+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Урок "Багатство мови і мовлення" - тема уроку з української мови в 11 класі

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Багатство мови і мовлення: інтонаційне, лексичне, фразеологічне, морфологічне, синтаксичне

Мета уроку: Поглибити знання учнів про багатство мови і мовлення; формувати поняття прекрасного в мові, що спирається на її лексичні, фразеологічні та граматичні ресурси; удосконалювати мовлення учнів, розвивати почуття гумору; виховувати повагу до рідної мови; стимулювати розвиток компетентностей

Ресурсне забезпечення: Дидактичний матеріал, підручник, вчительська презентація, ноутбук, проектор

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок

Форма: урок-змагання

Методи, форми організації навчальної діяльності: групова, індивідуальна, аналітичний, конструктивний, метод «незакінчених речень», усний лексичний диктант, гра «Коректор», «Плюс-мінус».

Хід уроку

І. Організація уроку.

Велична, щедра і прекрасна мова,
Прозора й чиста, як гірська вода, —
То України мова барвінкова, —
Така багата й вічно молода.
О.  Лупій

1.Оголошення теми та мети. Мотивація навчальної діяльності 2-3 хв.

Сьогодні ми поговоримо з вами про багатство мови і мовлення. Що нам потрібно знати, вміти, аби добре попрацювати над темою уроку?

Очікувані результати:

знати: поняття «мова – мовлення»; вимоги до мовлення;

розрізняти: багатства мовлення: лексичне, морфологічне, фразеологічне, синтаксичне;

удосконалювати: своє мовлення.

Ви вже дорослі люди, молоді та енергійні, і зовсім небагато часу залишилось до того моменту, коли підете в самостійне життя. І неодмінно задумаєтесь над тим, як зробити це життя гідним та забезпеченим. З цього приводу Д. Карнегі писав, що про людину судять з 4 речей:
-    який вона має вигляд;
-    що вона робить;
-    як вона говорить;
-    що вона говорить.

Отже, на 50% ставлення до людини у світі залежить від її мови. Священний обов’язок кожного з нас – берегти дорогоцінні якості рідної мови, її запашні, барвисті слова, образи, звороти, шліфувати і збагачувати їх, щоб передати прийдешнім поколінням спадщину.

Мова — інтелектуальний портрет людини. Не забуваймо про це! І якщо зовнішній портрет можна змінити за допомогою одягу, макіяжу, то з мовним — набагато складніше.

Урок ми проведемо у формі змагання. Ви самостійно поділилися на дві команди, придумали собі назви. Перед вами картка самооцінювання, яку ви заповнюєте протягом уроку. Журі заповнює картку оцінювання команд.

Тому розпочнімо.

ІІ.Актуалізація опорних знань. 5хв.

Розминка.

1.Завдання для обох команд

І команда. Поясніть поняття «мова».

ІІ команда Поясніть поняття «мовлення».

І к. Назвіть вимоги до мовлення.

ІІ к. У чому полягає багатство мовлення?

2. «Назвіть одним словом». Усний лексичний диктант.

I команда

Людина, яка виявляє надзвичайну відвагу, хоробрість, самовідданість у бою чи праці. (Герой.)

Найвища почесна відзнака, нагорода за військові, трудові або інші заслуги. (Орден.)

Здатність людини думати, мислити, основа її свідомого життя. (Розум.)

Знання, вміння, здобуті в житті, на практиці. (Досвід.)

Великий, хижий птах, який водиться в степах чи горах, а також образна назва сильної, мужньої людини. (Орел.)

Вище звання командирського складу військово-морських сил. (Адмірал.)

Винагорода, яку вручають переможцеві в конкурсі. (Приз.)

Тип захворювання, яке розповсюджується зі швидкістю, що значно перевищує очікувану. (Епідемія.)

Музичний супровід. (Акомпанемент.)

Льодова гора, що плаває в морі. (Айсберг.)

ІІ команда

Склад зброї і військового спорядження. (Арсенал.)

Приміщення, де стоять літаки і відбувається їх поточний ремонт. (Ангар.)

Великі з’єднання військових кораблів чи літаків військово-повітряного флоту. (Ескадра.)

Людина, яка знає багато мов. (Поліглот.)

Розмова двох осіб. (Діалог.)

Прилад для вимірювання температури. (Термометр.)

Керівник підприємства. (Директор.)

Суперечка з якогось питання. (Полеміка.)

Спеціаліст, який лікує очі. (Окуліст.)

Документ на постійне відвідування концертів, бібліотеки, спортзалу. (Абонемент.)

III. Застосування набутих знань, поглиблення вмінь та навичок

Щоб не порушувати милозвучності нашої мови, слід уникати помилок, тому проведемо мовну гру «Коректор».5хв.

Знайдіть помилку у виборі слова, правильну відповідь запишіть, із двома словами складіть речення.

Терміново подзвони — терміново зателефонуй, нанести удар — завдати удару, приймати участь — брати участь, на протязі тижня — протягом тижня, жилий фонд – житловий фонд, канікули із-за лютих морозів – канікули через люті морози.

Перевірка завдання: читання запису, речення, а потім слайд.

Всім зрозуміло, що на письмі потрібно дотримуватись загальних правил і законів. А от чи є необхідність вивчати їх у вимові? Чи слід звертати увагу на правильну вимову слів?

З метою врегулювання правильного наголошування слів проведемо

Рольову гру «Плюс-мінус».4 хв.

Уявіть себе ведучим відомої радіопрограми. У вашому тексті є кілька «небезпечних» слів стосовно їх наголошення. До початку ефіру всі сумніви і питання треба з’ясувати. Запишіть у рядок 12 цифр, що відповідають кількості слів, які ви не занотовуєте, а лише ставите навпроти цифри позначку «+», якщо наголос у слові вас задовольняє, і «–» — якщо не задовольняє.

(При диктовці деякі слова зумисно неправильно наголошуються.)

Феномен, рукопис, дочка, тріскотнява, квартал, вимога,чорнослив,випадок, фольга, загадка,вірші, симетрія.(Слайд - перевірка) Якщо виникає сумнів, де поставити наголос в слові, куди слід звернутися?

Отже, всім зрозуміло, що дотримання загальних правил і законів у вимові так само необхідне, як і на письмі. У наш час, коли усна мова стала засобом широкого спілкування на конференціях, з'їздах і нарадах, в театрі і кіно, на радіо і телебаченні, вона має бути бездоганною в мовному і вимовному оформленні.

Щоб зробити наше мовлення яскравішим, образнішим, попрацюймо із фразеологічним багатством. Потрібно з’ясувати значення фразеологізмів.

Гра «Передайте одним словом» 4 хв.

І команда

1. Кури не клюють.

2. Дурня валяти.

3. Запахло смаленим.

4. Вітер у голові.

5. Сім п’ятниць на тиждень.

6. Допекти до живого.

7. До розуму довести.

8. З відкритим серцем.

9. З одного маху.

10. Мов заціпило.

Відповідь. 1. Багато. 2. Ледарювати. 3. Небезпечно. 4. Легковажний. 5. Непостійний. 6. Дошкулити. 7. Виростити. 8. Відверто. 9. Миттю. 10. Замовкнути.

II команда

1. На сміх брати.

2. Горобцям дулі давати.

3. Душа завмерла.

4. Скорчитися в три погибелі.

5. Слізьми вмиватися.

6. Ставити на карту.

7. Топтати в болото.

8. Хоч око вийми.

9. Шкірити зуби.

10. Як в’юн.

Відповідь. 1. Кепкувати. 2. Ледарювати. 3. Злякатися. 4. Згорбитися. 5. Плакати. 6. Ризикувати. 7. Принижувати. 8. Темно. 9. Сміятися. 10. Верткий.

Перевірка

Конкурс капітанів. 4хв.

1) Учитель попросив шестикласника: «Поклич до мене, будь ласка, Онопченка!» «Кого кликати,— міркує учень,— Василя чи Валентину? Обоє мають однакове прізвище». Поясніть свої міркування.

Конкурс «Розумники». 4 хв. Не секрет, що від постановки розділових знаків може залежати зміст речень. Іноді неправильно поставлений знак створює явний комічний ефект. Виправте пунктуаційні помилки.

Громадяни, корови, телята й інша худоба можуть випасатися тільки на спеціально відведених місцях.

На зимівлю залишено отару овець, яку доглядають троє чабанів і більше двохсот свиней.

Комісія встановила, що продуктовий магазин уражений гризунами з дуже малим асортиментом.

Слайд-перевірка!!!(Громадяни! Корови, телята й інша худоба можуть випасатися тільки на спеціально відведених місцях.

На зимівлю залишено отару овець, яку доглядають троє чабанів, і більше двохсот свиней.

Комісія встановила, що продуктовий магазин, уражений гризунами, з дуже малим асортиментом.)

ІV. Підбиття підсумків уроку

Нагородження переможців. Виставлення оцінок.

  • Які рекомендації щодо збагачення власного мовлення ви б дали?

  • Яке ж мовлення можна вважати багатим?

V. Домашнє завдання. Повторити параграфи15-16. Пройти он-лайн тестування з теми «Багатство мовлення».

Картка самооцінювання

Назва конкурсу

За поняття (слово)

Усього

самооцінювання

Розминка

1. Розкрити поняття

0,5 б.

1б.

2.Лексичний диктант

1 слово - 0,5 б

5б.

Коректор

1 сполучення - 0,5б.,

речення – 1 б.

5б.

Плюс-мінус

1 слово – 0,5 б.

6б.

Передай одним словом

1 значення – 0,5б.

5б.

Конкурс капітанів

1б.

1б.

Розумники

1речення -1б.

3б.

Загальна кількість балів

24б.

Оцінка

12б.

Картка оцінювання команд (для журі)

І к.

ІІ к.

Назва конкурсу

За поняття (слово)

Усього

оцінювання

Розминка

1. Розкрити поняття

0,5 б.

1б.

І к.

ІІ к.

2.Лексичний диктант

1 слово - 0,5 б

5б.

Коректор

1 сполучення - 0,5б.,

речення – 1 б.

5б.

Плюс-мінус

1 слово – 0,5 б.

6б.

Передай одним словом

1 значення – 0,5б.

5б.

Конкурс капітанів

1б.

1б.

Розумники

1речення -1б.

3б.

Загальна кількість балів

24б.

Оцінка

ЕНЕРГОДАРСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС №5

ЕНЕРГОДАРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВІДКРИТИЙ УРОК В 11-А КЛАСІ

БАГАТСТВО МОВИ І МОВЛЕННЯ

УЧИТЕЛЬ: ГАЛКІНА ТЕТЯНА МІЛІБАЇВНА

ЕНЕРГОДАР-2018

Опис документу:
Мета уроку: Поглибити знання учнів про багатство мови і мовлення; формувати поняття прекрасного в мові, що спирається на її лексичні, фразеологічні та граматичні ресурси; удосконалювати мовлення учнів, розвивати почуття гумору; виховувати повагу до рідної мови; стимулювати розвиток компетентностей

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Соціальне партнерство закладу позашкільної освіти та сім’ї»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн