Урок -гра "Лицарський турнір"

Опис документу:
Повторити, закріпити і узагальнити вивчений матеріал з предметів Всесвітня історія та історія України за темами «Народження середньовічного світу, особливості його розвитку»; «Київська Русь IX-XIIст.» удосконалювати вміння і навички, які формувалися на попередніх уроках; сприяти пробудженню в учнів емоційно-особистісного ставлення до подій та явищ; спонукати учнів до подальшого поглиблення знань

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тиждень історії в школі

Олена Космач,

вчитель-методист СЗШ І-ІІІ ст. № 184, м. Київ

Лицарський турнір

Виховний захід для учнів 7-х класів

Мета: повторити, закріпити і узагальнити вивчений матеріал з предметів Всесвітня історія та історія України за темами «Народження середньовічного світу, особливості його розвитку»; «Київська Русь IX-XIIст.» удосконалювати вміння і навички, які формувалися на попередніх уроках; сприяти пробудженню в учнів емоційно-особистісного ставлення до подій та явищ; спонукати учнів до подальшого поглиблення знань.

Тип уроку: історичний турнір.

Обладнання: мультимедійний проектор, тематичні електронні презентації, музичні інструменти – горн (труба), аудіозапис звуків горна.

І. Підготовчий етап (вчитель ознайомлює

учнів із завданням за два тижні до заходу).

  1. Створити команду

Склад команди:

- лицар – голова команди;

- трубадур;

- зброєносець (паж);

- майстер будівельного цеху;

- дама серця (сеньйорита);

- поет;

- художник.

  1. Створити щит (макет з картону) і гасло (девіз). Кожний учасник команди має маленьке зображення герба, в костюмах використати кольори герба.

  1. Кодекс честі, написаний на аркуші, захищає лицар.

  1. Намалювати «середньовічний замок», або зробити макет, зобразити всі елементи стародавньої будівлі; захищає «художник» і «майстер будівельного цеху».

  1. Презентація «Споряди лицаря»: для цього слід використати ілюстрації із зображенням певних частин обладунку та різних видів зброї; захищає «зброєносець», демонструє ілюстрації і розповідає про призначення кожного предмету.

  1. Турнір між лицарями. Відповідають на питання за темами: «Ті, що воюють», «Феодальний замок», «Хрестові походи» (запитання і ілюстрації на інтерактивній дошці).

  1. Конкурс між сеньйоритами (вбрання з елементами відповідного періоду). Відповідають на питання за темою «Повсякденне життя в середньовічній Європі»:

- житло і хатнє начиння;

- їжа;

- одяг, описати вбрання жінки.

  1. Літературно-театралізований конкурс: учні декламують вірш із героїчного епосу рицарської літератури або розігрують сценку.

II. Хід уроку

Організаційний момент. Команди займають місця в центрі кабінету, незалежне журі за круглим столом.

Вчитель: тиждень історії в школі розпочинаємо Лицарським турніром між командами 7-А і 7-Б класів. Турнір починався звуками сурм (два трубадури від команд сурмлять, лунає аудіозапис).

Європейське середньовічне рицарство – це спільнота воїнів, яка об’єднувала всі верстви феодалів: від герцога до простого рицаря. Улюбленими розвагами рицарів були різні змагання, учасники яких мали змогу проявити свою доблесть, силу та вправність на спеціальних аренах.

Такі змагання і називалися турнірами.

Завдання 1. «Лицар» представляє команду, до складу якої входять персонажі середньовічного суспільства. Презентує герб і гасло.

Учень – «лицар»: Лицар був не просто вершником, а самостійною бойовою одиницею. Він був одягнений у кольчугу, згодом її замінили лати. Воїн прикривався в бою щитом, на якому було зображено герб – розпізнавальний знак

його роду – і девіз – стислий вислів, що пояснював зміст герба.

Наш щит п’ятигранний, його зручно встромляти в землю за необхідністю. Основне поле герба жовто-блакитного кольору, бо ми є патріотами України; на ньому зображені сонце, місяць і хрест.

Посвячений у лицарі давав клятву вірності, зобов’язувався захищати

вдів, сиріт і тих, хто служить Богові.

Наш девіз: «Нам сонце і місяць шлях осявають до добрих справ».

Вчитель: у ХІІ-ХІV ст. склалися своєрідні норми поведінки –

«правила честі» яких мав дотримуватися воїн, що називав

себе лицарем. «Кодекс лицарської честі» - закон поведінки

справжнього чоловіка.

Завдання 2. «Лицарі» презентують «Кодекс честі»:

Я, лицар (ім’я), з роду укрів, підданий її Величності (ім’я вчителя) – королеви історичних наук у школі, зобов’язуюсь виконувати доручення:

1. Будь завжди приготований, завжди при зброї, крім хіба нічного відпочинку, а зброя твоя – книги.

2. До чого б ти не брався, прагни здобути честь і добре ім’я – своєю чесністю..

3. Обороняй убогих і немічних.

4. Допомагай тим, що самі оборонитися не можуть.

5. Не роби нічого такого, що завдає комусь шкоди чи зневаги.

6. Будь готовий обороняти свою Батьківщину.

7. Охотніше працюй за честь, ніж за зиск.

8. Ніколи не ламай своєї обіцянки.

9. Честь Батьківщини борони своїм життям.

Вчитель: в середньовіччі з’явився вислів «мій дім – моя фортеця». Центром помістя феодала був замок – його житло і фортеця, що споруджувались для захисту від завойовників. Замок був схожий на цілу країну. Тут проходили справжні кордони, діяли свої закони, існував правитель і в усьому слухняний народ.

Завдання 3. «Майстер» і «художниця» презентують макет або малюнок середньовічного замку.

Учень–«майстер будівничого цеху»: ми з художником створили малюнок і міні-модель середньо-вічного замку. Замок був одночасно і фортецею і помешканням феодала. Замки будувалися переважно на пагорбі, який височів над місцевістю. Оточений ровом із водою, із високими стінами і вежами в декілька рядів. Над усіма будівлями замку височіла головна вежа – донжон. Вона була призначена як для життя феодала, так і для оборони. Її підвали пристосовували для зберігання припасів. Там також часто викопували криницю. Верхні поверхи були залами, де мешкав феодал зі своєю родиною. Важливим елементом вежі був потаємний хід. Замковий двір складався: каплиці – церкви, будівель для воїнів, кухні, стайні. Проходили до замку по підйомному мосту через надбрамну вежу. Такі замки збереглися на території України з XIIст. до наших днів.

Вчитель: протягом багатьох століть військова справа була заняттям феодалів. Середньовічна Європа приділяла чималу увагу розвитку зброярства.

Завдання 4. «Зброєносець» від кожної команди представляє презентацію «Споряди лицаря».

Вчитель: проте реальне життя значно відрізнялося від ідеалу, лицарі були вправними воїнами, але не завжди освіченими. Війська Карла Великого здійснили 53 великі походи, із яких 27 очолював сам король; він видавав закони, але сам так і не навчився писати, тому наказав створити школи. В Київській Русі школами опікувались представники князівських родин.

Завдання 5. Історичний бліц - турнір між «лицарями»:

  1. Кого з князів Київської Русі ви зараховуєте до стану лицарів? Чому?

(Князь Святослав).

  1. Хто з галицько-волинських князів отримав перемогу над лицарями Тевтонського ордену? Де це сталося і коли?

(Данило Галицький, м. Дорогочин, 1253 р.).

  1. Назвіть княжну Київської Русі, яка погодилась стати королівною при умові, що наречений здійснить лицарський подвиг?

(Єлизавета Ярославівна стала дружиною норвезького принца Гарольда).

  1. Яка княгиня організувала оборону Києва під час нападу печенігів?

(Княгиня Ольга).

  1. Поясніть термін «васал».

(воїн, який отримав феод від сеньйора і був залежний від нього).

  1. Поясніть термін «маркграф».

(Управитель прикордонного округу – марки в імперії Карла Великого)

  1. Коли і ким остаточно було розбите татарське військо на українських землях?

(Україно-литовські полки на чолі з Ольгердом, р. Сині Води, 1362 р.)

  1. Назвіть англійського короля – лицаря, що за своє правління перебував в Англії лише декілька місяців.

(Річард I Левине Серце).

  1. Назвіть замки - фортеці побудовані у середньовічний період на території України.

(Хотин, Чернівецька обл., ХІІ-ХІІІ ст.; Луцький замок, ХІV ст.)

  1. Назвіть храми періоду середньовіччя на території України.

(Софіївський собор м.Київ, Спасо - Преображенський собор м.Чернігів, церква Святого Пантелеймона м.Галич – XI-XIIст.)

Вчитель: з часом рицарський кодекс доповнився правилами, які визначають поняттям куртуазність – ввічливий. У кожного середньовічного лицаря обов’язково була своя «прекрасна дама», котрій він присвячував поезії і на честь якої здійснював військові подвиги.

Завдання 6. Історичний бліц - турнір між «сеньйоритами»:

  1. Картини зі шматочків кольорового скла у вікнах храмів? (Вітражі)

  2. Чим закривалися отвори вікон, при відсутності скла?

( промасляним пергаментом, дерев’яними ставнями).

  1. Накриття з тканини, напнуте над ліжком, троном або ношами? (Балдахін)

  2. Невелика глиняна посудина, яку використовували для освітлення? (Плошка)

  3. Назвіть улюблену делікатесну страву знаті? (Паштет із солов’їних язичків)

  4. Цукру середньовічне населення не знало, чим його заміняли? (Медом)

  5. Перерахуйте назви найбільш уживаної їжі. (Хліб, каші, боби, ріпа, капуста, цибуля, риба…)

  6. Перерахуйте прянощі, якими користувалися в ті часи. (Гірчиця,кроп, кориця, перець, мускат…)

9-10) Описати вбрання модниці (на дошці слайд – західноєвропейське жіноче вбрання X-XVст., підручник Карліна О.М, Історія середніх віків, 7кл., -с.219).

Учениця – «сеньйорита»: західно – європейське жіноче вбрання XXII ст.: суцільнокроєне плаття із звуженою верхньою частиною та розширеним низом; рукави довгі; на плечі накинутий шарф – вуаль. Вузькі шкіряні черевики. Зачіска – довге волосся зачесане гладенько, закручене у формі «баранячі ріжки». Триколірність плаття та гербові знаки нагадували герб його власниці.

Вчитель: у Західній Європі королі і впливові герцоги влаштовували турніри з якого – небудь важливого приводу, наприклад, одруження принца, укладання миру тощо. На турніри з’їжджалися як ті, хто бажав узяти участь, так і ті , хто хотів побачити видовища.

Завдання 7. Історичний бліц – турнір між командами:

  1. До появи вогнепальної зброї, яка зброя мала найбільш вражаючий ефект? (Арбалет)

  2. Різновид довгого полегшеного списа з гострим наконечником? (Піка)

  3. Назвіть кількість використаних залізних кілець і дроту для виготовлення кольчуги?

(20 тис. кілець і 600 м дроту)

  1. Скільки коштувало рицарське спорядження?

(18 –20 корів або 250 овець)

  1. Яким чином в середньовічній Європі здійснювали почтовий зв’язок? (Гінці, голуби)

  2. Про яку дорогу говорили «по ній може проїхати молода, не зачепивши воза з покійником»?

(Дорога по якій міг проїхати візок, запряжений трійкою коней)

  1. Назвіть монархів які приймали участь у хрестових походах?

(Фрідріх І Барбаросса, Філіпп ІІ Август, Річард І Левове Серце)

  1. Назвіть духовно – рицарські ордени, які виникли під час походів? (госпітальєри, тамплієри, тевтонці)

Вчитель: поряд з давніми розвагами – полюванням, воїнськими вправами поширюється захоплення музикою, літературою: стало модним запрошувати до королівського двору - поетів, музикантів, художників.

Завдання 8. Літературно-театралізований конкурс.

Учні розігрують сценку за твором Мігеля де Сервантеса «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі».

Автор: Завзятий же гідальго Дон Кіхот щасливо розпочав своє рицарювання. Радий та веселий їхав він до свого села і промовляв півголосом:

Дон Кіхот: Воістину можеш ти йменуватися найщасливішою з усіх кобіт, живущих на землі, о, над усіма вродницями вроднице, Дульсінеє Тобоська! Доля-бо судила, щоб вірним твоїм слугою і виконавцем усіх твоїх бажаннів і веліннів став такий славний і завзятий рицар, як Дон Кіхот з Ламанчі.

Автор: Уїхавши так милі зо дві, побачив Дон Кіхот чималу громаду людей: були то, як згодом з'ясувалося, толедські купці, що правилися до Мурсії, аби там шовку накупити. Як же під'їхали так, що вже було добре видно й чути, Дон Кіхот, дивлячись козирем, гуконув на весь голос.

Дон Кіхот: Ані кроку далі! Стійте всі, аж поки не визнаєте, що в цілому світі немає красуні над володарку Ламанчі, незрівнянну Дульсінею Тобоську!

Автор: Почувши таку річ і побачивши чудернацьку постать речника, купці спинились і з мови, і з виду дорозумілись вони, що то якийсь божевільний. Та їм кортіло довідатись, чого се він вимагає од них такого визнання. От один купець, чоловік дотепний і гострий на язик, і каже.

Купець: Пане рицарю, ми зовсім не знаємо тієї шановної дами, про яку ви говорите. Покажіть же її нам, і, якщо вона справді така гарна, як ви кажете, то ми без жодного примусу, по вольній волі визнаємо те, чого ви од нас жадаєте.

Дон Кіхот: Якби я вам її показав, - заперечив Дон Кіхот, - то невеликою було б із вашого боку заслугою засвідчити очевидну істину. Вся сила в тому, щоб ви, не бачивши, повірили, визнали, ствердили, і присягли того боронити. Як же сього не вчините, ставайте зо мною до побою, ви, неотеси й пустопляси!

Купець: Пане рицарю, іменем усіх присутніх тут можновладців благаю ваше добродійство не обтяжувати нашої совісті визнанням таких речей, яких ми ніколи не бачили й не чули і які до того ж могли б образити володарку Алькарії та королеву Естремадури. Як же вашець покаже нам якусь парсуну тієї дами, хоч із пшеничину завбільшки, то там уже, як то кажуть, по ниточці дійдеш до клубочка: нам буде обезпека й запорука, а вам заплата і догода. Зрештою я вважаю, що ми вже й тепер з вами згодні; якби навіть із того портрета ми побачили, що сеньйора ваша на одне око крива, а з другого їй ропа тече, то й тоді, аби вашеці догодити, ми ладні визнати за нею будь-які високі прикмети.

Дон Кіхот: Нічого такого з неї не тече, підла шельмо! Її біле, як лебединий пух, личко точить із себе амбру та мускус, і зовсім вона не крива й не горбата, а струнка, як веретенце в горах Гвадаррами; ви ж заплатите за таке страшне блюзнірство супроти божистої вроди моєї сеньйори!

Автор: Сеє сказавши, зважив списа і ринувся на розмовника з такою скаженою люттю, що якби Росинант не спіткнувся ненароком і не впав серед дороги, набіг би необачний купець лиха. А так кінь упав, а вершник далеченько по землі покотився. Силкувався підвестись, та не міг - морочливо було з тим списом, щитом, острогами, шоломом, з усім важенним обладунком. Борсався бідолаха з усіх сил, щоб устати, та все, знай, кричав:

Дон Кіхот: Не тікайте, нікчемні страхополохи! Стійте, підлі боюни! Не з своєї вини я впав, а через мого коня!

Вчитель: журі підводить підсумки конкурсів.

Вчитель посвячує капітанів команд в лицарі, які дають клятву: «Даю слово, всі добрі справи і перемоги присвятити нашій школі».

Завдання глядачам-вболівальникам: написати твір на тему «Стоп – слайд» шкільного Лицарського турніру», «Як я був учасником шкільного Лицарського турніру».

Учні одержують оцінку, найкращий твір буде надрукований в шкільній газеті.

Листок журі

Завдання

Клас/бали

Клас/бали

  1. Візитна картка команди:

- представити команду

- герб, девіз

(оформлення – 4 бали, зміст – 4 бали, захист – 2 бали)

  1. «Кодекс честі»

(оформлення -4бали; зміст, оригінальність-5балів; захист -3 )

  1. Макет середньовічного замку

(оформлення – 10 балів, захист – 5 балів)

  1. Презентація «Споряди лицаря»

(за кожен слайд по 1 балу, захист – 5 балів)

  1. Бліц-турнір між «лицарями»

(за кожну правильну відповідь -2 бали)

  1. Бліц-турнір між «сеньйоритами»

(костюм – 10 балів, за кожну правильну відповідь -2 бали)

  1. Бліц-турнір між командами

(за кожну правильну відповідь -2 бали)

  1. Літературно-театралізований конкурс (10 балів)

  1. Підсумки

Література

1.Крижанівський О.П. ; Хірна О.О. Історія середніх віків:Підруч.для 7-го кл.загальноосвіт.навч.закл. – Л.: Оріяна – Нова,2007.

2. Крижанівський О.П. ; Хірна О.О. Історія середніх віків:Підруч.для 7-го кл.загальноосвіт.навч.закл. – К. : Аквілон – Плюс, 2001.

3.Карліна О.М. Історія середніх віків. Підруч. Для 7-го кл. серед. Шк. – К.: Генеза, 2000.

4.Середні віки. Енциклопедія. Пер. З фр. / Авт. тексту: Д. Жолі. – К: Махаон – Україна, 2007. – Скарбничка знань.

10

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Професійний розвиток педагогічних працівників. Як навчати дорослих ефективно? »
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.