Урок літературного читання "Дружити треба вміти" (за творами В. Сухомлинського)

Опис документу:
Продовжити знайомство дітей з творчістю Василя Сухомлинського; довести до свідомості учнів,що в життєвих ситуаціях розкриваються риси особистості, які необхідно вміти визнавати. Виховувати почуття дружби, чесності, віри у свої сили.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Дружити треба вміти.В.Сухомлинський «Як Павлик списав у Зіни задачу», «Найкраща лінійка».

Метаріал до уроку: оповідання В.Сухомлинського «Як Павлик списав у Зіни задачу»,«Найкраща лінійка».

Мета уроку:вчити емоційно, швидко,правильно читати тексти, оцінювати вчинки персонажів;розвивати зв’язне мовлення,уміння орієнтуватися у структурі тексту,творчо працювати у групах; довести до свідомості учнів,що в життєвих ситуаціях розкриваються риси особистості, які необхідно вміти визнавати;активізувати діяльність дітей на уроці різноманітними методами і формами роботи; виховувати почуття дружби, чесності, віри у свої сили.

Обладнання:портрет В.О.Сухомлинського, довідковий матеріал про життєвий шлях видатного педагога – письменника, виставка книг,прислівя.

Тип уроку: набуття нових знань і вмінь.

Хід уроку

1.Організація учнів до уроку

  • Психологічна настанова

-Зігрійте дотиком долоньок руки, передайте це тепло друзям, торкнувшись їх долонь, назвіть лагідне слово, яке починається на перший звук вашого імені.

- А тепер з гарним настроєм і посмішкою починаємо урок.

2.Актуалізація опорних знань

  • Читання вислову з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.

Люди без думки – птиці безкрилі,

З думкою люди мудрі й щасливі.

  • Як розумієте цей вислів?

  • Хвилинка фантазії

Інсценують учні.

Буква «де» звелась на ноги

І прибігла до порога

-Гей, гукнула буква «де»,-

Хто до мене приведе.

Букви лагідні і милі,

Щоб я слово утворила?

Примчали букви «ру»

Притулились – вийшло «дру»

Далі «же», а потім «ба»

Вийшло слово «дружба».

  • Розкрити зміст прислівїв.

Не той друг , хто медом маже, а той, хто правду каже.

Справжній друг пізнається в біді.

Дружба – найдорожчий скарб.

3. Мотивація навчальної діяльності.

- Слово «дружба» буде потрібне на уроці бо тема нашого уроку

«Дружити треба вміти»

В. Сухомлинський «Як Павлик списав у Зіни задачу», «Найкраща лінійка».

-Ми будемо і дослідниками, інформаторами, керівниками, доповідачами.

  • Гра «Квітка –семицвітка»

Створення асоціативного куща «дружба»

-Пропонуйте відомі вам правила товаришування, співпраці в колективі.

- Про ці почуття ми будемо говорити на уроці.

  • Інтерактивна гра «Мікрофон».

1.28 вересня 1918р. в с. Василівка на Кіровоградщині народився Василь Сухомлинський. Батько був теслярем , вчителем трудового навчання, мати працювала в колгоспі. У сімї було троє дітей – Іван, Сергій, Меланія. Всі вони стали вчителями

2. У 1933р.- рік голодомору- він закінчив семирічну школу і вступив до Кременчуцького педагогічного інституту на факультет української мови та літератури. Але через хворобу змушений був у 1935р. припинити навчання .

3.Протягом 1935р. Василь був призваний до лав Червоної Армії. У 1942р. у бою з німецько – фашистськими загарбниками був тяжко поранений. Понад 4 місяці лікувався. З 1942р. по 1944р. працював вчителем російської мови та літератури в Удмуртії. Там він одружився і в 1944р. переїхав на Україну.

5. Його призначили директором Павлиської середньої школи у 1948р. Писав твори з досвіду життя про школярів, молодь, виховання молодого покоління . За творчу працю і нагороджений орденами, медалями, присвоєно звання Героя Соціалістичної праці.

6. 1 вересня 1970р. надруковано статтю в газеті «Правда», «Слово до учнів», а 2 вересня 1970р. перестало битися серце В. Сухомлинського. Він писав: «Людина народжується, щоб лишити по собі вічний слід».

4. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Як Павлик списав у Зіни задачу.»

1.Робота над заголовком твору.

- Ваша думка, про кого розповідь?

- Чому так могла трапитися ситуація?

2.Словник: «пять»- бал оцінювання;

Стурбований – синоніми ( схвильований, знервований)

3.Читання оповідання учнями по частинах.

- Де відбувалася подія?

-Назвіть дійових осіб.

Повторне читання тексту в особах.

4. Перевірка розуміння змісту тексту.

- Чому Павлик був стурбований?

- Що йому заважало розвязати задачу ?

-З яким проханням звернувся до Зіни?

- З яким настроєм дівчинка дала зошит?

- Що хлопчик помітив у Зіниному зошиті?

- Чи попередив він її про помилку?

- Яку рису характеру проявив Павлик?

- Чому він так вчинив?

- Які оцінки отримали учні?

- Як вони відреагували?

-Чому?

- Чи доводилося вам потрапляти у подібну ситуацію?

Фізкультхвилинка

5.Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Найкраща лінійка».

1. Підготовка до самостійного читання .

- Утворіть словосполучення, зєднавши слова двох стовпчиків.

Письмові праці

Найкращі лінійка

Ручної роботи

Кострубата оцінки

Гладенька

  • Що спільного у словах стовпчиків?

  • Значення слова «кострубато».

2.Читання мовчки.

3. Розуміння змісту з елементами вибіркового читання.

- Про які уроки йде мова у тексті?

-Які завдання виконували на уроках?

- Чому поганий настрій був у Романа?

- Який настрій був у Миколи на уроці мови?

- Які лінійки вийшли в однокласників?

- Прочитайте, що сказав учитель?

- Чому змінився настрій у Миколи?

- Які почуття викликають у вас ці ситуації?

- Чи вміли дружити діти?

4.Робота в групах.

Стратегія «Кубування»

Кубик наш чарівний

Він нам допомагає

І знання наші перевіряє.

Правила роботи в групах

Головуючий( спікер) – зачитує завдання;

Учасники – висловлюють думку

Секретар –коректує( узагальнює) відповідь;

Доповідач –висловлює думку.

Жовтий 1. Чи влаштовує вас поведінка Зіни і Павлика?

Колір Можливо ви змінили б щось? Як і чому?

Білий 2.Як би ви вчинили на місці Миколки і Романа, щоб

підвищити оцінки з предметів?

Чорний 3.Що ви засуджуєте в оповіданні? Чому?

Червоний4.Які емоції і почуття викликали ситуації дітей? Чому?

Зелений 5.Для чого людям потрібні стосунки?Яким стосункам даєте

перевагу?

Синій 6.чи подружать наші герої? Як?

5. Домашнє завдання:інсценування тексту; Інтервю у батьків «Як би вони вчинили у таких ситуаціях.»

6.Рефлексія .Самоконтроль і самооцінка.

- Що ми встигли зробити?

-Чого навчилися?

-Які проблеми вирішили?

-Кому б хотіли подякувати в групі і за що? Які бали заслуговуєте?

Оцінювання і коментування.

7. Підсумок

-Ваші відповіді були чіткими, точними, переконливими-це свідчить про ваш рівень знань. У спільній праці ви досягли результатів, вміння рахуватися з думкою партнерів.Навички працювати разом допоможе вам у житті розв’язати багато проблем, які одній людині не під силу, а іноді взагалі неможливо.

Слідом на землі В. Сухомлинського залишилося велике і щире серце, яке він віддав дітям.

Він залишив назавжди

Слід після себе у світі,

Слід той не зможуть змести

Сиві і славні століття.

Звучить у виконанні учнів пісня «Дружба».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Ефективні комунікації (soft skills) учителя з батьками»
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.