• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Географія
  • Урок на тему "ЯПОНІЯ. ЕГП, ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ КРАЇНИ. ОСОБЛИВОСТІ НАСЕЛЕННЯ КРАЇНИ. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ КРАЇНИ У СВІТОВОМУ ГОСПОДАРСТВІ."
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
6
міс.
0
0
дн.
1
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Урок на тему "ЯПОНІЯ. ЕГП, ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ КРАЇНИ. ОСОБЛИВОСТІ НАСЕЛЕННЯ КРАЇНИ. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ КРАЇНИ У СВІТОВОМУ ГОСПОДАРСТВІ."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

10 клас

Урок №144

Дата:

ЯПОНІЯ. ЕГП, ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ КРАЇНИ.

ОСОБЛИВОСТІ НАСЕЛЕННЯ КРАЇНИ. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

КРАЇНИ У СВІТОВОМУ ГОСПОДАРСТВІ.

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.

Мета: прищепити учням міцні знання про історико-культурні особливості країни та її населення, сучасне господарство країни; розкрити значення Японії в сучасному світі; розвивати вміння учнів самостійно характеризувати ЕГП країн, розуміння його впливу на розвиток господарства; виховувати допитливість, повагу до дисципліни, працелюбність.

Обладнання: підручник, географічні атласи для 7 та 10 класів, посібники «Експрес-контроль» і «Контурні карти із завданнями», настінні політична карта світу та економічна карта Євразії, збільшені діаграми національного та статево-вікового складу населення Японії, плакат «Японія», прапор Японії, збільшені зображення буддистського храму та синтоїстського святилища, логотипи відомих японських фірм («Міцубісі», «Хонда», «Тойота», «Субару» тощо).

Ключові поняття: ЕГП, країна-архіпелаг, етнічна гомогенність, демографічний перехід, депопуляція, попіконфесійність, урбанізація, мегалополіс, модель розвитку економіки, вторинний, третинний, четвертинний, п'ятинний сектори економіки, промисловість, технополіс, сільське господарство, транспорт, міжнародні економічні відносини.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Експрес-контроль

Учні виконують завдання тесту 16 із посібника «Експрес-контроль».

Гра «Так і ні»

Учитель задумує одну з країн Азії. Учні по черзі ставлять йому запитання, на які він відповідає лише словами «так» або «ні». Виграє гру той учень, який відгадає країну.

Приклад гри. Учитель задумав Ізраїль. Запитання учнів: 1. Ця країна розташована в Південній Азії? (Ні) 2. Ця країна розташована у Південно-Західній Азії? (Так) 3. Вона належить до великих за площею країн регіону? (Ні) 4. Це арабська країна? (Ні) і т. ін.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель повідомляє, що протягом наступних трьох уроків будуть вивчатися три країни Азії. Тема сьогоднішнього уроку —- Японія. Учитель пропонує учням самостійно пояснити причини, які спонукали авторів чинної навчальної програми з географії передбачити окремий урок для вивчення саме цієї країни.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Загальні відомості про Японію.

Учні розглядають прапор Японії, пояснюють його символіку, герб імператорської сім'ї, роль імператора в сучасній Японії, її державний устрій.

Перевірка випереджального домашнього завдання

Учні презентують підготовлені візитні картки Японії.

Державний устрій Японії

Запитання

1) Що являє собою Японія за формою правління?

2) Про що свідчить відокремленість імператора на схемі «Державний устрій Японії»?

3) Які європейські держави мають подібні форми правління?

2. Особливості ЕГП Японії.

Учні, спираючись на набуті знання та навички, за допомогою необхідних карт, визначають й оцінюють особливості ЕГП Японії. Учитель коригує їх висловлювання.

3. Історико-культурні особливості Японії.

Учитель звертає увагу учнів на записані у стовпчик на дошці до початку уроку слова: самурай, бонсай, ікебана, орігамі, нецке, карате, хокку, гейша, кімоно. Завдання учнів — дати їх визначення. Під час заслуховування відповідей учитель пояснює історико-культурні особливості японців і Японії.

4. Особливості населення Японії: національний, релігійний, статево-віковий склад, географія розселення людей.

Особливості національного складу населення Японії учні визначають самі, використовуючи текст підручника. Про релігійну ситуацію в країні (сповідування більшістю японців одразу двох вірувань — буддизму та синтоїзму) розповідає вчитель. Статево-віковий склад та демографічну ситуацію в Японії учні оцінюють самостійно під час інтерактивної бесіди на підставі аналізу статево-вікової піраміди складу населення Японії. Особливості географії розселення людей — концентрація основної маси населення на прибережних рівнинах, високий рівень урбанізації, наявність мегалополісу, у якому проживає до оО % жителів країни — учні засвоюють із розповіді вчителя, поєднаної з роботою з відповідними картами та плакатом «Японія».

Фронтальне опитування

1. Як образно називають японці свою країну?

2. Японія — унітарна держава чи федеративна?

3. Чим можна пояснити оригінальність і своєрідність японської цивілізації?

4. До яких країн за національним складом належить Японія?

5. Який географічний об'єкт є центром паломництва японців?

6. Про що свідчить велика кількість таких споруд на території Японії (учитель демонструє зображення буддистського храму та синтоїст ського святилища)"

7. Як називається найбільший мегалополіс світу? Покажіть його розташування на карті.

5. Природні умови, у яких розвивається господарство Японії, їх оцінка.

Учні під керівництвом учителя працюють із тематичними картами географічного атласу для 7 класу, виявляючи такі особливості природних умов, у яких розвивається господарство Японії: молодість і рухливість ділянки земної кори, яку займають Японські острови, що обумовлює бідність на мінеральні природні ресурси, складний гірський рельєф та загрозу грізних стихійних явищ — вулканічних вивержень, сильних землетрусів, цунамі; добре забезпечення поверхневими водними ресурсами, але відсутність судноплавних річок через їх малу довжину та гірський характер течії, нерівномірність річного стоку через мусонний клімат, велику частоту тайфунів; значні лісові масиви мають переважно природоохоронне й рекреаційне значення через складність їх промислової експлуатації; недостатньо родючі ґрунти. Робота завершується висновком, що господарство Японії розвивається в досить складних природних умовах.

6. Загальна характеристика рівня розвитку господарства Японії.

Учитель демонструє кілька логотипів відомих японських фірм і просить учнів повідомити, що вони знають про ці та інші японські компанії. Потім учні визначають галузі міжнародної спеціалізації країни та обґрунтовують думку про високий рівень розвитку Японії.

7. Характеристика територіальної та виробничої організації промисловості Японії.

Учні під керівництвом учителя характеризують територіальну організацію промисловості Японії; особливості виробничої організації (панування промислово-фінансових груп; співпраця ФПГ із дрібними компаніями; політика пожиттєвого найму) пояснює вчитель.

8. Загальні риси галузевої структури господарства Японії.

Головні галузі сільського господарства Японії учні виявляють самостійно; разом з учителем під час інтерактивної бесіди вони визначають їх просторову географію, пояснюють її особливості.

9. Особливості японської транспортної системи.

Матеріал подається у формі розповіді вчителя, під час якої учні мають засвоїти: значення залізниць для Японії; причини значної густоти залізничної мережі на півдні острова Хонсю і півночі острова Кюсю; напрямки діяльності японців щодо вдосконалення роботи залізничного транспорту (створення й розширення мережі «сінкансен»; будівництво тунелів і мостів, які сполучили між собою чотири найбільші японські острови); значення автомобільного транспорту у внутрішніх перевезеннях та авіаційного — у закордонних; вирішальне значення морського транспорту в зовнішній торгівлі Японії.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота на контурній карті

Учні виконують завдання 1 4 на контурній карті «Японія» («Контурні карти із завданнями»).

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель разом з учнями визначає причини «японського дива»; формулює зміст найважливішого матеріалу уроку.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріали уроку та матеріали § 66.

2. Виконайте завдання 1—8 (с. 22) із посібника «Картографічний тренінг».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Цифрові практики Нової української школи: створення освітнього відеопроєкту»
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.