля, нафти й газу. Але її нафтопереробна промисловість є однією з найпотужніших у Європі (переробляється понад 100 млн тонн нафти на рік), fi найбільші підприємства зосереджені в портах Марсель, Гавр, Руан, Бордо, Дюнкерк.

Намагаючись посилити власну енергетичну незалежність, Франція зробила ставку на ті типи електростанцій, робота яких не залежить від імпорту сировини, насамперед на АЕС, які виробляють майже 4/5 усієї електроенергії країни. Ще 12 % її виробляють ГЕС (Альпи, Центральний масив, Піренеї).

Існуюча структура електроенергетики забезпечує економіку Франції недорогою електроенергією, що дозволяє успішно розвивати енергоємні виробництва, наприклад кольорову металургію, її провідна галузь — алюмінієва (460 тис. тонн металу на рік — друге місце у Європі після Норвегії).

Потужне сільське господарство сприяло розвитку харчової промисловості Франції. її провідними галузями с виноробна (друге місце у світі), молочна, м'ясна (найбільший виробник сиру, масла й м'ясопродуктів у Європі), цукрова (перше місце у світі за виробництвом цукру з буряків), кондитерська.

Експортне значення мають окремі галузі легкої промисловості. За виробництвом тканин країна посідає трете місце у Європі. Вивозиться значна частина виробів швейної промисловості, найбільшим центром якої є Париж — «всесвітня столиця моди».

Франція — найбільший у Західній Європі виробник сільськогосподарської продукції. Різноманіття Ґрунтових і кліматичних умов забезпечує можливість вирощувати різноманітну продукцію від пшениці та різних овочів до винограду й цитрусових.

Загальна площа сільськогосподарських земель становить понад ЗО млн га (60 % території), із яких більше ніж половина зайнята орними землями. Головна зернова культура — пшениця, у значних обсягах вирощуються кукурудза, ячмінь і жито. Найбільші зернові господарства'розташовані в Паризькому районі. Посіви цукрового буряку й картоплі зосереджені на Північнофранцузькій низовині. Значно зросли площі, зайняті під рапс і соняшник, які йдуть на виробництво олії та корму для худоби.

Виноградники й фруктові сади зараз займають лише 4 % площ (понад 1 млн га). Це пов'язано з концентрацією виробництва фруктів у вузькоспеціалізованих господарствах і ліквідацією частини виноградників, призначених для виробництва ординарних вин.

Третина сільськогосподарських земель зайнята під багаторічні трави. Вони забезпечують кормову базу тваринництву. Ця галузь має переважно м'ясо-молочний напрямок. Найбільше поголів'я великої рогатої худоби в Бретані й Нижній Нормандії. Тут також розвинені свинарство й конярство.

Населення багатьох районів узбережжя Атлантичного океану займається рибальством. Загальний вилов становить близько 800 тис. тонн, переважають оселедець і тріска. Найважливіші рибальські порти: Булонь-сюр-Мер, Ла-Рошель, Лор'ян. Бретань традиційно спеціалізується на вирощуванні устриць.

Країна має густу транспортну мережу, fi особливість — наявність добре вираженого центру (Париж) й автомагістралей, залізниць, авіаліній і внутрішніх водних шляхів, що відходять від нього в різних напрямках.

Основний напрямок розвитку залізниць — будівництво швидкісних магістралей (без різких поворотів), на яких сучасні потяги здатні рухатися зі швидкістю до 320 км/год.

У зовнішній торгівлі велике значення має морський транспорт. Особливо значними є обсяги ввезеної сировини, наприклад нафти й руд, які приймають порти Марселя, Гавра й Дюнкерка.

Завдяки своїм розмірам і географічному положенню Франція є важливим центром повітряного сполучення. Найбільше пасажирів і комерційних рейсів припадає на столицю.

За обсягом зовнішньої торгівлі Франція посідає п'яте місце у світі. В експорті й імпорті країни переважають машини, різне обладнання, літаки, автомобілі, продукція хімічної промисловості.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота в групах

Використовуючи атласи та інші джерела знань, порівняйте спеціалізацію промисловості Франції та Німеччини, зазначивши спільні й відмінні риси, за такими галузями: видобувна; електроенергетика; машинобудування та хімічна; харчова та легка.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте відповідний матеріал підручника. 2. Виконайте завдання контурної карти «Франція» (посібник «Контурні карти із завданнями»). 3. Випереджальне завдання. Підготуйте візитну картку Великої Британії.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00