і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Акція
Вебінарний безліміт
Заощаджуйте понад 5000грн

Замовляйте усі свідоцтва за вебінари (понад 90 вебінарів)

з 12 липня
до 25 липня
199грн
з 26 липня
до 15 серпня
299грн
з 16 серпня
до 31 серпня
399грн
Активуйте «Вебінарний Безліміт» та отримайте
30 днів необмеженого доступу до 90 вебінарів
Предмети »

Урок-гра " У Королівстві морфем "

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

У КОРОЛІВСТВІ морфем

Урок-гра 5 клас

Підготувала: вчитель української мови та літератури Новомихайлівського навчально – виховного комплексу Чернігівської районної ради Запорізької області

Самойленко Т.І.

Мета: закріпити знання дітей про морфемну будову слова; вчити самостійно виконувати морфемний аналіз слів; утворювати слова за поданими схемами: формувати культуру орфографії; виховувати любов до рідної мови, живий інтерес до різноманітних мовних явищ.

Хід уроку

І. Організація учнів до роботи. Девіз уроку:не намагайся бути першим, а намагайся бути кращим.

Знайомство із гостями з Королівства мовних знань: лялькою Префіксом, лялькою Суфіксом, лялечкою Закінченням; сюрпризний момент – отримання бандеролі, зачитування листа, який знаходиться в бандеролі разом із загадковою барвистою скринькою:

Зміст листа:

А я – скринька невеличка,

В Королівство – перший крок.

Вам відкрию таємницю,

Як закінчиться урок!

Заохочення учнів до роботи: «Всі свої знання про морфеми ми будемо «вкладати» в конверт і відправимо їх до Королівства мовних знань казковим швидким потягом».

ІІ. Актуалізація знань та умінь

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Зоровий диктант.

Письмово, самостійно, контроль за виконанням – взаємоперевірка (діти обмінюються зошитами з сусідами по парті). Матеріал для гри – на окремих табличках слова, в яких виділені значущі частини: ліс, лісок.

  1. Гімнастика для очей.

  2. Проблемні запитання.

  • Чим відрізняються слова в першій табличці від слів у другій табличці:

  • Перша табличка – із словами – синонімами: сніговий, хурделиця, метелиця, завірюха, сніжинки, заметіль, віхола, хуртовина, хуга, завія.

  • Друга табличка – із спорідненими словами: сніговий, снігопад, сніг, сніжок, сніжинка, Снігурочка, засніжений.

  • Чи спільнокореневі слова вода і водій? Чому?

  1. Дидактична гра «Добери споріднене слово».

Гра виконується письмово, з коментуванням. Матеріал для гри – таблиця на дошці.

Зима

Який?

Весна

Що?

Дитина

Який?

Радість

Що робити?

Україна

Який?

(Діти мають написати відповідно слова: зимовий, веснянка, дитячий, радіти, український).

  1. Гра «Хто зайвий» (усно).

  1. Вода, водний, водичка, водій;

  2. Садиба, сад, садок, садівник.

Завдання: відшукати в кожній групі слово, яке не є спорідненим до інших (діти знаходять відповідно слова: «водій» та «садиба»).

  1. Дидактична гра (на кмітливість) «Спіймай зайве слово» (усно, в швидкому темпі).

Хід гри: вчитель промовляє групи слів, серед яких одне слово не є спорідненим з іншими, учні повинні на слух визначити й назвати його:

  1. Ліс, праліс, лісник, лисичка, лісовий;

  2. Село, селяни, сільський, сіль;

  3. Запоріжжя, запорошений, запорізький, запорожець.

Діти мають назвати слова: лисичка, сіль, запорошений.

  1. Гра»Мудрелики».

Як називається мовне явище, коли відбуваються такі дивні події:

Коли біля печі – іще одна піч,

Коли з речі зробили річ,

Коли був лід і не стало льоду,

Коли є рід і ми цього роду?

Діти мають відповісти, що це явище називається чергуванням голосних у коренях слів; наводять приклади, пригадують прислів’я («Коли в цьому роду нема переводу»), приклади з поезії («Зоре моя вечірняя, зійди над горою» Т.Г.Шевченка) та ін..

  1. Гра з картками: «Е» чи «И»?

Матеріал для гри – слова, які промовляє вчитель.

Завдання: учні повинні показати, яка буква на позначення ненаголошеного голосного пишеться в даному слові: весна, зима, село, зелений, верба, димок, синок, земля, листок, степи, озера, життя, кленовий, темніє, синіє.

  1. Фізична хвилинка.

11.Вільний мікрофон

  • Діти! Скажіть будь ласка, яка основна значуща частина слова? Без якої морфеми слово не може існувати?

- Дайте, будь ласка, визначення префікса.

- А зараз пограємося й побачимо, чи вмієте ви «користуватися» префіксами у своєму мовленні. Завдання таке: замінити словосполучення одним словом: - «став старим» (постарів), «зробився червоним» (почервонів), «почав співати» (заспівав).

- Діти! У кожній мові є найдорожчі, найсвятіші слова, такі, як мама, рідний край, батьківщина, Берегиня. А знаєте ви, що означає слово «берегиня»?

- Чому маму називають берегинею роду?

- А чи знаєте ви, як утворилося слово берегиня?

Добираємо споріднені слова: оберіг, обережний, берегти, оберігати.

- Слово «берегиня» утворилося за допомогою суфікса –ин-, (Діти дають визначення суфікса як значущої частини слова).

12.Дидактична гра «Хто уважний?»

Знайти слова із зменшеного – пестливим значенням, вказати, за допомогою яких суфіксів вони утворилися:

Поблискують черешеньки

В листі зелененькім,

Черешеньки ваблять очі

Діточкам маленьким.

Дівчаточка, хлоп’яточка

Під деревом скачуть.

Простягають рученята,

Та мало не плачуть.

(Леся Українка)

13.Дидактична гра «Гонка за лідером» (мандрують тільки оченята).

Завдання: знайти в класній кімнаті слова – назви предметів із закінченням –а-, -о-, нульовим.

- Молодці, діти!Пригадали й повторили правила про морфеми, вмієте знаходити морфеми в слові. А зараз я пропоную всі ваші знання «завантажити» у швидкий потяг, який вирушає до «Королівства мовних знань». (У цей час вмикається фонограма із записом шуму потяга, що рухається; діти кладуть конверти із правилами про морфеми у вагончики й бажають щасливої дороги потягові).

ІІІ. Повторення й закріплення знань

- Діти, я запрошую вас до другої, власне ігрової частини уроку, в якій ми пограємо в різні мовні ігри, тільки мате на увазі, що під час їх проведення треба обов’язково використати свої знання про морфеми.

  1. Дидактична гра «Чарівні кола» (усно)

На дошці – таблиці з колами, всередині яких – корені одного із слів, а поза колами – різні префікси та суфікси.

Завдання: утворити нові слова. Хто більше й швидше?

Чарівні слова

Бе-

ліс

-оновий

По-

сад

-ити

Пере-

-ок

За-

-ка

Пра-

-ся

Пере-

-івник

Про-

-ник

Від-

-овий

Під-

-очок

Роз-

-ок

  1. Дидактична гра «Чарівна скринька»

Матеріал для гри: Чарівна скринька з трьома картками, на кожній з яких слово для морфемного аналізу (безшумний, підсніжники, безмежний).

Хід гри: від кожного ряду виходить учень, дістає з скриньки картку й на дошці розбирає за будовою слово, яке вибрав. Хто швидше це зробить і правильніше? Решта учнів у зошитах здійснюють морфемний аналіз слова, яке вибрав учень їхнього ряду. Виграє той ряд, який швидше виконає завдання.

  1. Робота з підручником (у кінці розділу є морфологічні шаради, можна їх розгадати або взяти іншу вправу, бажано усно).

  2. Сюрпризний момент (спрацьовує музична скринька).

(Діти пояснюють, чим відрізняється префікс від прийменника).

Орфографічна хвилинка

(У цей час учитель розміщує на дошці таблицю зі словами, в яких написання ненаголошений «е», «и» перевіряються за словником: к…пить, к…рмо, абр…кос, ап….льсин, к…шеня, кв…ток, кил…мок).

Звучить жвава мелодія, діти працюють зі словником – хто швидше? Слова записують у зошит.

ІУ. Творча робота

Лунає тиха ніжна мелодія, яка повинна звучати п’ять-шість хвилин, доки діти виконуватимуть творчу роботу.

- Любі, друзі! Зараз настала найвідповідніша хвилина уроку, й на вас чекає найцікавіше завдання. Адже наші гості з Королівства мовних знань переконалися, що ми з вами не тільки дещо знаємо, але й уміємо. Отож запрошую всіх на «Творчий ярмарок», на якому зможемо пофантазувати, помріяти, відшукати найтонші й наймелодійніші слова, поримуємо їх, а можливо, хтось і вірш напише. Для кого ця робота здається не зовсім легкою, може пригадати слова, які найбільше подобаються, й зробити їхній морфемний аналіз.

Матеріал для творчої роботи «Цікавий ярмарок»

  1. Хоч у нас давно зима,

______________________ а,

  1. Префікс до кореня в гості прийшов,

______________________ ов.

  1. Ой, яка ж холодна, водичко!

______________________ичк…

  1. Вже весна не за горами

______________________ ами.

  1. Жив у книжці суфікс –ок-

______________________ ок.

У. Перевірка творчої роботи

(Діти зачитують свої роботи).

Домашнє завдання. Написати казку на тему «У королівстві морфем»,намалювати будиночок в якому живуть морфеми.

УІ. Підсумок уроку

Відкривається загадкова скринька з оцінками.

Встаньте друзі, посміхніться і на мене подивіться.

Я подякую вам щиро за прекрасний наш урок .

Спасибі вам, що працювали,

що результати показали,

що не соромитесь творити, так і продовжуйте любі діти!

Опис документу:
Мета: закріпити знання дітей про морфемну будову слова; вчити самостійно виконувати морфемний аналіз слів; утворювати слова за поданими схемами: формувати культуру орфографії; виховувати любов до рідної мови, живий інтерес до різноманітних мовних явищ.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Селф-коучинг (самонаставництво) як технологія професійного розвитку педагога Нової української школи»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
354 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти