Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

Урок-конкурс за темою "Літературні казки"

Зарубіжна література

Для кого: 5 Клас

24.03.2020

268

5

0

Опис документу:
Конспект уроку-конкурсу із зарубіжної літератури для учнів 5 класу. Матеріал допоможе вчителям провести підсумковий урок за темою "Літературні казки" в цікавій ігровій формі, систематизувати, узагальнити знання учнів.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Літературні казки

Мета:

навчальна:

- узагальнити та систематизувати знання учнів, отримані при вивченні теми «Літературні казки», розширити уявлення учнів про літературну казку;

- закріплювати вміння розпізнавати народну та авторську казку;
-
вчити аналізувати й виділяти головне в окремих творах і в темі взагалі;

- формування ключових компетентностей: вміння вчитися – працювати в колективі та самостійно; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;

розвивальна:

- розвивати уміння сприймати інформацію різної модальності;

- гармонійний розвиток особистісних якостей для активізації резервних можливостей;

- розвивати спостережливість, уяву, логічне мислення, критичне мислення уміння узагальнювати знання; 

- розвивати зв'язне мовлення;

виховна:

- виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, організованість і відповідальність за виконану роботу;

-виховувати любов до казки, любов до людей, почуття доброти, гідності,

щирості.

Обладнання: ілюстрації до казок, завдання для команд (роздатковий матеріал), емблеми, предмети (яблуко, дощечка, подушка, стрічка, дзеркало, пиріжок, хліб, намисто, ланцюг, квітка із дзвіночками), презентація, проектор, мультимедійна дошка, грамота, подяка, листки контролю.

Форма проведення: урок-конкурс.

Епіграф:

Казка – вигадка, та в ній зміст повчальний розумій.

Прислівя

Проблемне питання:

Яке значення мають казки?

Хід уроку

  1. Створення емоційного настрою

2-ий слайд

Відеокліп на пісню Н.Корольової «Маленька країна».

  1. Вступне слово вчителя

Учитель:

Маленька країна… Незвичайна, таємнича, чарівна. Далека і близька, весела і сумна. Кожному з нас так хочеться відчинити двері і залишитись в ній хоча б на деякий час!

Про яку ж країну мова? Звичайно, ви всі вже здогадалися – про країну Казок, якою ми з вами подорожували впродовж кількох уроків. А сьогодні, діти, ми попрощаємося з цією дивовижною країною та її жителями.

  1. Оголошення теми, мети, епіграфа, проблемного питання, завдань уроку

Свій підсумковий урок ми проведемо у формі уроку-конкурсу, під час якого ще раз перегорнемо сторінки прочитаних творів з розділу «Літературні казки», повторимо, узагальнимо матеріал з вивченої теми, замислимося над цінностями нашого життя.

Епіграфом нашого уроку є народне прислівя «Казка – вигадка, та в ній зміст повчальний розумій».

Проблемне питання, над яким ви повинні подумати і дати відповіді в кінці уроку, перед вами на дошці: «Яке значення мають казки?»

Діти, а яким, на вашу думку, має бути сьогоднішній урок? Чого ви від нього очікуєте? (Урок має бути цікавим, загадковим, казковим, веселим. Очікуємо: нових знань, сюрпризів, високих балів).

Я сподіваюсь, що ви плідно попрацюєте і отримаєте бажані результати.

  1. Ознайомлення із завданнями конкурсу

Сьогодні за перемогу у конкурсі в нас змагатимуться дві команди – «Читайлики» та «Всезнайки».

Команди, привітаймо одна одну оплесками!

А який же конкурс без журі? Цю місію виконуватимуть наші шановні гості. Діти, привітайте наше журі, подаруйте їм ваші щирі посмішки та оплески.

Крім цього на столах у наших командирів - листки контролю. В кінці уроку кожна команда виставить своїм учасникам бали за роботу на уроці.

А які ж існують правила роботи в команді? Давайте пригадаємо.

3-ій слайд

(Діти зачитують правила)

  1. Проведення конкурсу

Учитель: Отож, всім успіхів бажаю,

Конкурс наш розпочинаю!

4-ий слайд

I тур

«Завдання мудрої сови»

До участі в першому турі я запрошую капітанів, адже саме вони повинні показати приклад всій команді.

Діти, символом мудрості у багатьох казках є сова. Зараз ви по черзі самі витягуєте собі листочок із завданням. Якщо капітан сам впорається із завданням, за кожну правильну відповідь він отримає 2 бали. Якщо попросить допомоги в команди – 1 бал.

Запитання

  1. Яку казку називають літературною? (авторський художній твір з вигаданим сюжетом, у якому наявні чарівні, фантастичні елементи).

  2. Що таке антитеза? (різке протиставлення героїв, ситуацій, характерів, душевних або природних станів)

  3. Які твори називають перекладними? (художні тексти, відтворені іншою мовою).

  4. Що таке тема? (те, про що йдеться в художньому творі).

  5. Які сюжети називаються «мандрівними»? (усталені сюжети, які повторюються в казках різних народів, дещо змінюючись залежно від місцевих умов)

  6. На які групи поділяться казки? (чарівні, казки про тварин, соціально-побутові).

5-ий слайд

II тур

«Десь, колись, в якійсь країні..»

Головна ознака літературної казки – наявність автора, який її написав. А чи знаєте ви імена відомих казкарів світу та в якій країні вони народилися? Перед вами на столах таблички. Я буду називати вам прізвище письменника, а ви повинні підняти табличку з назвою країни. Обидві команди роблять це одночасно. За кожну правильну відповідь – 1 бал.

1. О.С.Пушкін – Росія

2. Г.К.Андерсен – Данія

3. Оскар Уайльд – Ірландія

4. Шарль Перро – Франція

5. Алан Мілн - Англія

6. Астрід Ліндгрен – Швеція

7. Джанні Родарі – Італія

8. Редьярд Кіплінг – Англія.

6-ий слайд

III тур

«Допоможи героям казок»

Діти, герої літературних казок просять у вас допомоги. Вони збились з дороги і хочуть, щоб ви допомогли їм відшукати їхню казку. Отже, до наступного III туру я запрошую двох учасників від кожної команди.

Ви будете працювати в парі. Перед вами на столах ілюстрації, на яких зображено героїв казок. Один учасник визначає, з якої казки герой, другий – автора казки, підібравши правильно портрет письменника. За кожну правильну відповідь команда отримає по 2 бали. Та команда, яка виконає завдання першою, отримає ще 1 додатковий бал.

  1. Лісоруби – О. Уайльд «Хлопчик-зірка».

  2. Принц – Ш.Перро «Попелюшка».

  3. Баба Яга – О.Пушкін «Руслан і Людмила».

  4. Пес – «Казка про мертву царівну та сімох богатирів» О. Пушкін.

  5. Штучний соловей – Г.К.Андерсен «Соловейко».

  6. Бабуся, яка вміла чаклувати і Герда - Г.К.Андерсен «Снігова королева».

7-ий слайд

IV тур

«Телеграми без підписів»

Діти, сьогодні я запросила деяких героїв до нас на конкурс, але вони не змогли прийти, натомість надіслали телеграми без підписів. Вам потрібно впізнати героя казки. Спочатку я задаю 5 запитань одній команді, а потім 5 запитань – іншій команді. За кожну правильну відповідь – 1 бал.

  1. «Приїхати не можу, бо переховуюсь від злої мачухи у лісі, в теремі» (царівна).

  2. «Дуже зайнятий. Маю постійні обов’язки: розповідаю казки та співаю пісні» (кіт).

  3. «Не чекайте. Поламався механізм. Постиралися зубчики. Зараз на лікарняному» (штучний соловей).

  4. «Не можу прийти. Соромно. Обличчям я став схожим на жабу» (Хлопчик-зірка).

  5. «Дякую за запрошення. Але не маю часу на розваги. Шукаю свою наречену» (царевич Єлисей).

  1. «Не чекайте. Ніяк не можу скласти з крижинок слово «вічність» (Кай).

  2. «Не прийду. Соромно за свої вчинки. Виконуючи наказ своєї господині, змушена була отруїти ні в чому не винну дівчину» (Чорнявка).

  3. «Не можу приїхати. Маю дуже багато державних справ. Мушу й сам виправити свої помилки, адже отримав ще один шанс завдяки моєму маленькому другу» (богдихан).

  4. «Не чекайте. Шукаю свого сина і не заспокоюсь, поки не знайду» (мати Хлопчика-зірки).

  5. «Не можу покинути рідну країну, зелений ліс, людей, які люблять мене та мої пісні» (справжній соловейко).

8-ий слайд

V тур

«Бюро знахідок»

Діти, у мене на столі предмети, без яких кожна казка буде неповною, або ж взагалі втратить свій зміст. Вам потрібно назвати казку та призначення цього предмета в ній. За кожну правильну відповідь – 1 бал. Команди відповідають по черзі.

  1. Дзеркальце – належало цариці з «Казки про мертву царівну та сімох богатирів» О.Пушкіна.

  2. Пиріжок – богатирі пригощали ним царівну в «Казці про мертву царівну та сімох богатирів».

  1. Золотий ланцюг – по ньому ходить кіт учений з поеми «Руслан і Людмила» О.Пушкіна.

  2. Яблуко – ним Чорнявка отруїла царівну з «Казки про мертву царівну та сімох богатирів» О.Пушкіна.

  1. Квіти із дзвіночками – росли в саду богдихана з казки «Соловейко» Г.К.Андерсена.

  2. Хліб – царівна кинула Чорнявці в «Казці про мертву царівну та сімох богатирів» О.Пушкіна.

  1. Шовкова стрічка – її привязали на лапку справжньому соловейку з казки Г.К.Андерсена «Соловейко».

  2. Шовкова подушечка – на ній стояв штучний соловей з казки Г.К.Андерсена «Соловейко».

  1. Бурштинове намисто – належало Хлопчику-зірці з казки О.Уайльда «Хлопчик-зірка».

  2. Дерев’яна дощечка – злий чаклун дав Хлопчику-зірці і сказав: «Їж» (казка О. Уайльда «Хлопчик-зірка»).

9-ий слайд

VI тур

«Магічні числа»

У казках дуже часто зустрічаються числа. Не є винятком і ті казки, які ми з вами читали. Під час наступного завдання я буду задавати командам питання, а ви піднімаєте вгору табличку з відповідною цифрою. За кожну правильну відповідь – 1 бал.

  1. Скільки місяців не було царя вдома за «Казкою про мертву царівну та сімох богатирів?» (9)

  2. Скільки разів зла цариця зверталась до чарівного дзеркальця? (5 )

  3. Скільки торгових міст дав в посаг доньці цар? (7)

  4. Скільки теремів дав цар у посаг царівні? (140)

  5. Скільки монет повинен був знайти Хлопчик-зірка? (3)

  6. Скільки років мама шукала Хлопчика-зірку? (10)

  7. Скільки років блукав Хлопчик-зірка у пошуках матері? (3)

  8. Скільки слуг було приставлено до справжнього соловейка? (12)

  9. Скільки разів на день дозволялось вигулювати справжнього соловейка? (2)

  10. Скільки разів співав одну й ту ж саму мелодію штучний соловей? (33)

  11. Скільки разів на рік можна було заводити штучного соловя після того, як його полагодили? (1)

  12. Скільки років минуло після того, як справжній соловейко покинув палац богдихана і потім знову з’явився, щоб його врятувати? (5)

10-ий слайд

VII тур

«І оживуть герої на екрані…»

Діти, з героями літературних казок ви можете познайомитись не тільки прочитавши книжку. Я думаю, що ви завжди з великим задоволенням переглядаєте улюблені мультиплікаційні та художні фільми, створені за мотивами казок відомих письменників.

Зараз я пропоную вам подивитись невеличкі фрагменти з фільмів. Ваше завдання: знайти відповідний уривок в тексті казки та озвучити його. Оцінюється правильність визначення уривка казки, вміння розподілити ролі та виразність читання в особах.

Команда «Читайлики» - 11-ий слайд (без звуку)

  1. «Соловейко» - стор. 84-85.

Команда Всезнайки» - 12-ий слайд (без звуку)

  1. «Соловейко» - стор. 89-90.

Команда «Читайлики – 13-ий слайд (без звуку)

  1. «Хлопчик-зірка» - стор. 99.

Команда «Всезнайки» - 14-ий слайд (без звуку)

  1. «Казка про мертву царівну та сімох богатирів» - стор. 76.

Запитання:

  1. Як ви думаєте, що висміює автор у цьому епізоді? (те, що придворні богдихана зовсім не знають реального життя, не можуть відрізнити спів соловейка від мукання корів та квакання жаб)

  2. Діти, чому до богдихана зявилася не тільки смерть, а й погані та добрі вчинки у вигляді духів? Для чого Андерсен увів цей епізод у казку? (щоб застерегти, нагадати, попередити людей, що за всі свої дії та бездіяльність, за всі свої вчинки потрібно відповідати; богдихана боялися і ніхто з придворних не міг вказати на його помилки, тому він думав, що робить усе правильно).

  3. Яким постає перед нами Хлопчик-зірка? Як він ставиться до своєї рідної матері? (жорстокий, пихатий, самолюбивий, егоїстичний, для нього головне – зовнішність, а не почуття, він не розуміє, що так його любити, як мати, ніхто не зможе).

  4. Як характеризує королевича Єлисея у цьому епізоді автор? (Єлисей відправляється на пошуки царівни, навіть не знаючи, що на нього чекає; він звертається за допомогою до сил природи, ладен подолати будь-який шлях, тільки б знайти свою наречену, стверджується велика сила любові).

  1. Підведення підсумків конкурсу

  1. Слово вчителя:

Поки журі підібє підсумки, прошу команд попрацювати з листком контролю та виставити бали за участь членів вашої команди у конкурсі за 12-бальною шкалою.

  1. Техніка «Незакінчені речення»

А зараз, діти, давайте повернемося до нашого проблемного питання «Яке значення мають казки?» Скористайтесь технікою «Незакінчених речень» та висловіть свою думку, наведіть приклади.

  • Казка навчає…

  • Казка виховує…

  • Казка застерігає…

15-ий слайд

  1. Читання вірша напамять

Підсумувати ваші думки хочеться словами поета (учениця читає напамять вірш):

Не можем без казки на світі ми жити,

Бо казка нас вчить, як потрібно дружити,

Як зло подолати, як хитрих провчити,

Як добрих, і чуйних, й сміливих любити.

16-ий слайд

  1. Оголошення підсумків конкурсу. Визначення переможця. Нагородження грамотою, подякою команд. Визначення найактивніших учасників (за результатами учнівського контролю)

  1. Заключне слово вчителя

17-ий слайд

Останню сторінку у книжці закрито.

Спасибі командам, журі, всім гостям!

Змагалися весело ви і завзято,

Бажаю здоровя та успіхів вам!

Читайте казки, і легенди, й романи –

Там зібрана мудрість людська!

Ці надбання вивчайте старанно,

Щоб впевнено йти по дорозі життя!

  1. Домашнє завдання

Скласти власну казку на будь-яку тему та оформити її на листку А-4.

18-ий слайд

Відеокліп на пісню «У світі багато казок»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.