Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 5. Великі букви української абетки
Мета: закріплювати знання української абетки, навички каліграфічного письма великих букв українського алфавіту; вдосконалювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 10, вправа 20)
Учні читають речення зі словом вересень; пояснюють, чому в цьому слові звуків менше, ніж букв.
— Що ви знаєте про звуки?
— Чим вони позначаються на письмі?
— Утворіть нові слова, використовуючи числове значення літер.
4 | 3 | 2 | |||||
К | І | Н | О | ||||
2 | 1 | 4 | |
Т | І | Л | О |
(Літо)
2 | 4 | 1 | 5 | |
Р | У | Ч | К | А |
(Курча)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми закріплюватимемо навички каліграфічного письма великих букв української абетки.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 11–12)
Учні читають великі букви українського алфавіту, списують їх, підкреслюють ті, які писати було найважче.
— Поміркуйте, чому вони об’єднані. (Слово «буква» і слово «літера» називають письмовий знак, що позначає звук або сполучення звуків мови.)
— Наведіть приклади звуків і відповідних букв, літер.
Учні добирають букви, якими починаються імена хлопчиків і дівчаток. Записують спочатку імена дівчаток, а потім — хлопчиків. Усно складають речення з двома іменами (на вибір).
Учні читають речення, розповідають, що вони знають про Київ.
— Розгляньте фотографію на с. 11. Що на ній зображено?
— Вимовте звуки і назвіть букви у словах Київ, Україна.
— Поясніть, чому в них звуків більше, ніж букв.
— Пригадайте назви трьох сусідніх країн України. (Росія, Білорусь, Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова)
— Запишіть їх в абетковій послідовності.
Учні розповідають, що вони знають про ці країни, за таким планом:
1) Які міста є столицями цих країн? (Росія — Москва, Білорусь — Мінськ, Польща — Варшава, Словаччина — Братислава, Угорщина — Будапешт, Румунія — Бухарест, Молдова — Кишинів)
2) Якою мовою розмовляють там громадяни? (Росія — російська, Білорусь — білоруська, Польща — польська, Словаччина — словацька, Угорщина — угорська, Румунія — румунська, Молдова — молдавська)
3) Які слова ви знаєте з цих мов?
На носочках піднялись.
Підняли голівку вгору
Й на долоньки подивись.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз.
Присідати ми почнем,
Добре ноги розімнем.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали,
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись,
Ось розминці вже й кінець.
Хто ж старався — молодець!
V. Узагальнення й систематизація знань
— Щоб зекономити місце, в одному словнику прізвища видатних людей надрукували лише приголосними літерами та ь. Прізвища яких українських письменників надрукували у словнику?
Швчнк, Фрнк, Гнчр, Стльмх, Схмлнськй, Кцбнськй.
— Твори яких з цих письменників ви читали?
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
Сукупність літер, прийнятих у писемності якої-небудь мови і розміщених у певному порядку, називається...
VII. Домашнє завдання
С. 12, вправа 25.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»