Сьогодні відбулась
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

Урок "Емоційні реакції і стани"

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Біологія

Для кого: 8 Клас

22.10.2021

37

1

0

Опис документу:

Тема. Емоції. Емоційні реакції і стани.

Мета. Сформувати в учнів поняття про емоції, емоційні реакції і стани, розглянути як виникають емоції та вивчити їх класифікацію, експериментально довести вплив емоцій на діяльність фізіологічних систем організму; розвивати вміння активного слухання, виконання роботи в групах і в парах, удосконалювати вміння роботи під час тренінгу, закріпити знання про невербальне спілкування, виховувати толерантне відношення до оточуючих, вміння бережно відноситись до свого здоров’я.

Обладнання: іграшки, картки з завданнями для груп, малюнки «Прояви емоцій», мікрофони, магнітофон, касета з записом мелодії «Зустріч».

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Емоції. Емоційні реакції і стани.

Мета. Сформувати в учнів поняття про емоції, емоційні реакції і стани, розглянути як виникають емоції та вивчити їх класифікацію, експериментально довести вплив емоцій на діяльність фізіологічних систем організму; розвивати вміння активного слухання, виконання роботи в групах і в парах, удосконалювати вміння роботи під час тренінгу, закріпити знання про невербальне спілкування, виховувати толерантне відношення до оточуючих, вміння бережно відноситись до свого здоров’я.

Обладнання: іграшки, картки з завданнями для груп, малюнки «Прояви емоцій», мікрофони, магнітофон, касета з записом мелодії «Зустріч».


Хід уроку.

I. Організаційний момент. Психологічний настрій.

(Столи розставлені для роботи чотирьох груп. Учні сидять на стільцях, розставлених по колу (за принципом тренінгових занять)).

Вчитель: Як ви себе почуваєте?

( очікувані відповіді дітей: «нормально, добре»).

Вчитель: Чому, як правило, на це запитання ми завжди відповідаємо: «Добре, нормально»? А взяти хоча б сьогоднішній урок – хіба кожен з нас не відчуває де-якого дискомфорту, страху перед невідомим? Правду кажучи, люди бояться говорити про свої почуття відкрито, мабуть бояться наштовхнутись на байдужість, бояться бути висміяними.

II-III. Оголошення теми і мети уроку. Актуалізація опорних знань. (Проводяться паралельно).

Отже, мова сьогодні піде про емоції, їх різноманітність, емоційні реакції і стани. Наше завдання розглянути як вони виникають, яке мають значення і як проявляються.

(Проблемне питання).

Для чого нам необхідно розрізняти почуття інших людей? Відповідь на це запитання ми дамо після гри. Для гри нам необхідно обєднатись в групи. Ми зробимо це таким чином. Пригадайте, що ми вивчали на попередньому уроці? Так, види памяті. Які ж розрізняють види пам’яті?

(Очікувані відповіді – моторна, емоційна, образна, словесно-логічна.)

Вчитель пропонує називати по черзі ці 5 термінів - память, моторна, емоційна, образна, словесно-логічна. Таким чином утворилось 5 груп – кожна займає свій стіл і отримує завдання – продемонструвати емоцію:

1) очікування,

2) страх,

3) радість,

4) страждання,

5) гнів.

Інші групи повинні відгатати яка емоція показана.

Після гри вчитель просить учнів дати відповідь на поставлене прблемне запитання.

(Відповіді дітей).



IV. Вивчення нового матеріалу.

Будь-яка інформація із зовнішнього чи внутрішнього середовища безперервно надходить до головного мозку людини. Пригадайте, яка система забезпечує сприйняття і переробку цієї інформації?

Так, сенсорна.

Ось послухайте.


П’ять струн значних в життi людини.

Зв’язавши серце їх трима.

П’ять почуттiв, що похвилинно

Спалахують i недарма.

Спасибi, Господи, що бачим

Всi кольори рiвнин i гiр.

О! Як багато для нас значить

Струна найважливiша - зiр.

Слова красивi, ніжні чую,

Вiд радостi забило дух.

Як голос цей мене хвилює.

Спасибi, Господи, за слух.

За те, що можу вiдчувати

Небесний квiтiв аромат.

І за можливiсть смакувати.

За дотик дякую стократ.

То якi аналiзатори я назвала?

1. Зору.

2. Слуху.

З. Нюху.

4. Смаку.

5. Дотику.

Так, дякую, а тепер скажiть чи могло б бути продовження у цього вiрша i чому?

(Вiдповiдi дiтей – так, бо є ще інші сенсорні системи.)

Так, наприклад шостим вiдчуттям називають iнтуїцiю, тобто пiдсвiдомi вiдчуття. Як багато прикладiв можна навести, коли, пояснюючи свою поведiнку в тiй чи iншiй ситуацiї, людина каже: менi пiдказала моя iнтуїцiя! Є ще й інші відчуття.

Добре, а хто пам’ятає -з чого починається структура сенсорних систем?

(Відповідь учня біля таблиці: з рецепторiв - спецiальних чутливих утворень, якi перетворюють рiзнi види енергiї подразнень на нервовий iмпульс. Нервовi iмпульси нервовими волокнами надходять до ЦНС, а зокрема до нервових центрiв кори великого мозку.)

Вчитель:

Таким чином ми чуємо, бачимо, ми вiдчуваємо запах, вiдчуваємо на смак i на дотик, ми вiдчуваємо цей свiт, сприймаємо та ще й оцiнюємо. Бо нам неоднаково сонячний день чи похмурий, чи ми прокинулись вiд тихого нiжного лагiдного голосу мами, чи пiд стук вiдбiйного молотка за вiкном.

Як спали, чи виспались, що їли, чи голоднi взагалi, яка погода, зачiска, кого зустрiли чи не зустрiли по дорозi — все пiдвищує чи, навпаки, погiршує наш настрiй.

Виникають емоцiї.

Емоції - це реакцiї, що виникають у вiдповiдь на дiю зовнiшнiх i внутрiшнiх подразникiв, або - це переживання людиною свого ставлення до того, що вона пiзнає, що робить, тобто до речей i явищ навколишнього свiту, до людей, їх дiй i вчинкiв, до своєї працi, до самого себе i своїх вчинкiв.

Емоцiї вивчали багато дослiдникiв: американський психолог У.Джемс, датський Ланге, американський фiзiолог Кеннон, росiйськi фiзiологи Анохiн i Сiмонов. Всi вони висували свої теорiї. За теорiєю Анохiна емоцiї — це спонукальний рефлекторний апарат для задоволення потреб.

Якщо при змiнi умов життя потреби задовольнялись, виникають позитивнi емоцiї i навпаки.

Поговоримо про виникнення i рiзноманiтнiсть емоцiй.

Зараз особливо уважними мають бути тi, у кого на столi є дитяча грашка.


1) Спочатку iграшковi, потiм — справжнi,

Бо за кермом — вони завжди при дiлi.

Всi витриманi, мудрi i вiдважнi,

Звичайно, водiї автомобiлiв.


- У кого машинка на столi?

Уяви, що ти виграв у лотерею автомобiль. Не iграшковий, а справжнiй, сучасний, той, який тобi подобається. Як би ти описав те, що вiдчуваєш? (Вiдповiдi учня).


2) Принцеси, чи простi дiвчатка

Маленькi i не зовсiм юнi

Обожнюють мене, я — лялька,

Красуня в дiвчинки — красунi.

- У кого лялька?

Тебе запросила на день народження дiвчинка, у якої ти не була вдома. Ти

принесла їй в подарунок ляльку, вона взяла i сказала: “Фi, в мене вже є така. Та й

доросла я вже для такої iграшки”. Опиши свої вiдчуття.

(Вiдповiдь)


3) Красуню я зроблю з дурнушки,

Хоч не красивих й не буває.

Та я — розумниця-губнушка,

Пiдкреслю й те чого немає.


- У кого помада на столi?

Уяви, що на шкiльному вечорi ти маєш грати червонощоку героїню п’єси. Ти вже готова, хвилюєшся, переглядаєш сценарiй i раптом згадуєш, що щоки ти не намалювала, а вже твiй вихiд, обличчя блiде i вже за кулiсами тебе наздоганяє мама i малює рум’янець. Опиши свої вiдчуття.


4) До будмайданчика вже звик

Наш будiвельник - трудiвник.


- У кого на столi конструктор?

Уяви таку ситуацiю. Ви з другом подискутували хто побудує з кiлькох конструкторiв кращий палац. Ти потратив пiв дня i зробив, ну просто витвiр мистецтва. Ти сам i твої батьки були просто в захватi, ви стояли i милувались гарною роботою. Раптом до хати вбiг молодший брат iз словами «Ми — чемпiони», зафутболив м’яч, який на своєму шляху зруйнував все, що ти побудував. Опиши свої вiдчуття.

(Все, що учнi називали один учень з класу записував на дошцi)

Пiдводимо пiдсумки. Якiсь iз цих вiдчуттiв несуть в собi позитивну оцiнку, а якiсь негативну. Спробуймо розiбратись i запишемо.

Емоцiї



позитивнi негативнi

1)

2)

3)

4)

5)


Тут я хочу зробити одне доповнення. Є ще такi емоцiї:

1) нижчi — задоволення чи незадоволення фiзичних потреб;

2) вищi — задоволення чи незадоволення духовних потреб.

Мiж ними неможливо провести чiткої межі.

3) стенічнi - пiдвищують життєдiяльнiсть;

4) астенiчнi — знижують життєдiяльнiсть.

(Вчитель i учнi наводять приклади)

Виникнення емоцiй залежить i вiд характеру людини. Є люди бiльш емоцiйнi, є менш емоцiйнi. В однiй i тiй же ситуацiї вони можуть дiяти по - рiзному.

Проведемо експеримент. Зараз пiд музику кiлька пар по черзi iтимуть назустрiч один одному. Ви йдете по прямiй лiнiї, а ось що ви будете робити при зустрiчi — ми побачимо, а тi пари, що виходитимуть постарайтесь не повторюватись у своїх дiях.

(Проводять експеримент)

А тепер проаналiзуємо.

(Учнi розповiдають про свої вiдчуття, роблять висновки.)

Любi друзi, емоцiї проявляються у виглядi емоцiйних реакцiй i станiв. Майже завжди ми можемо прочитати у людини на обличчi засмучена вона, весела чи переживає ще якiсь вiдчуття. Звернiмо увагу ось на цi малюнки (за підручником, або підготувати заздалегідь – збільшені) - на обличчях дiвчаток ми бачимо... (вiдповiдi учнiв)

Отже, що ж таке емоцiйна реакцiя?

Емоцiйна реакцiя —це короткочасна реакцiя на певний об’єкт, ситуацiю чи подiю.

Емоцiйну реакцiю, яка має особливо iнтенсивний характер i змушує людину частково втратити контроль над собою є афект.

Яскравий опис емоційної реакції зустрічається у творі М.Лермонтова «Мцирі». Ось що сталося з героєм, коли він утік з в’язниці і заблукав у лісі: « Тоді на землю він упав і у нестямі заридав. З очей сльоза та за сльозою текла бурхливою рікою…»

Є ще емоцiйнi стани - це бiльш тривалiшi переживання - збудження, пригнiчення, депресiя, настрiй. Ми вже знаємо, що вся сприйнята iнформацiя потрапляє до головного мозку. Кожну емоцiйну реакцiю забезпечують окремi нервовi центри, розташованi в промiжному мозку i пiдкiркових ядрах. Отже, виходить, що емоцiї позначаються на дiяльностi фiзiологiчних систем органiзму.

Давайте спробуємо розглянути як.

У трьох учнiв на столах лежать мікрофони. У кого? Добре. А тепер назвiть, будь - ласка, своїх улюблених спiвакiв.

(Учнi по черзi називають)

Дякую. А тепер я даю вам нове завдання —за хвилину ви повиннi заспiвати по куплету пiснi вашого улюбленого спiвака його голосом.

Пригадайте слова. (Пауза).

Спiвати ми, звичайно, не будемо. Та я прошу вас розповiсти нам що вiдбувалось з вами, коли ви готувались спiвати.

Учні називають — хвилювання, сором, підвищене серцебиття, у них може почервонiти обличчя, спiтнiти долонi i т.д.

(Разом роблять висновки як емоцiї позначаються на дiяльностi фiзiологiчних систем).

І ще. Якщо почуття пов’язанi з переживаннями радостi, задоволення, то вони допомагають любити життя, вселяють вiру в щастя, додають надії, зникає втома, людина «розквiтає». Колись хiрург Наполеона сказав: «Рани у переможцiв гояться швидше, нiж у переможених».

А ось гнів, страх, горе, переляк, жах, недовiра викликають втрату апетиту, порушення серцево-судинної дiяльностi, людина стає в’яла, квола, хворiє. Захиснi сили органiзму послаблюються, життя вкорочується.

Треба намагатися берегти свої i чужi емоцiї, не створювати конфлiктiв, не наносити образ, виховувати культуру взаємовiдносин, контролювати свої дiї, слова, вчинки. Словом, навчитись керувати своїми емоцiями i вчинками, а це є воля. Станьмо вольовими людьми!

А чи тiльки у людей виникають емоції? Вiдкрийте, будь-ласка, пiдручник на сторiнцi 69, 5-й абзац.

То яку вiдповiдь ви дасте?

(Вiдповiдi учнiв).

Дякую. І останнє. Знаєте, а ось почуття, якi виникають пiд впливом емоцiй, притаманнi тiльки людинi: дружба, прив’язанiсть, кохання.

Вираження любові до мами, з якою в розлуцi:


Кожну мить я лечу, я тану,

Щоб побачить її, кохану,

Дорогу, найцiннiшу в свiтi.

Мiй жалю, де тебе подiти?

У яку тебе кинути прiрву?

Як тебе я iз серця вирву?

Я сумую, я плачу... Боже…


А ось слова закоханої людини:

Душа то смiється, то плаче,

Неначе вразливе дитя,

Яка я щаслива, одначе,

Пізнавши святе почуття.

Чи виникли у вас запитання?

V. Підсумок уроку.

1) що таке емоції?

2) які є емоції?

3) що таке емоційна реакція?

4) що таке афект?

5) що таке емоційні стани?


VI. Д/З

Знайти в літературі описи переживання людьми різних емоцій.

Вчитель: Бережіть свої емоції!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Нещодавно завантажили