Урок 52. Уживання великої букви в іменах, по батькові та прізвищах людей

Опис документу:
Урок 52. Уживання великої букви в іменах, по батькові та прізвищах людей Мета: формувати в учнів уміння розрізняти поняття «ім’я», «по батькові» та «прізвище» та писати з великої букви імена, по батькові, прізвища людей; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до рідного слова.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 52. Уживання великої букви в іменах, по батькові та прізвищах людей

Мета: формувати в учнів уміння розрізняти поняття «ім’я», «по батькові» та «прізвище» та писати з великої букви імена, по батькові, прізвища людей; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

— Назвіть послідовно звуки в словах осінній і снідання.

— Назвіть м’які приголосні звуки. Якими буквами вони позначаються?

Які букви вказують на м’якість попереднього приголосного?

2. Гра «Добери слово»

— Уставте у прислів’я найбільш удале слово.

Маленька... краща за велике безділля. (Праця, труд, робота)

— Доберіть близькі за значенням слова до слова будинок. (Дім, оселя, житло)

3. Хвилинка каліграфії

Дд дм аш Ма

Дала Даша Маші сироватку з-під простокваші.

— Прочитайте скоромовку «дощиком».

— Які слова у скоромовці пишуться з великої букви? Чому?

— Які ще слова пишуться з великої букви?

III. Мотивація навчальної діяльності

— Відгадайте загадку.

Всі хочуть, як народиться дитина,

Щоб я було красиве і дзвінке,

Бо носить все життя мене людина,

А відгадайте-но, що я таке? (Ім’я)

— Діти, як ви вже знаєте, усі предмети, що нас оточують, мають своє ім’я. Тобто «книжка» — це не зошит, бо зошит має своє ім’я... Так і люди. Як тільки маленька дитина народжується, їй дають ім’я.

Які імена хлопчиків і дівчаток ви знаєте? Так, Галинка, Оля, Олег — це імена. А от літніх людей, ваших батьків, учительку кличуть не просто по імені, а й по батькові.

Кожна людина має своє ім’я, по батькові, прізвище. Спробуємо дослідити, як правильно пишуться вони, чому саме так, звідки прийшли до нас наші імена, яким способом утворились прізвища, по батькові. Навчимося правильно писати ці іменники, бо грамоти вчиться — завжди знадобиться. Для людини її ім’я звучить найсолодше, тому імена тих, хто гарно працюватиме, міркуватиме, буде красиво писати, правильно сидіти, даватиме цікаві відповіді на питання, звучатимуть найчастіше. Це буде найкращим визначенням його хорошої роботи на уроці.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Гра «Назви»

— Назви своє ім’я та імена кількох твоїх друзів.

— Назви ім’я та по батькові своєї вчительки, мами, тата.

— Назви своє прізвище та прізвище сусіда по парті.

2. Робота за підручником (с. 75–76)

Вправа 1

— Прочитайте текст.

— Дослідіть походження свого прізвища, прізвищ своїх знайомих і друзів.

— Поясніть, чому підкреслені слова пишемо з малої букви, а виділені — з великої.

— Спишіть перший абзац. Підкресліть іменники, які відповідають на питання хто?.

— Запишіть своє прізвище, ім’я, по батькові та свого товариша.

3. Заучування правила (с. 75)

Імена, по батькові та прізвища людей пишуться з великої букви.

Вправа 2

— Прочитайте текст.

— Продовжіть речення, уписуючи імена та прізвища українських поетів і письменників. Розкажіть, що ви про них знаєте.

Гра «Угадай твір, назви автора»

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина.

Пишається калинонька,

Явір молодіє,

А кругом їх верболози

Й лози зеленіють.

(Т. Г. Шевченко. Тече вода з-під явора)

Ой вишеньки-черешеньки,

червонії, спілі,

чого ж бо ви так високо

виросли на гіллі?

(Леся Українка. Вишеньки)

Був собі дід Андрушка, а в нього — баба Марушка, а в баби — донечка Мінка, а в дочки — собачка Хвінка, а в собачки — товаришка, киця Варварка, а в киці — вихованка, мишка Сіроманка.

(І. Я. Франко. Ріпка)

4. Фізкультхвилинка

5. Продовження роботи за підручником

Вправа 3

— Прочитайте текст.

— Спишіть, доповнюючи друге речення.

6. Гра «Добери загальну назву»

— Доберіть загальну назву до кожної групи слів.

Андрій, Микола, Ірина, Олена, Максим — ... (імена).

Петрівна, Григорович, Іванівна, Степанович — ... (по батькові).

Шевченко, Франко, Сосюра, Малишко — ... (прізвища).

— Що можете сказати про слова останнього рядка?

— Назвіть, кого ще з українських поетів ви знаєте?

V. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Які завдання були для вас найцікавішими? Що запам’яталося найбільше?

VI. Домашнє завдання

С. 76. Завдання після вправи 3.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності практичного психолога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.