і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь

Урок читання в 4 класі на тему "Незвичайна дружба" (Григір Тютюнник "Ласочка")

Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1200 грн
360 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №FO144900
За публікацію цієї методичної розробки Сивцева Оксана Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №FO144900
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Незвичайна дружба

Григір Тютюнник «Ласочка»

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, з його оповіданням «Ласочка»; вдосконалювати навички свідомого читання, вміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини; розвивати аудіативні вміння, зорову пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин. 

Обладнання: ноутбук, проектор, презентація РРТ до уроку, ілюстративний матеріал, букви для тестування.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок з використанням ІКТ.

Хід уроку

І. Орг. момент Слайд №1

Встали, діти, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.

ІІ. Мовна розминка Слайд №2

1. «Не зіб’юсь»

Лис лис лис ліс лис лис ліс лис лис ліс лис лис

2. Читання скоромовки в різному темпі. Слайд №3

Лис малий і більший лис

по гриби ходили в ліс.

Заздрить білка в лісі лису –

Лис лисички ніс із лісу.

  • Знайдіть у тексті скоромовки багатозначне слово.(Лисички.)

ІІІ. Перевірка Д/З Слайд №4

Що може краще підняти настрій, як не краса природи?! Цю красу ви передали в ілюстраціях до прочитаних творів.

Переказ текстів «Літній ранок» М.Вовчок, «Літній день» М.Коцюбинський, «Євшан « Н. Кир’ян.

IV. Актуалізація опорних знань.

1.Загадка Слайд №5

В темнім лісі проживає, довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться. Як зовуть її?.. (Лисиця)
2. «Незвичайна математика» Слайд №6

Лак – к + соти – ти + річка – рі = Ласочка
- Як ви гадаєте, що означає слово Ласочка? (Це кличка тварини.)

V. Повідомлення теми уроку Слайд №7

Тема сьогоднішнього уроку: «Незвичайна дружба». Ми працюватимемо над оповіданням українського письменника Григора Тютюнника «Ласочка».

VІ.Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Г. Тютюнника.

1. Самостійне читання (мовчки) статті про письменника у підручнику.

- Що ви дізналися про письменника? (Де народився? Яким зростав? Які збірки написав?)

2. Довідкове бюро (доповнення вчителя).

На 49 років життя доля приготувала Григору багато випробувань, починаючи з раннього дитинства. Голод 33-ого не обминув і Тютюнників - забрав старенького дідуся. Коли Григору було 6 років він залишився без батька. Хлопчика забрав до себе жити батьків брат.
Почалася Велика Вітчизняна війна, знову голод.
В одинадцять років хлопчик пішки пішов додому з Донбасу на Полтавщину до мами, у своє село. Добирався два тижні, а вдома хату, в якій жили Тютюнники, зруйнувала бомба, і вони опинилися в чужих людей.
Потім було навчання у ремісничому училищі, куди Григір пішов тому, що там давали сяку - таку одежину і 700 г глевкого хліба в день. А потім ще й важка хвороба - туберкульоз легенів. Всі ці випробування тягарем лягли на його зболену душу.
Починав писати Григір Михайлович російською мовою. А коли прочитав словник Грінченка, з українською мовою більше не розлучався. Майже більше половини написаного Григором Тютюнником - про дітей, яких він любив по-особливому.
VІІ. Опрацювання оповідання Г. Тютюнника "Ласочка"
1.
Словникова робота. Відправ рибу до озерця. Слова написані на рибках, пояснення на озерцях. (Картки на дошці.) Слайд №8

припутень - лісовий голуб
вепри - дикі кабани
скімлення – протяжне, жалібне звучання

круча - високий стрімкий берег.
дзяволить – підвиває

вухами пряде – ворушить вухами
ожеледь - тонкий шар льоду на поверхні землі, на деревах.
2. Первинне знайомство з текстом (прослуховування аудіозапису). Одночасно ілюстрування. Слайд №9 - 10

3. Перевірка первинного сприйняття тексту. Тестування. Слайд №11

1) Біля якого дерева Арсен ловив рибу?

а) Верби; б) дуба; в) липи.

2) На чому рибалив Арсен? а) На березі; б) на човні; в) на плоту.

3) Кого побачив рибалка?

а) Лисеня; б) вепра; в) стару лисицю. 

4) Яку першу рибину «зловила» Ласочка?

а) Карася; б) окуня; в) щуку.

5) Скільки разів Арсен виглядав Ласочку навесні?

а) 2; б) 3; в) 4.

6) З ким прийшла Ласочка?

а) З лисеням; б) з лисенятами; в) сама.

Відповіді: 1а; 2б; 3а; 4б; 5в; 6а.

5. Фізкультхвилинка «Виринай но, рибко!» Слайд №12

6. Повторне читання тексту учнями комбінованим способом: «дощиком», «за лідером», «ланцюжком», мовчки. Слайд №13

7. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

Прочитайте опис ранку. Які фарби ми побачили в своїй уяві? Які звуки почули?

Прочитайте, яким вперше Арсен побачив лисеня. За що воно сподобалося рибалці? (У нього не були хитрі очі.)

Прочитайте, яку кличку отримала лисичка? Як ви гадаєте, від якого слова могла утворитись така кличка? (Ласувати.)

Знайдіть і прочитайте, чого лисеня навчилося в Арсена. Про що це говорить? (Що воно було розумне.)

Як вела себе лисичка, коли риба не клювала? Прочитайте. Про що це свідчить? ( Що Ласочка була терплячою.)

Як Ласочка допомагала рибалці, коли той засинав? Прочитайте.

Знайдіть і прочитайте опис зими. З чого видно, що чоловік хвилюється за Ласочку?

Прочитайте, як Арсен упізнав Ласочку в дорослій лисиці?

Як ви гадаєте, чи зрадів Арсен цій зустрічі? Чому ви так думаєте?

Хто тепер допомагав йому рибалити?

8. Творча робота над текстом.

1) Поділ оповідання на частини та складання плану. Запис плану до зошитів з друкованою основою. Слайд №14

- На скільки самостійних частин можна поділити текст?

- Назвемо кожну з них, таким чином складемо план.

План 

1. Ранок. 

2. Незвичайний гість. 

3. Друзі-рибалки. 

4. Довга зима. 

5. Нова зустріч з Ласочкою. 

2) Робота з ілюстрацією. Слайд №15

- До якої частини оповідання зображено ілюстрацію?

- Чи такими ви уявляли собі головних героїв?

3) Характеристика героїв оповідання. Слайд №16

Робота в парах. Добери характеристику герою. З’єднай стрілками.

Арсен старий

Ласочка розумна

щедрий

добрий

терпляча

спостережлива

турботливий

ненабридлива

4) Визначення головної думки твору. Слайд №17

- Яка головна думка твору? Чого вчить це оповідання?

- Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор ніби закликає: шануйте, оберігайте природу, товаришуйте з «братами нашими меншими» . За ваше добро вам заплатять любовю і вірністю.
5) Слухання вірша.

Ніжна матінка – Природа,
Ніби казка, оживає,
І тварини, і людина
Знов розмову починають.
Хай у ваших серценятах
Звуки ніжності проснуться,
Забринить хай спільна мова
Між тваринами й людьми,
Хай вони почують зву
ки
Ніжності та доброти.

VІІІ. Підсумок уроку.

1. Рефлексія Слайд №18

Продовжіть речення:

- Я знаю…

- Я вмію…

00- Мені було цікаво…

ІХ. Домашнє завдання Слайд №19

Стислий переказ твору за складеним планом. (с.67-70)

6

Опис презентації окремими слайдами:
Слайд № 1

Встали, діти, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли, Працювати почали.

Слайд № 2

Мовна розминка «Не зіб’юсь» Лис лис лис ліс лис лис ліс лис лис ліс лис лис

Слайд № 3

Скоромовка Лис малий і більший лис по гриби ходили в ліс. Заздрить білка в лісі лису – Лис лисички ніс із лісу.

Слайд № 4

Слайд № 5

Загадка В темнім лісі проживає, довгий хвіст пухнастий має. Їй на місці не сидиться. Як зовуть її?.. Лисиця

Слайд № 6

«Незвичайна математика» Лак – к + соти – ти + річка – рі = Ласочка

Слайд № 7

Незвичайна дружба Григір Тютюнник “Ласочка” Григір Тютюнник (1931-1980)

Слайд № 8

Словникова робота

Слайд № 9

Григір Тютюнник “Ласочка”

Слайд № 10

Слайд № 11

Тестування 1) Біля якого дерева Арсен ловив рибу? а)Верби; б)дуба; в) липи. а) Верби. 2) На чому рибалив Арсен? а) На березі; б) на човні; в) на плоту. б) На човні. 3) Кого побачив рибалка? а) Лисеня; б) вепра; в) стару лисицю.  а) Лисеня. 4)Яку першу рибину «зловила»Ласочка? а)Карася; б)окуня; в)щуку. б) Окуня. 5) Скільки разів Арсен виглядав Ласочку навесні? а) 2; б) 3; в) 4. в) 4 6) З ким прийшла Ласочка? а)З лисеням; б)з лисенятами; в)сама. а) З лисеням.

Слайд № 12

Фізкультхвилинка

Слайд № 13

Повторне читання. Аналіз змісту оповідання

Слайд № 14

План  1. Ранок.  2. Незвичайний гість.  3. Друзі-рибалки.  4. Довга зима.  5. Нова зустріч з Ласочкою. 

Слайд № 15

Слайд № 16

Характеристика героїв оповідання. Арсен Ласочка старий розумна щедрий добрий терпляча спостережлива турботливий ненабридлива

Слайд № 17

Яка головна думка твору? Чого вчить це оповідання?

Слайд № 18

Продовжіть речення: Я знаю… Я вмію… Мені було цікаво…

Слайд № 19

Домашнє завдання Стислий переказ твору за складеним планом. (с.67-70)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, з його оповіданням «Ласочка»; вдосконалювати навички свідомого читання, вміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини; розвивати аудіативні вміння, зорову пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.
  • Додано
    26.02.2018
  • Розділ
    Читання
  • Клас
    4 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    320
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    1
  • Номер матеріала
    FO144900
  • Вподобань
    0
Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
3600 грн
1080 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №FO144900
За публікацію цієї методичної розробки Сивцева Оксана Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №FO144900
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти