До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
6
міс.
0
4
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Урок на тему "АРГЕНТИНА. МЕКСИКА. КУБА. ЗОНА КАРИБСЬКОГО БАСЕЙНУ — КРАЇНИ «ПОДАТКОВОГО РАЮ»."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

10 клас

Урок №157

Дата:

АРГЕНТИНА. МЕКСИКА. КУБА. ЗОНА КАРИБСЬКОГО БАСЕЙНУ — КРАЇНИ «ПОДАТКОВОГО РАЮ».

Мета: створити в учнів уявлення про особливості господарства Мексики й Куби; сформувати поняття про офшорні зони та їх розташування; схарактеризувати особливості географічного положення країн Центральної Америки та Карибського басейну; дати оцінку природних умов та осо-бпивостей господарства; визначити значення офшорних зон для розвитку економіки.

Обладнання: підручник, настінна політична карта Північної Америки, географічний атлас для 10 класу, атлас,- контурні карти, картини «Мексиканське плоскогір'я», «Плантація цукрової тростини на Кубі», ілюстрації, які демонструють різні країни Карибського басейну, Аргентину, Мексику.

Ключові поняття: географічне положення, соціалістична держава, населення, міста, господарство, фінансові послуги, офшорні зони, інфраструктура, зовнішньоекономічні зв'язки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Бесіда

1. Що ви знаєте з курсу економіки про види податків?

2. Яку роль вони відіграють у формуванні бюджету країни?

3. Яким чином можна використовувати податкову систему для здійснення економічної політики держави?

4. Наведіть приклади країн Карибського басейну.

5. Що є характерним для їхнього географічного положення й природних умов?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово вчителя

Серед вільних економічних зон виділяється група, що спеціалізується на наданні різноманітних послуг. Особливе місце серед них посідають офшорні зони. їхньою основною ознакою є пільговий характер оподаткування, а також спрощена процедура реєстрації, високий рівень комерційної таємниці й вільне вивезення прибутків. Офшорні зони слугують своєрідними «податковими оазисами», що обслуговують міжнародні фінансові операції. Діяльність компаній, зареєстрованих на їхній території, фактично нікому не підзвітна. Такий режим уводиться для залучення іноземних інвестицій і створення нових робочих місць. Тому, як правило, пільги встановлюються лише для іноземних компаній, одночасно вживаються заходи для ізоляції офшорного бізнесу від внутрішнього ринку.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення нового матеріалу

1. Склад субрегіонів Центральної Америки та Вест-Індії.

2. Загальна характеристика господарства Мексики.

3. Загальна характеристика господарства Куби, його особливості.

4. Офшорні зони, їх розташування в Карибському басейні та значення для економіки країн Карибського басейну.

5. Характеристика промисловості й сільського господарства Аргентини.

На допомогу вчителю

Територіальна структура офшорних зон формується під впливом кількох чинників. Велике значення мас економіко-географічне положення. Як правило, офшори розташовані на перетині морських і повітряних шляхів сполучення, поблизу великих торговельно-економічних центрів, добре забезпечених телекомунікаціями. Більшість найпопулярніших офшорних зон наявні в країнах, що розвиваються, причому в маленьких острівних державах із великою політичною стабільністю (Багамські острови, Кайманові острови, Барбадос, Гернсі і Джерсі, Мальта). Зазвичай такі країни не висувають ніяких вимог, крім внесення щорічного фіксованого збору.

Вибір місця розташування офшорної компанії в першу чергу залежить від профілю її діяльності. Фірми, розташовані в «податкових гаванях», можна розділити на такі види: фінансово-посередницькі, страхові, холдингові (створюються з метою контролю за іншими компаніями через володіння їхніми акціями) і торговельно-посередницькі (експортно-імпортні, закупівельні, дистриб'юторові).

На сьогодні налічується близько 60 стійких офшорних зон, які продовжать своє існування в найближчому майбутньому. У Європі це Мальта, Монако, Андорра, Ліхтенштейн, Кіпр, Гібралтар; в Азії — Сінгапур, острів Лабуан (Малайзія), Бахрейн, Ліван; в Америці — Панама, Коста-Рика, Бермудські, Кайманові, Віргінські, Багамські острови, Барбадос, Антигуа і Барбуда, острови Теркс і Кайкос; в Африці -- Ліберія й Маврикій; в Океанії — Науру, Фіджі, Західне Самоа.

Найбільший інтерес становить велика офшорна зона Карибського басейну (Вест-Індія й Центральна Америка), що одержала репутацію «податкового раю», Її географічне положення на перетині найважливіших шляхів сполучення, поблизу США сприяло створенню найбільш сприятливих умов для найрізноманітнішої офшорної діяльності.

У зону входить понад двох десятків переважно острівних країн. Більшість із них є незалежними, але частина залишаються володіннями Великої Британії (Британські Віргінські острови, Кайманові острови, Монтсеррат, Теркс і Кайкос) і Нідерландів (Аруба, Мартиніка). Обмеженість природних ресурсів, велика залежність від експорту й іноземного туризму, слабо розвинені внутрішні ринки — усе це підштовхнуло країни до створення офшорних зон. (Учитель пропонує учням, спираючись на матеріал підготовлених повідомлень, назвати причини, які обумовили формування офшорної зони Карибського басейну, і підписати на контурній карті країни, що надають податкові пільги іноземним компаніям.)

За останні півтора-два десятиліття деякі з країн Карибського басейну перетворилися на найбільші офшорні центри. Вони орієнтовані на міжнародні компанії й банки, для яких пропонують найширший спектр фінансових і юридичних послуг. Так, завдяки гарантіям фінансової секретності одним із найбільших податкових притулків світу стали Кайманові острови. Сьогодні там зареєстровано 18 тис. корпорацій, що перевищує кількість місцевих жителів. Більшість відомих банків мають тут свої філії. Це пояснюється тим, що ефективність роботи офшорних банків значно вища, ніж звичайних, оскільки вони працюють у пільговому податковому режимі, а також не містять дорогих офісів і не несуть представницьких витрат.

Страхові компанії переважно відкриваються групами компаній. У світі налічується близько півтори тисячі таких компаній, в основному на Бермудських і Багамських островах.

Багато держав організують семінари, а їхні посадові особи рекламують переваги своєї країни як податкового притулку. Так, на Барбадосі прийняли банківське законодавство для поліпшення своєї конкурентоспроможності. Багами почали активну кампанію для того, щоб стати елітним центром реєстрації банків, страхових компаній і морських суден.

Однак ставлення до офшорних зон є неоднозначним. Багато хто вважає, що вони створюються з однією метою —- зробити непрозорою фінансову звітність і тим самим сприяти витіканню капіталу з країни. Саме це є основною проблемою, що «належить в провину» офшорним центрам. У результаті на них дедалі частіше звертають пильну увагу політики. Так, у лютому 1999 р. з ініціативи міністрів фінансів та управляючих центральними банками семи розвинених країн світу був створений Форум фінансової стабільності. Його фахівці віднесли більшість країн, що входять до офшорної зони Карибського басейну, до тих, які найменше контролюють діяльність іноземних компаній. Це може стати причиною численних зловживань і навіть злочинів у фінансовій сфері.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Завдання

Назвіть позитивні та негативні наслідки створення офшорних зон. Перевірка випереджального домашнього завдання

Виступи учнів із повідомленнями про одну з країн Карибського басейну.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

VII ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріали уроку та §§ 73-74.

2. Підготуйтеся до семінару «Рекреаційний потенціал країн Карибського басейну» (учитель знайомить учнів із планом його проведення).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Емоційна ефективність учителя: теорія і практика»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.