Урок 43. Лексичне значення слова.

Опис документу:
Урок 43. Лексичне значення слова. Розвиток уявлення про те, що слово служить для називання предмета, якості, дії Мета: розширити уявлення учнів про те, що слово служить для називання предмета, якості, дії; вчити користуватися тлумачним словником, складати і записувати речення; розвивати зв’язне мовлення учнів; поповнювати словниковий запас; виховувати любов до рідного слова.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 43. Лексичне значення слова.

Розвиток уявлення про те, що слово служить для називання предмета, якості, дії

Мета: розширити уявлення учнів про те, що слово служить для називання предмета, якості, дії; вчити користуватися тлумачним словником, складати і записувати речення; розвивати зв’язне мовлення учнів; поповнювати словниковий запас; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

2. Хвилинка каліграфії

— Відгадайте, що це.

Неправильність у написанні, у підрахунках, неправильний учинок, дія.

— Поділіть слово помилка на склади. Напишіть каліграфічно.

По мил ка помилка

У мого сусіда Гриця

Є помилка-мандрівниця.

Г. Бойко

3. Робота над загадкою

Я є у п’явці, у в’юні,

Я є у риб’ячій сім’ї,

Але в воді мене немає.

Скажіть, хіба таке буває? (Апостроф)

III. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

Дзвенить струмочком рідна мова,

Усі слова знайомі в ній.

Але писати кожне слово

У мові правильно зумій.

Тут треба так багато знати,

З дитинства правила учить.

На все життя запам’ятати

І мову понад все любить.

— Ми продовжуємо розкривати таємниці рідної мови. Сьогодні розпочинаємо вивчення нового розділу. Прочитайте, як він називається.

Вправа «Мікрофон»

— Як ви вважаєте, що ми будемо вивчати в цьому розділі? (Діти висловлюють свої припущення.)

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 60–61)

Вправа 1

— Прочитайте текст. Про що в ньому розповідається? Що робить слово? Яке воно?

— Спишіть текст. Вимовте звуки у виділеному слові.

Вправа 2

— Прочитайте текст. На яке запитання немає відповіді?

— Про що йдеться у підкресленому реченні? Спишіть другий абзац.

— Прочитайте слово в нижній частині піскового годинника. Складіть речення з цим словом. Запишіть.

Заучування правила.

2. Фізкультхвилинка

3. Словникова робота

Будь уважним!

— Закресліть літери ч, з, є, у. Запишіть утворене слово.

Чзпєурчєеудчзмзчеуєт (Предмет)

— Поділіть слово предмет на склади. Назвіть наголошений склад.

4. Продовження роботи за підручником

Вправа 3

— Прочитайте вірш.

Ознайомлення з тлумачним словником

У перекладі з латини слово словник означає «колекція слів». Словники бувають мовні та енциклопедичні. Відомий французький письменник Франц писав: «Словники — всесвіт в алфавітному порядку. Якщо замислитися, словник — це книга всіх книг, з якої здобувають нові знання».

Словники виникли дуже давно. В Україні словники «незрозумілих слів» з’явилися ще за часів Київської Русі, у XIII ст. Спочатку слова розміщувалися без особливої послідовності, але з XII ст., згідно із алфавітом, їх почали називати «азбуковниками».

Значення слів пояснює тлумачний словник.

— Попрацюємо з тлумачним словником. Подивимося, що означає слово словник.

Будьте уважні, я шукаю слова на букву с, друга буква л, о, в, н...

Робота в групах

— У тлумачних словниках знайдіть, що означають слова саджанець і серпанок.

Зверніть увагу: перше слово має одне значення, а друге — два значення.

Отже, у нашій мові є слова, що мають одне або кілька значень.

Дивні слова

Є такі слова на світі,

Схожі, як близнята-діти.

Слово чуєш, а не знаєш,

Що це слово означає.

Якщо ж схочеш зміст узнати,

Треба речення складати:

Косу дівчина плете,

На косі трава росте,

Пляж найкращий на косі,

Поки ще трава в росі.

Із косою йде на косу,

Хлопець той, що сіно косить.

А. Свашенко

— Знайдіть у вірші слова, які мають кілька значень. Складіть і запишіть речення з цими словами.

V. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Про що ми сьогодні говорили?

— Які нові знання отримали?

VI. Домашнє завдання

С. 61.

— Спишіть текст, уставляючи пропущені букви.

— Розгляньте малюнок. Що лежить на скатертині? Запишіть одним словом.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Картографія та топографія»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.