Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 6. Букви, що позначають голосні звуки
Мета: закріпити вміння учнів перелічувати голосні звуки і називати букви та їх позна-чення; розвивати логічне мислення; збагачувати мовлення; формувати вміння ви-
словлювати власні думки; виховувати мовленнєву культуру.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Неді́ля нови́й насі́ння
Народитися в сорочці — бути щасливим.
— Вимовте голосні звуки у складах.
— Вимовте голосні звуки у словах.
— Який голосний звук найчастіше вживається у сталому звороті?
Горизонт — 1) частина земної поверхні, яку можна бачити на відкритій місцевості; видноколо; 2) видима межа між землею і небом; обрій, виднокруг, виднокрай; 3) частина неба, яка ніби схиляється до землі; небосхил, кругозір, (прилягає до землі) крайнебо, небосхил, небокрай.
— Запишіть слова: горизонт, обрій, виднокруг. Складіть речення з одним зі слів.
3. Вправи на повторення
оберемок сіна кинув.
От оказія була —
оси жалили осла!
— Який звук найчастіше зустрічався?
— Який він: голосний чи приголосний?
— Якою буквою він позначається?
— Випишіть з вірша слова, у яких є буква о. Підкресліть у цих словах букви, що позначають голосні звуки.
2) Поділити слова для переносу. Назвати голосні звуки.
Пенал, жолудь, журавель, олень.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Тема нашого уроку «Букви, що позначають голосні звуки».
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя
— Скільки голосних звуків в українській мові?
— В українській мові шість голосних звуків. Вони позначаються на письмі десятьма буквами.
Звуки: [а] [о] [у] [е] [и] [і] — 6
Букви: а я о у ю е є и і ї — 10
2. Робота за підручником (с. 11–13)
Вправа 1
— Прочитайте акровірш Леоніда Глібова.
— «Зберіть» слово з підкреслених букв. Поділіть його на склади. Вимовте наголошений склад.
— Спишіть перше речення акровірша. Доберіть до слова молодій слово, протилежне за значенням.
— У якому значенні використано виділене слово? Доберіть до нього слова, близькі за значенням. Запишіть.
— Зробіть звуко-буквений аналіз цього слова за зразком.
Вправа 2
— Прочитайте текст.
— Випишіть за зразком із тексту назви країн та їх громадян. З якої букви пишуться назви країн? А з якої — назви громадян?
— Спишіть перший абзац. Поділіть підкреслені слова на склади для переносу. Визначте наголошені склади.
Вправа 3
— Поясніть, як ви розумієте подані словосполучення.
— Складіть речення з цими словосполученнями. Запишіть.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
— Запишіть слова в алфавітному порядку. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
Олень, дідусь, театр, льон, вуж, метро, диван.
2. Робота в парах
— Запишіть утворені слова. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
ве мідь
ву сло
— Розшифруйте слова і запишіть їх. Назвіть одним словом. Підкресліть
букви, що позначають голосні звуки.
КАЛАСТІВ ЛЕКАЛЕ РОКАСО
3. Творче списування
— Спишіть речення. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
Збудувала хатку, піч і поличку.
Запрошу я в гості хитру лисичку.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Як поділяються всі звуки української мови?
— Скільки голосних звуків є в українській мові? Назвіть їх.
— Скількома буквами вони позначаються на письмі? Назвіть їх.
— Спишіть останній абзац вправи 2. Зробіть звуко-буквений аналіз виділених слів.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»