Урок-аукціон з теми "Іменник"

Українська мова

Для кого: 3 Клас

10.01.2020

341

170

0

Опис документу:
Мета уроку - систематизувати та узагальнити знання учнів про іменник як частину мови, його значення в мовленні; розвивати уміння співпрацювати в парі та групі; виховувати бажання краще знати рідну мову, прищеплювати любов до своєї Батьківщини, природи рідного краю.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Медюк Ірина Володимирівна

Вчитель початкових класів

Вчитель вищої категорії

Звання «Вчитель – методист»

Ананьївського НВК

«ЗОШ І – ІІІ ст. – гімназія - ДНЗ»

вул. Пушкіна, 36,

м. Ананьєва Одеської обл. 664000

телефон 06322031

Поштова адреса: вул. Лукашевича 19 – А, кв. 9, м. Ананьїв,

Одеська обл. 66400 телефон – 0683916277

irina0760med@gmail.com

Нестандартний урок

з української мови у 3 класі

урок – аукціон

з теми «Іменник»

Тема. Підсумковий урок з теми «Іменник».

Тип уроку: урок узагальнення і закріплення здобутих знань і вмінь.

Основна мета уроку :

а) навчальна: систематизувати та узагальнити знання учнів про іменник як частину мови;

його значення в мовленні;

б) діяльнісна; сформувати в учнів уявлення про лексичне значення іменників,

продовжити роботу із словниками; розвивати пізнавальну активність і самостійність

логічного мислення учнів, їх спостережливість, зв’язне мовлення, уяву, утвердити

право дитини на власну думку;

в) знання; забезпечити засвоєння термінів; дізнатися якомога більше про іменник,

його значення в мовленні;

г) уміння; вдосконалювати уміння розпізнавати іменники в тексті серед інших частин

мови; уміти правильно вимовляти і грамотно записувати іменники на письмі;

розвивати уміння співпрацювати в групі.

Виховна мета; виховувати бажання краще знати рідну мову; сприяти вихованню

особистості через колективну працю; виховувати любов до своєї Батьківщини,

природи рідного краю.

Розумові операції; аналіз, аналогія, порівняння, узагальнення.

Демонстраційний матеріал: предмети, які розігруються на аукціоні , деревяний

молоток з дошкою, таблиця « Іменник», малюнок казкового героя хлопчика Іменника,

картки.

Технічне забезпечення : магнітофон, запис веселої музики для музичних пауз.

Хід уроку

I. Організація класу.

Дзвінок кличе на урок

Моїх рідних діточок,

Станьте дружно всі у ряд !

Швидше! Швидше!

Аукціон у нас.

Аукціон прийшов до нас

Мабуть, щоб навчити нас.

Іменники вміти визначати

Їх значення і правопис знати.

- Нехай девізом нашого уроку будуть такі слова:

Активним і уважним будь,

І про кмітливість не забудь!

Видумуй, пробуй, твори,

Розум, фантазію прояви !

II Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок – аукціон.

Довідкове бюро.

Аукціон – це розпродаж різних речей за правилом : річ отримує той, хто пропонує більшу

плату. Удар молотка сповістить, хто отримав предмет. На нашому аукціоні ми будемо

розігрувати ось ці речі (показ виставлених предметів).Цей «товар» ви можете «купити»,

показавши свої знання з теми « Іменник».

  • Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

У мовну країну,

Прекрасну й чарівну,

До міста чудес, що іменником звуть.

Тож , друзі, швиденько

Збираймося в путь,

Щоб в мовну скарбницю

Ще раз зазирнуть.

  • А аукціон нам допоможе провести господар уроку – хлопчик Іменник.

  • Я іменник, я узяв собі на плечі

Велике діло – називати речі…

І до вас ось, завітав,

Щоб аукціон розіграть.

А також ваші знання перевірять.

Для завзятих і кмітливих,

працьовитих, нелінивих,

Я цікаві завдання приніс.

Вас ігри, забави, жарти і сміх –

Чекають сьогодні, малята, на всіх.

III Фронтальне опитування.

  • Щоб аукціон нам розпочати, потрібно секрети іменника пригадати.

1.Технологія «Мікрофон».

- Частина мови.

- Що означає?

- На які питання відповідає?

- На яке питання відповідають назви істот?

- А назви неістот?

- Які іменники відносяться до власних?

- Які до загальних?

- Як пишуться власні іменники?

- А загальні?

- Яких родів бувають іменники?

- Яке число може мати іменник?

- Яким членом речення виступає іменник?

2. Складання «Тематичної павутинки».

Іменник – частина мови

Означає предмет Має граматичні ознаки

Назви

істот загальні

неістот власні Рід Число

чоловічий жіночий середній однина множина

є членом речення

головним або другорядним

підметом

Молодці діти, ви показали гарні теоретичні знання. ( Хто відповідав отримує 1 бал.)

IV Етап організації виконання плану діяльності.

-Отже, аукціон розпочинається !

Аукціон у нас багатий.

Можете всього придбати:

Тут всього багато й густо !

То ж скоріше ! Поспішайте!

Всі речі розіграйте і придбайте!

Підходьте, купуйте і «знань» не жалкуйте!

Першою на аукціоні розігрується картина.

Дивна картина чарівна,

візерунками багата.

Як мереживо, вона

буде всіх нас чарувати.

Незвичайною красою

Мабуть, ніжною рукою

Намальована вона така.

Ви її придбаєте, якщо всі іменники з вірша впізнаєте.

1. Гра «Впізнай іменник». Вибірковий диктант. Виписати іменники.

На стежинці сонце я зустрів,

Привітав його і запитав:

  • Всі народи бачиш ти з висот,

Всі долини і гірські шпилі,

Де ж найбільший на землі народ ?

Де ж найкраще місце на землі ?

Сонце посміхнулось здаля.

  • Правда, я все бачу з висоти,

Всі народи рівні. А земля

там найкраща, де вродився ти!

Виростай, дитино, й пам’ятай :

Батьківщина – то найкращий край.

  • Назвіть іменники, які записали.

  1. Метод «Прес». ( Учні доводять свою думку ).

  • Оскільки слово « стежина» означає предмет і відповідає на запитання « що?», то це

є іменник . Таким чином , ці всі слова іменники.

( Лунає звук гонга). «Товар» проданий!

Учні, які виконали завдання вірно, отримують 2 бали і куплену картину).

3). Гра «Питання на засипку».

(Змагання між хлопчиками і дівчатками. Хто більше?)

Дівчаткам. – Назвати іменники, які можна побачити, помацати, доторкнутись до них.

Хлопчикам. – Назвати іменники, до яких не можна доторкнутися, не можна побачити.

- А тепер я запрошую вас на зустріч з моїми вірними друзями. Пропоную зустрітися

з іменниками істотами і неістотами.

- Діти, а які іменники ви б хотіли запросити сьогодні на урок?

- Давайте їх запишемо.

Уважність, акуратність, старанність, дисциплінованість, упевненість, пам'ять.

- На які питання відповідають ці іменники? (Що?)

- Як називаються іменники, які відповідають на питання що? (Неістоти).

- На які питання відповідають назви істот? (Хто?)

Завдання: за 3 хвилини необхідно записати якомога більше слів – назв істот

.

- Розігруються глечики.

Я глечики вам пропоную,

Дорого не ціную.

Адже кожній господині глечик

стане у пригоді.

Купуйте глечики чарівні

В дарунок своїй родині.

1) Творче списування. Робота в парах.

- Складіть прислів’я . (Прислів’я написані з протилежної сторони глечиків).

На сонці тепло, як земля людей.

Мати годує дітей, а біля матері добре.

У кого ненька, а дитя матері.

Птах радіє весні, у того й сорочка біленька.

- Назвіть іменники – назви істот і неістот.

«Товар» проданий.»

( За вірне виконання завдання 2 бали і куплений глечик.)

Пропоную зустрітися з власними і загальними іменниками.

2). Гра «Дощик запитань».

- Які іменники відносяться до власних?

- Які до загальних?

- Як пишуться власні іменники?

- А як загальні?

3). Гра «Зайве слово».

- Місто, Харків, Тернопіль, Ніжин.

- Попелюшка, дівчинка, Снігурочка, Дюймовочка.

- Котигорошко, Буратіно, хлопчик, Чіполіно.

4). Гра «Знаю я багато».

Завдання: за 3 хвилини необхідно записати якомога більше слів – власних назв.

1 ряд 2 ряд 3 ряд

країни річки міста

( Виграє той ряд, який записав більше власних назв.)

  • Розігрується рушничок

Вишитий нитками.

Там калина молода

Й ружі з соловями .

У барвінку синій світ,

Кущ рясного глоду.

Український рушничок –

Символ мого роду.

Край, де ми народились,

Де ростем – живемо,

Батьківщиною ніжно

Із любов’ю звемо.

Ти – Вкраїна наша.

Різні в світі землі є,

Але ти – найкраща!

В. Лучук.

1. Гра «Не помились» (робота в парах)

Завдання. Правильно з’єднайте загальну та власну назви.

( Завдання записані з протилежної сторони рушничків).

а). Князь Леся Українка

Літописець Григорій Сковорода

композитор Тарас Шевченко

поет , митець Микола Лисенко

письменниця Нестор

учений, артист Володимир

б). – До загальних назв допишіть власні:

поет - … місто - … держава - …

село - … річка - … вулиця - …

«Товар» проданий».

(Куплені рушнички і 3 бали ).

Фізкультхвилинка.

-Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній

І до сонця потягніться,

В різні боки нахиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте –

І за парти рівно сядьте.

- А тепер з новими силами продовжимо нашу роботу.

Зустріч з родами іменника.

- Яких родів бувають іменники?

- Які іменники відносяться до жіночого роду?

- До чоловічого роду?

- До середнього роду?

Вправа з «ключами».

Таблиця зі словами: ясен, брат, вівця, сонце, поле, ангел, сестра, жайворонок, ім’я, істота,

хутро, абрикос, машина, учениця, юннат, училище.

- Виписати іменники у 3 колонки, розподілити їх за родами.

чоловічий рід жіночий рід середній рід

ясен вівця сонце

брат сестра поле

ангел істота ім’я

жайворонок машина хутро

абрикос учениця училище

юннат

- Підкреслити у кожному слові першу літеру. Із підкреслених букв скласти речення.

Якщо правильно виконана робота, у зошитах буде таке речення:

  • Я бажаю всім успіху.

Розігрується хустина.

На ній – і гроно, і пелюстка,

І небо, й райдуга на ній…

Мов берегиня вроди, хустка

Здавен у нашій стороні.

То – нареченим на щастя,

То – на добро матерям,

Вічний дарунок – хустина квітчаста,

Знана стежкам і вітрам.

Веселі ви чи сумовиті,

На схилах Ворскли чи Дінця, -

Нема таких жінок на світі,

Котрим вона не до лиця.

Творча робота в групах.

- Виявляється, це ще не всі завдання, які приніс нам хлопчик Іменник. Він хоче дізнатися,

чи вмієте ви працювати творчо, зосереджено та ще й дружно. Він пропонує вам виконати

завдання в групах і зустрітися з числами іменників.

1 група.

- Списати вірш, розкрити дужки. Визначити число іменників.

Українці кажуть так:

Живемо ми у (міста),

(селище) і (села).

Влітку ходимо по (ліси),

по (дороги) і (луги),

по (поля) веселих.

2 група.

- Розкрийте дужки, поставте іменники у правильній числовій формі.

Прозоре повітря іскриться крижаними (уламок).

Місяць срібним (ріжок) зачепився за верхівку старої верби.

Біліють проти місяця (хата).

Жовтими вогнями світяться ( вікно).

- У іменниках в однині визначити рід.

3 група.

Завдання рими – жартівниці.

- Перший і останній рядок вірша стоять на своєму місця. а інші переплуталися,

і вам треба поставити їх на місця :

(1) Я ладнаю годівнички

(2) Прилітайте, друзі милі,

(3) Для горобчика й синички,

(4) Крихт насиплю і пшонця.

(5) Для малого снігурця .

(6) Не лякайтесь заметілі!

- Підкресліть іменники в однині – однією рискою, а в множині – двома. У іменниках

в однині визначити рід.

4 група.

- Складіть правильно деформовані речення.

- Снідав, сидів, я, струмком, і, над.

  • Апетит, у, гарний, був, мене.

  • Спалахнула, вдарив, враз, блискавка, грім, і.

  • Перестало, дощ, коли, пішов, то, гриміти.

  • Сонечко, виглянуло, яскраве.

Чи є ці речення текстом ? Чому?

Прочитайте утворений текст.

Підкресліть іменники, визначте їх рід і число.

- Після виконання завдання , кожен керівник групи буде презентувати роботу.

Всі учні уважно слухають і виправляють помилки.

«Товар проданий».(3бали і куплена хустина.)

Розігруються віночки.

У гаю, на лузі, в полі –

Скільки там квіток!

Ми нарвали їх доволі,

Потім посідали в колі,

Щоб сплести вінок.

- А чи знаєте ви, що український віночок не просто краса, а й оберіг, «знахар душі», бо в

ньому є така чаклунська сила, що біль знімає, волосся береже?

- Які квіти вплітаються до віночка?

( Ружі, калини, безсмертника, деревію, незабудки, чорнобривці, любистку, волошки,

барвінок, цвіт вишні та яблуні).

Завдання.

Аналіз іменників за схемою з підручника.

1 ряд 2 ряд 3 ряд

калина барвінок яблуня

чорнобривці ромашки деревій

Київ Україна Дніпро

« Товар проданий» (3 бали і куплений віночок.)

Іменник. Любі друзі! Я дуже радий зустрічі з вами. Переконався , що ви добре засвоїли

частину мови іменник, вмієте висловлювати свої думки рідною мовою. Отже, сподіваюся,

що ви будете патріотами рідної України.

V Підсумок уроку.

Гра «Віночок»

Учні утворюють коло та передають одне одному віночок, при цьому кажуть:

  • « Сьогодні на уроці я навчився…»

  • « Сьогодні на уроці я зрозумів…»

  • « Сьогодні на уроці я дізнався…»

  • « Сьогодні на уроці мені сподобалось…»

Вчитель. Наша рідна земля – це Україна. Україна – це квітучий край із рутою – м’ятою і

барвінком. Україна – віковічна боротьба нашого народу за незалежність, волю і щастя.

Україна – це милозвучна рідна мова, вишитий рушник, задушевна лірична пісня і

запальний танець.

Мальовнича земля українська із сивої давнини хлібом – сіллю для друзів привітна, славна

родом наших дідів.

Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну,

Красу її, вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

Література.

  1. Вашуленко М. С. Методичні рекомендації до роботи за підручником « Рідна мова»,

3 клас. Початкова школа. – 2003. - № 8.

2. Вашуленко М. С. , О. І. Мельниченко .Підручник « Рідна мова» для 3 класу, Ч. 2.

- К.: Освіта, 2003.

3. Лобчук О. Вимоги до уроку з рідної мови. Початкова школа. – 2005. – № 6.

4. Логачевська С. П. Диференціація у звичайному класі: Методичний посібник для

вчителя. – К. : Заповіт, 1998.

5. Навчання і виховання учнів 3 класу: Методичний посібник для вчителів.

Упор. О. Я. Савченко. – К. : Початкова школа, 2004.

6. Одинцова Г. , Кодлюк Я. Цікавинки на уроках рідної мови: Посібник для вчителя

початкових класів. – Тернопіль: 2001.

7. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1 – 4 класи. – К.: Початкова

школа, 2006.

8. Стрибна О. В., Соценко А. О. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи

початкової школи. Х.. В. Г. « Основа» , 2005. – с. 13 – 21.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.