Сьогодні о 11:00
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

Урок музики "Вокальними стежинами"

Музика

Для кого: 4 Клас

21.10.2021

46

2

0

Опис документу:

Урок проведено в 4 класі. Конспект уроку складено за підручником О.В. Лобова

Тема: Вокальними стежинами

Мета:

  • навчальна: актуалізувати і поглибити знання щодо жанрів вокальної музики; ознайомити з жанром романсу.

  • розвиваюча: розвивати вокально-хорові навички, художнє мислення, естетичний смак.

  • виховна: виховувати любов до музики, бажання спілкуватися з мистецтвом

Тип уроку: урок поглиблення знань

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код













Конспект пробного уроку з


_______________________________________


проведеного в 4-Г класі ЗОШ №3


Консультацію одержано


Методист __________________________________


Вчитель ___________________________________


До уроку допущено


Методист __________________________________


Вчитель ___________________________________





Тема: Вокальними стежинами

Мета:

  • навчальна: актуалізувати і поглибити знання щодо жанрів вокальної музики; ознайомити з жанром романсу.

  • розвиваюча: розвивати вокально-хорові навички, художнє мислення, естетичний смак.

  • виховна: виховувати любов до музики, бажання спілкуватися з мистецтвом

Тип уроку: урок поглиблення знань

Обладнання: музичний інструмент, підручник «Музичне мистецтво», 4 клас , Лобова О.В, презентація.

Музичний матеріал: нотна грамота 2/4; українська народна пісня «Господарство», О. Аляб’єв «Соловей»

Технологічне оснащення: ноутбук, мультимедійна дошка, флеш-накопичувач

Хід уроку:

І. Організаційний момент

(Діти під марш заходять до класу)

  • Вийдіть із-за парт, вирівняйте спинки, слухайте уважно музику і ритмічно крокуємо. Під час маршу спинки тримаємо рівно, головки підняли.

Музичне привітання «Добрий день!»

Сідайте.

ІІ. Основна частина

  1. Нотна грамота

Діти, послухайте будь ласка уважно віршик я вам його прочитаю, а ви скажете чи подібні ці два віршика по звучанню.

Рано в тиші лісовій,

Дзвенькнув дзвоник голубий

І почався у пташок

На галявині урок.

(спочатку наголоси ставить неправильно, а потім зачитати правильно)

  • Діти, скажіть будь ласка, коли вам був зрозумілий текст за першим разом чи за другим разом?

  • А чому ви зрозуміли, за другим разом ?

  • Тому що наголоси правильно я ставила за другим разом, а коли неправильно ставиш наголоси, тоді і не виходить гарний віршик. І ви на уроках української мови вчили, що важливо правильно поставити наголос в слові, і невірно розставлені наголоси іноді можуть зовсім змінити весь смисл слова. Ось наприклад: замОк - зАмок, полЯ – Поля.

І от тому у нас віршик вийшов з правильно розставленими наголосами. Так і в музиці, діти, наголоси також відіграють велику роль. Тому що наголоси міняють значення слів.

Зараз я наспіваю вам пісеньку , а ви послухайте і скажете є різниця чи ні.

Прибрана ялиночка іграшками сяє

В музиці також є наголошені і ненаголошені склади. І ці склади в музичній мові називаються долями . Є сильна доля (наголошена) та слабка доля (ненаголошена).

  1. Розспівка №1

Діти, давайте подивимося на наш приклад і визначимося скільки долей в цьому відрізку. (1 доля – наголошена, а друга – ненаголошена). Наголошену долю ми позначаємо ось так «>», а ненаголошену – «».

Перша наголошена, друга ненаголошена ставимо тактову рисочку; наголошена, ненаголошена, тактова рисочка; наголошена. Ненаголошена, тактова рисочка; наголошена і ненаголошена тактова рисочка.

  • Діти, скільки долей в такті? (2)

  • Їх записують таким чином: цифру два записуємо зверху, а 4 пиши знизу.

  • Розмір нашої розспівки 2/4.

  • Цифра 2 означає , що в такті 2 долі, а не 4 і не 5, а саме 2.

  • Ось погляньте «Раз і, два і» закрили тактову рисочку, далі «раз і два і» закрили. А цифра 4 означає, що ці долі виражені четвертними нотами.

  • І ці розміри бувають різними: бувають дві четверті, три четверті.

  • Розмір долі показуэмо рукою ось так: сильна (рука різко донизу) та слабка (рука плавно вверх).

Робота над розспівкою

  • А тепер подивіться на розспівку і скажіть з яких тривалостей нот складається наша поспівка? (четвертні, восьмі)

  • Який розмір розспівки? (2/4)

  • Прочитаємо ноти (сольмізація) з відстукуванням ритму (ВОСЬМІ «РАЗ І, РАЗ І», ЧЕТВЕРТНІ «ДВА І»)

  • Сольфеджіо - настройка на перший звук. Тактування

  • Під час співу слідкую за чіткою дикцією, артикуляцією, інтонацією. Діти співають, а я аналізую.

Підсумок:

  • Діти, тож з яким розміром ми сьогодні з вами познайомилися? (дві/четверті)

  • Де він записується? (після скрипкового ключа)

  • Що означає цифра 2? (кількість долей в такті)

  • А що означає цифра 4? (долі вираженні четвертними нотами)

  1. Продовження розучування пісні «Господарство»

  • Діти, на минулому уроці ви почали розучувати пісню послухайте мелодію і скажіть її назву. (Господарство)

  • А який характер пісні? (веселий)

  • Як ви думаєте чому ця пісня називається жартівлива?

  • А що таке жартівлива пісня? (Пісні в яких висміюються недоліки характеру і поведінки окремих людей називають жартівливими)

Зараз я послухаю, як ви запам’ятали перший куплет пісні і потім продовжимо розучувати слідуючі куплети. Але ви повинні під час співу округляти ротики, чітко вимовляти слова, мелодія повинна бути інтоннаційно-чіткою.

(Діти співають, я слухаю і аналізую спів)

  • Ви добре запам’ятали 1 та 2 куплет. Сьогодні продовжимо розучувати з вами 3 куплет.

Робота над піснею

  • Вчимо 3-4 куплети

  • Під час співу слідкую за правильною артикуляцією, за чистотою виконання мелодії, слідкую за тим, щоб діти не викрикували, а тягнули звук щоб співали весело, радісно.

Форми роботи:

  • І куплет співає 1 ряд

  • ІІ куплет співає 2 ряд

  • ІІІ куплет співає 3 ряд

  • ІV куплет співають всі разом





Підсумок:

  • Діти, хто написав пісню «Господарство»? (народ)

  • Це яка пісня авторська чи народна?(українська народна пісня)

  • Чому вчить нас ця пісня? (Працелюбності, любов до тварин)

Музично-ритмічна пауза «У жирафа пятна-пятна» (перед початком пояснити рухи)

  1. Слухання музики О. Аляб’єв «Соловей»

  • Діти, скажіть будь ласка, які жанри пісень ви вже знаєте? (колискові, календарно-обрядові, веснянки, колядки, жниварські)

  • А сьогодні, ми познайомимося з таким жанром, як романс.

  • Подивіться на цю картину Іларіона Прянишникова і подивіться, як виконується романс у супроводі гітари.

  • Зараз ми з вами познайомимося з вокальним романсом Олександра Аляб’єва «Соловей».

Первинне слухання

Послухайте уважно і скажіть про кого співається в романсі?! (про солов’я)

Бесіда

  • Тож про кого співається в романсі? (про солов’я)

  • А який характер твору? ((лагідний, ніжний, виконання м’яке, прозоре, чисте, романтичне)

  • Хто виконує цей романс, жіночий чи чоловічий голос? (жіночий голос)

  • Ось такий високий голос називається сопрано.

  • А чому саме високим голосом виконано цей романс? (тому що завдяки високому голосу можна передати спів солов’я)

  • Ви вже напевно повинні знати, якщо співає багато людей, то що це? ( Хор)

  • А якщо двоє виконавців співає, то це – (дует),

  • А якщо троє – то це (тріо.)

  • А скільки людей виконує романс «Соловей»? (одна)

  • Як можна назвати цей вид виконання? (солістка)

  • А в якому темпі звучить? (В помірному)

Повторне слухання О.Аляб’єв «Соловей» (відео з картинками та рухами)

Послухайте іще раз цей романс і скажете, хто супроводжує цей спів?! (симфонічний оркестр)

  • Який склад симфонічного оркестру? (Скрипки, арфа, віолончелі, труби, контрабаси)

  • Чи сподобався вам цей романс?

  • Яку назву несе цей романс?

  • А хто автор?

IІІ. Заключна частина

Підсумок (написати на аркуші А4 «2/4»:

  • Діти, що я вам показую? (розмір пісні)

  • Який розмір я вам показала ? (дві четверті)

  • Що означає цифра 2? (кількість долей у такті)

  • Що означає цифра 4? (Що ці долі виражені четвертними нотами)

  • Яку пісню ми з вами продовжили розучувати? (Господарство)

  • Який твір ви сьогодні слухали? (Олександр Аляб’єв «Соловей»)

Домашнє завдання: Розкажіть вдома про кого ви дізнались на уроці. Намалюйте те, що ви уявили під час слухання романсу Олександра Аляб’єва «Соловей».

До побачення!





Перегляд
матеріалу
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Слайд № 1

замок замок
Слайд № 2

замок замок

поля Поля
Слайд № 3

поля Поля

Наголошену долю ми позначаємо ось так «-», а ненаголошену – «».
Слайд № 4

Наголошену долю ми позначаємо ось так «-», а ненаголошену – «».

2 – Кількість долей в такті 4 – означає, що ці долі виражені четвертними нотами.
Слайд № 5

2 – Кількість долей в такті 4 – означає, що ці долі виражені четвертними нотами.

Слайд № 6

Слайд № 7

Слайд № 8

Слайд № 9

Слайд № 10

Слайд № 11

Слайд № 12

Слайд № 13

Симфонічний оркестр
Слайд № 14

Симфонічний оркестр

Домашнє завдання: Розкажіть вдома про кого ви дізнались на уроці. Намалюйте те, що ви уявили під час слухання романсу Олександра Аляб’єва «Соловей».
Слайд № 15

Домашнє завдання: Розкажіть вдома про кого ви дізнались на уроці. Намалюйте те, що ви уявили під час слухання романсу Олександра Аляб’єва «Соловей».

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.