Сьогодні відбулась
онлайн-конференція:
«
Роль закладів освіти у формуванні нульової терпимості до корупції та вихованні доброчесності в Україні
»
Взяти участь Всі події

Урок географії в 7 класі «Природні зони Африки» (вологі екваторіальні ліси, савани та рідколісся)

Географія

19.10.2021

171

5

0

Опис документу:

Мета: повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом удосконалити практичні уміння учнів працювати з картами, атласами;

Розвивати: географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; вміння працювати з додатковою літературою, комп’ютерною програмою; виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки.

Виховувати: інтерес до предмета, любов, захоплення її красою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.

Обладнання: фізична карта, кліматична карта , карта природних зон Африки, атласи, роздатковий матеріал; квітка – модель.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: урок - подорож.

Метод: словесний , наочний, дослідницько-пошуковий.

Форми організації роботи: індивідуальні, парні, колективні

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок географії в 7 класі «Природні зони Африки»

(вологі екваторіальні ліси, савани та рідколісся)

Мета: повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом удосконалити практичні уміння учнів працювати з картами, атласами;

Розвивати: географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; вміння працювати з додатковою літературою, комп’ютерною програмою; виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки.

Виховувати: інтерес до предмета, любов, захоплення її красою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.

Обладнання: фізична карта, кліматична карта , карта природних зон Африки, атласи, роздатковий матеріал; квітка – модель.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: урок - подорож.

Метод: словесний , наочний, дослідницько-пошуковий.

Форми організації роботи: індивідуальні, парні, колективні

СТРУКТУРА УРОКУ

І. Організаційний момент. ( піктограма настрою учнів)

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

Девіз: « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!»

  1. Інтелектуальна розминка.

  2. Географічна математика

  3. Картографічне завдання: «Навколо Африки за 2 хвилини »

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

(комп’ютерне доповнення)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

«Творча лабораторія» з поетапним закріпленням.

1. Вологі екваторіальні ліси. (Виступ учениці з випереджальним завданням)

2. Перемінно-вологих лісів. (Cамостійна робота за підручником і атласом)

3. Савани і рідколісся. ( Рекламний ролик учнів, брошури)

V. Підсумок уроку. Самооцінка роботи на уроці і роботи класу.

VІ. Домашнє завдання. (Творче завдання, диференціація)



ХІД УРОКУ


І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Учитель:

Доброго дня! Сідайте. Подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте успіхів один одному на уроці…

Африка зустріне нас

І сонцем і дощем,

Будемо ми ночувати

Просто під кущем,

Будемо вмиватись вранці

Просто у ріці !

На бананах розїмося,

Як ті кабанці !

Костянтин Павляк

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.

Учитель:

На попередніх уроках ми мандрували з вами дивовижним і загадковим материком, улюбленицею Сонця - Африкою.

« … Але й життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати» - говорив Прежевальський.

І щоб переконатися в справедливості цих слів сьогоднішній урок є продовженням попередніх наших мандрівок.

З чого починається будь - яка мандрівка?

(учні дають відповіді – пропозиції )

На мою думку, нашу мандрівку варто розпочинаємо зі збору рюкзака. Нам потрібно зібрати до рюкзака необхідні речі ( в нашому випадку ) - це ваші знання. Від наповнення рюкзака ми зможемо мандрувати далі.


Ця дивовижна і унікальна Африка! Яка ж вона насправді? Девізом нашої роботи будуть слова « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!»


1. РОЗМИНКА.

Наше завдання: швидко відповідати на питання:

1. Площа материка … ( 30,3 млн. км)

2. В основі материка Африка залягає давня…. ( Африкано–Аравійська платформа)

3. За рельєфом материк поділяється на … ( Високу і Низьку Африку)

4. На півночі розташовані молоді гори … ( Атлаські)

5. На розподіл температур та опадів на материку впливає … ( рельєф материка, холодні і теплі течії ).

6. Річки Африки належать до басейнів … Атлантичного і Індійського океанів).

7. Найбільша річка Африки і світу …. ( Ніл)

8. Найбільше озеро материка .. ( Вікторія)


З завданнями розминки ви впоралися і наповнюємо рюкзачок вашими географічними знаннями. ( виконані завдання вкладаються в рюкзачок).


На уроках математики ви розв’язуєте різні математичні задачі, а географічну спробуємо розв’язати !


2. МАТЕМАТИКА географічна

( Будь-ласка, один учень до дошки )

Я вам ставлю питання, ви записуюєте число і робите відповідну дію.

Якщо ви виконаєте все правильно отримаєте магічне число для вашого класу.


1. Знайдіть суму цифри площі Африки. (30,3)

2. До цієї цифри додайте кількість материків на Землі. (6)

3. Від отриманої цифри відніміть кількість океанів, що омивають Африку. (2)

4. Отриману цифру поділіть на кількість морів, що омивають материк Африку (2)

5. До цієї цифри додайте цифру - місце, що займає африканський материк за площею. (2)


Відповідь: Якщо ви зробили все правильно — вийде клас, у якому і ви навчаєтесь:

[(3+3) + 6-2] : 2 + 2 = 7.


Отже, Африка має безпосереднє відношення до вашого класу.

Учитель:

Африка нас постійно дивує своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати рекордом: пройти навколо Африки за 2 хв. ( учень контролює час )

3. Картографічне завдання: « Навколо Африки за 2 хвилини

м. Рас –Енгела – Середземне море – Гібралтарська протока – Канарська течія- Канарські острови -Атлантичний океан – м. Альмаді – Гвінейська течія –- Гвінейська затока – Бенгальська течія – м. Доброї Надії - м. Агульяс - Течія мису Голкового – Індійський океан – Мозамбіцька протока – о. Магадаскар – Коморські острові - Сомалійська течія - Аденська затока – Червоне море – Суецький канал – Середземне море.


Учитель:

Отже, ви добре знаєте географічну номенклатуру.


А щоб ви ще хотіли дізнатися про цей материк? Адже наші знання ще не повні?

Учні: рослинний, тваринний світ….

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Учитель: Змотивуємо наш сьогоднішній урок, переглянувши відеоролик.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ № 1 ДИСКАВЕРІ


ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Учитель:

Отже, тема сьогоднішнього уроку Яка? « Природні зони Африки».

(розкрийте підручник на ст.87 а також робочий зошит ст. 43 )

При вивчені закономірностей формування природних комплексів Землі ми зустрічалися з поняттям природні зони.

Учитель:

1. Які компоненти входять до складу природної зони?

( розкриваємо квітку – модель)


людина



природна

зона

Материнська

порода

опади

Температура

тварини

клімат

рельєф

води






рослини












Учитель:

Тепер ми зможемо визначити завдання уроку:

  • З’ясувати закономірності розташування природних зон Африки, їх формування;

  • Особливості клімату, ґрунтів, рослинного, тваринного світу.

  • Пояснити та простежити взаємозв’язки між цими компонентами.


Кожна природна зона материка характеризується за таким планом: ( зачитую)

План характеристики природної зони:

1. Розташування території - географічне положення.

2. Кліматичні особливості (кількість і режим опадів, температури січня й липня).

3. Переважання типів ґрунтів, умови його утворення.

4. Особливості рослинного покриву, основні види типових рослин.

5. Особливості тваринного світу.

6. Видозміни природних комплексів людиною.

Цей план є в кожного з вас на парті, він нам знадобиться і при характеристиці природних зон інших материків.

Але на сьогоднішній урок ми його розташували у вигляді таблички, і це є вашою

«Творчою лабораторією » на час нашої мандрівки.


Потрапляючи в певну природну зону ваше завдання: заповнювати відповідну колонку таблички.

По закінченню уроку ми отримаємо повну картину про природні зони Африки.


«Творча лабораторія »


Природна

зона

Географічне

положення

Клімат

Ґрунти

Рослини

Тварини








Учитель: Для визначення в яких природних зонах розташована Африка, ми проведемо «Географічний практикум».

Завдання:

Перед вами атласи. За картою географічних поясів та природних зон світу визначте кліматичні пояси та природні зони Африки і особливості розташування.

( відповідь учнів)



Учитель:

Визначивши природні зони материка вирушаємо в подорож .

А що б ви ще взяли з собою в рюкзак, подорожуючи природними зонами ?

Учні: ( атласи, папір, олівці …і обов’язково фотоапарати, відеокамери).

Учитель:

А чому саме це?

Учні: на мою думку, красоту і неповторність рослинного, тваринного світу потрібно сфотографувати, замалювати. І тому ми візьмемо …..

Учитель:

Будьте дуже уважними, спостережливими, допитливими і з подорожі ви повернетесь з масою вражень і великим багажем … ( чого? ) знань.

1. Вологі екваторіальні ліси.

(Виступ учениці з випереджальним завданням)


А розпочинаємо нашу мандрівку із самого серця Африки – вологих екваторіальних лісів.

До нас завітали дослідники які побували в зоні екваторіальних лісів завдяки енциклопедіям, додатковій літературі і поділяться своїми враженнями і знаннями. А інші учні спробують опрацювати відповідний матеріал письмово.


(Виступи учнів)


Учитель: ми побували в вологих екваторіальних лісах.

То ж які основні особливості для цієї природної зони ?

( учні зачитують записи в табличці).

Учні:

  • велика гущина рослинного покриву,

  • багатоярусність,

  • багато видів дерев,

  • відсутність сезонів.

2. Перемінно-вологих лісів.

Учитель:

Рухаємося далі. На нашому шляху переміно – вологі ліси. Використовуючи підручник на ст. 88, нам треба визначити географічне положення, клімат, грунти, та рослинний і тваринний світ цієї зони.

Учитель :

Підведемо підсумки дослідження цієї зони.

(зачитують записи таблички).

3. Савани і рідколісся.

( Рекламний ролик, брошури)

Учитель :

До нас завітали представники туристичної агенції «Я САМ » надаємо їм слово.

Учні:

Новорічну мандрівку варто вибирати зараз !

Туристична агенція « Я САМ» запрошує

Всіх вас побувати в А Ф Р И Ц І !

Африка – материк, на якому напевно ви мріяли

побувати ще з дитинства!

Ми Вас запрошуємо до « Саван і рідколісся ».

Запрошуємо Вас до Африки! Таємничої і загадкової!

Набравшись сил, енергії вражень ви будете працювати ще краще.

І результати вашої роботи перевершать ваші сподівання !!!


Тож не забудьте придбати путівку ,

подаруйте радість ближнім !

( учні роздають рекламні листівки)


Учитель:

Спасибі за запрошення. Ми з великим задоволенням побуваємо в Африці!

Отже, які особливості цієї зони ? Використовуєм також атлас, підручник…

Кладемо здобуті знання в наш рюкзачок!!!




4. Пустелі та напівпустелі.

(Комп’ютерна презентація)

Учитель:

Рухаючись далі ми потрапляємо в тропічні пустелі і напівпустелі.

Я пропоную переглянути відео репортаж. «Пустелі та напівпустелі»

Учитель:

отже, ви переглянули презентацію і що ви записали до творчої лабораторії? ( учні зачитують відповіді)

5. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники.

(Самостійна робота з переглядом відеопрезентації)

Учитель:

На крайньому півдні і півночі розташована зона: Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники

Завдання: за допомогою карт атласу і підручника на сторінці 93 а також перегляду відео презентації самостійно охарактеризуйте цю зону і заповніть табличку.

(перевірка : зачитують табличку)


Y. ПІДСУМОК УРОК

( роблять учні самостійно)

РЕФЛЕКСІЯ:

Учні а тепер заповніть індивідуальні картки. Самооцінка роботи на уроці і роботи класу.


Я ___________________________________________________________________

1. Я знаю з теми: _____________________________________________________

2. Я – досліджував:____________________________________________________

3. Працював в парі:__________________________________________________

4. Я дізнався:_________________________________________________________

5. Моя оцінка за повторення___________________________________________

6. Моя оцінка за урок _________________________________________________

7. Оцінка роботи класу._______________________________________________


А тепер перевіремо Ваш настрій за допомогою піктограм.

Учитель:

Яка мандрівка без фотографії на згадку.


VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ :

доповнити « Творчі лабораторії »; вивчити 21 параграф; скласти кросворд « Рослинний і тваринний світ Африки»; або написати невеликий твір

« Один день у природній зоні …»



Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.