Урок "Будова тварин: клітини і тканини"

Опис документу:
У документі розповідається про різноманітні середовища існування тварин; відмінні та спільні ознаки рослин і тварин; будова клітини рослин і тварин та особливості будови кожної органели; осоюливості будови тканин тварин.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

План-конспект уроку з біології

7 клас

Тема: Будова тварин: клітини і тканини

Мета: - показати основні ознаки схожості (наявність ядра, мітохондрій цитоплазматичної мембрани) і відмінності (відсутність клітинної стінки і пластид)клітин рослин і тварин; дати загальне уявлення про типи тканин тварин;

 • Продовжити формування поняття про клітини і тканини; на прикладі окремих тканин рослин і тварин показати, що подібність функцій, які вони виконують, спричиняє появу схожих ознак у будові;

 • Виховувати бережливе ставлення до природи на основі розуміння єдності всього живого.

Обладнання й матеріали: мікроскопи, мікропрепарати клітин і тканин тварин, схеми, мультимедія.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

 • Де живуть тварини?

 • Чим тварини відрізняються від рослин?

 • Які спільні ознаки у рослин, грибів і тварин? (клітинна будова, живлення, дихання, подразливість, рух, ріст, розвиток і розмноження)

 • Яку будову має клітина рослин? (клітинна оболонка, клітинна мембрана, цитоплазма, ядро, хлоропласти, мітохондрії, вакуоля з клітинним соком)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Особливості будови клітин тварин

Зовні клітина вкрита клітинною мембраною, яка здатна пропускати всередину клітини одні речовини та виводити інші. Мембрана тваринної клітини — еластична й не захищена зовні клітинною оболонкою.

Ззовні від мембрани розташована тоненька пружна оболонка – глікокалікс. Він утворений з молекул вуглеводів.

Основний вміст клітини — в’язка зерниста цитоплазма. Вона постійно рухається, що сприяє транспорту речовин по клітині. У цитоплазмі відкладається запасний вуглевод – глікоген.

У центрі клітини міститься щільне округле ядро – центр керування клітиною.

Окрім ядра, в рідині цитоплазми знаходяться органели, що виконують різноманітні функції, забезпечуючи життєдіяльність клітини.

Так ендоплазматична сітка складається з внутрішньоклітинних мембран, що утворюють чисельні канали. Ці канали зв’язують органели і забезпечують переміщення органічних речовин між ними.

Рибосоми забезпечують синтез білків, які виконують різноманітні важливі функції в клітині.

Енергетичні станції клітини — мітохондрії — це овальні мембранні тільця з чисельними внутрішніми складками. У мітохондріях відбувається дихання, в результаті якого утворюється вуглекислий газ і вода.

Комплекс Гольджі складається з диктіосом. Синтезують полісахариди і глікопротеїни (утворення глікокаліксу, слизу).

Лізосоми — це невеличкі округлі тільця, в яких здійснюється внутрішньоклітинне травлення.

Клітинам тварин характерний процес захоплення твердих часток клітиною – фагоцитоз.

Тварини є гетеротрофами, тобто живляться готовими органічними речовинами.

Особливості будови тканин тварин

 • Які рослинні тканини вам відомі? (твірні, покривні, основні, провідні, механічні)

У тварин розрізняють чотири основні типи тканин: епітеліальну, мязову, сполучну і нервову.

Епітеліальна тканина – покриває тіло і вистилає його порожнини у вигляді шару (покривний епітелій); вона входить до складу більшості залоз (залозистий епітелій).

Тканини внутрішнього середовища – входять до складу різних внутрішніх органів. Функціїї: захисна, транспортна, опорна, запасання поживних речовин. Мають добре розвинену міжклітинну речовину. Сполучні тканини входять до складу стінок кровоносних судин, забезпечують еластичність шкіри,з них утворені зв’язки та сухожилки, якими м’язи прикріплюються до кісток.

Жирова тканина забезпечує захист організму від дії низьких температур. Кров і лімфа мають рідку міжклітинну речовину - плазму. Вони забезпечують транспорт поживних речовин, газів, захищають організм від хвороботворних мікроорганізмів тощо. До скелетних тканин належить кісткова і хрящова. З кісткової тканини формуються кістки скелета, що виконують захисну (захищають внутрішні органи) та опорну (підтримують окремі органи та все тіло в певному положенні) функції. Хрящова тканина входить переважно до складу суглобів.

М’язова тканина забезпечує рух багатоклітинних тварин. Її основна властивість – здатність скорочуватись у відповідь на збудження. Вони складаються з міофібрил, які утворені з білків, здатних до скорочення. Непосмуговані м’язи входять до складу стінок внутрішніх органів та кровоносних судин. Посмугована м’язова тканина складається з великих видовжених багатоядерних клітин.

Нервова тканина – складається із нейронів, що проводять нервові імпульси і клітин, які забезпечують їхню життєдіяльність. До її складу входять рецепторні клітини, що забезпечують роботу органів чуттів.

Заповнення таблиці «Будова та функції тканин тварин»

Тканина

Епітеліальна

Сполучна

М’язова

Нервова

Особливості будови

 

 

 

 

Різновиди

 

 

 

 

Функції

 

 

 

 

IV. Узагальнення, систематизація і контроль знань

Дати відповіді на питання

 • Які компоненти входять до складу клітин тварин?

 • Чим клітина тварин відрізняється від клітин рослин?

 • Які ознаки схожості є у клітин тварин і рослин?

 • Назвіть основні особливості будови епітеліальної, сполучної, м’язової та нервової тканини.

VI. Домашнє завдання

Прочитати відповідний параграф у підручнику

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Правове регулювання освіти осіб з особливими потребами»
Байталюк Ольга Михайлівна
24 години
490 грн