До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
6
міс.
0
1
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Урок на темму "ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІВДЕННО-ЗАХІДНОЇ АЗІЇ."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

10 клас

Урок №134

Дата:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІВДЕННО-ЗАХІДНОЇ АЗИ.

Мета: створити в учнів уявлення про Південно-Західну Азію як цілісний субрегіон; схарактеризувати природні умови, національний і релігійний склад населення Південно-Західної Азії, особливості розселення жителів та демографічну ситуацію; визначити найважливіші види природних ресурсів регіону; удосконалювати вміння працювати з різноманітними джерелами географічної інформації, аналізувати.й обробляти її; виховувати національну та релігійну терпимість.

Обладнання: підручник, географічні атласи для 10 класу, настінні політична, фізична й економічна карти Євразії, історичні настінні карти «Османська імперія в XVII—XIX ст.» та «Передня Азія», картини «Фізико-географічні області Зарубіжної Ази», паперові кружки, збільшені зображення відомих об'єктів Південно-Західної Азії, пляшка з нафтою.

Ключові поняття: пострадянська країна, монархія, абсолютна монархія, авторитарний режим, ісламська республіка, теократична монархія, географічне положення, природні умови, природні ресурси, демографічна ситуація, демографічний вибух, міжнаціональні проблеми.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Робота в групах

Учитель об'єднує учнів у чотири групи, кожна з яких отримує умовну назву — «Киргизстан», «Таджикистан», «Туркменістан», «Узбекистан» і послідовно висловлює певні твердження. Якщо воно стосується якоїсь центральноазіатської країни, її «представник» бере з учительського столу паперовий кружечок. Після закінчення диктування учитель називає кількість кружків, які мають бути в кожної групи. Перемагає та група (групи), у якої кількість кружків відповідає названій учителем цифрі.

1. Найважливіша сільськогосподарська культура цієї країни — бавовник (Узбекистан, Таджикистан, Туркменіcтан).

2. Основна частка електроенергії виробляється на ГЕС, із яких найпотужнішою є Нурекська (Таджикистан).

3. Найважливіший рекреаційний об'єкт країни озеро Іссик-Куль (Киргизстан ).

4. Країна входить до першого десятка країн світу за видобутком золота (Узбекистан).

5. Один із найбільших у світі експортерів природного газу (Туркменістан ).

6. Столиця держави належить до міст-мільйонерів (Узбекистан).

7. На її території компактно проживають каракалпаки (Узбекистан).

8. Державі належить частина «перлини Середньої Азії» Ферганської долини (Узбекистан. Таджикистан, Киргизстан).

9. Територію проходить один із найдовших каналів світу Каракумський (Туркменістан ).

10. На території країни є авіаційний завод (Узбекистан).

11. Провідна експортна галузь промисловості виплавка алюмінію (Таджикистан).

12. Частина країни через висихання-Аралу стала зоною екологічної катастрофи (Узбекистан ).

13. Багатонаціональна країна, де найбільший за чисельністю народ становить лише трохи більше половини всього населення (Киргизстан).

14. Має вихід до Каспійського озера (Туркменістан).

15. Має у своєму складі автономну область (Таджикистан).

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель оголошує тему уроку, після чого демонструє збільшені зображення кількох відомих об'єктів Швденно-Західної Азії (Памуккале, Немрут-Даг, храм Кааба, Петра, Айя-Софія тощо). Він показує на настінній політичній карті Євразії розташування популярних серед жителів України місць відпочинку — Кіпр, Анталья, ОАЕ, Стамбул, Ізраїль, наголошуючи на їх відносній доступності (порівняно невисокі ціни, у випадку з Ізраїлем — безвізовий режим тощо). Після цього вчитель пропонує учням заслухати короткі повідомлення про «гарячі точки» Південно-Західної Азії (Кіпр, Курдистан, Палестина, Карабах, Абхазія, Афганістан, Ірак, Сирія тощо) та показує їх розташування на карті). Робиться висновок: регіон має дуже багаті рекреаційні ресурси, але відвідування низки країн може бути небезпечним. Тому потрібно добре знати географію Південно-Західної Азії.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Межі і склад субрегіону, історія його формування.

Інтерактивна бесіда (з опорою на міжпредметні зв'язки)

Учитель, використовуючи політичну карту Євразії, нагадує сучасні уявлення про склад і межі регіону (наводяться кілька варіантів його виділення). Учні під керівництвом учителя розглядають історичні карти «Передня Азія» (політична карта субрегіону до нашої ери) та «Османська імперія в XVII—XIX ст.» та роблять висновок: сучасна Південно-Західна

Азія як окремий субрегіон склалася близько 500 років тому та включає в себе країни, які перебували в той час у складі Османської імперії та Персії або були залежні від. них. 0 Політичні системи держав Південно-Східної Азії.

Головне завдання вчителя — показати різноманітність форм правління в державах Південно-Східної Азії (республіки з демократичним устроєм — Кіпр, Ізраїль; авторитарні режими, які ховаються за республіканською формою правління — Сирія, Ємен; «ісламська республіка» — Іран; конституційні монархії — Йорданія; абсолютні та теократичні монархії — Саудівська Аравія, Оман); у цілому недостатній рівень розвитку демократії в більшості країн регіону; сильний вплив релігії (Іран, Ліван, Туреччина, Ізраїль, Афганістан.

2. Населення Південно-Західної Азії.

Бесіда (з елементами практичної роботи)

Під час бесіди робляться висновки: через наявність пустель і високих гір спостерігаються великі відмінності в заселенні території; майже в усіх країнах населення швидко зростає, хоча наявна і протилежна картина (Грузія); у південній частині регіону національний склад населення дуже однорідний (араби); у північній частині є багатонаціональні країни (Іран, Афганістан) та країни з великими національними меншинами (Ірак, Сирія, Туреччина, Ізраїль, Кіпр); майже в усіх країнах, за винятком Ізраїлю, Кіпру, Грузії та Вірменії, абсолютна більшість населення сповідує іслам.

3. Природні умови країн субрегіону.

Усний аналіз учнями картин «Фізико-географічні області Зарубіжної Азії» та фізичної карти Євразії.

4. Природні ресурси субрегіону.

Розповідь учителя (з елементами інтерактивної бесіди)

Учитель актуалізує розуміння учнями поняття «природні ресурси» i пропонує назвати ті з них, на які субрегіон бідний (виходячи з матеріалу попередньої частини уроку). Переходячи до характеристики мінеральних ресурсів регіону, він демонструє пляшку з нафтою (учні мають розпізнати її самостійно) і ставить завдання: використовуючи економічну карту Євразії, назвати країни Південно-Західної Азії, які володіють значними запасами цієї корисної копалини. У процесі обговорення вчитель повідомляє, що в більшості випадків нафтоносні країни мають також значні запаси .природного газу. Інші важливі корисні копалини субрегіону (хроміти Туреччини, фосфорити Сирії та Йорданії, хімічну сировину Мертвого моря, самородну сірку Іраку, марганцеві руди Грузії, мідні руди Вірменії) учні виявляють самостійно шляхом роботи з картами й підручником.

5. Загальна характеристика господарства країн субрегіону.

Робота з настінною картою

Учні працюють із настінною економічною картою Євразії. У процесі роботи учні визначають, що більшість країн субрегіону мають недостатньо розвинену промисловість, причому в багатьох із них вона представлена лише галузями, які відповідають початковим ланкам ЕВЦ, спираються на дешеву робочу силу або на переробку місцевих природних ресурсів. Спостерігається значна відмінність у розвитку навіть окремих частин однієї й тієї самої країни).

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Прийом «Прес-конференція»

Учні ставлять учителю запитання, які стосуються географії Південно-Західної Азії. Потім учитель визначає кращі запитання.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опраювати § 63.

2. Складіть таблицю «Автономні утворення та самопроголошені держави Південно-Західної Азії».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток життєво-професійної ефективності особистості в освітньому процесі НУШ: технології, методики, вправи »
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.