До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
6
міс.
0
4
дн.
0
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Урок на темму "КРАЇНИ ЗАКАВКАЗЗЯ."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

10 клас

Урок №135

Дата:

КРАЇНИ ЗАКАВКАЗЗЯ.

Мета: забезпечити засвоєння учнями знань про господарство Грузії, Вірменії та Азербайджану й Закавказзя в цілому; розширити знання учнів про національний склад населення Закавказзя, його сучасне розселення та міжетнічні відносини; розвивати уявлення про вплив природних умов і природних ресурсів на спеціалізацію господарства; удосконалювати вміння працювати з різноманітними джерелами географічної інформації, аналізувати й обробляти її; виховувати національну та релігійну терпимість.

Обладнання: підручник, географічні атласи для 10 класу, настінні політична карти Євразії та фізичка карта «Кавказ», збільшене зображення карти фактичних кордонів країн Закавказзя, повість В. Лозинського «Око пророка», збільшена гістограма кількості населення Грузії, Вірменії та Азербайджану в часи СРСР (наприклад на 1985 р.) та на сьогодні, збільшені зображення комплексу Піцунди, озер Ріца й Севан, Новоафонської печери тощо, зразки марганцевої та мідної руд, нафти, туфу, пемзи, мандарин, персик, гроно винограду, коробочка бавовнику, іграшковий вантажний автомобіль, пляшка води «Боржомі», пакетик чаю, торбина.

Ключові поняття: пострадянська країна, республіка, авторитарний режим, економіко-географічне положення, природні умови, природні ресурси, демографічна ситуація, зовнішні міграції, біженці, міжнаціональні проблеми, промисловість, сільське господарство.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Фронтальне опитування

1. Назвіть найбільшу за площею країну Південно-Західної Азії.

2. Які країни Південно-Західної Азії до 1991 р. були у складі СРСР?

3. Які самопроголошені держави розташовані в Південно-Західній Азії?

4. Які країни Південно-Західної Азії зараз фактично окуповані іноземними військами?

5. Яка південнозахідноазіатська країна частково розташована в Європі?

6. Яка з корисних копалин Південно-Західної Азії має найважливіше значення для світової економіки?

7. Назвіть багатонаціональні країни Південно-Західної Азії.

8. На території яких країн Південно-Західної Азії є автономні утворення?

9. Яку країну Південно-Західної Азії відносять до держав із високим рівнем розвитку?

10. Назвіть країни Південно-Західної Азії, де іслам сповідує менше половини населення.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Учитель говорить, що Україну з низкою країн Південно-Західної Азії поєднують давні й сучасні зв'язки. Він нагадує, що, згідно з однією з версій, відома Роксолана, мати турецького султана Селіма II і дружина султана Сулеймана, була українкою, зачитує кілька коротких уривків із повісті В. Лозинського «Око пророка» про вірменських купців, які жили в Галичині та Поділлі на початку XVII ст., повідомляє, що в місті Миргород і зараз діє музей грузинського поета-аристократа Давида Гурамішвілі, який тривалий час жив на території Миргородського повіту у XVIII ст., де й похований. А доказом сучасних зв'язків є приклад того, що лише після того, як у нафтопровід Одеса Броди надійшла азербайджанська нафта, він запрацював у прямому напрямку. Учитель нагадує, що протягом тривалого часу Україна разом із Грузією, Вірменією й Азербайджаном перебувала спершу у складі царської Росії, а потім СРСР. Через це на території України проживають численні грузинська, вірменська й азербайджанська діаспори (відповідно приблизно 34 тис, 100 тис. і 45 тис. осіб). Тому, безумовно, кожному буде корисно мати достовірні та глибокі знання про три країни Закавказзя.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Установлення території, сучасних кордонів, державного устрою Грузії, Вірменії та Азербайджану.

Усна практична робота з картами

На карті Євразії один з учнів показує розташування країн Закавказзя. Учитель організовує коротку дискусію щодо умовності віднесення цього району до субрегіону Південно-Західної Азії (називає версії, коли його відносять до Європи або виділяють в окремий азіатський регіон — Закавказзя), звертає увагу учнів на проходження кордонів держав, після чого демонструє зображення фактичних кордонів цих країн. У процесі порівняння й обговорення двох карт виявляються причини їх розбіжностей, історія та причини їх появи, а також характеризується державний устрій країн Закавказзя.

2. Порівняльна характеристика географічного положення Грузії, Вірменії та Азербайджану.

Розповідь учителя (з елементами бесіди та практичної роботи з картами)

Учитель звертає увагу учнів на порівняно невеликі розміри країн Закавказзя і послідовно ставить ряд запитань.

1) Яка з країн Закавказзя й чому має змогу найбільш безперешкодно здійснювати міжнародну торгівлю?

2) Яка з країн Закавказзя не має жодного морського порту?

3) Чому навіть у радянські часи вантажі з республік Закавказзя відправлялися до Росії переважно непрямим шляхом?

4) Чому ворожнеча й навіть збройне протистояння Азербайджану й Вірменії не привело до припинення діяльності залізниці Баку — Єреван?

5) Чому вантажі з Росії до Грузії доставляються або морем, або залізницею через територію Азербайджану, хоча існує і пряма залізниця між Росією та Грузією?

Висновок. Незважаючи на зручне розташування країн Закавказзя між Чорним та Каспійським морями, існує низка обставин, які суттєво погіршують їх ЕГП; це, насамперед, гірський рельєф й особливо наявність у субрегіоні гострих територіальних суперечок.

3. Характеристика населення країн Закавказзя: кількість, демографічна ситуація, міграційні процеси, урбанізація, національний і релігійний склад.

Iнтерактивна бесіда

Учитель демонструє збільшену гістограму кількості населення Грузії, Вірменії та Азербайджану в часи СРСР (наприклад на 1985 р.) та на сьогодні і ставить ряд запитань.

1) Що відбувалося за 25 років із кількістю населення кожної країни? (Кількість населення Грузії скоротилася на 13,5 %, Вірменії — лишилась незмінною, Азербайджану — зросла практично на 40 %.)

2) Якими поняттями можна схарактеризувати демографічну ситуацію в кожній країні?

3) Чи можна стрімке зростання кількості населення Азербайджану та швидке скорочення населення Грузії пояснити лише високим чи від'ємним природним приростом?

4) Чим зумовлене від'ємне сальдо зовнішніх міграцій у Вірменії та Грузії?

5) Які причини вплинули на масову появу біженців у Грузії, Вірменії та Азербайджані (наприклад у Грузії — понад 200 тис:, в Азербайджані — майже 900 тис. осіб)?

6) Які історичні обставини викликають почуття взаємної неприязні у значної частини грузин, вірмен та азербайджанців? Чи сприяє це розвитку економік трьох країн?

4. Характеристика промисловості країн Закавказзя.

Матеріал подається у формі розповіді вчителя; основна, увага приділяється причинам величезної різниці у структурі електроенергетики (у Грузії 80 % електроенергії виробляється на ГЕС, у Вірменії 40 % на АЕС і 25 % на ГЕС, в Азербайджані — понад половина на ТЕС) та статтям промислового експорту країн.

5. Особливості сільського господарства країн Закавказзя.

Інтерактивна бесіда (з елементами інтерактивної роботи з картами)

1) Використовуючи настінну фізичну карту «Кавказ», визначте, у якій із країн існують найкращі природні умови для розвитку землеробства.

2) Які обставини погіршують розвиток землеробства в Азербайджані і які — у Вірменії?

3) За економічною картою визначте найважливіші галузі спеціалізації землеробства Колхідської низовини, Куро-Араксинської рівнини та Араратської долини.

6. Оцінка стану рекреаційного комплексу Закавказзя.

Матеріал подається у формі розповіді вчителя з використанням збільшених зображень комплексу Піцунди, озер Ріца і Севан, Новоафонської печери тощо. Порівнюється кількість відпочиваючих на курортах Закавказзя в радянські часи та нині. Звертається увага на поступовий занепад низки курортних комплексів, виявляються причини цього явища.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «Писана торба»

Учитель послідовно дістає з торбини предмети (зразки марганцевої й мідної руд, нафти, туфу, пемзи, мандарин, персик, гроно винограду, коробочка бавовнику, іграшковий вантажний автомобіль, пляшка води «Боржомі», пакетик чаю). Завдання учнів — пояснити, із якою країною Закавказзя й чому асоціюється кожний предмет.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель підводить учнів до висновку, що країни Закавказзя не повністю використовують власні можливості для забезпечення зростання економіки. Головна причина цього — взаємні претензії, у тому числі територіальні.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріали уроку.

2. Випереджальне завдання. Підготуйте візитну картку одного з рекреаційних центрів Туреччини або Ізраїлю.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток ключових компетентностей педагога Нової української школи в умовах безперервної освіти»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.