Матеріал:

Урок 57. Ненаголошені голосні [є], [и], [о] в коренях слів

doc
10.01.2023
13 0
Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

! УВАГА

Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Опис методичного матеріалу:

Урок 57. Ненаголошені голосні [є], [и], [о] в коренях слів

Мета:

- навчальна: систематизувати й узагальнити знання учнів про написання ненаголошених голосних [є], [и], [о] в коренях слів; формувати орфографічні й орфоепічні вимоги ненаголошених голосних [є], [и], [о] в коренях слів;

- розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;

- виховна: виховувати особливе ставлення до природи, бажати примножувати її красу. Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія, синтаксис, лексикологія. Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Гра «Створіть нове слово»

► Змініть частину мови за допомогою наголосу:

іменник — прикметник іменник — дієслово

погані — цвіту —

кленові — дзвони —

Творче конструювання

► Складіть речення із парами слів. Дорога — дорога, припасти — припасти.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з таблицею

► Як перевірити написання слів із ненаголошеними [еи], [ие], [0у].

http://gdz-ukr.ucoz.ua/_nw/2/s35867843.jpg

Цифровий диктант

Вправа 1

► Позначте, за яким правилом із таблиці можна перевірити написання ненаголопіених голосних.

Весни (1), зелений (2), зима (1), травень (5), січень (5), дрижати (4), ожеледь (3), криниця (4). 1315345434

Вправа 2

► До кожної цифри підберіть слово з орфограмою. 341254524

Пелена (3), бриніти (1), голубий (2), крапелька (5), кришити (4), майстер (5), вишневий (2), тривати (4).

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з текстом

► Прочитайте текст мовчки. Підберіть до тексту заголовок, визначте тип мовлення, стиль, основну думку.

Віт..р січе в обличчя. Нам..ло снігу — січневого снігу. Важкувато стало пташкам, що з..мують у нас. Але вони не дуже сумують. Ось, весло цвірінькаючи, хв..лясто прол..тіла зграйка жвавих щигликів, ч..жів і коноплянок. Помчали десь по лопухах чи б..різках поснідати насіннячком.

А яке гарне д..р..вце горобини! Червоногруді снігурі обсипали його і ягідками ласують. Це наші зимові гості. Вони прил..тіли з далекої півночі, щоб тут п..р..бути зиму (За О. Копиленком).

цвірінькаючи

зграйка

коноплянок

► Відпрацюйте вимову слів у рамочці. Прочитайте текст уголос.

► Виконайте орфографічну роботу, позначте, за яким правилом пишемо ненаголошені голосні.

Переклад

► Перекладіть українською мовою, щоб вийшов вірш, де треба, переставляйте слова в рядках.

В подземелье под снегами

в мягкой земляной постели,

где нет света дня,

зерньїшко притаилось.

Там зернмшку не холодно —

оно спит, будто на перине,

и тихо смотрит сны хорошие

о веселых днях весньї.

За Н. Забілою

Словник: подземелье — підземелля, мягкий — м'який, нет — немає, зерньїшко — зерня, зернинка, притаилось — причаїлося, будто — мов, и — й, о — про.

► Порівняйте вимову й написання ненаголошеного звука [є] в російській та українській мовах.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Узагальнювальна бесіда

▼ Що треба знати про написання ненаголошених голосних у корені? т Які правила допоможуть правильно писати слова з ненаголоше-

ними голосними?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)

► Складіть твір-мініатюру про природу, вживаючи слова з вивченою орфограмою.

► Виконайте вправу за підручником.

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

0.
doc
54,8 Кб
Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

! УВАГА

Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Рекомендуємо

Презентація до уроку "Вимова голосних звуків. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів. Позначення на письмі ненаголошених голосних [е], [и] в коренях слів"

pptx
Презентація до уроку "Вимова голосних звуків. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів. Позначення на письмі ненаголошених голосних [е], [и] в коренях слів"

616

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

33 грн

Урок. Тема: Вимова наголошених і ненаголошених голосних. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів.

pdf
Урок. Тема: Вимова наголошених і ненаголошених голосних. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів.

597

Аватар профіля Теницька Юлія Сергіївна
Українська мова
5 клас

41 грн

Презентація. До уроку: Вимова наголошених і ненаголошених голосних. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів.

pptx
Презентація. До уроку: Вимова наголошених і ненаголошених голосних. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів.

2790

Аватар профіля Теницька Юлія Сергіївна
Українська мова
5 клас

41 грн

Презентацiя до уроку у 5 класi "Вимова голосних звуків. Ненаголошені голосні ненаголошених голосних [е], [и] та [о] в коренях слів. Позначення на письмі ненаголошених голосних [е], [и]  в коренях слів"

pptx
Презентацiя до уроку у 5 класi "Вимова голосних звуків. Ненаголошені голосні ненаголошених голосних [е], [и] та [о] в коренях слів. Позначення на письмі ненаголошених голосних [е], [и]  в коренях слів"

821

Аватар профіля Ксенія Шебедя
Українська мова
5 клас

19 грн

Презентація "Вимова голосних звуків. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів. Позначення на письмі ненаголошених  голосних  [е], [и] в коренях слів" 

pptx
Презентація "Вимова голосних звуків. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів. Позначення на письмі ненаголошених  голосних  [е], [и] в коренях слів" 

1066

Аватар профіля Павлова Тетяна
Українська мова
5 клас

40 грн

Гра "Ненаголошені голосні [Е ], [И ] в коренях слів"

pdf
Гра "Ненаголошені голосні   [Е ],  [И ] в коренях слів"

107

Аватар профіля Сепик Наталія Василівна
Різне
3 клас та 5 клас

25 грн

23 грн
