Урок "Гетьманство І. Виговського. Гадяцький договір. Українсько- московська війна 1658-1659 рр. Конотопська битва"

Опис документу:
План-конспект уроку дає фактичний матеріал по темі та пропонує дітям різні види діяльності з метою підвищення мотивації до навчання. На уроці діти знайомляться з діяльністю гетьмана Виговського, засвоюють історичні факти початку громадянської війни, Руїни. Одним із питань теми є вивчення факту українсько-московської війни 1658 року як прояву російської агресії проти України після підписання Гадяцького договору, що дозволяє пов'язати це із сучасною історією України.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

6

План-конспект уроку по курсу «Історія України, 8-й клас», Розділ 4 «Українські землі в кінці 50-х рр. XVII – на початку XVIII ст.» на тему:

« Гетьманство І. Виговського. Гадяцький договір. Українсько- московська війна 1658-1659 рр. Конотопська битва. »

 • Мета:

* створити сприятливі умови для глибокого засвоєння учнями основних фактів, термінів та хронологічного матеріалу по темі уроку;

*вдосконалювати навички роботи в команді, вміння аналізувати та систематизувати історичний матеріал, а також давати власну оцінку історичним фактам, спираючись на конкретні знання;

*сприяти вихованню національної гідності на прикладах національної історії.

 • Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 • Обладнання: підручник, карти «Сучасна Україна», «Україна 17 ст.», учнівські робочі аркуші по темі уроку, ілюстративні картки, авторська електронна презентація по темі.

 • Основні терміни і поняття: громадянська війна, федерація, Руїна.

 • Основні дати і події: жовтень 1657р. – І. Виговського призначили повноправним гетьманом, початок громадянської війни – Руїни, 16 вересня 1658 р. підписання Гадяцького українсько-польського договору, українсько-московська війна 1658- 1659 рр. 8-9 липня 1659р. – Конотопська битва, 21 вересня 1659 р. – козацька рада вибрала гетьманом Ю.Хмельницького.

Структура уроку

І. Організація навчальної діяльності

ІІ. Актуалізація опорних знань

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 1. Внутрішня і зовнішня політика Івана Виговського.

 2. Гадяцький договір.

 3. Українсько-московська війна 1658-1659рр.

 4. Конотопська битва.

IV. Закріплення нових знань. Вправа «Прийми позицію»
V. Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності

Шановне товариство, сьогодні ми починаємо роботу над 4 розділом нашого курсу по історії України – «Українські землі в кінці 50-х рр. XVIIна початку XVIII ст.». Тема першого уроку по цьому розділу « Гетьманство І. Виговського. Гадяцький договір. Українсько- московська війна 1658-1659 рр. Конотопська битва. »

Вступне слово вчителя

Сьогодні ми починаємо вивчення розділу, який присвячений одній із найтрагічніших сторінок нашої історії – періоду Руїни, коли українська держава – Гетьманщина розкололася на дві частини і її поневолили сусідня Польща та Московія. Події ці були давно. Але сьогодення нагадує нам ті часи. На сході України йде війна і ми сподіваємося, що в наших можновладців вистачить мудрості, а у нашої армії духу та сили відстояти єдину самостійну країну, бо тільки в своїй рідній країні ми можемо бути господарями власної долі. Наша Батьківщина прекрасна, українці вміють працювати і ми віримо в світле майбутнє свого народу.

ІІ. Актуалізація опорних знань

 1. Давайте пригадаємо з вами,діти що таке Гетьманщина, створена козаками під час національно-визвольної війни проти Речі Посполитої.

Учениця по алгоритму будує розповідь на тему: «Гетьманська держава»

Що? – Українська держава.

Хто? – Б. Хмельницький.

Коли? – Гетьманщина існувала з1649 по 1764рр.

Як? – держава утворилася в ході національно-визвольної війни козаків проти Польщі.

 1. Створення козацької держави було перемогою над польським пануванням і це було досягнуто завдяки козакам – українським патріотам. Давайте згадаємо їх імена.

Я – Богдан Хмельницький. Особиста образа стала причиною початку моєї ненависті до поляків. Не я один – вся Україна ненавиділа польських шляхтичів. Тому моя армія швидко зростала. Перемоги в цій війні були перемогами за для вільної неньки-України. Нам було не легко: спочатку зрада кримського хана, потім загибель мого улюбленого сина Тімоша, потім московський цар за моєю спиною з поляками про мир домовився. А коли мої останні союзники – Трансільванія і Швеція відмовилися з поляками воювати, я вже не зміг цього пережити. Хочу щоб ви, нащадки наші, і моїх побратимів теж згадували, бо без їх підтримки не булоб нашої Гетьманщини.

Я – Максим Кривоніс. З Богданом Хмелем на війні з перших днів. За його наказом мій загін на Правобережжі воює з поляками Яреми Вишневецького. Цей магнат продав нашу віру за владу. Жорстоко вбивав козаків, палив наші села, знущався з православних по звірячому. Одного разу вже моя сабля була над головою цього звірюки, і тільки випадково йому вдалося врятуватися.

Я – Михайло Кричевський. У жовтні 1647 допоміг Богдану Хмельницькому врятуватися від польської розправи. Під час Жовтоводської битви 1648 року потрапив у татарський полон. Хмельницький викупив мене за 12 тисяч злотих. В 1649 році в Білорусії під Лоєвим мої полки зупинили литовську армію. Я був тяжко поранений. Відмовився видати плани українського командування і заподіяв собі смерть.

 1. Порівняльна характеристика сучасної України і Гетьманщини

А у нашій сучасній Україні

А у нашій Гетьманщині

Столиця місто Київ

Столиця м. Чигирин

Територія сучасної України – ось така

Територія держави Війська Запорізького по Зборівському договору 1649 р. – ось така

У сучасній Україні – Президент

Гетьманщиною керував Гемьман

Законодавчий орган влади – Верховна Рада України

Законодавчий орган влади – Генеральна Військова Рада всього війська запорізького

Виконавча влада у сучасній Україні – Кабінет міністрів, зараз його очолює В. Гройсман.

Виконавча влада у Гетьманщині – Генеральний уряд на чолі з Гетьманом

Перший Президент – Леонід Кравчук

Перший Гетьман Богдан Хмельницький

Наша віра – православне християнство

Козаки теж були православними.

Українська армія, яка сьогодні захищає соборність України, створена із добровольців-контрактників.

Козацька армія, завжди формувалася на добровільній основі.

Гетманщина існувала з 1649 по 1764 рр.

Україна буде вічно, бо з нами правда і з нами Бог!

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 1. Внутрішня і зовнішня політика Івана Виговського.

Я – Іван Виговський . Був гетьманом в 1657-1659 рр. Богдан Хмельницький, помираючи, призначив сина свого Юрка наступником. А козаки вирішили, що до булави треба ще й голови. Я подовжував підтримувати союзні відносини з Трансільванією, Швецією, Московією і Кримським Ханством. Все було добре, але визнаю, що допустив 2 помилки. По-перше я підтримував шляхту та козацьку старшину, а про козаків бідних забув. По-друге, щоб приборкати козацьке повстання проти мене, я звернувся до кримського хана. Хан допоміг мені перемогти загони запорожців Якова Барабаша та полтавського полковника Мартина Пушкаря. А за послугу свою татари взяли на Полтавщині ясир – 50 тисяч православного люду Протистояння між козаками ,що мене підтримали, та тих, хто був за Барабаша і за Пушкаря, то було початком громадянської війни на наших землях, початком Руїни. Так історики кажуть, а люди прості про ці страшні часи так кажуть:

« Свій свого, щоб чужі боялися». Мій авторитет підірвав остаточно договір з поляками. Був в ньому один пункт, який для мене особисто мав надзвичайно важливе значення. А ну, чи здогадаєтесь ви, який саме?

 1. Гадяцький договір. Самостійна робота над матеріалом підручника, сторінка 155. Обговорення тексту Гадяцького договору.

 2. Українсько-московська війна 1658-1659.

Гадяцький договір став приводом до початку цієї війни. Москва закликала український народ не підкорятися гетьману. Московська армія примушувала населення перейти на бік російського царя. Частина лівобережних козацьких полків перейшла на сторону московітів.

Тим часом Виговський розіслав європейським монархам лист- звернення і пояснив,чому він розриває стосунки з Москвою.

На початку квітня 1659 року московське військо на чолі з князем Андрієм Трубецьким оточило місто Конотоп. Місто захищали 4 тисячі козаків на чолі з наказним гетьманом Григорієм Гуляницьким.

 1. Конотопська битва

8-9 липня 1659 року під Конотопом відбулася вирішальна битва, в якій Виговський переміг 100 тисячну московську армію. В битві загинула краща московська кіннота. Переляканий цар виїхав за межі Москви, побоюючись наступу козаків на місто.

На Україні рух проти гетьмана поширювався. Незадоволена політикою Виговського козацька старшина на чолі з Іваном Богуном обєдналася навколо Юрія Хмельницького і запропонувала його кандидатуру на гетьманство. 21 вересня 1659 року відбулася козацька рада, на якій новим гетьманом вибрали Юрія Хмельницького.

IV. Закріплення нових знань. Вправа «Прийми позицію»

Отже, Іван Виговський залучив в боротьбі проти своїх внутрішніх ворогів Барабаша і Пушкаря іноземців татар. Це стало початком страшного лиха на Україні – почалася громадянська війна:свої проти своїх. Як ви вважаєте, чи міг гетьман, коли побачив невдоволення козаків не допустити кровопролиття.


V. Підсумки уроку
Чим, на вашу думку, цей урок відрізнявся від інших? Що вам сподобалось, а що ні?

Домашнє завдання.

Рівень 3: бали 7-9: за матеріалами параграфа 22 знати факти, терміни, хронологію. Письмово перерахувати причини початку Руїни – громадянської війни.

Рівень 4:+ історичний портрет І.Виговського, як – стр.269.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток ключових компетентностей педагога Нової української школи в умовах безперервної освіти»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.