Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 57. Велика буква в назвах міст, сіл, річок
Мета: формувати в учнів уміння писати з великої літери назви міст, сіл, річок; сприяти збагаченню й активізації словникового запасу учнів; розвивати вміння спостерігати; виховувати любов до своєї Батьківщини.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Неповторна і єдина наша Батьківщина.
— Як пишеться слово Батьківщина?
Книжка в тата,
Книжка в мами,
Книжка в мене і в Світлани.
З книжкою малий Тарас —
Книжковечір нині в нас,
Книжковечір, книжкотиша...
Й сумно дивиться з-під ліжка,—
Бо йому немає книжки.
Н. Поклад
— Назвіть імена, які є у тексті вірша.
— Як пишуться імена людей?
— Чому сумно песикові?
— Яку кличку можна йому дати?
— Як пишуться клички тварин?
— Чи любите ви читати книжки?
— Які ще слова в українській мові пишуться з великої букви?
III. Вивчення нового матеріалу
— Розгляньте таблицю. Прочитайте її. Який висновок ви можете зробити?
— Чому слова лівого стовпчика написані з малої букви, а правого — з великої? (Тому що в лівому стовпчику — загальні назви, а в правому — власні, тобто їх імена.)
— Який висновок можна зробити? (Назви міст, сіл, морів, річок, держав пишуться з великої букви.)
2. Робота за підручником (с. 83–84)
— Сьогодні ми побуваємо в різних куточках нашої Батьківщини.
— Погляньте на мапу. Знайдіть на ній своєрідне місто.
— Зверніть увагу на слова, підкреслені однією рискою. Це назви міст України. З якої букви пишуться ці слова? Спишіть їх за зразком. Підкресліть велику букву.
— Які гори України ми подолали? Ці слова підкреслені двома рисками.
З якої букви написані ці слова? Спишіть за зразком.
Назви міст, сіл, річок, морів і гір пишуться з великої букви.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота за підручником
— Прочитайте речення із вправи 1, у якому йдеться про могилу Тараса Григоровича Шевченка. У якому місті вона знаходиться? Спишіть це речення.
— Прочитайте лист хлопчика, який хоче з вами познайомитися.
— Випишіть підкреслені слова. Поясніть правопис.
2. Робота в парах
— Попрацюйте в парах. Прочитайте діалог в особах. Придумайте початок і кінцівку тексту.
— Чого ти плачеш, хлопчику?
— Я загубився.
— А чий ти?
— Татків.
— А на якій вулиці ти живеш?
— На нашій.
— Чи знаєте ви назву свого міста (села), своєї вулиці, номер будинку і квартири? Назвіть свою адресу.
— Давайте запишемо адресу нашої школи (запис адреси в зошитах, один учень працює біля дошки).
3. Робота в групах
Дніпро — довга, могутня річка. Вона протікає через Росію, Білорусь, Україну.
В Дніпро впадають з двох боків малі й великі річки: Десна, Прип’ять, Ірпінь, Тетерів, Рось, Сула, Псьол.
На берегах Дніпра розташовані такі міста: Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон, Черкаси, Дніпродзержинськ, Кременчук, Канів.
1-ша група. Виписати назви річок.
2-га група. Виписати назви міст.
4. Вибірковий диктант
— Випишіть власні назви. З якої букви вони пишуться? (Учні виконують завдання в зошиті, один учень працює біля дошки.)
Індійський океан названо так, бо води його омивають береги Індії. Саме Індію шукав Колумб, коли відкрив Америку. Великий мореплавець був упевнений, що він дістався до Індії. Довгий час Америку називали Західною Індією. (В. Уткін)
V. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Як пишуться назви міст, сіл, річок, морів, гір?
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»