і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь

Урок " Із пісенних скарбів. Калина – символ України"

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

Гірська багатопрофільна гімназія

Із пісенних скарбів. Калина – символ України.

Підготувала урок

учитель української мови

та літератури

Воробйова О.В.

2017-2018 навчальний рік

Урок

Тема. Із пісенних скарбів. Калина – символ України.

Мета: викликати цікавість до пісень рідного народу як коштовної частини світового пісенного скарбу, продовжити знайомство учнів з видами декоративно-прикладного мистецтва, познайомити із символічним значенням калини в українській народній творчості та національних традиціях; розширити знання учнів про різноманітність українських народних пісень, закріплювати знання про особливості петриківського розпису ; розвивати пізнавальний інтерес до обрядів, звичаїв Батьківщини; виховати відчуття пісні та любов до неї . Пробуджувати бажання примножувати родинні традиції, берегти свою національну символіку та культуру. Виховувати почуття патріотизму, турботливого ставлення до природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: намальована гілочка калини, макети калини , інтерактивна дошка, аудіозапис з піснями про калину, фарби, роздавальний матеріал, ємність з водою, репродукції робіт майстрів петриківського розпису, серветки для витирання рук.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Прослухайте фрагмент аудіозапису народної пісні і ви дізнаєтеся, про що буде йти мова на занятті.

Ой у лузі червона калина похилилася.

Чогось наша славна Україна зажурилася.

А ми тую червону калину підіймемо.

А ми нашу славну Україну розвеселимо!

Народна пісня «Ой у лузі червона калина».

Чи знаєте ви, що таке фольклор? (Відповіді). Так, це усна народна творчість, в тому числі й поетичні твори — а до них входить що? (Відповіді). Вірно, вірші, балади, думи, байки і пісні. Отже, народні пісні відносяться до фольклору, найдавнішої культурної спадщини будь-якого народу.

ІІІ. Оголошення теми , мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності учнів.

"Хто не знає свого минулого, той не вартий щасливого майбутнього", – писав відомий український поет Максим Рильський. І це справді так. Кожний народ має свої звичаї, пісні, символи, опоетизовані образи дерев, квітів, рослин, птахів, тварин.

Наша мета – згадати з вами пісні нашого народу. Я розкажу вам про те, як калина пов’язана з нашими традиціями . Адже кожному, хто любить свою Батьківщину, варто цікавитися й пишатися його звичаями, робити все, щоб вони зберігалися, як дорогоцінний скарб, і переходили від покоління до покоління. Ми згадаємо легенди та пісні, присвячені калині, дізнаємось про вид декоративно-прикладного мистецтва « Петриківській розпис», спробуємо намалювати калину.

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Учитель. Пісні бувають різних видів. Які ви можете пригадати? (Відповіді). Справді, існують обрядові, історичні, соціально-побутові пісні. Обрядові пісні — мабуть, найдавніші. Люди складали їх тоді, коли світ був ще зовсім юний, і все навколо бачилося живим: Сонце, Гроза, Вітер... Пісня була своєрідним магічним словом, покликаним просити допомоги у навколишнього світу чи дякувати йому. Сьогодні ці пісні стали невід’ємними фрагментами певних свят, звичаїв. Які бувають обрядові пісні? (Відповіді). Правильно, це — щедрівки, колядки, веснянки, купальські, обжинкові, заклички, весільні... (Показ слайдів деяких обрядових пісень).

Учениця. В історичних піснях люди увічнювали пам’ять про великі події, ці пісні супроводжували козаків у походах, з ними люди не втрачали бадьорість, мужність і відвагу, сумували за тими, хто гинув, і славили їх подвиги .У пісні

« Зажурилась Україна» ідеться про боротьбу українців з турецько-татарськими нападниками. За основу пісні « Чи не той то хміль»…» узято одну з найвизначніших подій Національно-визвольної війни під проводом

Б. Хмельницького – перша збройна перемога козаків над поляками під Жовтими Водами в травні 1648 р. (Лунає фонограма пісні« Чи не той то хміль»… ).

Учень. Суспільно-побутові пісні розповідають нам про життя і стосунки людей. Українці заради миру та спокою своїх родин залишали домівку, йшли в козацькі походи, відбували солдатчину, чумакували . Які цикли соціально-побутових пісень ви знаєте?(Відповіді).Правильно, це –козацькі, кріпацькі, чумацькі, бурлацькі, рекрутські та солдатські, наймитські та заробітчанські. Давайте пригадаємо чумацьку пісню « Ой у полі та криниченька»( Лунає фонограма пісні).

Учениця. Існують дитячі пісні! їх можна знайти у книжці «Дитячий фольклор». Це найперші пісні, які ми чуємо в житті, які? (Відповідь — колискові). І ті, якими розважають матусі — забавлянки, і ті, що їх співаємо самі — прозивалки, заклички та багато інших...

Окрім смутку, нашому народу властиві мрійність і ніжність, що також відбилося у його піснях. (Звучить аудіозапис української народної пісні «Червона калина»»).

В українському народі калину шанували з прадавніх часів. Калина для наших пращурів уособлювала рідний край, рідну домівку. Калинові грона вишивали на рушниках, сорочках, скатертинах. Коли козак вирушав у дорогу, мати неодмінно напувала його калиновим чаєм та давала із собою хліб з калиною.

Калину дбайливо охороняли. Нестерпне знущання над нею вкривала людину ганьбою. І це зрозуміло: адже калина уособлювала саме життя. (Показ слайдів із зображенням калини).

Запитання і завдання до учнів.

• Яке враження справляє на вас калина?

• У яку пору року калина подобається вам найбільше? Чому?

• Які українські народні традиції пов’язані з калиною? Розкажіть про них.

• Доведіть, що калина не тільки красива, але й корисна.

• Продовжіть речення: «Калина — це символ...»

Інформаційна хвилинка (учень розповідає легенду про калину).

Легенда про калину.

То було давним –давно . В одному селі жила дуже красива дівчинка , яку звали Калиною . Її любили люди за добре серце . Одного разу на село напали вороги . Жителі села встигли сховатися в байраку . Тільки Калинка лишилася в селі. Татари наказали дівчинці показати, де сховалися всі , щоб узяти людей у полон. Калина завела загарбників у дрімучий ліс.

Зблиснула шабля, загинула хоробра дівчинка, але й вороги не знайшли вороття. Там, де розбризкалась дівоча кров, виросли калинові кущі. Укрилися кущі білим цвітом, а коли осипався цвіт, заблищали на кущі ягоди, а в кожній ягідці –зернятко, як маленьке сердечко .

Запитання до учнів.

Якого кольору ягоди калини ?

Чому ?

На що схоже зернятко ягідки ?

А ще про калину є чимало прислів’їв, віршів та приказок.

Гарна дівчина — як у лузі калина.

Без верби й калини нема України.

Калину і мак – не згордує козак.

Легковажній дівчині і калинова врода не в поміч.

Хто калину ламає – щастя не має.

Калинова сопілка розрадить, коли гірко.

Де у дворі калина – там порядна родина.

Гарна калина, як рідна ненька Україна

Вірність лебедина – гарна, як калина.

(Діти роблять записи в зошитах)

Звучить аудіозапис української народної пісні «Ой є в лісі калина»

Учитель декламує вірш.

Вусики хвилясті,

Тендітні завитки

І соняхи жовтасті.

Жоржини, колоски.

Їх із теплом малюють

І радість нам дарують

Петриківочки майстри.

Учитель. Сучасна техніка петриківського розпису виникла у ХVII ст. разом з приходом у Петриківку, що на Дніпропетровщині, перших поселенців. З того часу петриківський розпис став невід’ємною частиною українського побуту. Люди, будуючи світлі хати-мазанки, розписували їх пишними малюнками, створюючи цілий художній ансамбль, адже прикрашався не лише інтер’єр будинку (стіни, піч), але й зовнішній фасад, а ще посуд, весільні скрині, меблі та інше хатнє начиння. Люди вірили, що в красивих орнаментах криється магічна сила, яка захищає господарів від злих сил та негараздів. Ось чому петриківськими розписами у якості оберегів часто розписували зброю та курені запорозькі козаки.

Цікаво, що фарби для петриківських творів ніколи не змішують. Рожева, жовта, синя, червона та зелена — усі вони покликані вдихнути в малюнок життєрадісність та природну легкість.( Показ слайдів із зображення репродукцій робіт майстрів петриківського розпису).

Запитання:

Для чого використовували петриківський розпис у давнину?

Що розписували і як?

Учитель. «Давайте пригадаємо з яких найпростіших елементів складається петриківський розпис і як вони називаються».(Відповіді).Правильно, « зернятко»,

« горішок», «пупянки», « бігунець».

Гра «Так – ні»

Учитель показує зображення певних елементів петриківського розпису, і називає їх. Учні піднімають руки і дають відповіді ТАК чи НІ. Таким чином учні демонструють знання отримані на організаційній годині про елементи петриківського розпису. Учитель відзначає тих у кого всі відповіді були правильними. А чим можна виконати малюнок калини, якщо немає пензлика?

(Нерідко малюнок виконується кінчиками пальців).

V Закріплення вивченого матеріалу.

Рефлексія

Учням роздаються невеличкі макети калини ,школярі їх розфарбовують, спираючись на попередньо прослуханий матеріал і власні враження. Потім за допомогою клею утворюють на дошці гроно калини.

Вихованці можуть виконувати роботу під тихе звучання народних пісень, у текстах яких згадується калина ( «Ой там у лісі калина», «Чи я в лузі не калина була» тощо).

Учитель. Ось така вона — калина: символічна й прекрасна, мила й дорога серцю кожного українця, оспівана в народних піснях і легендах, шанована нашими звичаями й традиціями . А головне — хай співає душа! Тоді цікавіше і гарніше жити.

VI. Підсумок уроку

Обговорення учнівських робіт.

Учитель пояснює учням де можна використати свої знання та вміння по створенню декоративних композицій з петриківським розписом. Наприклад, гарно оздоблену звичайну кухонну дощечку петриківським розписом, можна подарувати мамі чи бабусі, і тоді ця річ стане прикрасою інтер’єру вашої кухні.

VII . Домашнє завдання

Підготувати кросворди чи ребуси за вивченим матеріалом.

Написати есе на тему « Роль української народної пісні в житті народу».

Репродукції робіт майстрів петриківського розпису

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Викликати цікавість до пісень рідного народу як коштовної частини світового пісенного скарбу, продовжити знайомство учнів з видами декоративно-прикладного мистецтва, познайомити із символічним значенням калини в українській народній творчості. Пробуджувати бажання берегти свою культуру. Виховувати почуття патріотизму, турботливого ставлення до природи.
  • Додано
    27.02.2018
  • Розділ
    Українська література
  • Клас
    7 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    119
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер материала
    EJ664456
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти