Урок літературного читання "Міфи стародавньої Греції. Міф "Дедал та Ікар"

Опис документу:
Урок літературного читання у 4 класі "Міфи стародавньої Греції. Міф "Дедал та Ікар" Мета. Ознайомити учнів із давньогрецьким міфом та дати уявлення про його витоки; формувати уявлення дітей про міфи як жанр усної народної творчості; збагачувати уявлення про міфи народів світу, вчити осмислювати їх зміст; розвивати навички читання, увагу, мислення, пам'ять, зв’язне мовлення, словниковий запас; виховувати повагу до думки старших та досвідченіших, старанність, активність, доброту, милосердя.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код


Середня загальносвітня школа І-ІІІ ст. с.Бабин

Конспект уроку у 4 класі

Міфи Стародавньої Греції. Міф Дедал та Ікар

Вчитель початкових класів

Боднарюк Наталія Володимирівна

2019р.

Тема. Міфи Стародавньої Греції. Міф Дедал та Ікар.

Мета. Ознайомити учнів із давньогрецьким міфом та дати уявлення про його витоки; формувати уявлення дітей про міфи як жанр усної народної творчості; збагачувати уявлення про міфи народів світу, вчити осмислювати їх зміст; розвивати навички читання, увагу, мислення, пам'ять, зв’язне мовлення, словниковий запас; виховувати повагу до думки старших та досвідченіших, старанність, активність, доброту, милосердя, справедливість; інтерес та зацікавленість до грецької міфології, розуміння необхідності навичок швидкого та виразного читання.

Обладнання. Ілюстрації до твору, чистомовка, завдання для роботи в групах, картки для словникової оботи.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Дзвоник пролунав веселий,

Всіх запрошує у клас.

цікаве на уроці

пропоную я для вас.

ІІ. Вправи для вдосконалення читацьких навичок

1. Повторення вивчених скоромовок.

2. Гра «Блискавка».

Завдання: прочитати слова на картках, спробувати запам’ятати їх, назвати узагальнене слово для кожного.

:

• Грім, блискавка, вогонь, вода. (Природні явища)

• Чудовиська, демони, небувалі тварини, велетні. (Народні фантазії)

• Мова, оповідь, слово, казання, вість, розповідь, переказ. (Міф)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Бесіда

- Сьогодні ми продовжимо подорожувати сторінками цікавої країни – країни Міфології.

Кожна освідчена людина має знати безсмертні твори давнини . З цього привуду існують дуже влучні вислови народної мудрості: «Хто хоче знати майбутнє, мусить знати минуле»,. «Життя починається з дитинства, а література – з міфів і казок».

Ми ніколи не повинні забувати, що на світі є чудова Країна Міфів, така далека і водночас, близька й рідна для усіх нас.

2. Проблемні запитання.

1. Як ви думаєте, чи потрібна людині мрія?

2. Якими бувають мрії?

- Люди завжди про щось мріяли. Мрії, звичайно, у всіх різні. Це залежить від самої людини, від її прагнень і бажань. Але вічним є нестримне прагнення до чогось невідомого, щоб пізнати його. Багато хто вважає, що найбільшою мрією людства завжди було небо. Як піднятися у безкінечну небесну блакить — ось що в усі часи хвилювало людей.

ІV. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.

1) Вступна бесіда.

Міфи Стародавньої Греції є одними з найцікавіших міфів світу. Це перлини світової літератури. Імена богів, історії їхнього життя, дивовижні пригоди дійшли до нас крізь тисячоліття. Давні греки переносили на зоряне небо дійових осіб з міфології. Майже всі назви сузір’їв пов’язані з давньогрецькими міфами. (Демонстрація зображень древніх богів) Ви бачите перед собою Зевса, бога неба, грому і блискавки який відає всім світом, головний з богів олімпійців. А також його дружину Геру, покровительку шлюбу.

Перед вами боги: Аід, Аполон, Гермес, Діоніс, Арес, Гефест, Посейдон; богині: Деметра, Афіна, Афродіта, Артеміда.

Під час читання міфу «Дедал та Ікар» ми зустрінемо у тексті слова, які не використовуємо в повсякденному спілкуванні, тож ознайомимося з ними.

2) Словникова робота. (Словіа на картках на дошці)

Читання гнізд споріднених слів.

Ікар Крит Афіни

Ікарія критянка афіняни

Ікарійське критських афінський

Небіж – племінник, син брата чи сестри.

Акрополь – розташована на височині укріплена частина давньогрецького міста; був фортецею і притулком громадян у воєнні часи.

Крит — назва великого острова у Середземному морі, що був центром стародавньої культури.

Критянин — житель острова Крит.

Афіни — головне місто Греції, яке ввійшло в історію грецької та світової культури.

Афінянин — мешканець Афін.

Засторога — попередження.

Напризволяще — без догляду, без нагляду, без допомоги.

Відчайдушний — який нічого не боїться, хоробрий.

Зненацька — раптово.

3) Ознайомлення з текстом «Дедал та Ікар».

Слухання аудіо запису міфу «Дедал та Ікар».

V. Узагальнення та систематизація вивченого.

1). Аналіз прочитаного.

- Хто головні герої твору?

- Коли і де відбувалися події?

- Ким був Дедал? (Нащадок царського роду, митець, різьбяр і будівничий. Найвизначнішим ученим, скульптором і архітектором міста Афіни.)

У чому виявлялася майстерність Дедала? Підтвердьте цита­тами з тексту.

- Хто такий Тал? (Це племінник Дедала і його учень.)

- Чому Дедал був змушений утекти на Крит? (Бо його звину­ватили у вбивстві Тала.)

- Як жилося Дедалові на острові? (Він тужив за батьківщи­ною і прагнув утекти, бо почувався на Криті рабом.)

  1. Вибіркове читання.

- Відшукайте в тексті і прочитайте, чому нащадок царського роду опинився на острові Крит? (Діти зачитують уривок з тексту (третій абзац).
- Як поставився до митця цар Мінос?
( Цар Мінос прийняв Дедала з радістю, загадав йому багато роботи, згодом одружив його і в сім'ї Дедала народився син.)
- Чому Дедал весь час тужив за Батьківщиною?
(Дедал сумував за Батьківщиною,тому що не міг її забути. Він був нащадок царського роду, був вільний, а на острові Крит почувався рабом.)
- Відшукайте в тексті і прочитайте, що наштовхнуло Дедала на думку про політ? (Діти зачитують: «Митець знав, що Мінос його ніколи не відпустить і що ніхто, боячись царського гніву, не допоможе йому втекти, а варта впіймає і приведе назад до палацу».)
- Прочитайте, як Дедал робив крила?
(Діти зачитують останній абзац тексту на с. 29 )
- Розкажіть, як батько вчив сина літати? (Батько наказував Ікарові не підніматися дуже високо, бо «…сонце там палюче, воно розтопить віск – і пір'я розсиплеться». Також батько попереджував сина, щоб той не летів низько над морем, бо хвилі можуть намочити пір'я.)

- Зверніть увагу на засторогу батька: «Треба триматися середини, запам'ятай це, Ікаре, тільки середини. Будь слухняний, не шукай власної дороги, а лети просто за мною».

- Як ви гадаєте, чому Ікар забув батькову пересторогу? (Ікар забув батькову пересторогу тому, що він відчув радість вільного польоту, відчув присмак свободи, волі і незалежності.)

- Прочитайте, як загинув Ікар? (Діти зачитують другий абзац тексту на

с. 30.)

- Як люди зберегли пам’ять про Ікара?

- Доведіть словами з тексту, що Дедал дуже любив свого сина.

3. Гра «Прочитай речення до кінця».

- Кинув Дедал напризволяще…

- Нехай Мінос закрив мені путь

- А низько над морем теж не лети…

- Почуття лету, дивовижне…

- І цікаво, що втіленням мрії…

4. Робота за ілюстрацією

— Розгляньте малюнок.

— Кого зобразив художник?

— Доведіть, що це Ікар.

— Зверніть увагу на вираз обличчя Ікара. Чому в нього широко розплющені очі, а на устах — усмішка?

— Як ви оцінюєте вчинок Ікара?

7. Гра Займи свою позицію

- На кого із героїв твору ви хотіли б бути схожі? (Учні підходять до позиції, яку вони обрали )

Дедал Ікар

- Чому саме цю позицію ви вибрали? (Відповіді учнів)

- Чи не змінили ви свою думку, і не хотіли б перейти у іншу групу?

Фізкультхвилинка

8. Гра «Закінчи речення»

  • Минали роки,... (а Дедал ніяк не міг забути далекої батьківщини).

  • Тепер увесь свій вільний час... (Дедал робив із пташиного пір’я великі крила).

  • Ікар спершу слухняно... (летів за батьком).

  • У захваті Ікар забув за... (батькову засторогу й полинув вище, ще вище, аж до золотого сонця).

  • Нещасний батько... (все зрозумів і мало не збожеволів з горя, та мусив летіти далі, до найближчого берега).

  • І цікаво, що втіленням... (одвічної мрії людства про крила став не розумний, розважний Дедал, знаменитий винахідник, митець, а неслухняний, хлопець Ікар, який перший відчув радість вільного лету і віддав за це власне життя).

VІ. Закріплення нових знань.

1. Визначення головної думки твору.

- Прочитавши і обговоривши давньогрецький міф «Дедал та Ікар», давайте визначимо головну думку твору.

- Яку віковічну мрію людей реалізує Дедал?

- Хто став втіленням мрії людства про крила?

- Головною думкою твору є те, що люди завжди мріяли піднятися в небо, прагнули до чогось нового, незвіданого, прагнули відчути волю і незалежність навіть якщо це коштувало їм життя.
- Чому за сюжетом Ікар загинув? Невже не можна було в міфі залишити його живим?
(Люди повинні пам'ятати, що той, хто прагне до мрії, може загинути.)

- Як ви думаєте, який виховний момент міститься у міфі про Дедала й Ікара?

  • Що було незвичним для вас у цьому міфі? Цій темі присвячено давньогрецький міф про Дедала й Ікара.

VII. Підсумок уроку .

  • Що таке міфи?

  • Завдяки чому вони збереглися до нашого часу?

  • Міфи яких народів про створення світу і людей ви прочитали?

  • Чи цікавим був урок?

  • Чим саме він вас зацікавив?

  • В яку країну ми здійснили подорож?

  • Як люди зберегли пам'ять про Ікара?

VІІІ. Домашнє завдання:

С.28-30 прочитати міф «Дедал та Ікар», підготуватися до стислого переказу.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
0
міс.
2
6
дн.
0
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!