Урок на тему "БРАЗИЛІЯ."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

10 клас

Урок №156

Дата:

БРАЗИЛІЯ.

Мета: схарактеризувати географічне положення країни, населення й міста; дати оцінку розвитку господарства; визначити галузеву та територіальну структуру промисловості, особливості сільського господарства, транспортну інфраструктуру, зовнішньоекономічні зв'язки.

Обладнання: підручник, плакат «Бразилія», атлас, контурні карти, ілюстрації, які демонструють різні райони країни.

Ключові поняття: географічне положення, населення, міста, господарство, галузева структура, територіальна структура, промисловість, сільське господарство, інфраструктура, зовнішньоекономічні зв'язки.

Тил уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Бесіда

1. Коли Бразилія стала незалежною державою?

2. Якими є особливості природних умов країни?

3. Які корисні копалини залягають у надрах Бразилії?

4. Що характерно для природного руху й складу населення більшості країн Південної Америки?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово вчителя

Бразилія — найбільша держава регіону. її територія більша за материк Австралія. Індіанці, які здавна населяли країну, належали до примітивних племен. На початку XVI ст. Бразилія була завойована португальськими конкістадорами. Зараз це найбільша за економічним потенціалом держава регіону. За природні багатства, якими вона володіє, Бразилію часто називають країною величезних можливостей. В останні два десятиліття її жителі почали широко використовувати наявний потенціал.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення нового матеріалу

1. Природні умови та ресурси.

2. Особливості населення.

3. Господарство Бразилії.

На допомогу вчителю

Основна частина території країни е рівнинною. Північ і захід займає найбільша низовина світу — Амазонська, на сході розташоване Бразильське плоскогір'я.

Клімат країни змінюється від вологого екваторіального до сезонно-вологого субекваторіального. У цілому кліматичні умови сприятливі: середньорічна температура не опускається нижче за +24 °С, опадів випадас до 3500 мм на рік.

Головними річками є Амазонка, Сан-Франсиску, Парана. Амазонка — найповноводніша річка у світі, вона переносить сьому частину всієї річкової води Землі. її води прокладають шлях через величезний масив вічнозелених екваторіальних лісів (сельва). Тут налічується більше ніж 4 гис. видів дерев — чверть усіх існуючих на планеті (Бразилія посідає перше місце у світі за запасами цінних . порід деревини). (Учитель просить учнів пояснити, чому в господарському відношенні роль Парани значно більша, ніж Амазонки.)

Крім повноводних річок і неосяжних лісів, тут зосереджені залізні й марганцеві руди, боксити, олово, мідь, свинець, цинк, нікель, золото, кам'яне вугілля, алмази й інші корисні копалини. Так, один із найбільших у світі район залягання залізної руди (18 млрд тонн) розташований у штаті Пара (Каражас). (Учні позначають на контурній карті найбільші родовища корисних копалин країни.)

Кількість населення Бразилії наближається до 200 млн осіб, що становить приблизно половину південноамериканців. Природний приріст населення 12 %о, що близько до середніх показників для Південної Америки. Вікова структура населення характеризується великою часткою молодшої вікової групи - близько 27 %.

Найбільша етнічна група країни представлена нащадками європейців, у першу чергу португальців. Значну частину місцевих жителів становлять мулати, метиси й самбо, є японці й представники негроїдної раси. Усе це населення розмовляє португальською мовою, яка увібрала слова індіанського й африканського походження. Більшість віруючих сповідує католицизм.

У країні сформувалася приокеанічна система розміщення населення: на десятій частині території (у межах узбережжя) проживає близько половини населення. У той самий час на захід держави, що займає значну частину її площі, припадає лише 5 % жителів.

Стосовно Бразилії прийнято говорити про помилкову урбанізацію. Однак останнім часом чимало зроблено для поліпшення ситуації на міських околицях великих агломерацій. Як приклад можна навести Ріо-де-Жанейро, де виконується програма ліквідації нетрів (фавел). Ще зовсім недавно вони покривали майже всі схили гір, що оточують найбільш густонаселений район Ріо — Копакабану. Тепер їх набагато менше. (Учитель пропонус учням спробувати пояснити значні відмінності в густоті населення та схарактеризувати географію найбільших міст країни: Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро, Сапвадор, Велу-Оризонті, Вразиліа, Ресіфі, Порту-Алегрі, Манаус.)

В економіці держави велику роль відіграє видобувна промисловість. Бразилія є світовим лідером із виробництва залізної руди, посідає друге місце за видобутком марганцю й танталу, фактично є монополістом за ніобієм (понад 95 % виробництва). Ніобій і його сполуки застосовуються в хімічній промисловості, атомній енергетиці, при створенні авіаційної й космічної техніки. Також країна входить до першої п'ятірки за видобутком бокситів, олова, літію й магнію. Особливу роль у галузі відіграє національна компанія «Валі». Ця найбільша у свігі залізорудна компанія забезпечує понад третину світового експорту залізної руди й окатишів. Запаси нафти зосереджені на Південному Сході, але власний видобуток тільки частково покриває потреби.

Переробка руди чорних і низки кольорових металів здійснюється на потужних металургійних комбінатах. Найбільше підприємство чорної металургії працює в Тубарані (штат Санта-Катарина, південь країни) на імпортному коксі. Із кольорової металургії найкраще розвинене виробництво алюмінію із власних бокситів. Воно зосереджене на Південному Сході й у Баркарена (штат Пара).

Роботу місцевих підприємств забезпечує потужна електроенергетика. 82,7 % виробництва зосереджено на ГЕС, 8,3 % на ТЕС, що працюють на похідних нафти й природному газі, ще 4,6 % — на ТЕС, що працюють на основі інших джерел, 4,4 % на АЕС «Ангра дус Рейс». Через нестачу нафти як паливо часто використовується технічний спирт — етанол. Його виготовляють із цукрової тростини. Парк автомобілів, розрахованих на використання етанолу, перевищив 5 млн (це паливо коштує майже вдвічі дешевше, ніж бензин).

В останні роки країна досягла значних успіхів у машинобудуванні. Тут виготовляють автомобілі, літаки, судна, побутову техніку. Автозаводи в основному побудовані на невеликій території між містом Сан-Паулу й портом Сантус за участі іноземного капіталу («Фольксваген-ду-Бразил», «Дженерал моторе», «Форд-Вілліс», «ФІАТ», «Крайслер-ду-Бразил», «Тойота»), Так, підприємства «Фольксваген-ду-Бразил» працюють у Сан-Бернардо-ду-Кампо й Таубаті (штат Сан-Паулу). Найбільший завод із виробництва вантажівок фірми «Вольво» розташований у місті Курітіба (штат Парана). Усі великі судноверфі побудовані в затоці Гуанзбара (штат Ріо-де-Жанейро). У Сан-Жозе-дус-Кампус (штат Сан-Паулу) працює велике авіаційне підприємство, відоме в багатьох країнах пасажирськими літаками для місцевих ліній.

Швидко розвивається електронна промисловість, особливо виробництво комп'ютерної техніки, мікросхем і напівпровідників. Провідний центр галузі — Кампінас (штат Сан-Паулу), де, зокрема, розміщені підприємства «Дженерал електрик». Бразилія освоює космічні технологи, тут створюються ракетоносії й телекомунікаційні супутники. Бразильський космодром Алькантара розміщений у районі екватора, це дає можливість використовувати під час запуску явище обертання Землі й заощадити паливо.

В останні десятиліття бурхливо розвивається нафтохімічна промисловість. Сьогодні в країні працюють три комплекси, розташовані в штатах Байя (Північний Схід), РіуТранді-ду-Сул (Південь) і Сан-Паулу (Південний Схід). Целюлозно-паперова промисловість розвивається на південному сході й у штаті Парана на основі культури евкаліпта, а також швидкорослої м'якої деревини Амазонії. Найбільший комбінат із виробництва газетного паперу розташований у Монте Алегрі (штат Парана).

Із галузей легкої промисловості виділяються текстильна (бавовняні й штучні тканини) і шкіряно-взуттєва. Близько половини текстилю дають підприємства Сан-Паулу, ще чверть — Ріо-де-Жанейро. У харчовій промисловості найбільше значення має виробництво борошна, молочної продукції, соків, шоколаду, переробка м'яса птиці, яловичини й свинини. Бразилія посідає перше місце у світі за виробництвом й експортом концентрованого й замороженого апельсинового соку. Характерною є переробка сої (6,6 млн тонн соєвого масла й 10,4 млн тонн соєвого шроту), за експортом якої Бразилія посідає друге місце у світі після Аргентини.

Традиційним джерелом добробуту країни є рослинництво. Рілля займас лише 6 % території країни, луки й пасовища — 22 %. Поряд із цукровою тростиною (перше місце у світі) рослинництво спеціалізується на вирощуванні кавового дерева, какао-бобів (друге місце у світі), бавовнику, сої й тропічних фруктів (перше місце за збором бананів й апельсинів). Головні продовольчі культури: кукурудза (маїс), рис, квасоля, пшениця, маніок. У лісах ведеться збір латексу дикорослих каучуконосів, бразильських горіхів, плодів пальми, парагвайського чаю (йерба-мате).

Тваринництво має переважно м'ясний напрямок. Бразилія вийшла на перше місце у світі за кількістю поголів'я великої рогатої худоби (210 млн голів). Також місцеві жителі розводять свиней, коней, овець. Значними є успіхи в птахівництві. За рахунок застосування прогресивних технологій, селекційної роботи та якісного поліпшення кормової бази країна посіла третє місце у світі за виробництвом бройлерів (понад 5 млн тонн на рік), а за експортом — друге. Посилення експортної орієнтації є характерним і для інших галузей сільського господарства. Завдяки цьому Бразилія входить до десятка найбільших експортерів продовольства.

У прибережних водах і на річках розвинене рибальство. Уряд проводить довгострокову політику розвитку галузі, що передбачає оренду іноземних суден і розведення риби.

Транспортна мережа Бразилії характеризується крайньою нерівномірністю. Найбільше значення має автомобільний транспорт, на який припадає понад половина вантажних й основна частина пасажирських перевезень. Найбільшу густоту доріг мають штати Південного Сходу й Півдня. Значна частина території, в основному в Амазоніі, позбавлена автодоріг із твердим покриттям, перевезення здійснюються річками або повітрям. Прокладена в 1970-ті pp. Трансамазонська магістраль має тверде покриття лише на окремих ділянках і в дощовий сезон малопрохідна. Відповідно до багаторічного плану передбачається створення кількох наскрізних транспортних осей.

Залізниці в основному побудовані давно, тому мають чотири різні розміри колії. Найбільш інтенсивно вони використовуються для доставки до портів корисних копалин й інших видів сировини. Із цією метою була побудована «Сталева дорога», що з'єднала родовища Каражас з узбережжям. Протяжність внутрішніх водних шляхів більша за ЗО тис. км, зокрема Амазонка (океанічні судна піднімаються до порту Манаус) з основними притоками, Парана—Парагвай і Парана—Тієте («водний шлях МЕРКОСУР»), Сан-Франсиску (на окремих ділянках).

Зовнішні зв'язки обслуговуються морським і повітряним транспортом. Найважливіші порти: Сантус (аванпорт міста Сан-Паулу), Ріу-Гранді, Ріо-де-Жанейро, Віторія, Ресіфі, Сан-Луїс, Манаус.

Інтенсифікація сільського господарства й промисловості Бразилії веде до вивільнення працівників і їх «перетікання» до сфери послуг. Гї провідними галузями є туризм, торгівля й банківсько-фінансова діяльність. Туризм є однією з найбільш прибуткових частин державного бюджету сучасної Бразилії. Країна приваблює іноземців надзвичайною розмаїтістю природи, мальовничими пляжами атлантичного узбережжя, запальними карнавалами.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Завдання

Назвіть найхарактерніші риси галузевої та територіальної структури господарства країни, а також висловте власну думку щодо причин успіхів останнього часу.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріали уроку та §§ 73-74.

2. Виконайте завдання 5 на контурній карті Латинської Америки в посібнику «Комплексний зошит для контролю знань».

3. Випереджальне завдання. Підготуйте повідомлення про одну з країн Карибського басейну.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!