і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Урок "Будова і функції кровоносних судин."

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Будова та функції кровоносних судин. Рух крові. Лабораторні дослідження: вимірювання частоти серцевих скорочень.

Мета: навчальна: розкрити поняття кровоносні судини; охарактеризувати будову кровоносних судин, велике і мале кола кровообігу, рух крові по судинах;

розвиваюча: розвивати логічне мислення, а саме порівнювати будову артерій, вен і капілярів, вміти пояснювати взаємозв’язок будови і функцій кровоносних судин, розвивати вміння та навички виміряння пульсу, вміння розпізнавати органи кровообігу;

виховна: виховувати вміння бережно відноситися до свого здоров’я, вміння виокремити головне, вміння слухати один одного, етичне виховання.

Обладнання та матеріали: мультимедійна установка, зошити для лабораторних та практичних робіт, секундомір, комп’ютер з підключеним Інтернетом.

Поняття: судинна система, артерії, вени, капіляри, мале коло кровообігу, велике коло кровообігу, артеріальний пульс, кровопостачання органів.

Тип уроку: комбінований з елементами дослідницької діяльності.

Хід уроку:

І. Організаційний етап. (Привітання, перевірка відсутніх, перевірка робочих місць, організація уваги).

ІІ. Перевірка, оцінка і корекція засвоєних раніше знань.

http://learningapps.org/display?v=pjq85mybc16

Перед вами пазл з питаннями. Якщо ви правильно відповісте на всі питання, ви зможете перевірити, чи все ви запам’ятали з теми. Питання в нас розміщені за блоками. Спробуємо відповісти на них почергово.

Блок перший – клапани серця:

 1. Як називається клапан, який розділяє ліве передсердя від лівого шлуночка (двостулковий).

 2. Клапан, який знаходиться між правим передсердям та правим шлуночком (тристулковий).

 3. Які клапани розташовані в аорті й легеневому стовбурі (півмісяцеві).

Блок другий – основні властивості серця:

 1. Здатність серцевого м’яза поширювати збудження з будь-якої ділянки по всьому серцю (провідність).

 2. Здатність серцевого м’яза реагувати скороченням у відповідь на збудження (скоротливість).

 3. Здатність серця переходити зі стану спокою до робочого стану, що супроводжується скороченням (збудливість).

Блок третій – вени, які пов’язані з серцем:

 1. Вени, які сполучені з лівим передсердям (легеневі).

 2. Вени лівого передсердя, по якій повертається кров(верхня порожниста).

 3. Найбільші артерія, яка пов’язана з лівим шлуночком (аорта).

Блок четвертий – оболонки серця.

 1. Внутрішня оболонка серця, яка приймає участь у побудові клапанів (ендокард).

 2. М’язова оболонка серця (міокард).

 3. Зовнішня оболонка серця (епікард).

Блок п’ятий – як називається навколосерцева сумка (перікард).

Блок шостий – камери серця.

 1. Камера серця, до якої надходить кров (передсердя).

 2. Камера серця з якої виходить кров (шлуночок).

 1. Здатність серцевого м’яза реагувати скороченням у відповідь на збудження називається … (скоротливість).

Відео про роботу серця.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ви часто чули такі поняття як вени, артерії та капіляри, а чи замислювалися ви над тим, яка велика їх роль в організмі людини. Їх можна порівняти з річковою системою нашої планети. Як річки обгортають Землю, кожен струмочок доставляє необхідну воду в найвіддаленіші куточки, так і наші судини несуть до кожного органу, кожної клітини все необхідне для їх життєдіяльності. В деяких з них кров бурхлива, як в гірських річках, рух в інших можна порівняти з тихими гаванями, де не має жодного коливання, а деякі настільки тоненькі, що можуть доставити кров до кожної клітини, не оминути жодної.

Саме це величезне павутиння, що пронизує усе тіло людини, і є кровоносними судинами. Важко уявити, але довжина кровоносних судин становить 100 тисяч кілометрів! Цього вистачить, щоб два з половиною рази обігнути нашу Землю.

Ось і давайте сьогодні з вами помандруємо цими загадковими шляхами нашого організму.

Ви вже здогадалися, як буде звучати тема сьогоднішнього уроку.

IV. Повідомлення теми та завдань уроку.

Рух Будова кровоносних. крові. судин та функції

Ой, слова нашої теми переплуталися, ще і переплутали свій напрямок. Допоможіть мені правильно скласти тему нашого уроку.

Тема уроку: Будова та функції кровоносних судин. Рух крові.

Протягом уроку ми з вами розглянемо питання:

 1. З яких судин складається кровоносна система людини?

 2. Яка їх будова та функції?

 3. Які і скільки кіл кровообігу має людина? В якому напрямку кров рухається по ним?

 4. Що таке пульс? Як його правильно виміряти?

А наприкінці уроку нас чекає виконання лабораторного дослідження.

V. Актуалізація опорних знань.

В минулому навчальному році ми з вами вивчали кровоносну систему у різних типів та класів царства тварин. Спробуємо разом з вами пригадати основні поняття цього розділу.

 1. Кров може рухатися тільки по судинам, а може і потрапляти в порожнину. Пригадаємо, як називаються ці типи кровоносної системи?

 2. Давайте згадаємо, які тварини який тип кровоносної системи мають. Наприклад, замкнену систему мають риби, плазуни… допомагайте мені, хто ще? Незамкнена стосується ракоподібних і …?

 3. У риб існувало одне коло кровообігу, а у земноводних, плазунів, птахів та ссавців з’являється вже два. Подумайте, з чим саме може бути пов’язане виникнення другого кола кровообігу?

VI. Вивчення нового матеріалу.

Робота с презентацією. Помітки в зошиті.

Отже кров в нашому організмі рухається по судинам.

В організмі людини є три типи кровоносних судин – артерії, вени та капіляри. Вони виконують різні функції, що зумовлює відмінності в їх будові.

Відео про будову артерій та вен.

А тепер ми детальніше розглянемо будову кожної судини.

Артерії проводять кров від серця до капілярів і повинні витримувати високий тиск, який виникає під час скорочень серця. Вони складаються з трьох шарів:

 • Зовнішній шар побудований з пухкої сполучної тканини, у ньому проходять нерви, що регулюють розширення і звуження судин;

 • Середній шар з гладкомязової оболонки, завдяки якої змінюється простір судин, і еластичних волокон, які надають судинам пружності;

 • Внутрішній шар – утворений особливою сполучною тканиною, клітини якої мають дуже гладкі оболонки, що не перешкоджають руху крові.

Артерії розгалужуються на артеріоли, що переходять у капіляри.

Капіляри – найдрібніші кровоносні судини, які з’єднують між собою артерії і вени та забезпечують обмін речовин між кров’ю та тканинною рідиною. Їх стінки повинні бути дуже тонкими, тому вони складаються з одного шару плоских епітеліальних клітин. Різні органи мають різний рівень розвитку капілярної сітки. Наприклад, у шкірі на 1 мм2 є 40 капіляр, а в м’язах – близько 1000.

А вени збирають кров з усього організму, щоби транспортувати її в серце. Для них дуже важливо забезпечити рух крові тільки в одному напрямку. Вони мають таку саму будову стінок, як і артерії, але тонші і менш еластичні. У середніх і деяких великих венах є півмісяцеві клапани, що забезпечують течію крові тільки в одному напрямку.

Ви вже знаєте, що кров буває артеріальна та венозна, але як помиляється той, хто вважає, що артеріальна кров рухається тільки по артеріям, а венозна кров тільки за венами. Давайте розберемося яка кров і в якому напрямку рухається по нашому тілу.

Відео: кола кровообігу.

Рух крові судинами зумовлений ритмічною роботою серця. Допоміжними чинниками кровообігу є скорочення скелетних м’язів, пристінна дія грудної клітки, наявність клапанів у венах за течією крові, еластичні сили судин, які запасають енергію під час скорочень серця.

Розглянемо кожне коло кровообігу і дізнаємось, яка кров де рухається. Обіг крові по малому колу кровообігу здійснюється за 4-5 с.

Мале коло кровообігу – це шлях крові від правого шлуночка через легені до лівого передсердя. При цьому кров проходить: правий шлуночок – легеневий стовбур – легеневі артерії (права та ліва) – легеневі капіляри – 4 легеневі вени – ліве передсердя. Завдяки малому колу здійснюється обмін газів: кисень переходить до крові, а вуглекислий газ – до легенів, і відбувається перетворення венозної крові в артеріальну. Тобто, у малому колі кровообігу легеневі артерії несуть венозну кров, а легеневі вени – артеріальну.

Обіг крові по великому колу кровообігу здійснюється за 20-23 с.

Велике коло кровообігу – шлях крові від лівого шлуночка через артерії, артеріоли, капіляри, венули та вени всіх органів тіла до правого передсердя. По великому колу кров проходить такий шлях: лівий шлуночок – аорта – артерії до органів – капілярні сітки органів – нижня та верхня порожнисті вени – праве передсердя. Рухаючись великим колом, кров розносить кисень і поживні речовини до клітин і забирає від них вуглекислий газ і продукти обміну, при цьому відбувається перетворення артеріальної крові на венозну. У великому колі кровообігу артерії несуть артеріальну кров, а вени – венозну.

VII. Первинне осмислення матеріалу уроку.

Отже: Кровоносні судини – це еластичні трубки, якими кров транспортується до всіх органів і тканин, а потім знову збирається до серця. Вони поділяються на артерії, вени та капіляри. Кров рухається за двома колами кровообігу: великому та малому. – під запис, якщо вистачає часу.

Ще раз повторюємо, яка кров по яким судинам рухається кров.

Питання: Яка кров рухається по артеріям малого кола кровообігу?

Відповідь: Венозна.

Питання: Якими судинами рухається артеріальна кров?

Відповідь: Артеріальна кров рухається по венам малого кола кровообігу та артеріям великого кола кровообігу?

Ще раз повторити коротко основні поняття даного уроку.

Під час скорочення серця кров викидається в аорту і обумовлює появу пульсу.

Під час лабораторного дослідження ви навчитесь знаходити в себе пульс і визначати його частоту. Для цієї роботи розглянемо, що таке артеріальний пульс.

Артеріальний пульс – це ритмічні коливання стінки артеріальних судин, зумовлені роботою серця. Пульс легко відчувається під пальцями на великих поверхнево розташованих артеріях. Одне коливання відповідає одному удару серця. З віком еластичність артеріальних стінок зменшується, тому швидкість розповсюдження пульсової хвилі збільшується, і пульс стає частішим.

VIIІ. Розвиток вмінь та навичок.

Виконання лабораторного дослідження.

Тема: Виміряння частоти серцевих скорочень.

Мета: навчитися знаходити пульсові точки на різних ділянках тіла та визначати частоту серцевих скорочень.

 1. Розгляньте схематичний малюнок, на якому зображено пульсові точки. Знайдіть у себе на тілі ділянки, де артерії розташовані близько до поверхні тіла й намацайте пульс.

 2. Знайдіть пульс, приклавши два пальці, як це зображено на малюнку, на внутрішній бік зап’ястку. Злегка притисніть. Відчуйте биття пульсу.

 3. Зараз я засікаю час, який буде дорівнювати 30 секундам, ви рахуєте свій пульс. Отримані дані помножте на 2. Таким чином, ви отримаєте кількість скорочень серця за 1 хвилину. Можна виміряти за 15 секунд, але помножувати треба вже на 4.

Частота серцевих скорочень (ЧСС)=_____уд/хв..

 1. Розрахуйте кількість ударів пульсу у хвилину, знаючи, що тривалість одного серцевого циклу становить приблизно 0,8 секунд.

Якщо 0,8 секунд ________ удар, то за 60 секунд __________ ударів. Таким чином, частота пульсу _______________ ударів за хвилину.

 1. Зробіть підсумки, давши відповідь на запитання:

 • Що таке пульс, де його можна відчути?

 • Поясніть, чому саме в цих місцях можна відчути пульсацію?

Хто вже все зробив, рішите біологічну задачу. За одне скорочення серце викидає близько 70 мл крові у кров’яне русло. Частота серцевих скорочень у дорослої людини 70 ударів за хвилину. Визначте, скільки крові серце перекачує за 1 хвилину? За добу? За рік?

IX. Узагальнення, систематизація й контроль знань.

У вас є картки, з одного боку яких знак згоди, з іншого – незгоди. Зараз за допомогою гри «Вірю-не вірю» перевіримо, як ви зрозуміли сьогоднішню тему. Коли я говорю судження, з яким ви згодні, підніміть картку-згоди, якщо звучить не вірне судження – картку-незгоди. Але щоб зрозуміти, який ряд найкраще розібрався в цій темі, з кожного я виберу одного представника, який буде фіксувати кількість правильних відповідей.

 1. До кровоносних судин належить артерії, капіляри, вени (Вірю).

 2. Артерії – це кровоносні судини, по яким кров тече до серця (Не вірю).

 3. Капіляри найдрібніші кровоносні судини (Вірю).

 4. Більшість вен, як і артерії мають три оболонки (Вірю).

 5. У людини є два кола кровообігу (Вірю).

 6. Мале коло кровообігу – це шлях крові від правого шлуночка через легені до лівого передсердя (Вірю).

 7. Велике коло кровообігу починається від правого шлуночка (Не вірю).

 8. Аорта – найбільша артерія (Вірю).

 9. Легеневі артерії несуть венозну кров (Вірю).

 10. Артеріальна кров рухається по артеріям великого кола кровообігу (Вірю).

 11. По венам великого кола кровообігу рухається артеріальна кров (Не вірю).

 12. Верхня та нижня порожнисті вени відносяться до малого кола кровообігу (Не вірю).

 13. Для визначення артеріального пульсу необхідно знайти велику поверхнево розташовану артерію (Вірю).

 14. З віком еластичність артеріальних стінок зменшується, тому пульс стає частішим (Вірю).

Х. Рефлексія та підсумок уроку.

Зараз за допомогою тих самих карток спробуємо зрозуміти, як ви розібралися в питаннях нашого уроку. Хто зрозумів тему – піднімає згоду, у кого залишилися питання – незгоду.

 1. Чи ви зрозуміли будову та функції кровоносних судин?

 2. Чи розібралися ви, як рухається кров за малим колом кровообігу?

 3. Чи зрозуміла вам різниця між великим та малим колами кровообігу?

 4. Чи дізналися ви, яка саме кров і як рухається судинами великого кола кровообігу?

 5. Чи навчилися ви правильно міряти пульс?

ХІ. Домашнє завдання.

Параграф 22.

Виконати завдання: Біологія + Медицина на с. 101.

На блог буде викладено завдання для дослідницького практикуму: Самоспостереження за частотою серцевих скорочень упродовж доби, тижня. Виконати інструктивну картку і записати дані до робочого зошиту.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

 • Додано
  24.02.2018
 • Розділ
  Біологія
 • Клас
  7 Клас
 • Тип
  Конспект
 • Переглядів
  7267
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  10
 • Номер матеріала
  HR312500
 • Вподобань
  1
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі WordPress»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
490 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь