і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь

Урок біології у 6 класі "Будова плодів та їх різноманітність"

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

йцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсмитьбюйцукенгшщзхъчсмитьбюйцукенгшщзхъфывапролджэячсукенгшщзхъфывапролджэячс

Чернігівська область

Відділ освіти Бобровицької райдержадміністрації

НОВОБАСАНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІ СТУПЕНІВ № 2

БОБРОВИЦЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Урок біології у 6 класі

Плоди. Будова плодів

та їх різноманітність

Учитель біології

Мариненко Оксана Володимирівна

2018 рік

Мета. Поглибити знання учнів про насінне розмноження рослин, сформувати поняття про плоди, особливості їхньої будови і різноманітність, значення плодів;

продовжувати формувати вміння порівнювати, узагальнювати та робити висновки, виконувати й оформлювати лабораторну роботу;

розвивати логічне мислення, уяву, творчий потенціал кожної дитини; формувати вміння працювати з підручником, таблицями, схемами, малюнками; розвивати вміння працювати в малих групах;

виховувати спостережливість, старанність, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: комп’ютер, муляжі плодів, колекції плодів, малюнки та фото із зображенням плодів, таблиці, підручник «Біологія» Остапченко Л.І., додаткова література.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування та вдосконалення вмінь та навичок учнів.

Форма проведення уроку: розповідь з елементами бесіди, лабораторна робота.

Терміни та поняття: плоди, простий плід, складний (збірний) плід, супліддя, сухі й соковиті плоди, однонасінні й багатонасінні плоди.

Вимоги до рівня підготовки учнів

  • Називає способи поширення плодів;

  • Наводить приклади рослин з різними типами плодів, способами поширення плодів, практичного використання плодів людиною;

  • Розпізнає різні типи плодів і способи їх поширення;

  • Характеризує процес утворення плодів, пристосування плодів до поширення;

  • Спостерігає та описує пристосування до поширення плодів;

  • Дотримується правил виконання лабораторної роботи, профілактики отруєння плодами.

Внутрішньопредметні зв’язки:

6 клас: Генеративні органи рослини, Запилення,

Запліднення у квіткових рослин

ХІД УРОКУ

І. Етап орієнтації

1.Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок, починається урок.

Сьогодні він у нас незвичайний.

Тож повернімося обличчям до гостей

І лагідно скажемо Добрий день!

2.Створення позитивного настрою

Звучить лірична музика

Любі учні! Вітаю вас у стінах ботанічної лабораторії! У мене в руці квіткова рослина. Вона має гарні квіти і листя. А чи можуть ці органи існувати окремо? Ні! Так і вчителя без учня не існує. і навпаки. Тому ми зараз обєднаємо свої зусилля для вивчення нового матеріалу. Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому. А тепер зверніть увагу на дошку. Девізом нашого уроку я пропоную взяти китайську мудрість:

Скажи мені, і я забуду,

Покажи мені, і я запам’ятаю.

Дай можливість діяти самому, і я навчуся.

Діти, перед вами листки контролю для самооцінювання,

які допоможуть оцінити ваші знання і вміння під час уроку.

3.Актуалізація знань

Евристична бесіда Я знаю!

1.Якими способами можуть розмножуватися рослини? (Вегетативним та генеративним).

2.Що таке квітка?(Це генеративний орган,який забезпечує статеве розмноження рослин).

3.Які головні частини квітки?(Маточка та тичинки).

4.Що таке суцвіття?(Група квіток, розміщених на стеблі рослини у певному порядку).

5.Процес перенесення пилку з тичинки на приймочку маточки квітки називається…(Запилення).

6.Якому процесу передує процес запилення?(Запліднення).

7.Які умови необхідні для проростання насіння?(Вода, повітря, тепло).

4. Мотивація

Та, може, вітер, трубадур осінній,

Від поля співом мудрим пропливе –

Про те, що сховано в малім насінні

Життя нове!

Є.Плужник

Де дозріває насіння?

ІІ. Етап визначення мети

  • Що будемо вивчати на уроці?

  • Для чого потрібно вивчати цю тему?

  • Яку користь принесуть знання

з цієї теми для майбутнього життя?

Повідомлення теми і мети уроку

Сформувати поняття про плоди, особливості їхньої будови і різноманітність, значення плодів.

ІІІ. Етап проектування

Запропонуйте, будь-ласка, орієнтовний план, як саме будемо працювати на уроці.

Учні складають орієнтовний план уроку, вчитель фіксує на дошці.

  1. Будова плода.

  2. Різноманітність плодів.

  3. Значення плодів.

ІУ. Етап організації виконання плану

  1. Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу

Будова плоду, типи плодів

(Розповідь учителя, демонстрація таблиць, малюнків, фото, муляжів, колекції плодів, відеоматеріалів).

Завдання (самостійна робота Я вмію).

Намалюйте в розрізі один із плодів, з яким ви ознайомились. Підпишіть шари плоду. Запишіть назву типу плоду.

  1. Створення проблемної ситуації

Різноманітність плодів (робота в малих групах Я можу пояснити).

Клас ділиться на малі групи. Кожній групі дається завдання.

Завдання 1.

Впишіть у подану схему такі типи плодів, що їх характеризує певна будова оплодня, кількість насінин і ступінь саморозкриття: кістянка, ягода, біб, стручок, коробочка, зернівка, сім’янка.

Завдання 2.

Розгляньте плоди. Визначте їхні типи. Результати занесіть до таблиці.

Назва рослини

Соковитий чи сухий плід

Однонасінний чи багатонасінний плід

Тип плоду

Висновок. Плід – видозмінена у процесі запліднення квітка. Він складається з оплодня й насіння. Плоди захищають зародок від несприятливих впливів та сприяють розповсюдженню рослин. Плоди бувають соковитими та сухими, однонасінними та багатонасінними, розкривними і нерозкривними. Поширюються плоди з насінням само розкиданням, водою, вітром, за допомогою тварин та людини.

Чи завжди дощ необхідний для плодів і насіння?

А тепер у нас розминка,

А тепер фізкультхвилинка.

  1. Австралійський дощ

Учні встають із-за парт.

Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Я буду показувати вам рухи, а ви повторюйте. Стежте уважно!

В Австралії піднявся вітер. (Тре долоні.)

Починає крапати дощ. (Клацає пальцями.)

Дощ посилюється.(Почергово плескає долонями по грудях.)

Починається справжня злива.(Плескає по стегнах.)

А ось град – справжня буря.(Тупотить ногами.)

Але що це? Буря стихає.(Плескає долонями по грудях.)

Рідкі краплі падають на землю.(Клацає пальцями.)

Тихий шелест вітру.(Потирає долоні.)

Вийшло сонце!(Піднімає руки догори.)

Сідайте, діти, всі за парти.

Навчання – праця. Це не жарти.

У. Контрольно-оцінювальний етап

Прийом Так – ні

1.Плід – це видозмінена у процесі запилення квітка.

2.Плід складається з насінини та оплодня.

3.Залежно від вмісту води в оплодні плоди поділяють на соковиті (оплодень шкірястий або здерев’янілий) та сухі(з м’ясистим соковитим оплоднем).

4.Сухі плоди поділяють на розкривні та нерозкривні.

5.Багатонасінні сухі плоди – біб, стручок, коробочка.

6.Містять переважно одну насінину: горіх, сімянка, зернівка.

7.Ягода – соковитий однонасінний плід з м’якушем, покритий зверху тонкою шкіркою.

8.Зернівка – сухий плід, у якого плівчастий оплодень не зростається з насінною шкіркою.

9.Кістянка – однонасінний соковитий плід.

10.Коробочка – однонасінний соковитий плід кулястої форми.

11.Стручок – сухий плід, який складається з двох стулок та перетинки з насінням.

12.Плоди поширюються тільки вітром.

Проведення конкурсів (додаються).

  1. Упізнай мене.

  2. Аукціон знань.

  3. Зєднайте парами

УІ. Підсумки уроку

Оцінювання роботи учнів (на основі листків контролю).

Лист контролю учня 6 класу ___________

Вид діяльності

Оцінювання

Я знаю

Я вмію

Я можу пояснити

Загальний бал

УІІ. Домашнє завдання

Пояснення домашнього завдання з використанням технології особистісно орієнтованого навчання (диференціація домашнього завдання).

Завдання репродуктивного характеру

Прочитати параграф, відповісти на запитання для контролю.

Завдання творчого характеру

Підготувати повідомлення про поширення плодів (Терлецький В.К. Дивовижне у світі рослин.-К: Урожай, 1990.-208с.).

Завдання високого рівня Поміркуйте!

Чи може бути більше насінин у плоду, ніж насінних зачатків у завязі?

Рефлексія

  • Що вам найбільше сподобалось під час роботи на уроці?

  • Чи виконали завдання уроку особисто ви? Клас у цілому?

  • Над якими навичками, вміннями, на вашу думку, ще необхідно попрацювати?

На закінчення уроку – гра “Відгадай слово”

  1. Сухий шкірястий плід, стінки якого прилягають до насінини, але не зростаються з нею (у соняшника, кульбаби, ромашки). Сімянка

  2. Багатонасінний плід, який мають груші та яблуні. Яблуко

  3. Генеративні органи, що виникають після запліднення у квітці і містять у собі насіння. Бувають сухі і соковиті, однонасінні і багатонасінні, розкривні і нерозкривні. Плоди

  4. У лимона і апельсина плід - … Помаранча

  5. Плід, що має соковиту м’якоть, укриту тонкою шкіркою, і багато дрібних насінин. Такий плід, наприклад, у смородини, чорниці, помідорів, винограду. Ягода

  6. Назва рослини, яка має соковите м’ясисте супліддя. Шовковиця

  7. Сухий плід, у якого є плівчастий оплодень та одна насінина, що з ним зрослася. Такий плід мають зернові рослини. Зернівка

1

м

2

О

3

Л

4

О

5

д

6

ц

7

і

Швидко спливають хвилинки,

От і прощатись пора.

Я на прощання вам зичу

Щастя, здоровя, добра!

Урок закінчено. До побачення!

Додатки

Конкурс Аукціон знань

Використання плодів і насіння в господарській діяльності людини

Учні по черзі називають приклади використання плодів і насіння.

  1. Деякі плоди й насіння людина використовує в їжу.

  2. Плоди й насіння людина використовує як корм для тварин.

  3. Із плодів і насіння зернових культур виробляють різноманітні крупи.

  4. З насіння одержують олії.

  5. З рослинних олій виготовляють оліфу, машинні масла.

  6. Плоди бавовнику є сировиною для виробництва тканин.

  7. Плоди й насіння використовують для лікування різних захворювань.

  8. Плоди й насіння людина використовує в кулінарії як приправи, що поліпшують смакові якості різноманітних страв.

  9. Багато отруйних речовин можуть накопичуватися в насінні та плодах. Уживати їх не можна.

Конкурс Ти – мені, я – тобі

Учні по черзі ставлять запитання про поширення плодів і оцінюють відповідь.

  1. Яке значення в житті рослин має поширення їхніх плодів і насіння?

  2. Як плоди й насіння поширюються з допомогою вітру?

  3. Які пристосування мають плоди й насіння для поширення вітром?

  4. Як плоди й насіння поширюються з допомогою води?

  5. Як тварини беруть участь у поширенні рослин?

  6. Які рослини та як саме поширюються самостійно?

Конкурс Упізнай мене

На столі лежать різні плоди. Учні по черзі підходять і за описом знаходять плід. Називають його та наводять приклади рослин, в яких такий плід.

  1. Багатонасінний плід із соковитим середнім і внутрішнім шарами оплодня, а його зовнішній шар утворює захисну шкірочку.

(Плід – ягода, рослини - смородина томат, виноград та ін..).

  1. Соковитий багатонасінний плід, м’якоть якого утворена розрослим квітколожем.

(Плід – яблуко, рослини – яблуня, груша, айва, горобина та ін..).

  1. Сухий плід, що розкривається по верхньому й нижньому швах від верхівки до основи. Насіння прикріплене до обох половин оплодня.

(Плід – біб, рослини – квасоля, горох,соя та ін..).

  1. Сухий плід із твердим здеревілим оплоднем, усередині якого вільно лежить насіння.

(Плід – горіх, рослини – волоський горіх, лісовий горіх, арахіс та ін..).

  1. Сухий плід, у якого шкірястий оплодень щільно зростається з насінням.

(Плід – зернівка, рослини – пшениця, жито та ін..).

  1. Сухий плід, у якого здеревілий оплодень лише прилягає до насіння, але не зростається з ним.

(Плід – сімянка, рослини – соняшник, календула та ін..).

Конкурс Зєднайте парами

Плід Рослина

Біб Соняшник

Сімянка Пшениця

Зернівка Горох

Яблуко Вишня

Кістянка Ківі

Ягода Яблуня

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку із застосуванням мультимедійної презетації
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання