ТЕМА: ЛІС. РОСЛИНИ ЛІСУ.
МЕТА: Збагатити знання учнів про ліс, дати поняття «листяні ліси», «хвойні ліси», «мішані ліси». Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї. Розвивати мислення, мовлення. Ознайомити з поняттям «яруси лісу».
ОБЛАДНАННЯ: Ілюстрації із зображенням лісу, малюнки дерев, кодовані картки, таблиця «хвойні ліси», «яруси лісу».
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
І) Мозковий штурм.
- Які ви знаєте водойми?
- Що таке річка, озеро, болото, море, океан, ставок?
- Які рослини ростуть в озерах і ставках?
- Які тварини водяться в морі, річці?
2) Робота з кодованою карткою.
Запитання до картки.
а) Які властивості джерельної води?
б) Що називається руслом?
в) Яка водойма називається озером?
г) Як люди використовують річки?
д) Що називається морем?
Тест.
а) Заглибина в якій тече річка, називається річищем, або руслом.
б) Воду річок використовують у побуті, на заводах, фабриках, вода зрошує поля, по річках перевозять вантажі.
в) Та частина океану, яка находиться, заходить у сушу, називається морем.
г) Водойма, яка виникла в природних западинах на поверхні Землі, називається озером.
д) Джерельна вода знаходиться під землею. Вона холодна, чиста, прозора, бо пройшла крізь кілька шарів землі, фільтрувалась, очищалась від домішок.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
І) Відгадування загадок.
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Літом одягається,
А взимку одежі цурається. (ДЕРЕВО)
Стрімка вибігли на гору
Дві подружки білокорі,
Дощик їм полоще кіски,
Звуть подружок тих … (БЕРІЗКИ)
Літом і зимою
Одне вбрання у нас,
А можна нас побачить,
Як рік почавсь у вас! (ЯЛИНКА)
Чому так вважаєте?
Де дерев росте найбільше?
2) Щоденні 5.
Читання вірша «Ліс»
3) Оголошення теми і завдань уроку.
4) Розповідь вчителя про ліси – використання ілюстрації із зображенням лісів. Що ліс – не тільки угрупування різних рослин (дерев, кущів, трав, мохів, грибів), а і певних тварин (лосів, білок, птахів, … тощо), які пристосувались до життя в умовах лісу. Нині за даними вчених, щохвилини у світі зникає 2 га лісу, щотижня – один вид рослин, щороку – вид тварин.
ІV. Робота з підручником.
І) Читання статті (с.93)
А) Бесіда.
- Що ти знаєш про ліс?
- Який ліс в нашій місцевості в різні пори року?
- Для чого потрібний ліс людині?
2.Це цікаво знати.
А)Робота у групах
(дітей ділимо на дві групи: одна читає запитання, друга – відповіді (с.92))
3. Самостійне читання статті «Рослини лісу» дітьми.
(Завдання: дати коротку характеристику про ліси: хвойні, листяні, мішані)
4. Гра-відпочинок: «Хто зайвий?»
Відгадування загадок, які підготували діти, зачитування уривків художнього твору з описом зовнішнього вигляду рослини.
5. Конкурс малюнків «Мій ліс найкращий»
V. Рефлексія.
Що таке ліс?
Навіщо людям ліс?
Що таке яруси?
Які є ліси?
VІ. Домашнє завдання: Читати ст. «Рослини лісу», виготовити гербарії «листя дерев».











