Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

Урок мужності "Є така професія – любити і захищати Батьківщину"

Виховна робота

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас

17.08.2021

106

3

0

Опис документу:
Мета:  формувати ціннісні орієнтації до держави та суспільства, риси сучасного патріота української держави;  привити учням любов і повагу до історичних та культурних надбань українського народу;  виховувати почуття національної гідності та гордості за свою Батьківщину та народ;  розвивати прагнення до самовдосконалення, переконання;  виховувати любов до рідного краю, його народу;
Перегляд
матеріалу
Отримати код

11










Є така професія – любити і захищати Батьківщину







З досвіду роботи

вчителя української

мови та літератури

Слобожанського ліцею №1

Чуб Вікторії Володимирівни



















Клас: 5

Форма виховної діяльності: урок мужності

Мета:

 • формувати ціннісні орієнтації до держави та суспільства, риси сучасного патріота

української держави;

 • привити учням любов і повагу до історичних та культурних надбань українського

народу;

 • виховувати почуття національної гідності та гордості за свою Батьківщину та народ;

 • розвивати прагнення до самовдосконалення, переконання;

 • виховувати любов до рідного краю, його народу;

Завдання:

  • утверджувати в учнів принципи високої моралі та необхідності розбудови держави на

принципах демократизму;

  • виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного

краю;

  • розширити і поглибити поняття громадськості;

  • розвивати в учнів прагнення бути свідомим громадянином, патріотом України;

  • спонукати учнів до усвідомлення ними необхідності бути корисними своїй державі.

Обладнання: мультимедійний проектор, карта України, національна символіка України.

Підготовка виховної діяльності:

 1. Зібрати та систематизувати матеріали за даною темою.

 2. Підібрати завдання та розподілити між учасниками.

 3. Підготувати музичне оформлення.

 4. Підготувати наочність та оформлення кабінету.

 5. Розучити пісні та вірші.

 6. Забезпечити естетичне оформлення.

План проведення

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності школярів

Ніхто не збудує держави, коли ми самі її собі не збудуємо,

і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути,

В. Липинський


В дитинстві відкриваєш материк,

котрий назветься потім - Батьківщина.

Л. Костенко

Слово вчителя.

Патріотизм - це одна із якостей людського характеру. Він, подібно до любові, керує людською свідомістю, заставляючи робити великі і малі вчинки в ім'я своєї батьківщини. Патріотизм - величний вияв нескінченної любові до рідного краю. Патріотизм, як і честь виховує великих, сильних людей, які не рахуються з ціною свого життя й здатні пожертвувати ним заради рідної землі. Патріотизм породжує впевненість у собі, волю в перемогу, віру в свою націю, свій народ, він перетворює звичайну людину в безстрашну машину, яка не відчуває страху і болю, йдучи впевнено та безстрашно до своєї мети. Тоді мета патріота стає метою усього народу. Патріот живе в єдності зі своїм народом, він живе своїм народом, адже життя народу стає його життям. Та, на жаль, у нашому сучасному українському суспільстві кількість патріотів із часом зменшується.

Так, метою нашого заходу є визначити, хто такий патріот і якими якостями він повинен володіти, щоб стати гідним громадянином своє держави.


Учениця виразно читає вірш.

Україна, я – страдниця – мати,

Яка споконвіку була у ярмі.

Турецькім, російськім…

Та всіх не назвати,

Бо зайди є різні, а муки - одні.

Не тільки чужинці мене шматували,

Були і свої в нас жорстокі тирани.

Вони видавали укази й закони,

Тому і загинуло всіх нас мільйони.

Немов маля, що в муках народилось,

У долі, радості і різних неладах, -

Так я з неволі відродилась

І намагаюся стояти на ногах.

Ще зовсім молода і непокірна,

А на чолі – блакитно-жовтий стяг,

Прошу мені служити вірно,

Нехай Господь благословить мій шлях.


ІІІ. Основна частина

Учитель. До вашої уваги представлені 7 сходинок, які складають характер українського патріота.

1 сходинка

"Повага до традицій української держави"

В усіх народів світу є повір'я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми й Богом. Він никає світом, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку та пристановища, бо він загублений для свого народу. Які ж традиції має український народ? Де ми бачимо їх? Правильно, в святах!

Робота в групах

Групам даються на вибір чотири свята: Масляна, Великдень, Івана Купала, Святого Миколи. Голови груп всліпу обирають свято. Групам дається час, за який вони мають згадати і розповісти традиції цих свят.

Масляна

Свято на честь весняного пробудження природи. Символізує проводи зими та зустріч із весною. За церковною традицією тиждень називається сирним або м'ясопусним - через набір страв, які прийнято готувати протягом цього періоду. Поділяється на три частини: зустріч у понеділок, широкий четвер і прощальна неділя.

Дорослі та молодь катались на конях, ходили в гості, влаштовували банкети у складчину. В деяких місцевостях Масляну зображувала заміжня жінка, яку під жарти возили на санчатах односельці. Широке розповсюдження мав звичай колодки (колодія) відомий у кількох варіантах. Наприклад, розігрували народження і поховання дерев'яної ляльки (колодки) - відгомін давнього ритуалу знищення опудала Зими. Найчастіше ж колодку у вигляді поліна, качалки, стрічки, хустки, квітки тощо чіпляли парубкам і дівчатам як символічне покарання за те, що вони не взяли шлюб минулого року, а ті відкуповувалися грішми або могоричем. На Поділлі хлопці пригощали дівчат горілкою, пивом, солодощами - купували (запивали) колодку. У подяку за це кожна дівчина вишивала перкалеву хусточку, оздоблюючи її квітками та ініціалами свого обранця, та дарувала йому на Великдень - повертала колодку. Такі ритуали нерідко завершувалися укладанням шлюбу. У наші часи деякі елементи традиційної Масляної використовуються у святі "Проводи зими ".

Великдень

Святкування Великодня - світлого і радісного свята життя - це спільний родинний сніданок із поділом освяченого яйця між членами родини, це величальні воскресні пісні, це дарування писанок, що означає побажання щастя і добра, це водіння гаївок, в яких мудрість і краса, що ніколи не минають.

Зі святом Пасхи, свяченого яєчка, й сонця окрайки - з Божої ласки! У мирі та щасті, добрі та любові святкуйте Великдень в родинному колі!

Свято Івана Купала

Багато в Україні свят, але все ж таки найпоетичнішим святом, яке широко відзначалося в минулому і відзначається зараз на Україні, слід вважати Івана Купала (Купайла). Починається воно в ніч на 24 червня. Це день літнього сонцевороту, що збігається з Різдвом Івана Хрестителя. Ім'я ж святу дав Купало - поганський бог земних плодів. Колись йому приносили в жертву хліб - головний дар української землі. Та вже багато літ цього ідола ніхто не вшановує, про його божественну суть забули, а самого перетворили на опудало.

Головні атрибути свята - це Купало й Марена. Тому до цього свята молодь заздалегідь старанно готується: робить опудало, готують деревця (називають їх "Мареною" або "Купалом"), плетуть із живих квітів вінки, збирають хмиз, готують кулі соломи на вогнище. За звичаєм, це дві уквітчані гілки, подібні до людських фігур. Довкола опудал молодь водить таночки та співають ритуальні купальські пісні. Дівчата плетуть вінки з польових квітів й перед заходом сонця збираються на вигонах біля річок.

День святого Миколая - дитяче свято

Святий Миколай-Чудотворець, архієпископ Мирлікійський, належить до найвизначніших святих християнської церкви. Його люблять і вшановують на Заході та Сході. З особливим нетерпінням чекають на день пам'яті святителя діти, бо для них то означає веселе свято й подарунки.

Вважався Святий Миколай і захисником бідних, скривджених, несправедливо засуджених - також на основі житійного передання. Шанували святителя і як покровителя шлюбу. Бо, згадаймо, що одне з перших його чудес - рятунок від ганьби та блуду трьох сестер, батько яких не мав коштів на посаг і весілля. Тоді, ще юний, священик Миколай уночі підкинув до хати тієї родини три торби грошей. Згодом через те, що вшанування Св. Миколая випадало у році двічі - у грудні та травні, часи знакові для хліборобів, за свого покровителя святого узяли й трудівники-селяни...

Свято, обряд, рід - ці слова в наш час інколи, нажаль, втрачають своє значення. Із плином часу нащадки забувають неповторні й самобутні традиції українського народу - своїх пращурів. Нашим головним завданням, як українців та патріотів своєї держави, є збереження цих традицій для наступних поколінь.


2 сходинка

"Альтруїзм у своїх вчинках"

Наступна якість, якою повинен володіти патріот української держави - це альтруїзм. Що це таке? Альтруїзм (франц. Altuisme, лат. alter - інший) - безкорисливе прагнення до діяльності на благо інших.

Завдання: Скласти якомога більше слів зі слова АЛЬТРУЇЗМ

Підведення підсумків.


3 сходинка

"Толерантність"

Слово "ТОЛЕРАНТНІСТЬ", розрізане на букви роздається групам, хто швидше збере. Пояснити це поняття.


4 сходинка

"Рішучість у вчинках"

Учитель зачитує уривки з наукової літератури. Вирішіть ситуацію. Які права людини порушуються.

1. "Згідно з наказом Рейхкомісара України користування залізницею особам не німецького походження заборонено" - оголошення німецької окупаційної влади 1942 р.

2. "Пропускання книг малоруською мовою, як духовного змісту, так і навчальних, і взагалі призначених для початкового читання народу, припинити" - Валуєвський циркуляр 1863 р.

3. "Як вірний син України, я вирішив взяти на себе тимчасово всю повноту влади. Цією грамотою я оголошую себе гетьманом всієї країни" - "Грамота до всього українського народу" від 29 квітня 1918 р.

4."На місце старшого, який більше не буде (вибиратися) з-посеред козаків, ми будемо ставити старшого комісара, від сейму до сейму, людину, яка була б народжена в шляхетському стані, в лицарський справі досвідчена, підтримувала б у війську лад, запобігала б усяким бунтам і з розпорядження гетьмана приходила б у той час і на призначене місце, де потребуватиме Річ Посполита…" - "Ординація Війська Запорізького Реєстрового" від 1638 р.


5 сходинка

"Ідея"

Треба придумати лозунг патріота та пояснити, що він означає.


6 сходинка

"Освіченість в історії держави"

Відповісти на історичні питання:

1. Назвіть ватажка національно-визвольної війни XVII ст. (Б.Хмельницький)

2. Назвіть ім'я князя, за якого був створений перший збірник законів? (Ярослав Мудрий)

3. Назвіть рік, в якому відбулося об'єднання УНР та ЗУНР? (1919)

4. Назвіть рік, коли монголо-татари захопили Київ? (1240)

5. Назвіть рік, коли на Лівобережній Україні відмінили кріпацтво? (1861)

6. Назвіть дату прийняття Конституції України? (28 червня 1996)

7. Назвіть дату прийняття Незалежності України? (24 серпня 1991)

8. Хто був першим президентом України? (М.Грушевський)


7 сходинка

"Турбота за майбутнє України"

Учитель. Українська культура зайшла в глухий кут, із якого не може знайти виходу. Українські патріоти, яких так потребує суспільство, ніби сплять довгим сном у душах багатьох українців, проте люди не хочуть розбудити той дух патріота, який все більше і більше гасне у їхніх серцях, а треба було б!

Тоді, коли кожен українець запалить у своїй душі вогник патріота, весь народ понесе його у своїй дорозі. Патріотизм кожного із нас, любов до ближнього і до країни повели б державу вперед.

Завдання: Якби я був президентом України, я б … (продовжити розповідь) - щоб зробив для майбутнього України.


Підсумкове слово вчителя. Молодці!!! Я вам вдячна за сьогоднішній урок. Я сподіваюсь, що сьогодні в ваших душах проростуть зернятка патріотизму, за якими ви будете пильно наглядати. Ви – майбутнє України. То ж своїми знаннями, працею, здобутками створимо її культуру, своїми досягненнями прославимо її. Будьмо гідними своїх предків, любімо рідну землю так, як заповідав великий Тарас, бережімо волю і незалежність України, поважаймо свій народ і його мелодійну мову. Шануймо себе і свою гідність, і шановані будемо іншими.

Учень виразно читає поезію.

Не розчаровуйсь в Україні

Немає єдності у нас,

То наша головна провина

За весь неволі довгий час.

Не розчаровуйсь в Україні,

А розумій її печаль.

Що робиш ти для неї нині -

У себе спершу запитай.

Не розчаровуйсь в Україні.

Вона - свята, а грішні - ми.

В її недолі часто винні

Її ж бо дочки і сини.

Не розчаровуйсь в Україні,

Ідеї волі певним будь,

Бо тільки той є справжнім сином,

Хто вміє неньки біль збагнуть.

Не розчаровуйсь в Україні,

Вір, що мине важка пора,

Розквітне пишній цвіт калини

В садах достатку і добра!


(Звучить пісня Т. Петриненко «Україно»)


Загальні висновки

Проведення заходу сприяє розширенню і поглибленню почуття громадянськості, розвитку таких рис, як активність, ініціативність, спонукає до творчості, розвиває в дітей прагнення бути свідомим громадянином і патріотом своєї держави, сприяє усвідомленню власної гордості за приналежність до своєї нації, вихованню у дітей почуття поваги та гордості до героїчного історичного минулого, рідного краю, народу, мови; формує більш високий рівень громадянського самовизначення й відповідальності; розває почуття гордості за приналежність до української нації; підвищення інтересу до вивчення історії своєї держави; розвиток правосвідомості учнів.



Використанні джерела:

1. Виховуємо громадянина України (Сценарії виховних заходів з історії та правознавства)/ Укладачі: М.Т. Залипецький, В.І. Уруський. - Тернопіль: Астон, 2002 р.

2. Гавриш С.Б. Правознавство: Підручник для 10 класу: Академічний рівень - Генеза, 2010 р.

3. Кулагіна Г.А. Сто ігр з історії. - Москва, 1983 р.

4. Панчук І. Історія України: довідник школяра. - Тернопіль: Підручники та посібники, 2012 р.

5. Шкода М.Н. Традиції і свята українського народу. - Донецьк: ТОВ Ш67 ВКФ "БАО", 2008 р.





7 сходинок, які складають характер українського патріота

1."Повага до традицій української держави"



2."Альтруїзм у своїх вчинках"


3."Толерантність"


4. "Рішучість у вчинках"


5. "Ідея"


6. "Освіченість в історії держави"


7. "Турбота за майбутнє України"


Вислови про патріотизм

Люблять батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що своя. Сенека 
     
 Мила нам добра звістка про наш край: вітчизни і дим для нас солодкий.  Г. Державін 
     
 Той, хто не любить своєї країни, нічого любити не може.   Д. Байрон 
     
 Хто не належить вітчизні своїй, той не належить і людству.  В. Бєлінський 
     
 Усвідомлена любов до свого народу не поєднується з ненавистю до інших. 

Д. Лихачев 

     
  Для нас дорогі батьки, дорогі діти, близькі, родичі; але всі уявлення про любов до чого-небудь поєднані в одному слові «вітчизна». Цицерон 
           
  Забудеш рідний край — твоє всохне коріння. П. Тичина 
     
  Патріотизм — це не любов до ідеї, а любов до вітчизни.   В. Распутін 
     
  Той, хто в біді кидає свій народ, стає його ворогом.   Ч. Айтматов 
     
  Де немає свободи, там немає і вітчизни.   П. Гольбах 
     
   Задля батьківщини треба жертвувати навіть славою.    Латинське прислів’я 
     
  Хто батьківщині добре слугує — вельможних предків не потребує.  Французьке прислів’я 
     
    В дитинстві відкриваєш материк, котрий назветься потім — Батьківщина.  

Л. Костенко 
     
     В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля.  Т. Шевченко 
     
     Вітчизна — ось і альфа, і омега!    Д. Павличко 
     
     Вітчизна — це не хтось і десь, Я — теж Вітчизна.  І. Світличний 
     
     Дзвін шабель, пісні, походи, воля соколина, тихі зорі, ясні води — моя Україна. 

В. Сосюра 
     
     І дим батьківщини солодкий.  Овідій 
     
     Кожному мила своя сторона.   Г. Сковорода 
     
     Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її вічно живу і нову і мову її солов'їну. В. Сосюра 
     
     Можеш вибирати друзів і дружину, Вибрати не можна тільки Батьківщину. 

В. Симоненко 
     
   Народе мій, як добре те, Що ти у мене є на світі.  М. Вінграновський 
     
    Нема на світі України, Немає другого Дніпра.   Т. Шевченко 
     
     Свою Україну любіть. Любіть її... Во врем'я люте. В останню тяжкую минуту За неї Господа моліть. Т. Шевченко 
     
     Ті, що виїздять за море, міняють небо, а не душу.    Горацій 
     
     Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній тобі.    В. Еллан 
     
     Ще не вмерла України і слава, і воля...  П. Чубинський 
     
     Шматок землі, ти звешся Україною. Ти був до нас. Ти будеш після нас.  Л. Костенко 
     
     А ти, моя Україно, Безталанна вдово.  Т. Шевченко 
     
     Для всіх ти мертва і смішна, Для всіх ти бідна і нещасна, Моя Україно прекрасна, Пісень і волі сторона. Олександр Олесь 
          
     Жива душа народна, жива, неподоланна!   О. Довженко 
          
    Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ! В. Симоненко 
     
     Я єсть народ, якого Правди сила ніким звойована ще не була.  П. Тичина 
     
     Я знаю вас, нащадки запорожців, Я вірю вам і низько б'ю чолом. Дивлюсь на вас і вірою займаюсь, І б'ю поламаним крилом. Олександр Олесь 
     
     <...> без усякої іншої науки ще можна обійтися, без знання рідної мови обійтися не можна.   І. Срезневський 
          
     В землі віки лежала мова І врешті вибилась на світ. 
     О мово, ночі колискова! Прийми мій радісний привіт. 
     Олександр Олесь 
          
     Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла.   М. Гоголь 
     
     І возвеличимо на диво 
     І розум наш, і наш язик...  Т. Шевченко 


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.