і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь

Урок

Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
3600 грн
1080 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №EU940762
За публікацію цієї методичної розробки Токарчук Галина отримав(ла) свідоцтво №EU940762
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Числівник як частина мови.

Мета: ознайомити учнів з частиною мови — числівником, дати початкове уявлення про числівник, його роль у мовленні; вчити впізнавати серед слів числівники, ставити до них питання скільки?, який?, котрий?, котра?, котре?, котрі?, правильно вживати у мовленні та застосовувати набуті знання про числівник на практиці; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати бажання краще знати українську мову.

Обладнання: картки з диференційованими завданнями, презентація «Числівник», відеопрезентація «Мовка і Суржик. Частина мови – числівник», девіз уроку: “Знаєш сам – допоможи другові”, шкала оцінювання, завдання уроку, ребуси, роздатковий матеріал, картинки зимових місяців, подарунки – пам’ятки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням інноваційних технологій

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Сьогодні на урок до нас

Завітали гості щирі

Привітайте в добрий час

Гостей усмішкою і миром.

Доброго дня вам, доброго дня нам,

Доброго дня всій Україні.

(діти сідають)

Учитель Учні

Сидимо Рівно

Пишемо Гарно

Слухаємо Уважно

Відповідаємо Точно

Девіз уроку: “Знаєш сам – допоможи другові”. (на дошці)

Шкала оцінювання

- Для того, щоб ви продуктивно працювали на уроці розглянемо шкалу оцінювання вашої роботи на уроці (лежить в кожного учня на партах). Я буду читати, а ви робіть позначки на полі: так (+) чи ні (-).

  1. Я буду уважним на уроці.

  2. Я буду старанним на уроці.

  3. Я буду розвити культуру мовлення.

  4. Я буду каліграфічно і грамотно писати.

  5. Я буду активним на уроці.

Отже, візьміть з собою гарний настрій, розпочинаємо роботу.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості. Хто це? Відгадайте загадку.

Дванадцять братів один за одним ходять,

Один одного не обходять. (Дванадцять місяців)

- До нас в гості завітали три брати - зимові місяці. Назвіть їх. (Грудень, Січень, Лютий ) ( 1 слайд). Кожен із них приніс завдання до нашого уроку.

- Сіли рівно, відкрили зошити, записали:

Двадцять дев’яте січня

Класна робота

  • Отже, завдання від Грудня. (слайд 2)

Першим просить слово Грудень:

Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

  • На дошці записана каліграфічна хвилинка. Зверніть увагу на написання і поєднання букв. Напишіть у зошиті за зразком.

Два на дцять дванадцять

  • Яка в цьому слові орфограма?

  • Запишіть транскрипцію з коментуванням. [д в а н а д ц’ а т’]

  • Складіть речення з цим словом, знайдіть в реченні відомі частини мови.

На(приймен.) спортивний(прикм.) майданчик(ім.) прийшли(дієсл.) дванадцять дітей(ім.).

  • З яким словом у вас виникли труднощі? (дванадцять)

  • Що таке дванадцять? (число)

  • Де ми використовуємо числа? ( відповіді дітей)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми познайомимось з новою частиною мови. А як ця частина мови називається, ми дізнаємось переглянувши і прослухавши розмову між Мовкою та Суржиком.

  • Діти, а хто такі Мовка і Суржик? (Суржик – це людина, яка у процесі мовлення змішує слова української і російської мов, Мовка – людина, яка грамотно висловлює свої думки)

Відеопрезентація « Мовка і Суржик. Частина мови – числівник»

( https://www.youtube.com/watch?v=3mtc-0HoHAQ )

- Про яку частину мови ви почули? (числівник)

- Тож на уроці ми дізнаємось, що таке числівник, на які запитання він відповідає, будемо вчитися знаходити числівники в тексті та грамотно їх писати.

Завдання уроку (на дошці).

  • Дізнайтеся, що ж таке числівник

  • На які запитання він відповідає?

  • Вміти знаходити числівник в тексті

  • Грамотно писати числівник.

  • Не забувайте, числівники записуємо словами!

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.

1. Робота в групах

- Об’єднайтеся у групи за номерами. Кожна група збирається біля своїх консультантів.

Консультанти – Кривоножкіна А., Скворцова М., Кісіль Т.

(Діти об’єднуються у три групи).

Етапи роботи в групах (слайд 3)

1 етап. Консультанти знайомлять учнів з темами, підготовленими вдома

1 група – «Що таке числівник?»

2 група – « Які числівники мають питання «скільки?»

3 група – «« Які числівники мають питання «який? котрий?»

II етап. Діти повертаються на свої місця. Іде обмін інформацією, почутою від консультантів. Кожен член групи переказує почуте у своєму центрі.

2. Первинне закріплення. «Мозковий штурм». (слайд окремий)

- З якою частиною мови ми познайомилися?

- Що означає числівник? (слова, які означають кількість предметів або їх порядок під час лічби, називаються числівниками.)

- Які числівники відповідають на питання «скільки?» (числівники, які означають кількість предметів відповідають на питання «скільки?»)

- Які числівники відповідають на питання «який? котрий?»? (числівники, які вказують на порядковий номер предмета відповідають на питання «який? котрий?»)

- А зараз консультант-дослідник розкаже з якою частиною мови пов’язаний числівник та яким членом речення буває (виступ учня – консультанта Колісник Д.)

Числівник в реченні пов'язаний з іменниками. У реченні числівники можуть бути різними членами речення, як головними так і другорядними. Наприклад: Другий день йде дощ. Другий зайшов додому.

3. Фізкультхвилинка https://www.youtube.com/watch?v=A09aJ3gvLWs

4. Робота з підручником від місяця Січня (слайд 4 )

1. - Діти, а Січень хоче попрацювати разом з вами в підручнику. Відкрийте підручник на стор.111, зверніть увагу на рубрику «Спілкуймося красно».

Робота в парах. (учні зачитують інформацію з рубрики, вправляються в правильній вимові числівників).

2. – Діти, відкрийте впр. 255. Прочитайте завдання. Давайте прочитаємо числівники і поставимо до кожного з них запитання. Складіть словосполучення числівників з іменниками (вибирає вчитель: дев’ять, дев’ятий, сім, сьома, чотирнадцяте)

5. Творчі завдання від місяця Лютого (слайд 5)

- Діти, зимовий брат Лютий приніс нам творчі завдання.

1. Виконання творчого завдання (диференційовано). (слайд 6)

На проекторі – ознайомити, кожен обирає собі завдання.

Оберіть те завдання, яке на вашу думку, вам під силу.

Підніміть руку хто обрав 1 завдання, 2, 3? На виконання завдання 3 хвилини.

- Уважно прочитайте завдання і виконайте в зошитах

Завдання для учнів з високим рівнем засвоєння знань

Завдання для учнів з достатнім рівнем засвоєння знань

Завдання для учнів з середнім і початковим рівнем засвоєння знань

Зі слів склади речення. Підкресли числівники.

О, розпочався, дев'ятій, урок, годині.

Перерва, десять, тривала, хвилин.

Оленка, художню, тридцять, читала, хвилин, книжку.

Утвори прислів’я, підкресли числівники. Поясни їх значення.

Один скаже, другий прикаже.

П’ять разів подумай, а один раз говори.

На других гомонять, а самі все лихо творять.

Випиши словосполучення з числівниками.

Третій місяць, літній місяць, восьма парта, дерев'яна парта, цікава книжка, перша книжка, вказівний палець, другий палець.

Перевірка виконаних завдань

  1. Метод мнемотехніки

Подивіться уважно, які заховані цифри в образах? У нас утворилися числівники.

- а тепер давайте утворимо із цих слів слова, які б відповідали на питання який? (2 числівники з вчителем, слідуючи – діти утворюють самостійно)

  1. Розгадування буквено-числових ребусів. Робота в парах (додаток)

(який числівник заховався в цьому слові?)

100 лиця (столиця) смор 1 а (смородина) 7 я (сім’я)

ві 3 на (вітрина) пі 2 л (підвал) 7 (вісім)

г 1 а (година)

  1. Підручник, впр.256 (якщо залишиться час)

V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

1. Нашим гостям час повертатися і вони запитують вас на прощання:

- З якою новою частиною мови ви ознайомились?

- Які слова називаються числівниками?

- На які питання вони відповідають?

Метод «П’ять речень»

  1. Робота зі шкалою оцінювання

  • А тепер перевіримо якими ж ви були на уроці?

  • Біля своїх перших позначок на листочках зі шкалою оцінювання навпроти робіть інші позначки.

  • Порівняйте свої дані на початку уроку і в кінці уроку.

  • Якщо у вас

5 плюсів – ви дуже добре працювали

4 плюси – я дякую за урок

3 плюси – вам потрібно задуматися над своїми мінусами

1-2 плюси – станьте активнішими на уроці

- Діти, за гарну роботу на уроці кожен із вас отримує подарунки – пам’ятки «Числівник». (на аркуші)

VІ. Домашнє завдання

С.110, правило

І група «Хмаринка» – впр.257 – прочитати слова, вставити числівники, записати

ІІ група «Краплинка» – підготувати 5 загадок в яких відповіддю будуть числівники.

Суржик – це людина, яка у процесі мовлення змішує слова української і російської мов, Мовка – людина,яка грамотно висловлює свої думки.

Суржик – це людина, яка у процесі мовлення змішує слова української і російської мов, Мовка – людина,яка грамотно висловлює свої думки.

Суржик – це людина, яка у процесі мовлення змішує слова української і російської мов, Мовка – людина,яка грамотно висловлює свої думки.

- Що означає числівник? (слова, які означають кількість предметів або їх порядок під час лічби, називаються числівниками.)

- Які числівники відповідають на питання «скільки?» (числівники, які означають кількість предметів відповідають на питання «скільки?»)

- Які числівники відповідають на питання «який? котрий?»? (числівники, які вказують на порядковий номер предмета відповідають на питання «який? котрий?»)

Числівник в реченні пов'язаний з іменниками. У реченні числівники можуть бути різними членами речення, як головними так і другорядними. Наприклад: Другий день йде дощ. Другий зайшов додому.

8

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Числівник як частина мови
  • Додано
    25.02.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    4 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    2814
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    EU940762
  • Вподобань
    0
Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1200 грн
360 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №EU940762
За публікацію цієї методичної розробки Токарчук Галина отримав(ла) свідоцтво №EU940762
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти