Урок 4. Українська абетка.

Опис документу:
Урок 4. Українська абетка. Рукописні букви української абетки Мета: закріплювати знання учнів про українську абетку, назви літер за абеткою; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів, спостережливість; закріпити вміння каліграфічного письма малих букв україн¬ського алфавіту; виховувати інтерес до навчання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 4. Українська абетка. Рукописні букви української абетки

Мета: закріплювати знання учнів про українську абетку, назви літер за абеткою; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів, спостережливість; закріпити вміння каліграфічного письма малих букв україн­ського алфавіту; виховувати інтерес до навчання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 9, вправа 15)

— Дайте правильну відповідь на запитання вчительки.

2. Хвилинка каліграфії

Аа ай аб ат ал ам ан ва ка ау

Абе´тка азбука алфаві´т і алфа´віт

Ми вивчаємо українську абетку.

3. Робота над загадкою

  • Коли хочеш ти читати,

То мене повинен знати!

А коли мене не знаєш,

То нічого не вгадаєш. (Абетка)

— Які ви знаєте близькі за значенням слова до слова абетка? (Азбука, алфавіт)

— Що означають ці слова? (Сталий порядок розташування всіх літер певної мови.)

— Назвіть послідовно звуки у слові українську.

— Чим позначаються звуки мовлення на письмі?

— Чим букви відрізняються від звуків?

— Чого в українській мові більше: букв чи звуків?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з українською абеткою.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення вчителя

— Слово алфавіт походить від назв перших двох букв грецького алфавіту — альфа і бета, або віта.

Слово азбука утворилося від складання староросійських назв букв аз і буки, якими починався алфавіт, а слово абетка — від сучасних назв цих букв («а» і «бе»).

Учні читають українську абетку або розказують її напам’ять.

2. Первинне закріплення

Абеткова пісенька

Абеткову пісеньку

Весело співать.

Абеткову пісеньку

Треба добре знать.

А, Бе, Ве —

Коник у траві живе,

Ге, Ґе, Де, Е —

Мама донечку веде,

Є, Же, Зе —

По стежині жук повзе,

И, І, І і И —

Гріється на сонці змій,

Ка, еЛ, еМ —

Лисенятко під кущем,

еН, О, Пе —

Песик носиком сопе,

еР, еС, Те —

В полі житечко росте,

У, еФ, Ха —

Я сміюся — ха-ха-ха!

Це, Ча, Ша —

Кіт в дорогу вируша,

Ща, Ю, Я —

Гарна пісенька моя,

Знак м’який Ь —

Помічник він мовчазний,

Не мовчи,

А абеточку учи.

— Назвіть букви української абетки, назви яких закінчуються на [а]. (а, к, х, ш, щ)

— Яка буква в українській абетці стоїть п’ятою?

а) ґ; б) г; в) д; г) е.

3. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота за підручником (с. 9–10)

Вправа 16

— Пригадайте українську абетку (алфавіт).

— Згадайте малі букви — друковані й рукописні. Прочитайте їх напівго­лосно.

— Яка буква не позначає окремого звука?

— Прочитайте, як ще називають букву й.

— Назвіть букви, назви яких закінчуються на е (наприклад, «бе», «ве»...).

— Пограйте у гру «Звуки і букви». Один учень чітко вимовляє будь-який звук або звуки, а інший — називає відповідну букву. Наприклад: [ґ] — «ґе»; [н], [н’] — «ен»; [о] — «о».

Вправа 17

Учні називають рукописні букви і записують їх за зразком, усно добирають слова, у яких треба писати ці букви.

— Запишіть три слова (на вибір). Послідовно назвіть усі букви в цих словах.

Вправа 18

Учні порівнюють слова рак і мак, називають, якими звуками вони різ­няться, складають два речення з цими словами.

Вправа 19

Учні знаходять у лівому і правому стовпчиках слова, які різняться одним звуком, записують слова за зразком і підкреслюють у них різні букви.

— Назвіть звуки і букви у слові ґанок.

Ґанок — трохи піднятий над землею майданчик перед дверима будівлі, може мати навіс або дах з наметом, сходи, огородження.

2. Гра «Додай букву»

— Додайте на початку або в кінці слова букву, щоб утворилося нове слово. (Луг, коса, рак, риба, мак, оса)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— У якому зі слів кількість букв і звуків однакова?

а) Джміль; б) лось; в) заєць; г) їжак.

VII. Домашнє завдання

С. 10, вправа 20.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн