Урок - лінгвістичне дослідження

Опис документу:
Розробка уроку з теми "Однорідні члени речення, звертання, вставні слова"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Однорідні члени речення, звертання, вставні слова (урок – лінгвістичне дослідження)

Структура уроку-дослідження

(мета: розвиток інтересу до пізнання; поглиблення знань учнів; розвиток дослідницьких навичок, пізнавальної активності учнів; формування особистості)

(Мотивація навчальної діяльності)

Створення системи проблемних ситуацій як елементу формування внутрішньої мотивації

  1. Основні поняття, правила.

  2. Правильно ставити розділові знаки.

  1. Визначити в реченнях відповідні конструкції.

  2. Обґрунтувати вживання розділових знаків.

  3. Використовувати дані конструкції у розмовному і художньому стилях.

  1. Красу та силу художнього слова.

  2. Національні традиції українського народу.

Дослідження – пошук

Дослідження – розпізнавання

Дослідження – творче моделювання

Дослідження – творче конструювання

Підсумок

УЧЕНЬ

Мета : удосконалювати вміння і навички школярів знаходити

однорідні члени речення, звертання, вставні слова в

тексті, використовувати їх в усному й

писемному мовленні;

розвивати розумові і творчі здібності, вміння робити висновки, стисло формулювати мовні правила;

виховувати почуття поваги до українського слова, його краси й сили;

виховувати генетичну память, національну свідомість, почуття краси й гордості за своїх пращурів.

Тип уроку: урок - лінгвістичне дослідження.

Обладнання: картки з ситуативними завданнями; тлумачний словник; Л.Глібов. Байки;

Структура уроку

  1. Організаційний етап.

  2. Оголошення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності ( створення системи проблемних ситуацій як елементу формування внутрішньої мотивації)

  3. Розв'язання системи проблемних завдань (від дослідження - пошуку до дослідження - творчого конструювання ). Удосконалення умінь та навичок, набутих на попередніх уроках.

  4. Підведення підсумку уроку,

  5. Домашнє завдання.

Епіграф

... Втрата народом мови – це трагедія всіх трагедій.

К. Мотрич

Слова - це крила ластівки, вона їх не почуває, але без них не може злетіти. Так маємо зробити все для того, щоб не згорнулися крила, щоб не обірвалася золота нитка, яка веде з давнини в наші дні.

Юрій Мушкетик

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ВЧИТЕЛЬ: Любі діти ,в наш клас

завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

гостей посмішкою й миром.

УЧЕНИЦЯ: Ми Вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро Вас

і запрошуєм ласкаво на урок у 5 клас!

II. Оголошення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності (створення системи проблемних ситуацій як елементу формування внутрішньої мотивації)

( Епіграф зачитати)

Вчитель:

Так, мова - найбільший скарб! А носієм яких скарбів є рідна мова?

На це питання ми повинні дати відповідь як на сьогоднішньому уроці, так і на наступних, використовуючи матеріал з теми "Однорідні члени речення , звертання, вставні слова"

Мовна розминка

    1. Учень ( визначення частин мови)

    1. Учень (навести приклади до частин мови)

Словниковий диктант

(Визначити, що виражають ці слова)

Звичайно, безумовно, мабуть, на щастя, на жаль, по-моєму, по-твоєму, кажуть, по-перше, дозвольте, зверніть увагу, уявіть собі.

Виписати звертання

Л. Глібов "Вовк і кіт"(байка) (с. 23)

Братця, котусю - братику, котусю - батечку, ох братику, братику.

Учитель:

Сьогодні ви не просто учні, а справжні лінгвісти -

— ~ — ^

дослідники. Та щоб з'ясувати значення слова"лінгвіст" ми звернемося до словника.

(Робота учнів з тлумачним словником)с. 143

(записати в зошити)

Лінгвістика - наука про мову.

Лінгвіст - фахівець з мовознавства.

Отже , лінгвіст - дослідник повинен... '

(таблиця на дошці)

З

Н

А

Т

И

Основні поняття, правила.

Розпізнавати у реченні однорідні

члени речення, звертання, вставні слова.

Правильно ставити розділові знаки .

В

М

І

Т

И

Визначати в реченнях однорідні члени речення, звертання, вставні слова.

Обґрунтовувати вживання розділових знаків.

Викор Використовувати однорідні члени речення, звертання, вставні слова у розмовному і художньому стилях.

Ц

І

Н

У

В

А

Т

И

И

Красу та силу художнього слова.

Національні традиції українського народу.

Весела перерва.

1. Що стоїть посеред Києва?

2. Гора й долина – що між ними?

3. Який рік тягнеться як один день?

4. Що стоїть між вікнами й дверима?

Кмітливий.

Учневі запропонували назвати слово, яке б мало два значення. Не думаючи довго він сказав:

  • Гаврило.

  • Чому ти думаєш, що слово „Гаврило" має два значення? - запитала вчителька.

  • Тому, прошу пані вчительку, що „гав" - то „пес", а „рило" - свиня.

Прислів'я, приказки.

Хто мовчить, той двох навчить.

І від солодких слів буває гірко.

Де багато слів, там мало мудрості.

Слово без діла нічого не варте.

Слово до слова - зложиться мова

Вчитель:

Першим, що зробило людину справжньою людиною, було слово. Адже саме в ньому вмістився всесвіт: життя, віра, любов і надія всього сущого на землі. Уявіть собі, що мова стала живою істотою і ми з вами повинні докласти всіх зусиль, щоб мова жила, а це можливо лише при її вивченні.

І. Дослідження – пошук

Уважно прочитайте речення і знайдіть серед них речення з однорідними членами, звертаннями, вставними словами.

1.Слова, слова… Вони в собі різні:

Тривожні й тихі, радісні й сумні;

Є терпеливі, є жорстокі й грізні,

Лукаві й чесні, мудрі і смішні…

(М. Ткач)

2. Онучку мій, лебедику вихрастий,

Ти заповіт дідусів памятай:

Куди б не закидала тебе доля,

Та мову рідну ти не забувай

(Н. Калініченко)

3. –Розкажіть мені, мамо, про долю,

Чи людині підвладна вона?

-Наша доля, мій сину, як море –

Той пливе лиш, хто має човна.

4.-Розкажіть мені, мамо, про роки –

Спливають помітно вони?

-Роки, сину, помітні … допоки …

Матерів памятають сини.

(М. Довнич)

(Записати в зошит)

  1. А маки процвітають і білим, і сивим, і червоним цвітом.

(Марко Вовчок)

  1. Кажуть, сніг на полі - хліб у коморі.

(народна творчість)

II. Дослідження - розпізнавання

Вкажіть речення із однорідними членами, звертаннями , вставними словами.

Накресліть схеми. %

Вид

Однорідні члени речення (присудки)

Вставні слова (впевн.)

Звертання

Однорідні члени речення (додатки)

Речення

Природа довго боролась, шуміла, протестувала.

Гаврилкові,

звичайно,

припало найбільше.

Слово,

МОЯ ти

єдиная зброє!

Вітер в гаї нагинає лозу і тополю.

Схема (модель)

ІІІ.Дослідження – творче моделювання.

(продовжити речення, записані на дошці, поставити розділові знаки там, де вони пропущені)

    1. Тихі, ніжні зорі спадали з неба…

    2. Чарівний світ пливе переді мною: сині води, білі піски, веселі хати…

    3. Щасти тобі, дівчино, на добре…

    4. Мій край багатий на корисні копалини: вугілля, мідь, сіль…

    5. Хлопче, привітай матусю рідну, ніжну…

    6. На щастя, росте вишня…

IV. Дослідження - творче конструювання

( робота в групах)

а) ми – поети (підібрати відповідні слова)

1.Рідна мамо, добра ти моя _______________ ( ненька)

Мамо, мамо, вишенька _______________________(біленька),

Чуєш, мамо?

Горлиця мені знову

Нагадала пісню _________________________(колискову)

2. Я тебе нагодувала

і сповила, і__________________ (приспала),

Колишу тебе й ______________ (співаю),

Спи, дитино, баю,______________(баю).

3.Наша хатка невеличка:

вікна, двері і______________ (світличка).

Та вона нам веселенька,

бо в ній господарює ___________(ненька).

4. На душі ані хмарини

гарно в рідній __________________(стороні)

Кущ осінньої калини

Знов говорить в моїм ____________(вікні).

б) Уявіть ситуацію:

(робота в парах)

Ви зустрілися з представником іншої держави, і вам необхідно побудувати діалог про переваги рідної мови, слова, використовуючи ту інформацію, котру отримали сьогодні на

уроці (використати звертання, вставні слова). Народознавчий аспект для доказу

Вчитель: (підсумок)

Катерина Мотрич

Мови рідної слово

Кожен народ, що дбає про своє сьогоднішнє і майбутнє, знає, до чого веде руйнування чи зрікання рідної мови. Це виродження, занепад. Тому люди завжди берегли свою живильну криницю - Мову, з якої черпали силу для духовного здоров'я і наснаги.

Слово надто багато важить у людському житті.Як відомо, може впливати навіть на долю. Воно вмить змінює настрій, робить щасливим або нещасливим, радісним чи пригніченим. Воно - неповторна гілка на дереві людства, з понищенням якої хиріє й зубожіє все дерево.

Втрата народом мови - це трагедія всіх трагедій, бо тоді губиться весь попередній досвід, зафіксований у ній ..."

Я гадаю, що лише ми з вами зможемо докласти всіх зусиль, щоб мова стала тим оберегом, тією вищою ознакою держави, що ставить її в рівень з іншими державами.

Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
6
дн.
1
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!