ТЕМА. Частини мови. Закріплання.
МЕТА. Узагальнити знання проiменник, прикметник, дієслово. Розвивати навички відрізняти частини мови за їх лексичним і граматичним значенням. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати інтерес до навчання.
ОБЛАДНАННЯ. Гонг, картки з назвами частин мови, картки з завданням.
ТИП УРОКУ. Урок - аукціон.
ХІД УРОКУ
І.Організаційна частина.
А)Оголошення теми і мети уроку.
Вчитель. Сього незвичайний товар! На своєму столі лежать картки з написаними назвами частин мови. Цей «товар» ви можете «купити», показавши свої знання. Отже, аукціон починається!
ІІ. Узагальнення знань про іменник.
Робота у групах
Вчитель. Першим на аукціон виставлений іменник.
(Учні працюють групами . «Довірена особа» від кожної групи розповідає про частину мови іменник).
Наприклад. Іменник частина мови,що означає предмет і відповідає на запитання хто ?, що?
-Хто більше?
Іменник - це назва iстот і неістот.
-Хто більше?
Іменники є власнi i загальні назви.
-Хто більше?
Іменники мають два числа: однину і множину.
-Хто більше?
Іменники змінюються за запитаннями і зв'язуються з іншими словами за допомогою закінчень та прийменників.
Учні доводять це твердження. Вони розповідають про іменник . Коли виникає необхідність, ставлю запитання. Нарешті у класі настає тиша. Більше нічого сказати про іменник, тому що пригадали всевивчене про іменник.
(лунає звук гонга)
Вчитель. «Товар» проданий!
-Власником товару (картки з записаною назвою частини мови) стає група учнів, представник якої виступає останнім.
Б) Вправи.
А) Визначити рiд iменника.
На дошці:снігур, синичка, ворона,дятел, голуб’ятко,шишкар, шпаченя , курiпка , ластів'я.
Б)Самостійна робота
Картки: (додаються)
Невеличка бесiда.
B)Вибiрковий диктант.
Наше село Горбані розкинулось над річкою Супій.
(зб. дикт. С.36)
ІІІ. Узагальнення знань про прикметник
Вчитель.
На аукцiонi-прикметник.
Ходжу я по базару.
Шукаю собi пару...
Допоможіть менi, товариші!
Адже пара менi до душi!
-Дiбрати усно до iменникiв потрібні прикметники:
день, небо, весна, снiг, хліб літо, квіти.
-Аукцiон триває. Наступний «товар» - прикметник.
Розповідь про прикметник.
(запитання. З яким словом зв'язанi у реченні? На яке запитання відповідає,рiд, число, закінчення).
Вчитель. «Товар» проданий
IV. Руханка.
(До слів підібрати прикметники і визначити рiд iчисло)
…ведмідь,...заєць,...лисиця,...вовк.
(все показуємо рухами)
V . Дієслово.
1)Вчитель. Аукціон триває.
-Хто більше знає про дієслово?
(учні відповідають)
Вчитель. Вiдповiдей бiльше немає (лунає звук гонга). «Товар» проданий.
2) Вправи.
-Вибiрковий диктант.
(виписати дієслова: земля, працюють, сонце, красивий, навчаються говорить).
-Відгадування загадок.
В воді купався, сухим зостався.(гуска)
В воді вона живе, не має клюва, а клює.(риба)
Нiг не має, а ходжу , рота не має, а скажу коли спать, коли встать. (годинник)
Під деревами, під гілками повзе мішок з голками (їжак)
VІ. Підсумок аукціону.
А) Рефлексія.
Завдання - змагання.
1)Хто запише протягом хвилини найбiльше слів та визначить , до якої частини мови вони належать?
2)Які частини мови ви знаєте?













