Урок Морфемна будова слова

Українська мова

Для кого: 10 Клас

25.02.2021

179

5

0

Опис документу:
Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова; закріпити знання про будову слова; розвивати вміння розбирати слова за будовою, розвивати логічне мислення, уяву, пам'ять, спостережливість; виховувати пізнавальний інтерес учнів до рідної мови.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: МОРФОЛОГІЧНА БУДОВА СЛОВА. ОСНОВНІ ОРФОГРАМИ В КОРЕНЯХ, ПРЕФІКСАХ ТА СУФІКСАХ. СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЗНАЧУЩИХ ЧАСТИН СЛОВА»

Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова; закріпити знання про будову слова; розвивати вміння розбирати слова за будовою, розвивати логічне мислення, уяву, пам'ять, спостережливість; виховувати пізнавальний інтерес учнів до рідної мови.

Обладнання: мультимедійна презентація, картки, схеми розбору слова за будовою, кросворд, підручник, роздатковий матеріал.

Тип уроку: застосування знань і формування вмінь (урок-подорож).

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогоднішній урок мені хотілося розпочати з побажання творчого натхнення, адже пройде він у незвичайній формі. Про що йтиме мова ви дізнаєтеся, прослухавши легенду (за потреби скоротити)

Було це давно – ще за старої Австрії. В купе швидкого потягу Львів – Відень їхали чотири пасажири: англієць, німець, італієць і наш українець. Говорили про різне і нарешті почали – про мови: чия мова краща, багатша, котрій належить світове майбутнє. Самозрозуміло – кожний вихваляв свою мову!

Англієць заявив, що Англія – це країна завойовників і великих мандрівників, які славу її мови рознесли по всьому світу. Англійська мова – це мова Шекспіра, Байрона, Діккенса, Ньютона, Дарвіна та інших великих письменників і науковців. Очевидно – англійська мова – це світова мова!

Гордовитий німець відразу заперечив, бо німецька мова – це мова двох імперій: Великонімеччини та Австрії. Це мова філософії, техніки, армії, медицини, мова славетних Шіллера, Канга, Вагнера, Гете і Гейне. І тому тільки німецькій мові належить світове майбутнє.

А італієць, посміхаючись, сказав: «Ви обидва не маєте рації. Моя мова – мова сонячної Італії – це мова музики, мова кохання – а про кохання мріє кожен. Італійською мовою написані славетні твори Данте, Боккаччо, Петрарки, лібрето знаменитих опер Верді, Пуччіні, Россіні та інших великих італійців. Ні, тільки італійська мова може стати провідною мовою в світі!»

А наш українець – по довшій мовчанці сказав: «Я міг би, панове, як і Ви, хвалитись, що моя рідна мова – це мова незрівнянного сатирика Котляревського, безсмертного генія Тараса Шевченка, неперевершеного в світі лірика Лесі Українки, великого титана Франка. Я міг би назвати багато славних імен свого народу, але не в тому суть! Ви ж нічого не сказали про саме багатство і можливості Ваших мов. А це найважливіше! От, скажімо, чи могли б ви у своїх мовах написати невелике оповідання, в якому би всі слова починалися з тієї самої літери?!»

– О ні! Це неможливо – заявили всі.

– Ось, на ваших мовах це неможливе, а в нашій – це зовсім просто! Назвіть якусь букву, - звернувся він до німця.

– Хай буде «П», - сказав той.

– Добре. Оповідання буде називатися «Перший поцілунок»

Перший поцілунок

Популярному перемишльському поету Павлу Петровичу Подільчаку прийшло по пошті приємне повідомлення:

Приїздіть, Павле Петровичу, – писав поважний правитель Підгорецького повіту Полікарп Пантелеймонович Паскевич, – погостюєте, повеселитись! Павло Петрович поспішив, прибувши першим потягом. Підгорецький палац Паскевичів привітно прийняв приїжджого поета. Потім під’їхали поважні персони – приятелі Паскевичів.

Посадили Павла Петровича поряд панночки – премилої Поліни Полікарпівни. Поговорили про політику, погоду, Павло Петрович прочитав підібрані пречудові поезії. Поліна Полікарпівна програла прекрасні полонези, прелюдії. Поспівали пісень, потанцювали падеспан, польку…

Прийшла пора – попросили пообідати. Поставили повні підноси пляшок портвейну, плиски, пшеничної, підігрітого пуншу, пільзнерського пива. Принесли печених поросят, приправлених перцем півників, пахучі паляниці, печінковий паштет, пухкі пампушки під печеричною підливою, пироги, присмажені пляцки…

Потім прислуга подала пресолодкі пряники, персикове повидло, помаранчі, повні порцелянові полумиски полуниць, порічок.

Почувши приємну повноту, Павло Петрович подумав про панночку.

Поліна Полікарпівна попросила прогулятися по Підгорецькому парку, полюбуватись природою, послухати пташині переспіви. Пропозиція повністю підійшла підхмеленому поету. Походили, погулялиПорослий папороттю прадавній парк подарував парі приємну прохолоду…Повітря п,янило принадними пасовищами…Посиділи, помріяли, позітхали, пошептали, пригорнулися. Прозвучав перший поцілунок… - прощай, парубоче привілля! Прийдеться поету приймакувати.

Якщо ви уважно вслухалися в текст, то помітите, що, крім слів, які починаються з букви «п», тут досить багато слів, які є похідними та утворені різними способами за допомогою префіксів. Тож говорити ми сьогодні будемо про… та красу, багатство рідної мови. Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова. Тільки той може осягти своїм розумом і серцем красу, велич і могутність Батьківщини, хто збагнув відтінки і пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як колискою, як добрим іменем своєї родини.

Українська мова ввібрала в себе все найкраще, найніжніше, найвеличніше, наймудріше, найблагородніше, найпоетичніше і найболючіше.

  • «ЛІНГВІСТИЧНА РОЗМИНКА» (оголошення девізу уроку)

Девізом уроку ми візьмемо слова Ольги Яремко, але прочитати їх ви зможете, відмежувавши букви українського алфавіту від англійських.

Лgюqдиdнsа, zкотjра зwнаsє vукzраїlнсьgкі сfлоrва, щgе не lзfнаєs мwоtви.

Ольга Яремко

(Людина , котра знає українські слова, ще не знає мови.) Ольга Яременко

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  • ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА РОЗМИНКА (кросворд)

Зараз ми пригадаємо основні терміни, розвязавши кросворд.

П

Р

Е

Ф

І

К

С

К

О

Р

І

Н

Ь

С

У

Ф

І

К

С

М

О

Р

Ф

Е

М

И

С

П

І

Л

Ь

Н

О

К

О

Р

Е

Н

Е

В

І

З

А

К

І

Н

Ч

Е

Н

Н

Я

О

С

Н

О

В

А

  1. Значуща частина слова, яка стоїть перед коренем.

  2. Спільна частина споріднених слів, яка виражає їх поняттєве значення.

  3. Значуща частина слова, яка стоїть після кореня.

  4. Найменші значущі частини слова.

  5. Слова, які мають однаковий корінь, але різне лексичне значення.

  6. Змінна значуща частина слова, яка виражає його граматичне значення.

  7. Частина змінюваного слова, яка виражає його лексичне значення.

  • Ключове слово нашого кросворду «пісенна», бо українська мова є саме такою. А які ще епітети ви можете дібрати до української мови.

(Багата, рідна, державна, калинова, милозвучна, солов’їна,мелодійна, колискова, материнська, кольорова, ніжна, барвінкова, моя)

  • Я вас запрошую у подорож до Міста, де будують слова. Нас запросили туди як знавців мови, зокрема будови слова.

Виникло це місто дуже давно, тоді, коли виникли перші слова. Стоїть це місто на річці Основа і є дуже великим. Тут дуже легко заблукати, якщо не знати будови слова. Тож давайте покажемо набуті вами знання з теми «МОРФОЛОГІЧНА БУДОВА СЛОВА.» (запис у зошит)

ІV. Узагальнення і систематизація знань

  • Вправа 5. Різні прийоми читання (Театральний гурток «Діти Мельпомени)

  • Сприйняття тексту – одна з найскладніших задач для мозку (навіть дорослої людини). Завдяки читанню можна постійно переключати мозкову діяльність в різні режими.

  • Запропонуйте гру: читати частину тексту з різними емоціями. Один учень читає задачку плачучи, інший – низьким, басистим голосом, заїкаючись, сміючись, швидко, повільно,засинаючи. Також вдало, якщо одну с частин тексту учні прочитають хором.

Питання:

  • Як ви гадаєте, хто заселяє це містечко? (Значущі частини слова)

  • Яка значуща частина слова є змінною?(закінчення)

  • Що таке закінчення?

  • Що таке основа?

  • Що таке префікс?

  • Що таке суфікс?

  • З яких значущих частин слова може складатися основа?

  • Молодці! Тож шлях до казкового Міста, де будують слова відкритий. Я задоволена вашою підготовкою до уроку. Вирушаймо!

- Центральна площа міста носить назву Коренева. Ця площа вражає своєю красою і має водночас неабияке значення в житті всього міста.

- Як ви гадаєте, хто тут живе?

- Чому ця площа є найголовнішою?

- Яка ж частина слова називається коренем?

- Під час нашого прибуття в місті сталася неприємна пригода. В центрі Міста забажали жити не тільки мешканці, які мають на це законне право, а й усі інші. Тому дуже часто можна побачити на площі бездомних жителів саме цього району міста, через те, що їхні оселі безпідставно зайняті іншими мешканцями. Наше завдання – розібратися в цій справі.

  • Розподільний диктант (до першої колонки записуємо слова, які складаються тільки з кореня і закінчення, до другої – слова, які мають ще й інші значущі частини слова).

Гори, квітка, негода, весна, стілець, відлітати, зима, дорога,осінній. віддаль.

  • Перевіримо завдання, пояснюючи орфограми в словах.

  • Мешканці центральної частини міста вдячні вам за допомогу і пропонують оглянути Кільце префіксів. Які частини слів тут мають жити?

  • Яку значущу частину слова називають префіксом?

  • Префікси дуже люблять розваги. Ось і зараз вони пропонують нам гру «Знайди слово». До слів першого стовпчика треба дібрати слова з протилежним значенням, змінивши лише префікс:

Залетіти – відлетіти

Сніжний –безсніжний

Сердечний – безсердечний

Виїхати –приїхати

Відповзти – приповзти

  • Як називаються утворені вами слова з протилежним значенням?(антоніми)

  • Які ще групи слів за значенням ви знаєте?(синоніми, омоніми)

  • Розваги розвагами, але ще досить великий район міста нам потрібно розглянути.

  • Погляньте на будиночки цих мешканців і скажіть. Хто тут живе?

  • Що таке суфікс?

  • Зазирнемо спочатку на Проспект дружби. Тут живуть суфікси, які утворюють слова із значенням осіб, що проживають в різних куточках планети. Давайте з ними познайомимося. Я називатиму країну чи місто, а ви того, хто в них живе і водночас називати суфікси, за допомогою яких утворили назви осіб (усна вправа):

Грузія –грузини (ин)

Болгарія –болгари (ар)

Канада –канадці (ц)

Волинь –волиняни (ян)

Польща –поляки (як)

Харків –харків’яни (ян)

  • За допомогою чого ви утворювали слова?(суфіксів)

  • Перелічіть ще раз суфікси, за допомогою яких ви утворювали слова, що позначають назви осіб.

  • А зараз через місток ми потрапляємо у Пестливе містечко. Як ви гадаєте, які суфікси тут живуть?

  • Якого значення надають словам ці суфікси? (здрібнілого та пестливого значення)

Картка. Утворити слова пестливого значення за допомогою суфіксів:

  • -еньк- малий, добрий, гарний;

  • -ичк- вода, сестра, трава;

  • -ечк- слово, сонце, вікно.

  • Далі наш шлях пролягає до Кварталу ображених. Тут живуть суфікси, які несуть значення згрубілості. Такими словами людину можна навіть образити (носище, бабище, дідуган і т.п.), тому, я сподіваюся, що ви виховані люди і не будете вживати такі слова в своєму мовленні. Утворюються ці слова за допомогою суфіксів – ищ-, -ан-ніс, баба, дід, вітер, трава, брови, губи, ведмедь, слон.

  • І остання гостина у казковому Місті – Майстрове містечко та закінчення. Завдання від них таке

***Завдання з презентації

V. Підсумок уроку.

Мета вправи/заняття:Розвивати уміння обговорювати спільні дії та приймати спільні рішення, сприяти усвідомленню важливості прийняття рішень, враховуючи потреби та інтереси різних людей.

Форма/метод роботи:групова робота

Інструкція для проведення вправи:

Попередньо у довільному порядку учнів об’єднали в 2 групи .

Кожна група вибрала капітана та назву групи.

- Запропонуйте учням уявити, що вони збираються відпливати до нової землі, яка зараз безлюдна. Діставшись туди, вони будуть засновниками нової країни.

- Кожній групі дайте конверт з картками, на яких записані назви речей, які вони беруть із собою для життя у новій країні. Попросіть кожну групу відкрити конверт,викласти всі картки і розглянути їх.

- Додайте декілька пустих карток і дайте дітям можливість додати кілька додаткових речей, які, на їх думку, будуть потрібні їм або їм захочеться їх мати.

- Поясніть, що корабель відправляється у плавання. На його шляху буде три шторми.Щоразу, щоб корабель не потонув, команда змушена буде викидати три картки, які не можливо буде повернути. Рішення щодо цього потрібно буде прийняти спільно.

- По завершенні «плавання» запропонуйте командам наклеїти залишені картки на ватман, щоб було видно,що вони привезли з собою на безлюдний острів.

-Запросіть команди презентувати отримані результати.

Питання для обговорення:

- Яким чином речі, які ви привезли на острів, допоможуть забезпечити життя та нормальний розвиток?

- Як ви вирішували, без чого ви можете обійтися? Що було головним?

- Які рішення виявились важкими для вас?

- Що допомагало прийняти спільне рішення?

- Як вправа вплине на ваші рішення у реальному житті?

Підсумок за результатами проведення вправи:

 Підведення до висновку про необхідність враховування потреб та інтересів різних людей при прийнятті спільних рішень.

Додатки

Можливість вивчати свою культуру і розмовляти на своїй мові

Ліки і прививки проти хвороб

Демокра

тичні вибори і норми

Іграшки

Годинник

Прикраси

Батьків

Теплий одяг

Мр3-плеєр

Цукерки

Велосипед

Будинок

Освіту

Лікарів

Канікули на березі

Захист від поганого поводження

Продукти

Модний одяг

Можливість прославляти свою релігію

Телевізор та газети

Відпочива

ти і гратися

Кока-кола і гамбургер

Мобільний телефон

Власна кімната

Комп’ютер і доступ до інтернету

Чисте середовище

Справедли

ве відношен

ня до себе

Можливість висловити свою думку

Чиста вода

Гроші, щоб витрачати їх

*готуємося до ЗНО

Виконати онлайн-тестування за покликанням

https://naurok.com.ua/test/budova-slova-slovotvir-35851.html

*Рефлексія (Фото)

-Я зрозумів…-ла

-Я не зрозумів..-ла

*Оцінювання учнів.

-сертифікати!!!

VІІ. Домашнє завдання.

П.

Впр.

* Створити текст білборду, який би рекламував вивчене.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.