Урок-гра "Знаймо рідну мову"

Опис документу:
Закріплення набутих знань

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Урок - гра «Знаймо рідну мову»

Мета:розширити знання учнів про українську мову; показати її красу та багатство за допомогою поетичного слова, українського фольклору; розвивати мовлення учнів; викликати бажання любити рідну мову, свій народ, рідну землю.

Хід уроку:

Учитель: Щороку 21 лютого по всьому світу відзначається День рідної мови. Тож сьогоднішній наш урок буде присвячений цій події. Ну а говорити ми будемо про свою рідну мову, мову нашого народу – українську.

- Українська мова належить до високорозвинених мов світу. У далекому 1934 році у Франції на конкурсi мов наша мова була визнана другою серед європейських мов за милозвучністю.

ДЕВІЗ УРОКУ: «Будемо шанувати нашу рідну мову,

Ту, якою звучало наше перше слово»

-

На базарi їх не купиш,

На дорозi не знайдеш,

І не завжди на терезах

Ти цiну їм пiдбереш.

Що це?

( Знання).

Учитель. Любi діти! Ви — учні 5-го класу, вже багато знаєте. Тож пропоную вам показати свої знання з української мови. А урок наш ми проведемо незвичайний, це буде урок – гра .

Правила гри 
- Сьогодні ви матимете змогу показати свої: 
1. Знання 
2. Уміння 
3. Навички 
4. Ерудицію 
5. Кмітливість 
- Уважно послухайте правила гри. Перевіримо ваші знання з української мови . Ви будете працювати у командах. Правильне виконання конкурсних завдань буде оцінюватись зірочками. Ви командою будете збирати бали-зірочки до кінця змагання. Потім підраховуєте їх загальну кількість. Таким чином дізнаємося - учасники якої команди отримають медалі «Знавець рідної мови» 


1) КОНКУРС « НАША МОВА СОЛОВ’ЇНА» (не оцінюється)
Учні по черзі читають вірші про мову, підготовлені вдома, а а потім методом жеребкування визначають у якій команді будуть брати участь.

2) КОНКУРС «РОЗМИНКА» КОНКУРС « ХВИЛИНКА »
( запитання і відповіді даються протягом 1- 2 хвилини. За правильну відповідь – 1 бал). 
І команда 
1• Державна мова України (українська). 
2Як називаються зв’язані за змістом речення (текст). 
3• Частина мови, яка називає ознаку (прикметник). 
4Яки ставиться знак у кінці питального речення (?). 
5• Слова з протилежним значенням (антоніми). 
6• Перша буква у власній назві (велика). 
7• Розписне яйце називається (писанка). 
8• Головні члени речення (підмет, присудок).  ). 
9Який префікс у слові прекрасний (пре-). 
10• Частина мови а (сполучник). 
11• Список літер встановленого порядку ( алфавіт). 
12• Остання буква у слові шістдесят е).  

ІІ команда 

1• Слова спільного кореня (спільнокореневі). 
2До якої частина мови належить слово зошит (іменник). 
3Який ставиться знак у кінці розповідного речення (крапка). 
4Як називається словник про значення слів (тлумачний). 
5• Остання частина слова (закінчення). 
6• Розмова двох осіб це - (діалог). 
7Яка частина слова стоїть перед коренем (префікс). 
8• Слова, близькі за значенням це (синоніми). 
9• Остання літера алфавіту (я). 
10• Буква, яка не позначає звука. (ь). 
11• Невеличкий твір повчального змісту що має мораль (байка). 
12• Частина тексту з нового рядка (абзац). 

Вчитель . «І чужого научайтесь, й свого не цурайтесь», – закликає нас великий Кобзар. Любов до Батьківщини починається з любові до рідної хати, стежки дитинства, до мудрості народної казки, прислівя, пісні. Немає у світі людини, яка б не любила казок і не чула їх.

Із казкою ми вже стрічались не раз,

І знову вона завітала до нас,

В казках є завжди перешкоди, та знаєм:

Для творчих дітей їх ніколи немає!

3) КОНКУРС «З якої це казки?»

Вчитель. Отже, розпочинаємо вікторину «З якої це казки?»

  • Вікторина «Спробуй казку відгадати…»

  1. Не тримали сина й доні

  2. У своїх вони долонях.

  3. Тож пішов дідусь у ліс,

  4. Деревиночку приніс.

  5. У колисочку поклали,

  6. Бабця нічку колихала,

  7. А на ранок в ній синочок

  8. Та й відкрив розумні очка.

  9. Як же зветься це хлопятко,

  10. Любі хлопчики й дівчатка? («Івасик-Телесик»)

  11. Це маленька горошина

  12. Принесла в родину сина.

  13. Мав таку цей хлопець силу,

  14. Що зміюку підкорила.

  15. Визволив сестру, братів,

  16. Простить зради не схотів,

  17. То ж пішов у світ блукати,

  18. Долі кращої шукати.

  19. Відгадайте без підказки,

  20. Із якої герой казки? («Котигорошко»)

  21. Дівчина, хоч і кривенька,

  22. Роботяща, моторненька,

  23. Як гніздо її спалили,

  24. То з качками полетіла.

  25. Всі ви знаєте цю казку,

  26. То ж назвіть її, будь ласка! («Кривенька качечка»)

  27. У лисички розкошує

  28. Спить у ліжку і жирує.

  29. Цей котюра ну й доскоцький!

  30. А назвав себе… («Пан Коцький»)

  31. _________________________________

  32. Ця брехуха – і рогата,

  33. І баньката й бородата.

  34. Обдурила свого діда,

  35. Принесла в родину біди,

  36. Хату в зайчика украла,

  37. Жити в домі цьому стала.

  38. Добрий рак її прогнав

  39. І зайчика врятував.

  40. Як же звати цю рогату

  41. Вередуху бородату? («Коза-Дереза»)

  42. Він любив пісні співати.

  43. Від звірят усіх тікати.

  44. Скік! Тут був, і вже – нема!

  45. І шукать його – дарма!

  46. Та лисичка його з’їла,

  47. Ба! Таки перехитрила! («Колобок»)

  48. Хто журавлика вітав,

  49. Ще й кашкою пригощав?

  50. Пригадайте-но, будь ласка,

  51. Із якої герой казки? («Лисичка та Журавель»)

  52. Це який такий бичок,

  53. Не простий – а третячок,

  54. Дуже, дуже він був ловкий,

  55. Упіймав ведмедя, вовка,

  56. Зайчика, а ще – лисичку,

  57. Хоч і сам він невеличкий.

  58. Допоміг і бабі, й діду

  59. Пережити їхні біди. («Солом’яний бичок»)


  1. 4) КОНКУРС « ЗАКІНЧИ ПРИСЛІВ'Я»
    1 команда

  2. - Говори мало, слухай багато, а думай …. (ще більше). 
    - Не хочеш почути поганих слів, … (не кажи їх сам). 
    - Умій вчасно сказати і вчасно… (змовчати). 
    - Краще мовчати, аніж… (брехати). 
    - Дав слово - … (дотримай його). 

  3. - Не кажи не вмію, а … (кажи навчуся)

  4. 2 команда
    - Шабля ранить голову, а слово -… (душу). 
    - Від теплого слова і… (крига скресне). 
    - Більше діла - … (менше слів). 
    - Дурний язик голові не …(приятель). 
    - Хто людей питає, …(той розум має). 

  5. - Не кажи не вмію, а … (кажи навчуся)

  6. 5) Конкурс  « Скажи без затримки» .

  7. Назвати антоніми до названих слів. У разі затримки – відповідають суперники. Перемагає той, у кого найбільше правильних відповідей.

  1. Сміятися / плакати /,

  2. активний / пасивний/,

  3. корисний / шкідливий/,

  4. хворіти / видужувати/ ,

  5. захід / схід /,

  6. молодий / старий/,

  7. веселитися / сумувати /,

  8. згадати / забути/,

  9. працьовитий / лінивий /,

  10. прокинутися / заснути/,

  11. вітатися / прощатися /,

  12. ранок / вечір/.

  1. 6) Конкурс « Відгадай загадку». ( і назвати рід іменника)

  2. А допоможе нам чарівна квітка. Обираєте пелюстку, а на ній написаний номер загадки.

  3.  

  4. 1. У вінку зеленолистім, у червоному намисті

  5. Видивляється у воду на свою хорошу вроду. / калина/ .

  6.   

  7. 2. Що можна бачити з заплющеними очима? /Сон/.

  8. 3. Завжди в роті , а не проковтнеш. / язик, зуби/ .

  9.  

  10. 4. Ходить по городу, великого роду,

  11. Ноги, як лопати, а сліду не знати. / гусак/.

  12.  

  13. 5. Що воно за штука, що день і ніч стука? /серце/.

  14. 7) Конкурс «Мовні загадки – шаради.»

  15. - Префікс від слова перенести, корінь від слова казати /переказ/ .

  16. - Корінь від слова квітка, суфікс від слова вудочка, закінчення від слова зірка / .квіточка/ .

  17. - Корінь від слова лісок, суфікс від слова зимова, закінчення від слова червоний / лісовий/ .

  18. - Префікс від слова підніс, корінь від слова вода, суфікс від слова грибний, закінчення від слова білий. / підводний/.

  19. 8 Конкурс «Відновіть вірші»

  20.  Команди отримують картки із завданням. Учасники повинні відновити вірш, уставивши пропущені літери, що позначають голосні звуки. Виразно прочитати його й назвати автора.

  21. Т_ч_ в_д_ з-п_д _в_р_

  22. _р_м  н_ д_л_н_.

  23. П_ш_ _тьс_ н_д в_д_ _

  24. ч_ рв_н_ к_л_н_.

  25. Т. Шевченко

  26. Конкурс «Шифрувальник»

  27.  

  28. За номерами букв алфавіту розшифрувати прислів’я, записати його і пояснити значення.

  29.  

  30.  

  31. 10,    18, 1, 18, 18, 33; 16, 32, 6, 11, 18, 12; 30, 19; 15, 21, 11, 16, 1; 20, 23, 1, 29, 11, 18, 12.

  32.  «Знання людині, що крила пташині».

  33. Конкурс «Розсипаночка»

  34. Оцініть свої старання. Складіть розсипаночку.

  35. 1.      Маибмвоглдоеджцзі (Ми — молодці!)

  36. 2.      Маибпвегрдшеі (Ми перші.)

  37. 3.      Маибнвегпдежрзеимкоп жмноі (Ми непереможні.)

  38. 4.      Маибнвагйдреожзкузмл н о і п ш р і (Ми найрозумніші.)

  39. 5.      Маибнвагй дкержазщиі. (Ми найкращі.)

  40. Учитель. Український народ любить жартувати. Яка б не була втомлена людина, але почувши влучний жарт - усміхається.

  41. Пропонуємо послухади усмішки у виконанні наших учнів.

  1.  ШВИДКО ВІДПОВІВ

  2. Коли прийшов зі школи внук,

  3. Дідусь щоденник взяв до рук:

  4. —      За віщо двійку ти схопив?

  5. —      За те, що швидко відповів...

  6. —      За те, що швидко? — гримнув дід,

  7. —      За це ж дванадцять ставить слід.

  8. —      Та що ви, діду, кричите?

  9. Сказав я швидко, та не те...

  10.         (ІНСЦЕНІЗАЦІЯ)   «Кухлик»

  11. Дід приїхав із села,

  12. ходить по столиці.

  13. Має гроші – не мина

  14. жодної крамниці,

  15. Попросив він:

  16. «Покажіть кухлик, той, що скраю.»

  17. Продавщиця: «Што? Чєго?

  18. – Я нє понімаю?!»

  19. -Кухлик, люба, покажіть

  20. Той, що збоку смужка.

  21. – Да какой же кухлік здєсь, єслі ето кружка!

  22. Дід у руки кухлик взяв, і насупив брови:

  23. - В Україні живете й не знаєте мови…

  24. Продавщиця теж була гостра і бідова.

  25. - У мєня єсть свой язик,

  26. Ні к чєму мнє мова!

  27. І сказав їй мудрий дід:

  28. «Цим пишатися не слід, бо якраз така біда

  29. В моєї корови: має бідна язика і не знає мови!»


  1. Підсумок змагань, нагородження переможців.



  2. Під час підготовки відповідей командами проводимо для глядачів гру «Так чи ні»

  3. 1)      Скажи, співає сом пісні? (Ні)

  4. 2)      Чи вміє плавати гусак? (Так)

  5. 3)      Чи може стати у вогні вода холодним льодом? {Ні)

  6. 4)      Червоний мак в січневу пору квітне? (Ні)

  7. 5)      А крокодили на сосні свої будують гнізда? (Ні),

  8. 6)      Ч и може вище гір літак у вишину злетіти? (Так)

  9. 7)      Якщо не їстиме три дні, верблюд ходити зможе? (Так)

  10. 8)      До розбишак і забіяк чи є в людей повага? (Ні)

  11. 9)      Коли розсердиться їжак, слона він вбити може? (Ні)

  12. 10)    Ріка біжить у долині, чи є у неї ноги? (Ні)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
5
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!