Урок математики "Розв'язування задач на знаходження частини та цілого"

Опис документу:
Урок математики за педагогічною технологією "РОСТОК" (автор технології - професор Пушкарьова Т.О.), використовується зошит-підручник ІІІ частина. Це другий урок, на якому розглядається тема "Задача". В залежності від темпу на уроці можна деякі види роботи пропустити або скоротити.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

23.01.2019

1 клас

Математика

Тема уроку. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧАСТИНИ ТА

ЦІЛОГО

Мета уроку. Закріпити терміни, пов'язані з поняттям «задача», навички запису задач,

читання та складання схем; розглянути задачі з нереальними умовами,

неповними та зайвими даними; закріпити навички лічби в межах 9; розвивати

мовлення, математичні та творчі здібності, пам'ять і увагу, аналітичні здібності,

удосконалювати обчислювальні навички. Виховувати активну життєву позицію.

Обладнання: танграми, картки з цифрами, сюжетний малюнок до задачі, ілюстрація з зображенням Незнайка.

Хід уроку

І. Організація класу.

Продзвенів уже дзвінок –

Починається урок.

П. Актуалізація опорних знань. Постановка проблеми. Відкриття нового.

1. Ряд чисел.

- Розгляньте уважно ці рядки. Порівняйте їх. Що особливого помітили?

987654321

123456789

- Спробуйте знайти суму чисел, записаних один під одним. Чому вона дорівнює?

- Спробуйте пояснити: чому вона не змінюється?

2. Робота з танграмами

- Складіть такий будинок.

- Пригадайте, як називався наш учорашній будинок? З яких частин він складався? (Будинок називався «Задача», складався з чотирьох

частин: умова, запитання, розвязання, відповідь)

2. Складання задачі за сюжетним малюнком.

  • Складіть задачу за сюжетним малюнком. (У гнізді сиділи 4 ластівки. Три ластівки полетіли. Скільки ластівок залишилося?)

  • Назвіть умову задачі. Питання задачі.

  • Який вираз складемо до задачі?

  • Яку дію виконаємо? Чому віднімання?

III. Повторення та закріплення пройденого.

Робота за підручником.

1. Розв’язування задачі.

  • № 1, с. 5.

  • № 2, с. 5. Робота за планом:

  1. Умова задачі.

  2. Питання задачі.

  3. Схема задачі : що означає увесь відрізок? його частини?

  4. Обґрунтуйте вибір дії : що шукаєте, ціле або частину?

  5. Який вираз складемо до задачі?

  6. Що є розв’язанням?

  7. Назвіть відповідь задачі.

Фізкультхвилинка

"Подружки жаби"

На болоті дві подружки, дві зеленії квакушки,

Вранці рано умивались, рушничечком розтирались.

Ніжками тупали, ручками хлюпали.

Вліво, вправо нахилялись та на місце повертались.

Проспівайте, прокричіть:

- Друзям всім фізкульт-привіт!

2. Задачі, в яких не вистачає даних, з нереальними, зайвими даними.

* № 3, с. 5.

- Незнайко склав декілька задач. Давайте прочитаємо їх і спробуємо розв’язати:

  1. у питанні запитують те, що вже відоме;

  2. нереальна умова;

  3. не є задачею, оскільки відсутнє питання;

  4. нереальна умова;

  5. немає умови.

- Змініть текст, щоб утворити реальну задачу і розв’яжіть усно з коментуванням.

3. Складання задач за схемами.

* № 4, с. 6.

- Назвіть головні умови, яких треба дотримуватися під час складання задач.

4. Самостійна робота

Задачі

Заготовки схем

Оформлення розвязання

1) У наборі 6 іграшок фіксиків. Двох Олег подарував другові. Скільки фіксиків залишилося в Олега?

подарував залишилося

подарував залишилося

2) Світланка розфарбувала 4 розмальовки з Пеппою, а Катруся – 3. Скільки розфарбованих розмальовок всього стало у дівчаток?

С. К.

С. К.

  1. Із гнізда вилетіло спочатку 2 ластівки, а потім ще 3. Скільки ластівок вилетіло з гнізда?

спочатку потім

спочатку потім

  1. Після того як Ромчик зїв 5 цукерок, у нього залишилося 4. Скільки цукерок було в Ромчика спочатку?

зїв залишилося

зїв залишилося

(Робота на 5 хвилин. Кожному учневі роздаю заготовки схем. Читаю по 2 рази вголос кожну задачу. Здобувачі знань самостійно заповнюють схему й поруч записують розвязання ( щоб зекономити час можна відповідь не записувати)

IV. Повторення та закріплення пройденого.

1. Компоненти дій.

* № 6, с. 6.

- Що треба зробити в цьому завданні?

- Що треба знайти в першому прикладі? Поясніть розв’язання (Шукаємо частину. 7 - це ціле. 7 - це 3 і 4. Значить, в порожнє "віконце" треба записати 4.)

* Аналогічно інші приклади.

Фізкультхвилинка

"Півник": ходьба на місці, високо піднімаючи коліна.

"Літак": нахил тулуба управо і вліво.

2. Склад числа 8.

* № 5, с. 6.

- Скласти вирази за малюнками.

3. Гра на увагу.

* № 7, с. 6.

- Знайдіть, у чому відмінність між двома малюнками.


Пальчикова гімнастика

Гусак

Гусак стоїть і все ґелґоче.

Ущипнути тебе хоче.

Передпліччя вертикальне. Долоня під прямим кутом. Вказівний палець спирається на великий. Усі пальці притиснуті один до одного. Імітуємо щипання вказівним і великим пальцями.

4. Пошук закономірності, графічний малюнок.

* С. 6 підручника ("на клітинках"). Самостійна робота після аналітичної.

V. Підсумок.

  • Що дізналися нового?

  • Зможете пояснити, коли задача не є задачею?

  • Придумайте свою задачу.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Мовленнєва майстерність педагога Нової української школи. Вербальний і невербальний імідж»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
590 грн